atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 dni temu zmieniony

Poniżej podsumowanie 2 rundy - wyniki i tabela, oraz kojarzenia na rundę 3.

Jak widać poziom dosyć wyrównany. Nie ma zdecydowanego faworyta. Żaden z zawodników nie zdołał zgromadzić po 2 rundach kompletu punktów. Trzej zawodnicy po 2 rundach pozostają nadal z zerowym dorobkiem punktowym.
    • 2: CommentAuthorzbyti

Ja już rozwiązywałem ten test, chyba wyszło, że jestem chirurgiem ;D

Zobaczmy jak poszło Hikaru :]

Pada tam pytanie czy szachy to 99% taktyki, Hikaru powiedziałe, że do 2400 ELO może i tak, ale dalej to jest góra 50%.
    • 3: CommentAuthorzbyti

Skończyłem czytać transkrypcję nagrania ze Spracklenami i pod koniec padły słowa, które większość z nas intuicyjnie przeczuwała:

Q: My laptop in there in my case is 1.3 gigahertz. I think we could get through quite a few plies before
    the clock clicked.
    Danny Spracklen: Yeah. <laughter> Definitely. Well, the program would be so powerful that, you know,
    the average person couldn't beat it at all.
    Q: Yeah.
    Danny Spracklen: So maybe most people lost interest because of that, I don't know.
    Q: That could very well be.
    Danny Spracklen: It's no longer a challenge or an interest for most people.
    Q: Yeah, to go...
    Danny Spracklen: It's a unique thing plus we've had the case where Deep Blue beat Casper off and so
    that was kind of a turning point in chess history.
    Q: Yes. That it's over.
    Danny Spracklen: Yeah.
    Q: Computer programs just are better.
    Danny Spracklen: Yeah. So, you know, it's like there's nothing left to prove, really.

Reasumując: grajmy w szachy pod MAME lub na sprzęcie z epoki (ew. 8/16 bit komputerach) bo to najpiękniejszy okres elektronicznych/komputerowych szachów :]
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 dni temu

• 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 dzień temu

@zbyti

Rozwiązałem sobie ten test i mi wyszło że jestem Assasinem ;) Oczywiście niektóre pytania w stosunku do takiego amatora jak ja były mało adekwatne, bo np część pytań odnosiła się do gry w turniejach szachowych, a ja w swoim życiu grałem aż w jednym :)

To pytanie o stwierdzenie że szachy to w 99% taktyka - wydaje mi się że trudno się z tym zgodzić, bo jest jeszcze strategia, teoria debiutów, wiedza na temat gry końcowej. Powiedziałbym że taktyka to tak do 50% ;)

Ten test z gry końcowej dosyć trudny. Magnus tez zresztą to powiedział. W zasadzie gracz z 1 kategorią powinien takie rzeczy już potrafić rozwiązać.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony

@urborg Assasin? Cicha woda brzegi rwie! :D

Na tym teście z końcówkami pewnie przegrał bym większość remisowych pozycji ;)
    • 7: CommentAuthorurborg

Ruszyła 3 runda turnieju.

Białymi gra komputer szachowy Saitek Electronic Chess Partner zaś czarnymi program Microchess na komputery Atari .

Początek partii wyrównany. W 17 ruchu Saitek atakuje pionem czarnego gońca. Microchess w odpowiedzi zamiast ewakuowac gońca bierze pod bicie białego gońca. To jest niestety błąd, bo Saitek odchodzi wiszącym gońcem z atakiem na wieżę. Teraz Microchess ma pod biciem dwie figury, albo straci gońca albo wieżę. Może ewentualnie odejść wieżą spod bicia zbijając piona, ale gońca i tak straci. Tutaj Microchess popełnia kolejny błąd - zbija drugim gońcem piona z szachem, co w tym wypadku jest bezsensownym poświęceniem. Bo Saitek zbija gońca i Microchess ma dalej dwie wiszące figury. Tak więc do 20 posunięcia Saitek zdobywa dwie lekkie figury za cenę dwóch pionów. W 22 ruchu Microchess zostawia króla na osłabionej 8 linii. Co prawda w następnym ruchu robi królowi okienko w murze pionkowym, ale Saitek od razu blokuje okienko gońcem stwarzając groźbę matową. Microchess to ignoruje i w 25 posunięciu dostaje mata.
    • 8: CommentAuthorzbyti

Microchess to naprawdę program dla bardzo początkujących. Nie miał bym z tym problemu gdyby w takim celu był napisanych ale chyba tak nie było ;)
    • 9: CommentAuthorurborg

Kolejna partia to starcie dwóch komputerów szachowych. Białymi gra Novag Coral a czarnymi Millennium Orion 2000.

W debiucie czarne oddają piona, ale zyskuja szybszy rozwój. Do 18 posunięcia jest dosyć wyrównana gra. Wtedy Novag dosyć nierozważnie robi długa roszadę i wpada w kłopoty. Millennium zbija mu hetmanem podwisającego skrajnego piona i robi się groźnie. Potem jednak Novag wymienia się wieżami na 8 linii i Millennium traci impet ataku, co więcej jego król zostaje na osłabionej linii. W 25 posunięciu Novag proponuje wymianę hetmanów i to raczej taką nie do odrzucenia. Millennium jednak nie przyjmuje, bo łakomi się hetmanem na darmowego piona. To go niestety drogo kosztuje bo w odpowiedzi dostaje mata hetmanem na 8 linii. Partia trwa tylko 27 posunięć.
    • 10: CommentAuthorzbyti

Normalnie liga złotych rybek :D
    • 11: CommentAuthorurborg

@zbyti
    Microchess to program z roku 1978. Jeden z pierwszych programów szachowych na domowe komputery. Dlatego gra jak gra. Faktycznie zaś wygląda na to że odstaje od reszty zawodników - jak dotąd wszystko przegrywa. Wygląda na to ze ten turniej pomoże wyłonić najsłabszy program szachowy na małe Atari :)
    • 12: CommentAuthorzbyti

@urborg
    Video Chess jest z 1979 a zobacz jaki kozak ;) Ale faktycznie, tak jak mówisz, wyłonimy ~mistrza, czy też !mistrza :D
    • 13: CommentAuthorurborg

@zbyti
    Faktycznie - Video Chess jest nawet nie z 1979 ale z 1978 roku. Jak na takiego dziadka to nieźle w turnieju kozaczy :)
    • 14: CommentAuthorurborg

Na kolejnej szachownicy z kolei miało miejsce starcie programów atarowskich. Białymi grał Masterchess od Mastertronic a czarnymi Computer Chess od Atari.

Masterchess jako że nie posiada książki debiutowej znowu zaczął jakimś dziwacznym debiutem i w pierwszych posunięciach kontrolę nad centrum oddał łatwo przeciwnikowi. Później było jeszcze gorzej. W 11 ruchu głupio oddał pionka. Potem kolejne błędy zaowocowały tym że w 16 posunięciu Computer Chess miał już przewagę lekkiej figury i piona i sporo lepszą sytuację. Wówczas Computer Chess zaczął szachować wrogiego króla wieżą co skończyło się 3-krotnym powtórzeniem i korzystnym dla Masterchess podziałem punktu po zaledwie 21 posunięciach.
    • 15: CommentAuthorurborg

Ekspresem idzie ta 3 runda :)
    Białymi gra komputer szachowy Saitek Mephisto Junior Master, a czarnymi program szachowy Video Chess na konsole Atari 2600.

Grana jest Obrona Sycylijska. Początek wyrównany. W 10 posunięciu Video Chess atakuje wieżą białego hetmana, a Saitek zasłania się gońcem pakując się w związanie. Video Chess nie do końca potrafi to wykorzystać, niemniej jednak do 16 ruchu zdobywa przewagę lekkiej figury. Po 20 posunięciu biały król wpada już w poważne tarapaty. Saitek wkrótce orientuje się że wisi nad nim groźba matowa i zaczyna rozpaczliwie poświęcać kolejne figury. Gdy już nie ma co poświęcić Video Chess kończy partię matem po 28 posunięciach.
    • 16: CommentAuthorzbyti

Chyba zagram z tym Video Chess bo jeszcze nie grałem :]
    • 17: CommentAuthorurborg

Jeszcze jedna partia :)

Białymi gra kieszonkowy komputerek szachowy Saitek Kasparov Avalon, a czarnymi komputer szachowy CXG Sphinx Granada.

W partii dosyć szybko lepsza pozycję zaczyna zdobywać Granada. W ruchu 13 Avalon popełnia fatalny w skutkach błąd taktyczny. Bije centralnego piona odsłaniając hetmana stojącego na jednej linii z królem. Granada robi atak z odsłony i ma pod biciem związanego hetmana. Teraz robi się ciekawie. Myślę że to co dalej się wydarzyło to efekt tzw krótkiego horyzontu u komputerka Saiteka. Avalon poświęca skoczka zasłaniając nim hetmana. Granada zbija bo czemu nie? Skoro hetman i tak dalej wisi pod biciem. Avalon poświęca więc kolejne dwie lekkie figury, a Granada chętnie owe ofiary przyjmuje. Jak Avalon już nie ma chwilowo czego poświęcić Granada zbija mu w końcu wiszącego hetmana. w 18 posunięciu można więc powiedzieć że jest już po partii. Saitek ma jeszcze parę wież ale przewaga materialna Granady jest wręcz miażdżąca. Partia trwa dalej. W 25 ruchu Avalon nierozważnie ustawia wieżę na jednej linii z królem i po widełkach rozstaje się z pierwszą wieżą. 7 ruchów później kolejne widły i znika druga wieża. Granada kończy partię matem w 38 posunięciu.
    • 18: CommentAuthorzbyti

No to przetestowałem naszego obecnego lidera na poziomie 2 czyli 30 sek na ruch. Gram białymi Gambit Królewski.

W skrócie: Video Chess łakomi się bez roszady na mojego piona na e4 skoczkiem z f6, gdy odbiłem skoczkiem komputer pobił mojego skoczka na e4 hetmanem i było po zawodach bo tym samym go podstawił pod związanie wieżą.

EDIT:
    Odtworzyłem z głowy, po godzinie, przebieg partii bo może ktoś ciekaw? Nie jestem tylko pewien przedostatniego ruchu czarnych, czy to był najpierw król czy goniec (chyba było odwrotnie), ale to mało istotnie w tej sytuacji ;) Reszty posunięć na pewno nie pomyliłem :]

[Event "AOL"]
    [Site "javatari.org"]
    [Date "2020.02.16"]
    [Round "1"]
    [White "zbyti"]
    [Black "Video Chess Atari 2600 L2-30s"]
    [Result "1-0"]

1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Nf3 Nf6 4. Nc3 Nc6 5. d4 d6 6. Bxf4 Bg4 7. Bc4 Qe7 8. O-O Nxe4 9. Nxe4 Qxe4 10. Re1 Bxf3 11. Qxf3 Qe7 12. Bb5 Qe6 13. Bxc6+ bxc6 14. Qxc6+ Kd8 15. Rxe6 fxe6 16. Qxa8+ Kd7 17. Bg5 h6 18. Qd8+ Kc6 19. Be7 Bxe7 20. Qxh8 Bf6 21. Rd1 e5 22. d5+ Kb7 23. Qe8 e4 24. Qxe4 Kb6 25. Rd3 Be5 26. Qb4+ Ka6 27. Ra3# 1-0
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 godzin temu zmieniony

W sumie dla początkujących graczy jest to zaleta że grając z takim programem mogą zaskoczyć przeciwnika jakimiś widełkami czy związaniem. W ten sposób można sobie poćwiczyć taktykę. Pamiętam że jako dzieciaka irytowało mnie trochę to że grając np z Colossusem ten wszystko przewidywał i unikał wszelkich pułapek taktycznych. Rozgrywając ten turniej nawet zacząłem sobie zbierać rozmaite zagrania taktyczne jakie tu przyuważyłem. Może kiedyś wydam książkę z prostymi zadaniami taktycznymi :)

Co do turnieju zaś to ostatnia partia 3 rundy już rozstrzygnięta. Białymi grał komputer Krypton Systema Talking chess Master, a czarnymi Millennium Schachmeister Pro 2.

Początkowo na szachownicy zaczyna powstawać pozycja zamknięta. Na planszy sytuacja zaczyna się komplikować jako że przybywa wiszących figur. Po kilkunastu posunięciach sytuacja się rozładowuje w serii wymian z której z niewielką przewagą wychodzi Millennium. W 27 posunięciu Krypton traci jakość i Millennium ma już przewagę wieży i piona. W 29 posunięciu Krypton proponuję wymianę wież, ale Millennium zaskakuje go taktyką z usunięciem obrońcy i powiększa przewagę o kolejną figurę lekką. Krypton ma już tylko 4 piony przeciwko 5 pionom, wieży, oraz gońcowi więc wynik wydaje się już rozstrzygnięty. Partia trwa jeszcze do 52 posunięcia, ale Krypton nie jest już w stanie odmienić jej losu. Millennium zdobywa więc kolejny punkt.
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime14 godzin temu zmieniony

Wrzucam jeszcze podsumowanie rundy i kojarzenia na 4 rundę.
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 godzin temu zmieniony

Po pierwszej partii miałem nadzieję, że Krypton to coś więcej niż maszyna losująca ;)

Na początku (po g5?? do ok. 14 ruchu) czarne robiły co mogły by przegrać...