atarionline.pl uszkodzony czip gtia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime22 Aug 2009
     
    Słuchajcie, kupiłem Atari po latach, i miałem problem z rozpoznaniem czy wyświetlany obraz jest prawidłowy czy nie, ponieważ przez długi czas bawiłem się tylko emulatorem. Pewne przypadłości obrazu okazały się tylko związane z tym w jaki sposób telewizor wyświetla obraz - np. rozmycie pixeli w trybie hires (tzw trzeci kolor) jest zjawiskiem normalnym, ALE... czy w trybie 16sto kolorowym nie powinienem mieć jednolitych kolorów? niektóre wyświetlają się w taki sposób jakby składały się z takich pasów pionowych. Demo vector wygląda też podejrzanie. Czy to uszkodzony czip GTIA? Czy powinienem zrobić dodatkowe testy?

    Jeśli to uszkodzony czip gtia toczy można go w jakiś łatewy sposób wymienić? Nie chcę kupować kolejnego atari na allegro, ale chyba będę musiał.

    Czy miałem szczęście być "jednym na milion" czy uszkodzone czipy gtia są raczej zjawiskiem częstym?


    PS. Musiałem założyć nowe konto naatarionline. Kaz, nie da się do Ciebie wysłać maila o reset hasła :(
  1.  
    Przeczytaj nowinkę Zwalone GTIA z 05.03.2009 autorstwa "Kazia" oraz komentarze to co nieco się wyjaśni.
    • 3:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime22 Aug 2009
     
    Polecam ściągnąć ze strony Drac030 sysinfo (http://atariki.krap.pl/index.php/SysInfo - opis w atariki) i poczyytać także to: ->link<- - prosty program w Basicu do przetestowania między innymi).
    • 4: CommentAuthorpajero
    • CommentTime22 Aug 2009
     
    Chip GTIA czasami są na e-bayu, ale najczęściej NTSC. Tak samo w sklepach w hameryce.

    Jest ponoć dużo 800XE z tym problemem (i 130XE).
    Na Atariki masz numeracje Chipów uszkodzonych

    Najlepszy jest SYSINFO....
    Patrz także Atariki ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Wszystko sie zgadza co powyzej koledzy napisali, z jednym wyjatkiem: jezeli chodzi o numery chipow uszkodzonych wymienione na Atariki - nie jest to 100% potwierdzenie! Mozesz sie upewnic, ze z podanego zakresu chip bedzie niesprawny, ale nie mozesz sie upewnic, ze chip SPOZA podanego zakresu bedzie sprawny. Taki przypadek mial juz miejsce, bodajze Urborg, jesli dobrze pamietam, mial zwalone fabrycznie GTIA o numerze spoza podanego w Atariki zakresu.
    • 6: CommentAuthorScalak
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    co nie oznacza że miał fabrycznie zwalone ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Oczywiscie :)
    • 8: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    No to dupa... wadliwe GTIA. Popatrzę na Ebayu, może akurat coś będzie, mogę też kupić jakieś atari 65xe w opłakanym stanie za grosze i wyszarpać z niego czip, tylko że nawet jak wejdę w posiadanie dobrego gtia to samodzielnie go nie zamontuję :(

    Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem. Marzy mi się VBXE i skoro zasepuje się nim gtia i jest z nim podobno w 100% zgodny to udałoby mi się upiecdwie pieczenie na jednym ogniu. Muszę się zorientować kto, jak gdzie i za ile z tym VBXE. Gdzieś na jakiejś stronie natknąłem się na info, że na VBXE czeka się latami, więc pewnie produkcja to kilka sztuk rocznie, a zresztą nie obrazicie się jeśli poproszę was o gotowe informacje dot. tego jak zdobyć to maleństwo? I jakie mam szanse :(
    • 9: CommentAuthorpigula
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Dodam jedną mała rzecz od siebie - miałem 2 przypadki, że GTIA niby zwalone (objaw w jednej maszynie) w drugiej zachowywał się poprawnie!
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Z czego wniosek, ze niczego nie mozna byc pewnym :(
    • 11: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Czy moglibyście proszę polecić jakąś stronę gdzie kupię GTIA PAL? Czy nazwa części to c021698-01 ?? Znajomy obiecał pomóc w ewentualnej wymianie. Znalazłem kilka stron ale nie moge poradzić sobie z zakupem online :(
    • 12: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    No, brak feedbacku wyszedł mi jednak na dobre,musiałem odrobić zadanie domowe - rozkręcić atari, przegrzebać internet i już wszystko wiem :) czip zamówiony z niemiec, jakiś z 84 roku, daj Bóg żeby działał. A propos, mój obecny jest spoza zakresu podanego na atariki, chyba najbezpieczniejsze są z lat 80tych.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2009 zmieniony
     
    Tak, bo w latach 80-tych nikt jeszcze nie wierzyl, ze Chinczycy moga produkowac cos poza trampkami i kredkami ;)

    PS. A podziel sie informacja, gdzie zamowiles GTIA?
    • 14: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    Ello panowie, jak wam tak te gtia potrzebne to z 6 wygrzebie, inne czesci tez zreszta.
    • 15: CommentAuthorpavros
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    Ja chetnie odkupie jeden uklad z uszkodzonymi trybami GTIA.
    • 16: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    GTIA mam z ebaya za 50 zł :/ Pavros moge Ci dać swoje uszkodzone GTIA. Zaxon, byłbym bardzo wdzięczny gdybyś odsprzedał jakieś prawidłowo działające gdyby moje z niemiec nie nie działało. Nie wiem czy to kwestia telewizora, ale czasem mam wrażenie, że standardowe tryby graficzne u mnie też są nie do końca poprawne, no ale może już przeginam, odpalam to jakby nie patrzeć na 25 letnim telewizorze.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    A na czym polega brak poprawnosci standardowych trybow? Opisz dokladniej, to moze sie cos wyjasni.
    • 18: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime26 Aug 2009 zmieniony
     
    Pixel ma jakiś dziwny odcień, w takim trybie tekstowym 2 lub 3 czasem pomarańczowe litery łapią trochę zieleni tak jakby np jedna litera była pomarańczowa, ale następna była pomarańczowa ale jej kawałeczek był zielonkawy, ciężko to opisać może zdjęcia zrobię. Ciekawy jest też tzw. gruby i chudy pixel w gr.8, ale to już wina GTIA, znalazłem to w którymś komentarzu na atarionline.

    Powiedzcie proszę jak wygląda obraz w gr.8 na real hardware. Abstrahując odefektu 3ciego koloru, czy takipojedynczy samotny pixel wyświetlony w gr.8 jest w ogóle widoczny? U mnie dopiero 2 sasiadujące, pojedynczego nie widzę w ogóle.
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    zielony smuzy, objaw zuzycia kineskopu w tv,
    • 20: CommentAuthorpavros
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    Maciek: Mozesz podac swoj email? Albo napisz do mnie.
    • 21: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Aug 2009
     
    Napiszę do Ciebie dziś wieczorem lub jutro, aczkolwiek wyślę dopiero jak dostanę swój czip z ebaya.