atarionline.pl Jaki monitor? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Chciałbym zakupic monitor (lcd/ led) ktory bedzie mi sluzyl do PC, konsol i retro-komputerow.

    Wymagania - 22-26 cali, wejscia: euro/ scart, hdmi, vga, component, s-video. Z tymi wejsciami jest zagwozdka bo nie zanlazlem takiego ktory ma je wszystkie.

    Moze ktos wie o czyms takim na rynku/ uzywa sam i jest w stanie mi doradzic?

    Z gory dzieki!
    • 2: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Samsung 710/711mp

    Jest to monitor 4:3 działa z Xe, Falconem, Amigą 1200..
    Posiada s-video, componet video, vga, pełny euro/scart (z rgb).

    Do retro sprzętu idealny.
    Nawet grymaśny Falcon całkiem dobrzez z nim działa po vga i rgb.

    Wcześniej miałem asus 21,5 cala led full hdi niewiadomo co jeszcze miał wszystko. Ale nie działał poprawie z falconem po rgb.

    Zresztą 16:9 to średni pomysł do Atari....
    • 3: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Dzieki, troche maly (17 cali) i malo nowoczesny ale wezme go pod uwage.
    • 4: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    A jaki dokladnie masz typ? Bo np tutaj:

    ->link<-

    nie widac zeby mial component...
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Ten Samsung o którym pisze AS jest faktycznie git, ale nie działą z VBXE i to trzeba podkreślić ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Jun 2013 zmieniony
     
    [SKREŚLONE]710MP - tak, 711MP - NIE.[/SKREŚLONE]

    //EDIT: Kris, patrz dokładnie - widzisz EURO w pionie obok gniazda zasilania ?

    //EDIT: Niestety, OBA nie działają z VBXE: ->link<-
    • 7: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Miałem 711mp mam 710mp...
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Maw 710mp działa z vbxe???
    Dobrze rozumiem bo 711mp nie działa :(
    • 9:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Jun 2013 zmieniony
     
    711MP - kłopoty z composite (jakby przesuwała się faza chromy), nie łapie (nie wyrównuje) częstotliwości z Amigi. 1040STFM po SCART nie udało mi się uruchomić. Sygnał po s-video wygląda jakby przez siatkę wyświetlany (moira) - słabo zauważalna, ale jest.

    //EDIT: na rynku jest kilka różnych serii różniących się literkami w numerach chasis - jest seria produkowana na Słowacji, była też seria wyprodukowana na Węgrzech i (najwcześniejsza, niewiele różniąca się od 710MP) w Niemczech.
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    A działa z vbxe 710mp??
    • 11: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime29 Jul 2013 zmieniony
     
    Dzieki za wszystkie rady, w koncu kupilem to:

    ->link<-

    Ma kazde z potrzebnych wejsc, wnioski jak na razie:

    Amiga RGB - wyglada revelacyjnie
    c64 s-video - bardzo dobrze
    Xbox 360 przez HDMI - srednio/ dobrze

    I najwazniejsze - Atari 130 XE przez EURO - na razie niestety srednio, musze poeksperymentowac z ustawieniami i innym Atari bo ten ma w ogole nienajlepszy obraz.
    • 12:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Jul 2013
     
    @kris2222

    Mam dokładnie ten sam od paru miesięcy i sobie chwalę. Jedyna opcja bo retro-kącik mam w sypialni więc miejsce ograniczone i żona koniecznie musi mieć tuner :)

    Sygnał z RGB (Amiga, ZX spectrum +2) - idealny
    Sygnał z S-video (C64, 800XL - Ultravideo mod) - idealny, chociaż występuje lekkie smużenie ale to typowe dla LCDków
    Sygnał z HDMI - względnie dobry

    Minusem jest stary typ złącza CI i nie działa z kablówką, zostaje więc analogowy sygnał.
    • 13: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime29 Jul 2013
     
    @ string

    A moglbys podeslac linki wg ktorych robiles ultravideo mod?
    Z gory dzieki!
    • 14:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime29 Jul 2013
     
    Tu masz na serię XL:

    ->link<-

    Tu na XE (sprawdzone, też działa):

    ->link<-
    • 15: CommentAuthorkris2222
    • CommentTime29 Jul 2013
     
    Dzieki!
    • 16:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime11 Feb 2014 zmieniony
     
    Gwoli wyjaśnienia, jak ktoś będzie szukał: wyszedł mój błąd ze zrozumienia słowa pisanego: 710 ->link<- i 711 ->link<-

    //EDIT: AS udowodnił, że 710MP działa! ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime12 Feb 2014 zmieniony
     
    a ja polecam mimo wszystko old schoolowe crt :

    phiips, commodore, atari ew. sony pvm z wejsciem rgb.

    ostatnio tez zanabylem medtoda kupna karte pci-e do pc, z wejsciami rgb schodzaca do 15khz. obraz naprawde dobry.

    ot tutaj link :





    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Feb 2014
     
    Zapomniałeś chyba o czymś....

    NAPISAĆ CO TO ZA KARTA, ILE KOSZTUJE... I dlaczego tak drogo?
    • 19:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime12 Feb 2014 zmieniony
     
    Mam w domu Philips CM8833-II i zastanawiam się, czy lepiej żeby działał z rozbudowanym 65XE, czy może STE/MegaSTE? Czy ten monitor jest w stanie wyświetlić wszystkie tryby dużego Atari? A do VBXE w przyszłości lepiej szukać czegoś innego?
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Feb 2014
     
    Maw... Wrrrrr... Specjalnie zmieniłem 711mp na 710mp bo 710 miał działać z vbxe... Ech qrw...asz.. Niedługo to sprawdzę...
    • 21:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Feb 2014
     
    AS, za sensowną cenę od Ciebie odkupię - już się VBXE nie przejmuję :P
    • 22:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime13 Feb 2014
     
    • 23: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Feb 2014
     
    Maw,
    W następnym tygodniu jadę do ...!... zlutować vbxe>db9(inside atari) a później db9 scart....

    Maw :(
    Chyba nie tylko ja jeden kupiłem ten "monitor" specjalnie dla vbxe ...! :(

    Ale sprawdzę w praktyce!

    710/711 działa w rgb w wrednym falconem 060 nawet z demami z amigi...
    • 24:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Feb 2014 zmieniony
     
    Powiem tak: na Nocy Muzeum mój 711MP nie ruszał nawet z ST po RGB(SCART), obraz z Amigi przez jakieś super-duper-antyinterlace-ustrojstwo zwijał się w prawo aż miło było patrzeć, za to u kolegi amigowca 710MP banglał jak ta lala z deinterlace'owanym obrazem Amigi, z ST 320x200 aż miło było popatrzeć, tylko maszynki z VBXE na stanie nie było :(.

    //EDIT: Poza tym samych 710MP było kilka serii - z różnymi płytami, w różnych technologiach - w zależności od tego, gdzie Samsung przerzucał produkcję. Co dążyłem organoleptycznie stwierdzić porównując schematy płyty z 710MP znalezione na elektrodzie z tym, co ja sam wykopałem w sieci.

    //EDIT: ja też polowałem na 710MP ze względu na VBXE.
    • 25:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime21 Feb 2014 zmieniony
     
    Panie i Panowie, AS udowodnił, że Samsung 710MP działa! ->link<-
    (co nie zmienia faktu, że dalej może być kłopot z inną serią /gdzie indziej produkowaną/ tych 710-tek).
    • 26: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Feb 2014 zmieniony
     
    Ten wredny Samsung 710mp niestety działa :( z vbxe sprawdzałem po rgb z na NUmenie, TotalDaze, OverMind, SillyThing, Control, Vaanance ( w skrócie) w demach i grach jest niesamowity obraz. Średnio działa z basic i spartą oraz qmegiem :( bo kolory jakieś dziwne, wyblakłe, a Pin pisze mi o rdzeniach ...

    Maw zwracam honor :)
    710mp działa z marudnym falconem z trybach rgb oraz atari xe z vbxe w rgb.

    Szaleństwo.
    • 27: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Feb 2014
     
    Maw...
    qr..ka to przez Ciebie nie kupię 1435 :(
    • 28:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime22 Feb 2014
     
    Zastanawiam się nad zakupem LG 19MN43D. Ma ktoś może i używa z małym i dużym Atari?
    • 29:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime22 Feb 2014 zmieniony
     
    @AS: I weź takiemu dogodź... człowiek po internetach oczy wypala, żeby info było rzetelne, a i tak na końcu "...nipasi" :P
    • 30:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime24 Feb 2014
     
    RGB VBXE działające przez SCART potwierdzone na 710MP na kablach Lotharka i sprzęcie Lotharka, u Lotharka, przez Lotharka.

    Obraz... hmmmm.... taki jakby "aksamitny" ? Do gier wystarczy - jest feeling jak przy sygnale przez s-video na "zwykłym telewizorze".

    Dla profesjonalistów: nie umywa się do jakości na phillipsie 8833. Być może to kwestia tego, że dekoder użyty w 710MP jest tego samego typu, co w 510MP, tylko przystosowany do matrycy 17".
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Feb 2014
     
    Maw,
    pięknie!
    • 32:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime25 Feb 2014
     
    Panowie mam pytanie: obraz na Atari 65XE będzie lepszy puszczony przez S-video komputer -> S-video w TV, czy przez S-video komputer -> Euro/Scart w TV? Pytam, bo będę sprzedawał swojego Philipsa CM8833 II i kupię sobie TV CRT tylko szukać z S-video, czy wystarczy Scart (bo widzi RGB, czy jakoś tak). Miejsce mam :).
    • 33: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime25 Feb 2014
     
    To samo - zakładając, że na konkretnym złączu SCART telewizor obsługuje S-Video.
    • 34: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Feb 2014
     
    Niektórych telewizorach s-video można podłączyć przez gniazda RCA. Jeżeli TV ma tylko EUROZŁĄCZE to trzeba się upewnić czy posiada opcję s-video. Zwykle przełączanie trybu kompozyt/s-video odbywa się z pilota.
    • 35:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime25 Feb 2014
     
    Czyli generalnie S-video jeżeli jest w TV to gitara? Dzięki, pora wystawić Philipsa.
    • 36:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    zamieni stryjek...

    88xx to najelpsze monitory..

    z crt to jest OK ->link<-


    • 37:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime26 Feb 2014
     
    Przyznam, że myślałem o 100 hz CRT dużym TV tylko do gier dla STE/Mega i XE.
    • 38:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime27 Feb 2014 zmieniony
     
    100hz to zło...
    Sony FD Trinitron WEGA KD-34XBR960 :-)

    mistrzostwo świata do 240p rgb (ami,st,vbxe, zx...snes,n64)
    • 39:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    No i prawie 90 kg żywej wagi. :P
    • 40:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    Serio zło? No ja myślałem o 28 calach max.
    • 41:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    A z 21" LCD to które dają radę ? :D
    • 42:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime27 Feb 2014
     
    Voy - 90 kg to jak u mnie ;-)

    a wielu mnie juz nosilo ;-0 - pozdro dla Candlastego i electrona
    • 43:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime28 Feb 2014
     
    @ lotharek to co licytacja na wagę teraz? :) Nie napisałeś dlaczego 100 hz zło? Chodzi o zastosowane filtry? No, ale jeśli ma wbudowany analogowy tuner to może nie takie zło?
    • 44:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    Przed chwilą byłem z Atarką (130XE z VBXE) w sprawie zakupu monitora 710MP, przetestowałem go na miejscu i niestety musiałem zrezygnować. O ile wyświetlał obraz RGB z VBXE (w przeciwieństwie do 711MP), o tyle niestety obraz z VBXE miał baaaaardzo słabą ostrość, zabawa ustawieniem kontrastu i ostrości (sharpness) w jego menu nic nie pomagała. Panel był raczej ok, bo menu ekranowe było ostre. Dlatego też nie kupiłem, bo "blur" był przeraźliwy. Czy to kwestia tylko testowanego egzemplarza czy w ogóle 710 MP tak ma?

    Podsumowując moje doświadczenia z LCD TV 17" (4:3) i VBXE:

    - LG M1721A: obraz w porządku i nie ma się do czego przyczepić, wadą jest wysoki poziom szumu w głośnikach
    - Samsung 711MP: nie łapie synchro i w ogóle nie działa z VBXE
    - Samsung 741MP: obraz ładny i wyraźny (z VBXE, Amigi, itp.), niestety delikatnie drży w pionie (ale i tak wolę to niż brak ostrości 710MP)
    - 710MP: obraz z VBXE bardzo nieostry pomimo prób regulacji, co dla mnie było wadą nie do przeskoczenia

    To tyle ;)
    • 45:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    no to wkleję mój komentarz z AA:
    Niestety, tak 710MP ma.

    Jest to wina m.in. tego, że zastosowany jest taki sam procesor dekodujący, co w 510MP (1024x768,15") - co za tym idzie (tego już się tylko domyślam) obraz z dekodera idzie na skaler VGA, który dopasowuje go do rozdzielczości 1280x1024 z trochę za dużym aliasingiem.

    Dla mnie to akurat nie jest wada, bo obraz z Atarynki w dzieciństwie miałem przez kabel antenowy i taki "filing" ma ten LCDek :)
    • 46:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Apr 2014
     
    Dzięki za wyjaśnienie. Czyli to cecha 710MP. Cholera, nie ma idealnej 17-ki 4:3 LCD-TV ;-)
    • 47: CommentAuthoras...
    • CommentTime27 Apr 2014
     
    Jacques, podłączałem do swojego 710mp inną atarkę z vbxe i innym kablem, na party, obraz był krystaliczny, pracowałem na s-video od lat, ale vbxe to było to!

    Jak znajdę chwilę czasu i Duddie też znajdzie ( :) ) to zrobię sesją nr.2 z vbxe i lcd.

    Falcon daje radę z lcd/led to i maluch z vbxe też da radę :)
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Apr 2014 zmieniony
     
    Może faktycznie różne egzemplarze 710MP różnią się elektroniką... Bo jak inaczej wyjaśnić antykrystaliczny przypadek MaW'a i ten, który ja testowałem ;-) Na tym samym kablu i na LG mam krystalicznie ;-)
    • 49: CommentAuthoras...
    • CommentTime28 Apr 2014
     
    Dam znać, w końcu muszę rozgryźć temat monitor-a.
    Nie chcę zrobić jak Pinokio i kupić monitor 16/9 firmy Manta który działa bez problemu z vbxe.

    Chciałbym zostać przy 4:3
    • 50: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Sep 2014 zmieniony
     
    Potwierdzam Samsung 710mp z atari xe vbxe z RGB/svideo bez vbxe oraz z Falconem po rgb i vga.

    Ale kolory przy obrazie statycznym na tym Samsungu mi nie podobają się...

    To uniwersalny monitor.
    Ale jak ktoś użyje raz sony crt o którym tutaj wcześniej mowa, to już raczej nie będzie chciał lcd :)