atarionline.pl Atak BASIC-ów, czyli co wybrać? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    Jak wiadomo, nie ma języków doskonałych. BASIC nie jest tu wyjątkiem. Może ta tabelka pomoże wybrać dialekt najlepszy do konkretnego zastosowania...



    A tu odpowiedzi zamieniłem na punkty – to już tylko zabawa - ale efekty są ciekawe. Usunąłem z tej tabeli niektóre pozycje jako (moim zdaniem) nieistotne w takim zestawieniu i oto co wyszło:

    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    Sam to robiłeś ? Bo robi wrażenie ;) Jednak wydaje mi się że są tu błędy, ale nie znam się aż tak na BASICach, więc poczekam na komentarze tych co są pewni co i jak.

    Co do sum to nic nowego się nie dowiedzieliśmy, Atari BASIC jest najgorszy (z 4!), a w czołówce są Advan i TB XL. Każdy ze zwycięzców ma swoje mocne strony i jest w mojej ocenie kierowany do innego odbiorcy.
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    Widząc kupę jedynek i zer chciałem właśnie napisać, że punktacja powinna być ważona. Pewne cechy są istotniejsze od innych :)
    • 4: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    Ale jednego interesują wstawki asm, a drugiego pętla repeat..until. zatem wagi są (imho) bez sensu (bo są subiektywne). Każdy sam sobie wybierze dla siebie co mu pasuje.
    • 5:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    A którą wersję wybrać do napisania gry? A może jest gdzieś podręcznik/kurs pisania gry w C?
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    • 7:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    Dzięki już czytam.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    byłby ktoś chętny kto mógłby mi podać tytuły gier powstałych w danym Basicu?
    Chodzi mi o zobrazowanie możliwości,sam bawiłem się BASIC w podstawowej formie i tej wersji możliwości znam ,widziałem również gry na takim poziomie iż na napisane w Basicu nie wyglądały a jednak były Basic/owe tzn pełna grafika bez znamion "znaków".
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    W wielu językach można robić wstawki asemblerowe, w tym i w BASICach (w Action! są najbardziej ludzkie i eleganckie). Więc ogólnie gier się nie powinno robić w BASICu, ale kilka ciekawych powstało np. Kolony, albo:
    ->link<-
    itp.
    • 10: CommentAuthornodez
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    "panowie i poddani" tez sa super a do tego w zwyklym basic'u
    • 11:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime15 Apr 2013
     
    Szczerze to wolałbym zobaczyć porównanie pracochłonności (np. postać pętli, wygenerowanie duszka, praca w trybie graficznym) i wydajności poszczególnych języków, a także faktyczną dostępność pamięci dla programu.
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Apr 2013
     
    Racja.

    O ile wiem pod tymi względami najlepiej się prezentuje TB XL.
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime15 Apr 2013 zmieniony
     

    tdc:

    Sam to robiłeś ?

    Tak, choć inspiracją było podobne zestawienie zamieszczone w "Komputerze" nr 1-3 z 1990 roku.

    MaW:

    Szczerze to wolałbym zobaczyć porównanie pracochłonności (np. postać pętli, wygenerowanie duszka, praca w trybie graficznym) i wydajności poszczególnych języków, a także faktyczną dostępność pamięci dla programu.

    Ja też, tylko kto zrobi i za ile :).

    Dodam jeszcze, że w porównaniu nie uwzględniłem dwóch odmian BASIC-a: TT BASIC XL i BASIC A+. Oba przeznaczone są na Atari 400 lub 800 (bez literek na końcu) i w naszych warunkach można uznać je za "niszowe". Pierwszy jest odmianą Turbo-BASIC-a XL, drugi protoplastą BASIC-a XL.
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2013
     
    Fajnie, dzięki Bluki.