atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Nov 2021 zmieniony

Ze Spectrum to nie ma wiele wspólnego. To do CP/M. Czyli to, co C128 ma wbudowane.
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021

Artax4 implementuje CP/M dla Atari 8bit, z tego co pamiętam to również Draco030.
    • 3: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Nov 2021

Najprościej używać na FujiNecie. Miałem odpalone na SV2K20+1, można było sobie pooglądać.
    • 4: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Nov 2021

W epoce CP/M na Atari mozna bylo uzywac po podłączeniu urządzenia ATR 8000 lub stacju Indus GT (i klonow) po rozszerzeniu pamięci. Ale tak naprawde Atari sluzylo jako terminal i CP/M dzialal na tych peryferiach.
    • 5:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021

Skoro o stacji mowa, to jest również przeróbka na CP/M dla stacji LDW i CA.
    • 6: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime15 Nov 2021

@Kaz, to wlasnie napisalem ;)
    • 7: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Nov 2021

Jest, odpalałem na CA2001 ale nie jest tak wygodnie jak na FN z wielu przyczyn - np. to nadal jeden napęd, nie wiem jak podpiąć kolejne, żeby dało się ich użyć i tak czy inaczej, trzeba przenieść soft na dyskietki (tego nie opanowałem). Na FN jest gotowy zestaw a dogranie programów można zrobić na PC. Może nie aż tak "koszernie" ale do poznania systemu - lepiej to tylko w emulatorze.

Przy okazji - na FDD-3000 podpiętym do Spectrum/Timeksa działa to identycznie, tam komputer to też tylko terminal. Inna bajka to C128, tu jest rzeczywiście natywnie.
    • 8: CommentAuthorpgru
    • CommentTime16 Nov 2021 zmieniony

Była ogólnie przeróbka/oprogramowanie pozwalająca na stacji od Atari używać CP/M z jakimś trybem graficznym? Czy tylko(lub aż bo większość programów dla CP/M to tekst) tekstowy?
    • 9: CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Nov 2021

Nie słyszałem, żeby CP/M miał cokolwiek innego poza trybem tekstowym. To był system do pracy terminalowej w czasach, gdy szybkie sieci były ... no nie było ich.
    • 10: CommentAuthorpirx

Oczywiście, że była std. grafika w CP/M - nazywało się to GSX, bawiłem się tym na Bosmanach (o matko jaki złom), które miało lokalne technikum elektroniczne :]

a btw GSX było babcią GEMu
    • 11: CommentAuthorPeri Noid

No to widzę, że muszę się doszkolić :-D Dzięki za podpowiedź. Poszukam.
    No i ciekawe, czy jest taka biblioteka współpracująca z Atari. Obawiam się, że nie - w sumie Atarka to terminal dla stacji czy #FN i skoro używamy na niej zwykłego terminala znakowego to grafiki się nie namaluje. Szkoda.

PS. Czy ma ktoś może Load Runnera na CP/M? Gdzieś wyczytałem, że jest port w trybie tekstowym dla CP/M ale nie mogę go namierzyć.
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Nov 2021

mało popularna platforma 8bit
    ->link<-

kolory i tryby przypominają te z XE/XL
    ->link<-
    • 13: CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Nov 2021 zmieniony

habeło uderza do naszego przedziału wiekowego:
    ->link<-

eee, to nie działa w juropie, może tutaj:
    • 14: CommentAuthorpgru
    • CommentTime21 Nov 2021

Reklama popularnej sieci (zjedzcie dopóki to jeszcze nie owady, czy "wegańskie" zgodnie z linią gretynizmu :-) ) zawiera dyskietkę i kogoś kogo nie znam, co oznacza, że jest "sławny i bogaty"...

• 15: CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Nov 2021

must see
    • 16:

CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Nov 2021

Pirx, bardzo ładny kawałek historii opowiedziany.
    Odkąd pamiętam, ciągło mnie do muzyki, a trackery bardzo dobrze się sprawdzaly w roli i strumentow elektronicznych. Możliwość nagrywania/tworzenia dodatkowo wzmacniała chęci. Nieco gorzej bywało z samplami, ale... gildy pozwalały się zaopatrywać w różne ich zestawy. Latami zbierałem sample, Mody, wspom ia e S3M, XM, IT... Dużo tego było.
    Piękne wspomnienia.
    Dziekuje
    • 17:

CommentAuthorpebe
    • CommentTime23 Nov 2021

Jaka ładna historia Montezumy
    • 18: CommentAuthorpgru
    • CommentTime25 Nov 2021

Taka ciekawostka dla fanów Elwro 800 JR i chyba Atari też:
    "Sposoby
    wywołań poszczególnych funkcji są zbliżone do wywołań
    funkcji popularnych na wielu mikrokomputerach systemów
    graficnych GSX i GEM VDI, co przy niewielkim nakładzie
    pracy umożliwia przenoszenie oprogramowania graficznego z
    komputerów wyposażonych w te systemy na Elwro 800 Junior i
    odwrotnie."
    Dokumentacja GSJ dla Elwro 800 JR.
    • 19: CommentAuthorRTG
    • CommentTime2 dni temu

Prezes:
    • 20:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 dzień temu

Filmik o tym, że prezes firmy jest biznesmanem, a nie graczem i to w tonie zdziwienia i nagany :D Jak go tak gracze nie lubią, to niech nie kupują jego gier... a nie, przecież kupują na potęgę :)

A tu ciekawostka z naszego podwórka, jest casting dzieci do nowego filmu... "Akademia Pana Kleksa". Ciekawe, czy będzie coś z ery komputerowej, jak było w trzeciej części? :)
    • 21: CommentAuthorodyniec1

nie wiem czy było. Jest sobie film pt. Photon.
    ->link<-
    Ogląda się go jak 1,5h demo i coś jest na rzeczy bo jak czytamy w notce biograficznej reżysera:
    "Norman Leto urodzony w roku 1980 jako Łukasz Banach. Samouk w dziedzinie malarstwa, filmu i nowych mediów. W roku 1989, w wieku lat dziewięciu zaczął używać komputera Atari do pierwszych cyfrowych rysunków. W wieku lat czternastu (1994) zaczął tworzyć pierwsze krótkie video przy pomocy komputera Commodore Amiga."
    • 22: CommentAuthorpirx

gościu też nie miał kolorowego telewizorka do atari jak moi ;)))
    • 23: CommentAuthorodyniec1

to jakiś Twój ziomek, czy jest powszechnie znany w światku a ja coś przespałem? :)
    • 24: CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 godzin temu

tak wnoszę po braku kolorów w filmie :]]]]]]]]]]]]]]]]