atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Aug 2020

@amarok - bardzo ładne konwersje i dobre podejście w konwertowaniu.
    • 2: CommentAuthoramarok
    • CommentTime26 Aug 2020

@ilmenit, dziękuję bardzo za Twoją opinię.

Cieszę się, że powstają takie narzędzia jak RastaConverter. Pewnie czerpiesz sporo satysfakcji z tego jakie wyniki uzyskują ludzie na całym świecie. :)

Przy okazji mam do Ciebie dwa pytania.

1. Dlaczego zdecydowałeś się na ograniczenie palety do 128 kolorów, czyli 8 poziomów jasności? Czy chodzi o to, żeby mieć pełną zgodność ze starszymi komputerami bez układu GTIA? A może po prostu nie ma sensu generować obrazów w pełnej palecie, bo i tak efekty będą wizualnie podobne?

2. Czy planowane jest przygotowanie aplikacji, która wykorzystywałaby możliwości karty graficznej do konwersji? Czy zastanawiałeś się czy ma to sens biorąc pod uwagę wykonywane obliczenia oraz transfery danych? Myślę, że wsparcie obliczeń na GPU byłoby interesującym krokiem naprzód w ewolucji narzędzi dla małego Atari :)

Jak już fantazjuję, to na całego - zastanawiam się kiedy ktoś do generowania/konwertowania obrazów wykorzysta technologię AI np. Deep Learning. To dopiero będzie zabawa :)
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime26 Aug 2020 zmieniony

amarok:

1. Dlaczego zdecydowałeś się na ograniczenie palety do 128 kolorów, czyli 8 poziomów jasności? Czy chodzi o to, żeby mieć pełną zgodność ze starszymi komputerami bez układu GTIA?

Komputery Atari z serii XL/XE również wyświetlają 8 poziomów jasności jednego koloru - wyjątkiem jest jeden tryb GTIA GR.9 z szerokimi pikselami 4x1 i szesnastoma odcieniami. Tak więc w trybach z pikselami 2x1 i tak nie wyświetlimy 256 kolorów.
    • 4: CommentAuthoramarok
    • CommentTime26 Aug 2020

@Adam, dzięki że mi to wyjaśniłeś. I pomyśleć, że przez tyle lat nie byłem tego świadomy albo po prostu o tym zapomniałem. Fajnie, że mam okazję na nowo odkrywać tajemnice Atari. :)
    • 5:

CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Aug 2020

Kibicuję pomysłowi używania dopału z karty graficznej do obliczeń w Raście, zresztą to już wcześniej wspominałem. Przyspieszyłoby to pewnie co najmniej kilkakrotnie obiecujące, miłe oku wyniki. :)
    • 6:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Aug 2020

Wg mnie to się nie uda, bo wygenerowany w RastaConverter obraz zależy od tego, co było wcześniej. A karty graficzne działają na ograniczonej ilości punktów z poprzedniego wyświetlanego stanu.
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Aug 2020

Też tak myślę. GPU jest dobre, gdy wykonuje się na matrycy te same operacje równolegle. Tu jest inaczej. Tu jest konieczność przeemulowania generowania obrazu przez ANTIC, co jest liniową operacją, której zrównoleglić się rozsądnie nie da. Już teraz w RC jest dodany cache (stan rejestrów i pamięci obrazu dla konkretnych linii), dzięki czemu nie trzeba wykonywać emulacji dla linii, które się nie zmieniły.
    Taka emulacja ma też wiele "ifów" (np. dla obsługi PMG), które powodują w kodzie rozgałęzienia, czyli "divergence":
    ->link<-
    Przy divergence wykonanie kodu z równoległego jest zmieniane na liniowe, co drastycznie redukuje wykonanie kodu na GPU. O ile można uruchomić RC na 8 jądrach CPU i działa to ok. 7 razy szybciej (jest koszt synchronizacji wątków), odpalenie RC na 1000 jądrach GPU pewnie by było bardzo wolne. Ale jak ktoś chce, to projekt jest open-source, zachęcam do implementacji np. na CUDA.
    • 8:

CommentAuthorWolfen
    • CommentTime27 Aug 2020

Liczył ktoś może zdjęcia pod Linuxem? Zastanawiam się nad zastosowaniem Raspberry Pi i pozostawieniu maliny na tydzień w odosobnieniu ;)