atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 Feb 2020 zmieniony
     
    Poniżej podsumowanie 2 rundy - wyniki i tabela, oraz kojarzenia na rundę 3.

    Jak widać poziom dosyć wyrównany. Nie ma zdecydowanego faworyta. Żaden z zawodników nie zdołał zgromadzić po 2 rundach kompletu punktów. Trzej zawodnicy po 2 rundach pozostają nadal z zerowym dorobkiem punktowym.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Feb 2020 zmieniony
     
    Ja już rozwiązywałem ten test, chyba wyszło, że jestem chirurgiem ;D

    Zobaczmy jak poszło Hikaru :]



    Pada tam pytanie czy szachy to 99% taktyki, Hikaru powiedziałe, że do 2400 ELO może i tak, ale dalej to jest góra 50%.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Feb 2020 zmieniony
     
    Skończyłem czytać transkrypcję nagrania ze Spracklenami i pod koniec padły słowa, które większość z nas intuicyjnie przeczuwała:

    Q: My laptop in there in my case is 1.3 gigahertz. I think we could get through quite a few plies before
    the clock clicked.
    Danny Spracklen: Yeah. <laughter> Definitely. Well, the program would be so powerful that, you know,
    the average person couldn't beat it at all.
    Q: Yeah.
    Danny Spracklen: So maybe most people lost interest because of that, I don't know.
    Q: That could very well be.
    Danny Spracklen: It's no longer a challenge or an interest for most people.
    Q: Yeah, to go...
    Danny Spracklen: It's a unique thing plus we've had the case where Deep Blue beat Casper off and so
    that was kind of a turning point in chess history.
    Q: Yes. That it's over.
    Danny Spracklen: Yeah.
    Q: Computer programs just are better.
    Danny Spracklen: Yeah. So, you know, it's like there's nothing left to prove, really.

    Reasumując: grajmy w szachy pod MAME lub na sprzęcie z epoki (ew. 8/16 bit komputerach) bo to najpiękniejszy okres elektronicznych/komputerowych szachów :]
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Feb 2020
     
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    @zbyti

    Rozwiązałem sobie ten test i mi wyszło że jestem Assasinem ;) Oczywiście niektóre pytania w stosunku do takiego amatora jak ja były mało adekwatne, bo np część pytań odnosiła się do gry w turniejach szachowych, a ja w swoim życiu grałem aż w jednym :)

    To pytanie o stwierdzenie że szachy to w 99% taktyka - wydaje mi się że trudno się z tym zgodzić, bo jest jeszcze strategia, teoria debiutów, wiedza na temat gry końcowej. Powiedziałbym że taktyka to tak do 50% ;)

    Ten test z gry końcowej dosyć trudny. Magnus tez zresztą to powiedział. W zasadzie gracz z 1 kategorią powinien takie rzeczy już potrafić rozwiązać.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    @urborg Assasin? Cicha woda brzegi rwie! :D

    Na tym teście z końcówkami pewnie przegrał bym większość remisowych pozycji ;)
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Ruszyła 3 runda turnieju.

    Białymi gra komputer szachowy Saitek Electronic Chess Partner zaś czarnymi program Microchess na komputery Atari .

    Początek partii wyrównany. W 17 ruchu Saitek atakuje pionem czarnego gońca. Microchess w odpowiedzi zamiast ewakuowac gońca bierze pod bicie białego gońca. To jest niestety błąd, bo Saitek odchodzi wiszącym gońcem z atakiem na wieżę. Teraz Microchess ma pod biciem dwie figury, albo straci gońca albo wieżę. Może ewentualnie odejść wieżą spod bicia zbijając piona, ale gońca i tak straci. Tutaj Microchess popełnia kolejny błąd - zbija drugim gońcem piona z szachem, co w tym wypadku jest bezsensownym poświęceniem. Bo Saitek zbija gońca i Microchess ma dalej dwie wiszące figury. Tak więc do 20 posunięcia Saitek zdobywa dwie lekkie figury za cenę dwóch pionów. W 22 ruchu Microchess zostawia króla na osłabionej 8 linii. Co prawda w następnym ruchu robi królowi okienko w murze pionkowym, ale Saitek od razu blokuje okienko gońcem stwarzając groźbę matową. Microchess to ignoruje i w 25 posunięciu dostaje mata.
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    Microchess to naprawdę program dla bardzo początkujących. Nie miał bym z tym problemu gdyby w takim celu był napisanych ale chyba tak nie było ;)
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Kolejna partia to starcie dwóch komputerów szachowych. Białymi gra Novag Coral a czarnymi Millennium Orion 2000.

    W debiucie czarne oddają piona, ale zyskuja szybszy rozwój. Do 18 posunięcia jest dosyć wyrównana gra. Wtedy Novag dosyć nierozważnie robi długa roszadę i wpada w kłopoty. Millennium zbija mu hetmanem podwisającego skrajnego piona i robi się groźnie. Potem jednak Novag wymienia się wieżami na 8 linii i Millennium traci impet ataku, co więcej jego król zostaje na osłabionej linii. W 25 posunięciu Novag proponuje wymianę hetmanów i to raczej taką nie do odrzucenia. Millennium jednak nie przyjmuje, bo łakomi się hetmanem na darmowego piona. To go niestety drogo kosztuje bo w odpowiedzi dostaje mata hetmanem na 8 linii. Partia trwa tylko 27 posunięć.
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    Normalnie liga złotych rybek :D
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    @zbyti
    Microchess to program z roku 1978. Jeden z pierwszych programów szachowych na domowe komputery. Dlatego gra jak gra. Faktycznie zaś wygląda na to że odstaje od reszty zawodników - jak dotąd wszystko przegrywa. Wygląda na to ze ten turniej pomoże wyłonić najsłabszy program szachowy na małe Atari :)
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    @urborg
    Video Chess jest z 1979 a zobacz jaki kozak ;) Ale faktycznie, tak jak mówisz, wyłonimy ~mistrza, czy też !mistrza :D
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    @zbyti
    Faktycznie - Video Chess jest nawet nie z 1979 ale z 1978 roku. Jak na takiego dziadka to nieźle w turnieju kozaczy :)
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Na kolejnej szachownicy z kolei miało miejsce starcie programów atarowskich. Białymi grał Masterchess od Mastertronic a czarnymi Computer Chess od Atari.

    Masterchess jako że nie posiada książki debiutowej znowu zaczął jakimś dziwacznym debiutem i w pierwszych posunięciach kontrolę nad centrum oddał łatwo przeciwnikowi. Później było jeszcze gorzej. W 11 ruchu głupio oddał pionka. Potem kolejne błędy zaowocowały tym że w 16 posunięciu Computer Chess miał już przewagę lekkiej figury i piona i sporo lepszą sytuację. Wówczas Computer Chess zaczął szachować wrogiego króla wieżą co skończyło się 3-krotnym powtórzeniem i korzystnym dla Masterchess podziałem punktu po zaledwie 21 posunięciach.
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Ekspresem idzie ta 3 runda :)
    Białymi gra komputer szachowy Saitek Mephisto Junior Master, a czarnymi program szachowy Video Chess na konsole Atari 2600.

    Grana jest Obrona Sycylijska. Początek wyrównany. W 10 posunięciu Video Chess atakuje wieżą białego hetmana, a Saitek zasłania się gońcem pakując się w związanie. Video Chess nie do końca potrafi to wykorzystać, niemniej jednak do 16 ruchu zdobywa przewagę lekkiej figury. Po 20 posunięciu biały król wpada już w poważne tarapaty. Saitek wkrótce orientuje się że wisi nad nim groźba matowa i zaczyna rozpaczliwie poświęcać kolejne figury. Gdy już nie ma co poświęcić Video Chess kończy partię matem po 28 posunięciach.
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Feb 2020
     
    Chyba zagram z tym Video Chess bo jeszcze nie grałem :]
    • 17: CommentAuthorurborg
    • CommentTime15 Feb 2020 zmieniony
     
    Jeszcze jedna partia :)

    Białymi gra kieszonkowy komputerek szachowy Saitek Kasparov Avalon, a czarnymi komputer szachowy CXG Sphinx Granada.

    W partii dosyć szybko lepsza pozycję zaczyna zdobywać Granada. W ruchu 13 Avalon popełnia fatalny w skutkach błąd taktyczny. Bije centralnego piona odsłaniając hetmana stojącego na jednej linii z królem. Granada robi atak z odsłony i ma pod biciem związanego hetmana. Teraz robi się ciekawie. Myślę że to co dalej się wydarzyło to efekt tzw krótkiego horyzontu u komputerka Saiteka. Avalon poświęca skoczka zasłaniając nim hetmana. Granada zbija bo czemu nie? Skoro hetman i tak dalej wisi pod biciem. Avalon poświęca więc kolejne dwie lekkie figury, a Granada chętnie owe ofiary przyjmuje. Jak Avalon już nie ma chwilowo czego poświęcić Granada zbija mu w końcu wiszącego hetmana. w 18 posunięciu można więc powiedzieć że jest już po partii. Saitek ma jeszcze parę wież ale przewaga materialna Granady jest wręcz miażdżąca. Partia trwa dalej. W 25 ruchu Avalon nierozważnie ustawia wieżę na jednej linii z królem i po widełkach rozstaje się z pierwszą wieżą. 7 ruchów później kolejne widły i znika druga wieża. Granada kończy partię matem w 38 posunięciu.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Feb 2020 zmieniony
     
    No to przetestowałem naszego obecnego lidera na poziomie 2 czyli 30 sek na ruch. Gram białymi Gambit Królewski.

    W skrócie: Video Chess łakomi się bez roszady na mojego piona na e4 skoczkiem z f6, gdy odbiłem skoczkiem komputer pobił mojego skoczka na e4 hetmanem i było po zawodach bo tym samym go podstawił pod związanie wieżą.

    EDIT:
    Odtworzyłem z głowy, po godzinie, przebieg partii bo może ktoś ciekaw? Nie jestem tylko pewien przedostatniego ruchu czarnych, czy to był najpierw król czy goniec (chyba było odwrotnie), ale to mało istotnie w tej sytuacji ;) Reszty posunięć na pewno nie pomyliłem :]

    [Event "AOL"]
    [Site "javatari.org"]
    [Date "2020.02.16"]
    [Round "1"]
    [White "zbyti"]
    [Black "Video Chess Atari 2600 L2-30s"]
    [Result "1-0"]

    1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 Nc6 5. d4 d6 6. Bxf4 Bg4 7. Bc4 Qe7 8. O-O Nxe4 9. Nxe4 Qxe4 10. Re1 Bxf3 11. Qxf3 Qe7 12. Bb5 Qe6 13. Bxc6+ bxc6 14. Qxc6+ Kd8 15. Rxe6 fxe6 16. Qxa8+ Kd7 17. Bg5 h6 18. Qd8+ Kc6 19. Be7 Bxe7 20. Qxh8 Bf6 21. Rd1 e5 22. d5+ Kb7 23. Qe8 e4 24. Qxe4 Kb6 25. Rd3 Be5 26. Qb4+ Ka6 27. Ra3# 1-0
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime16 Feb 2020 zmieniony
     
    W sumie dla początkujących graczy jest to zaleta że grając z takim programem mogą zaskoczyć przeciwnika jakimiś widełkami czy związaniem. W ten sposób można sobie poćwiczyć taktykę. Pamiętam że jako dzieciaka irytowało mnie trochę to że grając np z Colossusem ten wszystko przewidywał i unikał wszelkich pułapek taktycznych. Rozgrywając ten turniej nawet zacząłem sobie zbierać rozmaite zagrania taktyczne jakie tu przyuważyłem. Może kiedyś wydam książkę z prostymi zadaniami taktycznymi :)

    Co do turnieju zaś to ostatnia partia 3 rundy już rozstrzygnięta. Białymi grał komputer Krypton Systema Talking chess Master, a czarnymi Millennium Schachmeister Pro 2.

    Początkowo na szachownicy zaczyna powstawać pozycja zamknięta. Na planszy sytuacja zaczyna się komplikować jako że przybywa wiszących figur. Po kilkunastu posunięciach sytuacja się rozładowuje w serii wymian z której z niewielką przewagą wychodzi Millennium. W 27 posunięciu Krypton traci jakość i Millennium ma już przewagę wieży i piona. W 29 posunięciu Krypton proponuję wymianę wież, ale Millennium zaskakuje go taktyką z usunięciem obrońcy i powiększa przewagę o kolejną figurę lekką. Krypton ma już tylko 4 piony przeciwko 5 pionom, wieży, oraz gońcowi więc wynik wydaje się już rozstrzygnięty. Partia trwa jeszcze do 52 posunięcia, ale Krypton nie jest już w stanie odmienić jej losu. Millennium zdobywa więc kolejny punkt.
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime16 Feb 2020 zmieniony
     
    Wrzucam jeszcze podsumowanie rundy i kojarzenia na 4 rundę.
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Feb 2020 zmieniony
     
    Po pierwszej partii miałem nadzieję, że Krypton to coś więcej niż maszyna losująca ;)

    Na początku (po g5?? do ok. 14 ruchu) czarne robiły co mogły by przegrać...
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Feb 2020 zmieniony
     
    Krypton i tak w mojej ocenie to spoko maszynka. Gra całkiem przyjemnie jeśli bierze się pod uwagę to że to oczywiście totalny low end. Za to mocno jestem rozczarowany komputerkiem Novag Coral. Juz nawet nie chodzi o to jak słabo ale jak beznadziejnie gra. Często zdarza mu się ruszać bezsensownie wieżą gdy najwyraźniej brakuje mu koncepcji jaki ruch wykonać. Natomiast co do samej siły gry to nie rozumiem jak ktoś mógł napisać na opakowaniu tego komputera "surprisingly strong program" i jeszcze twierdzić że gra toto z siłą 1575 USCF. Przed turniejem to był jeden z moich faworytów. Po 3 rundach straciłem złudzenia co do tego komputera.

    A przechodząc do 4 rundy. Pojedynek outsiderów. Białymi gra program szachowy Microchess a czarnymi wspomniany Novag Coral.

    Novag Coral decyduje się na mało aktywną Obronę Philidora. Początek obaj zawodnicy graja nawet w miarę sensownie. Microchess próbuje atakować hetmanem na skrzydle. Pierwsze kilkanaście posunięć całkiem wyrównanej partii. W 16 posunięciu Microchess bierze pod bicie czarną wieżę. Novag zaś zamiast ją ewakuować decyduje się wymienić ją na... skoczka. Dokładniej to oddaje wieżę i piona za skoczka - bardzo słaby deal. Później trochę błędów po obu stronach i Novag ma szczęście że Microchess nie za bardzo potrafi pociągnąć swój atak. Po dwudziestu kilku posunięciach to Novag przejmuje inicjatywę i przeprowadza atak hetmanem i skoczkiem. Udaje mu się odbić jednego pionka straty, ale pewnie wiele więcej już by nie uzyskał gdyby nie to że Microchess w pewnym momencie rusza się królem podstawiając mata w 1 ruchu. Partia trwa 28 posunięć.
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Feb 2020
     
    Ostatni ruch Microchess dziwnie przypomina mi jeden z ostatnich ruchów Video Chess w mojej partii z nim :D

    Po jednych pieniądzach te programy :D
    • 24: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Feb 2020 zmieniony
     
    Kolejna partia. Białymi gra komputer szachowy Millennium Orion 2000 a czarnymi komputer Saitek Kasparov Electronic Chess Partner.

    Początek wyrównany. W 12 posunięciu Saitek porusza związanego skoczka oddając przeciwnikowi wieżę, za to zbija piona i figurę bijąca czyli gońca. Nie za dobrze na tym wychodzi, ale do 22 posunięcia programy wymieniają się prawie wszystkimi figurami i sytuacja się wyrównuje. Zaczyna się końcówka pionowo skoczkowa, gdzie obie strony mają po 6 pionów i skoczka. Przed 40 posunięciem Millennium popełnia błąd przy wymianie pionkowej, dzięki czemu Saitek zyskuje przejściowego piona skrzydle hetmańskim. W okolicach ruchu 40 wygrana Saiteka wydaje się już oczywistością jako że Orion nie jest już w stanie powstrzymać przemiany piona. Tyle że Saitekowi się nie spieszy i zaczyna szachować wrogiego króla skoczkiem. Ta zabawa trwa jakiś czas aż dochodzi do 3-krotnego powtórzenia ruchów i remisu.
    • 25: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Feb 2020 zmieniony
     
    Dzięki tej partii udało mi się przyłapać producenta komputera Orion 2000 - firmę Millennium na kłamstwie. Zamieszczam poniżej 2 zdjęcia. Na pierwszym jest zdjęcie z fragmentem pudełka komputera Krypton Systema Talking Chess Master, na drugim pudełko od Millennium Orion 2000. Widac listę cech (zalet) danego komputera. Ewidentnie ktoś od kogoś zrzynał. Domyślam się że to Millennium zrobiło bezmyślnie kopiuj-wklej. Swoją droga komputery mają praktycznie identyczne obudowy, identyczne figury. Więc zapewne ktoś wpadł na pomysł że opisy też można skopiować zamiast się wysilać i napisać coś od siebie. Problem w tym, że o ile Krypton faktycznie potrafi rozpoznać remis w przypadku 3-krotnego powtórzenia, co zresztą wykorzystał w jednej z partii, którą przegrywał, ale wybronił remis dając wiecznego szacha. To niestety okazało się, że Millennium Orion 2000 nie potrafi rozpoznać remisu w wyniku 3-krotnego powtórzenia. Tak więc to co napisano na pudełku jest zwyczajna nieprawdą. Co więcej kłamstwo powtórzono aż 7 razy w 7 różnych językach. Oj nieładnie, nieładnie kłamczuszki. Lidl też niech się wstydzi, bo jak już pisałem komputery Millennium Orion 2000 były produktem specjalnie wyprodukowanym dla sieci Lidl i taka informacja znajduje się na pudełku.
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Feb 2020 zmieniony
     
    No i cytując klasyka "konfident w srodowisku sie ujawnil...(glupio wpadles)" jednym słowem Orion 2000 się "rozpruł", powinni zmienić domenę :D

    A ja mam coś innego co może przemówi do wyobraźni.

    W tym wątku były zrobiony prosty test wydajności paru operacji w pętli trwającej 2 sekundy ->link<-

    Takie uzyskałem wyniki:

    Mad Pascal YoshPlus: 35572 iterations in 100 ticks
    Mad Pascal (optimized) Sieve: 1899 in 66 ticks [variables on ZEROPAGE, $DEFINE FAST]
    Mad Pascal (standard) Sieve: 1899 in ~74 ticks

    Action! YoshPlus: 33239 iterations in 100 ticks
    Action! Sieve: 1899 in 101 ticks

    Teraz zaglądając ->link<- widzimy, że Colossus Chess 4.0 średnio oblicza 175 pozycji na sekundę.

    Ergo. Skoro w Mad Pascalu parę operacji w pętli potrafi się wykonać prawie 18 000 razy na sekundę to możemy sobie wyobrazić jak złożony jest algorytm Colossusa, że jego pętla wykonuje się 100x wolniej... i to pisana w ASM.
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Feb 2020 zmieniony
     
    Mimo wszystko granie w Colossusa nie było takie złe, nie zwalniało zbyt(n)i(o). ;))
    • 28: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Feb 2020 zmieniony
     
    No i proszę jeden z youtuberów których subskrybuję zrobił coming out i ujawnił że lubi grac w szachy :). Z odcinka można się tez dowiedziec z jakich medycznych powodów powinniśmy grac w szachy, oraz uczyć gry w szachy nasze dzieci.

    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Feb 2020 zmieniony
     
    @urborg fajny materiał! Ja szachy stosuję zamiast alkoholu, by się odprężyć lub/i oderwać od problemów :]
    • 30: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    Niestety, ukrywana przez autorytety prawda jest taka, że szachy powodują autyzm. Mam nadzieję, że się opamiętacie i zakończycie ten smutny i szkodliwy wątek.
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Feb 2020 zmieniony
     
    @antrykot dlaczego mam wrażenie, że pijesz do naszych komentarzy związanych z artykułem Kuby Husaka? ;)
    • 32: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    @antrykot
    Masz rację. Z tym że szachy powodują nie autyzm, ale demencję i tylko u tych którzy ich nie stosują ;)
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Feb 2020
     

    If smart people play chess and chess players are nuts, then smart people in general must be crazy.
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Feb 2020 zmieniony
     
    Tymczasem padło juz rozstrzygnięcie w kolejnej partii turnieju.

    Białymi gra komputer szachowy Krypton Systema Talking Chess Master, a czarnymi program Masterchess na Atari XL/XE.

    Masterchess decyduje się na Obronę Skandynawską w którym to wariancie czarne szybko wyprowadzaja swojego hetmana. Krypton to wykorzystuje i atakami na hetmana zdobywa kolejne tempa i szybciej rozwija kolejne figury niż przeciwnik który musi uciekać hetmanem. W 19 ruchu Masterches nie do końca wiadomo czemu nie odbija białego skoczka i zostaje z figura straty. Później jednak błędy popełnia tez Krypton i do 32 posunięcia jego przewaga maleje już tylko do piona. Później jest kilka wymian i zaczyna się końcówka wiezowo pionowa przy jednopionowej przewadze Kryptona. Krypton w końcówce gra lepiej i powiększa przewagę. W 60 posunięciu po wymianie wież Masterchess ma już tylko jednego piona przeciwko 5 pionom Kryptona. Tą przewagę Krypton juz łatwo zamienia na wygrana w partii.
    • 35: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Feb 2020 zmieniony
     
    Kolejna partia 4 rundy rozstrzygnięta. Białymi grał program Computer Chess na komputery Atari XL/XE, a czarnymi kieszonkowy komputerek szachowy Saitek Kasparov Avalon.

    Słaby początek partii w wykonaniu Saiteka. zbyt szybko wyprowadzony hetman i ogólnie bardzo słaba gra zaowocowały tym, że już w 11 posunięciu Computer Chess zbija przeciwnikowi wieżę. Ta partia zakończyłaby się zapewne bardzo szybko gdyby Avalon grał z lepszym przeciwnikiem. Atarowski program utrzymuje wyraźna przewagę, ale rozgrywak trwa jeszcze kilkadziesiąt posunięć. W 45 ruchu Avalon ignoruje białego piona zmierzającego w kierunku linii przemiany. Dzięki temu Computer Chess powiększa przewagę poprzez promocję pionka na hetmana po czym już szybko kończy partię matem.
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Feb 2020 zmieniony
     
    Na drugiej szachownicy tymczasem grały komputery szachowe. Białymi CXG Sphinx Granada a czarnymi Saitek Mephisto Junior Master.

    Grana była Partia Wiedeńska. Szybko w partii prowadzenie uzyskał komputer Saiteka. Najpierw zyskując piona przewagi, a w po 11 posunięciach zbijając jeszcze Granadzie wieżę. Kilka posunięć dalej błąd Granady mógł ją bardzo drogo kosztować. Saitek w ruchu 14 zaatakował Granadzie skoczkiem hetmana. Granada w odpowiedzi wzięła swoim skoczkiem pod bicie czarnego hetmana. Saitek miał okazję aby odejść własnym hetmanem spod bicia z wtrąconym szachem po czym zbić przeciwnikowi za darmo hetmana. Przegapił jednak okazję i po wymianie hetmanów został już tylko z przewaga figury lekkiej. Przez jakiś czas wydawało się że Granada ma jeszcze jakies szanse powalczyć tutaj o korzystny wynik, jednak po 30 posunięciach znowu Saitek zaczął powiększać przewagę wybijając stopniowo pionki przeciwnika. W 54 posunięciu Saitek promuje w końcu hetmana i dwa ruchy później kończy partię matem.
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Feb 2020 zmieniony
     
    No i w końcu mecz na szczycie. Białymi gra komputer szachowy Millennium Schachmeister Pro 2, a czarnymi program Video Chess na konsolkę Atari 2600. Po 3 rundach obaj gracze mają na swoim koncie po 2.5 punkta i prowadzą w tabeli. Kto okaże się lepszy? - sprawdźmy.

    Millennium gra Gambit Hetmański czyli białe oddają w debiucie piona za inicjatywę. Po 10 ruchach błąd popełnia atarowski program. Mając skoczka pod biciem, zamiast go ewakuować podpiera go hetmanem, z pola z którego ów hetman może być łatwo przegoniony. Tak też się zresztą dzieje i Millennium po przegonieniu hetmana zyskuje przewagę skoczka. Chwilę później po kolejnych błędach przeciwnika Millennium ma szansę jeszcze powiększyć przewagę. W 22 posunięciu może wziąć za darmo wrogiego skoczka. Tyle że Millennium dostrzega, że ma tez możliwość zrobić szpilę na króla i wieżę na ostatniej linii. Tak też zagrywa zbijając w kolejnym ruchu wieżę. Zachłanność jednak w tym wypadku się nie opłaciła, bo Video Chess pomimo dużej straty materialnej dostaje teraz szansę na wiecznego szacha i zaczyna szachować wrogiego króla. Biały hetman stojący za murem z pionów w rogu szachownicy nie ma jak pomóc własnemu królowi. Partia kończy się remisem po 29 posunięciach.
    • 38: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Feb 2020 zmieniony
     
    Tak więc 4 rundy rozegrane. Planuję rozegrać 7 rund więc półmetek turnieju już za nami. Oto wyniki 4 rundy, tabela po 4 rundach oraz kojarzenia na rundę 5.
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Feb 2020
     
    Przy pełnej świadomości, że szachy to gra umysłowa należy ten turniej nazwać paraolimpiadą :]
    • 40: CommentAuthorurborg
    • CommentTime24 Feb 2020 zmieniony
     
    No tak - jest to swego rodzaju paraolimpiada :)

    Tymczasem wspomniany już w tym wątku kanał Retrorecipes zrobił kolejny filmik w temacie retroszachów. Tym razem test czy amigowski Battle Chess oraz Chessmaster 2000 ustawione na najwyższe, albo prawie najwyższe poziomy trudności mają szanse wygrać ze Stockfishem 11 także ustawionym na wysoki poziom - 10 minut na ruch :)

    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Feb 2020
     
    Lepszy odcinek od poprzedniego :]

    Stockfish to mógłby grać z tymi programami bez hetmana i by wygrał ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Feb 2020
     
    Panowie, czy w turnieju brał udział taki komputerek:
    "SPRECHENDER SCHACHPARTNER III" albo wiecie o nim coś więcej, szczególnie jaki poziom faktycznie reprezentuje, itp. ? Cecha charakterystyczna: gada po niemiecku. :)
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Feb 2020 zmieniony
     
    @Dracon
    Poziom bardzo amatorski taki jak te komputerki które tu grają. Coś pomiędzy Millennium Schachmeister Pro 2 i Millennium Orion 2000 grające w tym turnieju. Tutaj masz artykuł porównawczy 15 komputerów szachowych w którym ten komputerek się pojawia. Na końcu jest turniej pomiędzy tymi komputerami. ->link<-

    Całkiem możliawe też że to klon Krypton Systema Talking Chess Master tylko z nagranymi niemieckimi frazami zamiast angielskich.
    • 44:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Feb 2020
     
    @urborg. Dzięki za szybki odzew. Wygląda na to, że ten sprzęt to jednak pewna słabizna...
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Feb 2020
     
    Soćko - 20 lat temu obiecujący, ostro grający Polski zawodnik :]

    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    to Get Socked by someone = zostać przez kogoś zablokowanym ?
    Dobrze to sobie tłumaczę?
    Ten irański chłopak rozwalił naszego czempiona...
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    Raczej byłby to odpowiednik u nas "został zgaszony", "został znokautowany", "został zaorany".
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    Albo wciągnięty nosem :D
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2020
     
    Tak, i jeszcze pewnie z tysiąc podobnych jak "został zmiażdżony", "zjedzony na śniadanie", etc. :)
    • 50: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Feb 2020 zmieniony
     
    Soćko chyba najlepsze lata swojej kariery ma już za sobą. Mimo wszystko przykro patrzeć jak nasz rodak obrywa :( Z tego powodu partia Duda Nakamura którą podlinkowałem nieco wcześniej w tym wątku bardziej mi się podobała ;)