atarionline.pl magnetofon 1010 - TURBO - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    Czy ktoś z was ma wbudowane do w/w magnetofonu jakieś turbo ? Jezeli tak to jakie i czy moze podeslac fotki a najlepiej schemat;)
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    Zajrzyj do wątku „Pomocnik warsztatowy”. Jest tam opis przeróbki XC12 na TURBO 2001. Jest ono zgodne z T2000 i nie gryzie się ze stacją dysków (jak to jest w przypadku T2000 – nie wiem). Porównałem schematy XC12 i 1010 Jerzego Soboli. Wydaje się, że nie powinno być problemów. Występują te same elementy, tylko inaczej oznaczone.

    Oto te oznaczenia (XC12 – 1010):
    R34 - R123
    Nóżka 8 U1 – nóżka 14 A100
    C14 – C108
    C4 – C119 - tu może być drobny problem. W XC12 ma wartość 4n7, a w 1010 6n8. Proponuję na próbę wstawić 3n3.
    +5V – 8 nóżka SIO lub np. do R122 od strony przeciwnej (nie podłączonej) do Q103.
    • 3: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    ło matko :) straszny ten opis :) chyba nie podołam ;/
    • 4:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime10 Aug 2012 zmieniony
     
    No wiesz, jest taki kawał co inżynier wie o marketingu, nic :D
    Dlatego inżynier nie umie sprzedawać, strasznie się namęczy, to on coś tworzy z niczego a marketingowiec za to umie jego twór i jego samego wykorzystać i sprzedać ludziom tłumacząc po ludzku o co chodzi i na tym zarabia :D
    • 5: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    Nie no na poważnie :-)
    Wolałbym coś "sprawdzonego" :)
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    Turbo 2001 jest sprawdzone, tyle że nie w 1010. Znalezienie oryginalnego turbo do 1010 będzie raczej trudne. Tych magnetofonów było bardzo mało.

    Aha, T2001 jest zgodne z T2000, tzn. wszystkie gry zapisane w Turbo 2000 będą się wczytywać pod Turbo 2001.
    • 7: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime11 Aug 2012
     
    Mam 1010 z Turbo ale nigdy z niego nie korzystałem, więc nie wiem czy działa i jak chcesz to mogę ci go podesłać do analizy. Z magnetofonu wychodzi kabelek z wtyczką do porty joysticka.
    • 8: CommentAuthorstryker
    • CommentTime12 Aug 2012
     
    Gzyni - a na jakies foto wnetrza mozna liczyc ?
    • 9: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime13 Aug 2012
     
    Mogę ci przesłać fotki ale może lepiej jak ci go wyślę za free kurierem i odbiorę ma SV to będziesz mógł dokładnie to wszystko co potrzebujesz sprawdzić, a przy okazji przetestujesz mi go.
    • 10:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime14 Aug 2012
     
    mało takich uczynnych Gzyniów w dzisiejszym świecie co nie ? ;-),
    to może się zdarzyć tylko w 8bitowym środowisku ;-)
    • 11: CommentAuthorw1k
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    why 1010?
    why not xl12?
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    Just because... :P
    • 13:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime15 Aug 2012
     
    Kurcze cóż to jest to XL12, nawet nie wiedziałem że istnieje, idzie gdzieś to dostać?
    Szukam fotek XL12 i innego dziwadła XC13 i nigdzie nie mogę znaleźć zwłaszcza tego drugiego . Ma ktuś jakieś linki?
    • 14: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    Proszę bardzo XL12 i XC13:



    ;)
  1.  
    XC13 zdecydowanie ładniejszy!
    • 16:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime16 Aug 2012 zmieniony
     
    Bueeee, ja liczyłem, że XC13 to będzie coś bardziej dopasowanego designem do serii XE jak XC11 a tu klonik. Jednak Bluki z XL12 to chyba Ci się cuś pomieszało, albo nie wiesz co mówisz:



    Jednak XL12 ładniejszy ;-)

    A tak w temacie 1010 zdecydowanie najfajniejszy do XL, coś czego komodorowcom brakowało do mydelniczki.
    • 17: CommentAuthorw1k
    • CommentTime16 Aug 2012
     
    XL12 was better constructed like xc12, little bit better mechanisms, etc
    • 18: CommentAuthorstryker
    • CommentTime23 Aug 2012 zmieniony
     
    Dobra dostałem dziś paczkę z 1010 od Gzynia.
    Tego magnetu chyba on nie używał :) bo w środku zdeka rozpierducha :)
    Dwa przyciski już naprawiane. Jeden pasek lada chwila pęknie :) w środku jakieś robaczki :) powyginane styki ... ktoś musiał nieźle ten magnet eksploatować ;)
    Ale do rzeczy jakie tam siedzi turbo ?
    Z płytki do wtyku joya idą 4 przewody.
    Tu są fotki:
    ->link<-
    Na dniach spróbuje coś na nim odpalić przekładając mechanikę z mojego....jak się uda to zaczynam "klonować" :) do mojego egemplarza :)
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Aug 2012
     
    Na oko to jakis klon Turbo 2000. Mialem kiedys kilka 1010 z jakas angielska wersja turbo ,nawet z softem na kasecie , wyslalem do Sebana zeby rozpracowal, z 3 lata temu? ;)
    • 20: CommentAuthorBas
    • CommentTime23 Aug 2012 zmieniony
     
    Kilka dni temu dostałem magnetofon 1010 z nieidentyfikowanym przeze mnie turbo.
    stryker załączam zdjęcia może Ci się przydadzą.
    A przy okazji może ktoś rozpozna co to za turbo ?
    • 21: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime23 Aug 2012
     
    @stryker - wspaniale że przesyłka dotarła. Magnetofon trafił mi się kilkanaście lat temu od gościa który handlował na giełdzie elektronicznej i go nie uruchamiałem ani nie rozbierałem. Planowałem sprawdzić co to za turbo ale nigdy się za to nie zabrałem.
    • 22: CommentAuthorstryker
    • CommentTime23 Aug 2012 zmieniony
     
    Bas - ta wersja turbo u ciebie strasznie rozbudowana :)
    Zaxon - wiem: ->link<-
    • 23: CommentAuthorvolt
    • CommentTime25 Aug 2012
     
    U mnie wygląda to tak, i z tego co pamiętam magnetofon czytał wszystko co możliwe.
    • 24: CommentAuthorstryker
    • CommentTime26 Aug 2012
     
    volt i Bas - fajnie by było gdybyście te magnety wysłali do Jer'a lub Sebana to byśmy napewno dostali dokładną dokumentacje co to za turba :)
    • 25: CommentAuthorseban
    • CommentTime5 Sep 2012
     
    hej!

    Stryker prosił mnie abym tu zajrzał i rzucił okiem na te Turbo do 1010. Pierwszy magnetofon (zdjęcia BAS-a) to magnetofon z dwoma systemami turbo. Jedno z nich to blizzard zaś drugie rozwiązanie to nie bardzo wiem co. Być może to jakieś turbo podobne do KSO2000/Turbo2000F tylko ze zdjęć trudno mi wywnioskować gdzie to jest podpięte dokładnie. Zdjęcie przedstawiające płytkę z cewką na rdzeniu AL400 to tzw. generator prądu podkładu. W normalnych rozwiązaniach taśmę kasowano się zasilając głowicę kasującą przebiegiem zmiennym o częstotliwości kilkudziesięciu kiloherców to powodowało iż jakość zapisu na taśmie była wyższa i bardziej dynamiczna. We wszystkich magnetofonach "low-cost" głowica kasująca była zasilona prądem stałym i działała jako zwykły magnes kasujący poprzedni zapis, nie było to rozwiązanie idealne ale tanie i jako tako sprawdzało się w tym wypadku. Nikt na tym magnetofonach nie pisał przecież Hi-Fi :D

    Co do turbo w drugim magnetofonie... nie widziałem takiego. Trzeba by dokładniej rozrysować schemat, ale połowa płytki to typowy wzmacniacz oparty na LM324, natomiast drugi scalak to pewnie jakaś TTL-ka. Może to być kolejna odmiana Blizzarda.

    pozdrawiam
    Seban
    • 26: CommentAuthorstryker
    • CommentTime5 Sep 2012
     
    Seban zapomniałeś napisac o tym turbo z magnetu który dostałem od Gzynia... czy to faktycznie T2000 ?
    • 27: CommentAuthorseban
    • CommentTime6 Sep 2012
     
    Stryker... to co masz w 1010 to na 99% K.S.O. Turbo 2000.