atarionline.pl Jacek Karpiński i nie tylko - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    @QTZ
    Nie autor Cobry, tylko Cobra - przejęzyczenie w piśmie, sorry :)
    W takim razie dziękuję za cytat, nie zgadzasz się z nim?

    Mono - oczywiście, że nie można mu odmówić geniuszu. Skąd taki pomysł?
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Jan 2018
     
    "Świat nie znika gdy zamykasz oczy"...
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2018
     
    Ale jeżeli jeszcze nigdy nie otworzyłeś oczu to nie wiesz, czy wokół ciebie jest ładnie czy brzydko.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    Z ciekawostek, które dotyczyły komputerów polskiej produkcji była jeszcze historia o niewykrywalnym przez radar samolocie F117, który został zestrzelony w Serbii w 1999 roku ponoć przez system z lat 60-tych, którego część komponentów pochodziła z Polski.

    ->link<-

    Tutaj znalazłem analityczny artykuł tamtej sprawy, dotyczący całego systemu Tamara (pdf):
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Apr 2018
     
    Z faktów o Elwro, niedawno, 14 marca 2018 roku, zmarł jego inicjator Stefan Rylski:
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Aug 2018
     
    Nowe wpisy o Cobrze, są zdjęcia i wsady ROM:

    ->link<-
    • 7: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime20 Nov 2018
     
    Artykuł o Elżbiecie Jezierskiej-Ziemkiewicz wciągniętej przez Karpińskiego do zespołu K-202, a gdy ten projekt upadł stanęła na czele ekipy, która skonstruowała komputer Mera 400:

    ->link<-
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Mar 2019
     
    A nasz kolega Bachoo w końcu zaczął się chwalić ojcem, który miał ogromne zasługi na polu twórczym - autor poezji, komiksów, bajek dla dzieci, a także inżynierii twórczego myślenia, o czym Bachoo opowiadał przedwczoraj na festiwalu komiksu w Rumii:

    • 9: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime8 Mar 2019 zmieniony
     
    Relacje Jacka Karpińskiego zarejestrowane przez IPN. Dotyczą czasów gdy walczył w Szarych Szeregach.

    O ataku na posterunek w Sieczychach koło Wyszkowa i śmierci "Zośki":


    O drużynie samochodowej i jej dowódcy Wiesławie Krajewskim:
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Mar 2019
     
    oświetlenie zawodowe.
    mam skojarzenia z Ghost Chaserem ...ale chyba nie na miejscu :-p
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2019
     
    Pytanie od znajomego autora piszącego książkę:

    czy ktoś pamięta albo wie, "jakie komputery firmy Optimus z Windows 95 kupowano do polskich szkół:

    1. Optimus Prestige
    2. Optimus 5P100 - czy na tym komputerze chodził Windows 95?

    A może Optimus sprzedawał dla polskich szkół jakiś inny model? Ale stawiam na model 5P100."
    • 12: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime13 Jul 2019 zmieniony
     
    Kaz, może to trochę pomoże:
    1997/1998 - gruntowna modernizacja pracowni informatyki 403: szkoła otrzymuje z zakupów centralnych MEN 8 komputerów klasy 486 z firmy Optimus (HDD Maxtor 412MB, 8MB RAM SIMM, monitor Goldstar 14' color). Każdy komputer posiada zainstalowany system operacyjny MS DOS 6.22 i nakładkę graficzną MS Windows 3.11 oraz bogate oprogramowanie użytkowe MS Works 3.0 PL i MS Office PL. Ponadto pracownia otrzymuje nowy serwer NetWare 4.11 firmy Novell.

    ->link<-

    Taka konfiguracja spokojnie W95 pociągnęła. Minimum to było 386 i 4MB RAM. Choć, jeśli była to fabryczna konfiguracja, to obstawiałbym jakieś pierwsze Pentium.

    [edit] Z tej samej strony: ->link<-
    Jest mowa o komputerach Optimus klasy 486DX i Pentium 60/66.
    Po modernizacji w 1997r.

    [edit2] Z Wykopu: "w 1999, kiedy Optimus wprowadzał serię Young i Prestige"
    ->link<-
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Sep 2019
     
    Podążając za Zonkiem trafiłem na ->link<- :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Marcin Kaźmierczak w końcu skompletował materiały o Elwro 800 Junior, czego efektem artykuł zbierający razem te informacje, zdjęcia, dokumenty z epoki, polecam:

    ->link<-













    I jeszcze tak dla przypomnienia, filmik o Elwro 800 Junior:

    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Całkowitym przypadkiem gugel wyświetlił mi artykuł, w którym Wiesław Wilk, właściciel Wilk Electronics, marki GOODRAM, producent pamięci, opowiada o swoich początkach. A tam... o Atari! Wyciąłem ten fragment, bo pismo "OOH" jest o "skutecznej reklamie". Czyli nuda :)

    Tutaj cały magazyn:
    ->link<-

    A niżej o Atari:
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2020
     
    A tu Jacek Karpiński w Kronice Filmowej z 1981 roku:

    • 17: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime11 Feb 2020
     
    W IPN jest spora kolekcja materiałów dotyczących Karpińskiego.
    Przede wszystkim to 19 tomów akt (IPN BU 0236/97) zawierających "Materiały operacyjne kryptonim "Procesor" dotyczące: Jacek Karpiński" i "Sprawa obiektowa kryptonim "Mera" dotycząca Zjednoczenia Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej Mera."
    Są też 3 tomy akt (IPN BU 00170/809) dokumentujących współpracę Karpińskiego z wywiadem PRL.
    Syntezę informacji tam zawartych można znaleźć tu:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Feb 2020 zmieniony
     
    Niestety pan Jacek nie był aniołem. Był "dymany" ale sam też nie przepuszczał okazji. Być może sam nie uważał, że bycie oportunistą za komuny to coś złego bo chciał osiągnąć swoje cele jednak nie sprawia to, że jego postać jest jednoznaczna z dzisiejszego punktu widzenia.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Feb 2020 zmieniony
     
    Zbyti - wątpię, żeby chodziło o oportunizm. Zobacz, jak zdobył go wywiad, z pobudek "romantycznych" i naiwności:
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Feb 2020
     
    @Kaz no tak, ale w innym opracowaniu czytałem, że jak przychodziło do brania kasy to Pan Jacek wiedział po jakim świecie stąpa. Uważam, że był zbyt arogancki by być aż tak ideowy i naiwny ale mogę się mylić.

    Tak czy inaczej w PRL pojawił się geniusz, którego zdeptano bo ośmieszał Radziecką Myśl Techniczną.

    Dobrze. Piszę o człowieku którego nie znałem osobiście opierając się o to co piszą o nim inni a im jestem starszy tym bardziej sceptyczny jestem co do rzetelności pracy dziennikarzy, historyków etc.

    Także dopuszczam do siebie myśl, że Pan Jacek był złotym człowiekiem :]
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Feb 2020
     
    Zbyti - nie przeskakuj ze skrajności w skrajność :). Nikt nie pisał chyba, że Jacek Karpiński to złoty człowiek, ani nikt nie pisał, że odwrotnie. Tym bardziej, że różne są okresy w życiu człowieka, a nie siedzimy też w głowie danej osoby, żeby ją aż tak dobrze ocenić. Ja się po prostu odnoszę do określenia "oportunista", które oznacza człowieka myślącego kategoriami wyłącznie własnych korzyści, który nie ma zasad moralnych, bo się kieruje tym skąd wiatr wieje. Sądząc po faktach, Kapriński zasady moralne miał, i jak najbardziej podpadał za nie. A to, że przy okazji czasem myślał o własnych korzyściach, nie czyni z niego oportunisty. Moim zdaniem :).
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 Feb 2020
     
    @Kaz no faktycznie ;) oportunista to przesadne sformułowanie, jak znajdę lepsze to napiszę :]

    Tak czy inaczej pod względem technicznym bardzo mi imponuje ten pan.
    • 23: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime11 Feb 2020 zmieniony
     
    Karpiński był bardzo dobrym inżynierem i bardzo kiepskim menadżerem. Praktycznie każde wdrożenie jakie prowadził zakończyło się karczemną awanturą z inwestorem czy to za PRL czy za IIIRP.

    Pomijając trudności produkcyjne projekt K202 poległ na na braku oprogramowania. To udało się opracować dopiero w czasach MERA400.
    Francuzi wraz komputerem MITRA od razu dostarczali niezbędne oprogramowanie, a to właśnie węgierskie klony MITRA, a nie klony mainframów IBM z serii RIAD były bezpośrenim konkurentem K202 w RWPG. Oba minikomputery powstały mniej więcej w tym samym czasie.
    • 24: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Feb 2020
     
    Mitra 15 Reference Manual 1973: ->link<-
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime12 Feb 2020
     
    @bruno_j dzięki za manual, zaciekawił mnie :]
    • 26: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Feb 2020 zmieniony
     
    Na stronie bitsavers ->link<- jest od groma i ciut ciut dokumentacji wszelakiej. Nawet o Atari coś się znalazło:
    ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Feb 2020
     
    Dzięki Bruno za linki.
    • 28: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Feb 2020 zmieniony
     
    @Kaz nie ma za co.
    @zbyti te komputery były podstawą ogólnokrajowej sieci Cyklady, którą Francuzi zbudowali w latach 70tych XXw. Wiki -> ->link<-
    Artykuł z 1974 roku na ten temat -> ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2020 zmieniony
     
    Bardzo ciekawy wykład dra Kulisiewicza o historii informatyki miał miejsce na KWAS-ie w Łodzi:

    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    Obejrzałem, gość jest genialny! :D

    Aż miałem ochotę strzelać do @tdc jak obwieścił przerwę na reklamę ;P
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Feb 2020 zmieniony
     
    Obejrzałem drugi raz z przyjemnością.

    Ciekaw jestem czy w jego przypadku też był werbunek i gość był tajnym współpracownikiem?

    Studia IT na Węgrzech, targi IT w 1976 w Londynie... Według obiegowej opinii gdyby nie podpisał to by nie miał takich możliwości.

    Nie zastanawiam się nad tym dlatego, że to coś by zmieniało w moich oczach odnośnie tego pana tylko jak bardzo prawdziwa jest pogłoska o konieczności współpracy w takiej sytuacji.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 May 2020
     
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 May 2021 zmieniony
     
    Na portalu historiainformatyki.pl ->link<- jest bardzo dużo materiałów czy to filmowych, czy książkowych.
    A także wiele rzeczy na klio.spit.iq.pl ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Ktoś rozpoznaje, co to za komputer? Znalezisko w filmie polskim z 1971 roku zauważył Bca (dzięki). Blokada pamięci martwej! :D
    • 35: CommentAuthorBanan
    • CommentTime14 Jul 2021
     
    duzo tego nie ma :)
    raptem 44 filmy

    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jul 2021
     
    Ha ha, ale oglądanie filmu nic nie pomoże - nie ma tam podanej tej informacji. Rok powstania filmu podałem tylko dlatego, żeby zawęzić obszar czasowy poszukiwać, co to mógłby być za sprzęt.