atarionline.pl RECOIL przeglądarka plików graficznych - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor0xF
    • CommentTime30 Jul 2014 zmieniony
     
    Jeśli ktoś jest w posiadaniu Maca z PowerPC i chciałby wypróbować przeglądarkę plików graficznych Amiga / Atari 8-bit/Portfolio/ST/Falcon / C64 / Macintosh 128K / MSX / SAM Coupe / ZX Spectrum RECOIL, to proszę:

    ->link<-

    Proszę tylko o zwrotne info.
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime31 Jul 2014
     
    A może znajdzie się ktoś z Makiem na Intelu?
    • 3: CommentAuthorfder
    • CommentTime31 Jul 2014
     
    Chcialbym zapytac czy Mac z PowerPC ma emulatory Atari. Czy mozna na takim Macu uruchamiac stare programy z Apple? Jakiego Maca z PowerPc warto kupic, aby troche sie pobawic takim sprzetem?
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Jul 2014 zmieniony
     
    Ja się zgłaszam z makiem na intelu, os x 10.6,10.7,10.8.
    PowerPC można ździebko zapomnieć, jeśli ktoś tego używa jeszcze... niech się zgłosi...

    @fder,ma, atari800 na pewno był w wersji powerpc, a jakby co, można sobie go przekompilować. Były Rainbow i jeszcze cośtam.

    Maca z powerPC nie warto kupować, to jest naprawdę staroć już i same kłopoty, osX upto (edited) 10.5.8.

    Jeśli się bawić, to tylko core2 duo i wyżej (co oznacza modele macbooków z 2007 roku i wyżej) Takiego macbooka całkiem na chodzie i z baterią oraz zasilaczem za 7 stówek można mieć i działać.
    • 5: CommentAuthorbrx
    • CommentTime31 Jul 2014
     
    @0xF: A dlaczego nie dałeś ogłoszenia na ppa.pl? Tam jest trochę użytkowników maków z PowerPC.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime31 Jul 2014
     
    jhusak: up to 10.5.8. Inaczej nie byłoby tematu, bo Quick Look jest od 10.5. Mógłbyś sprawdzić RECOIL na tych Intelach? Jest podejrzenie, że nie działa na maszynach bez zainstalowanego Xcode.

    brx: Nie wiedziałem. Możesz dać ogłoszenie.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Aug 2014 zmieniony
     
    Ups, wszędzie mam xcode.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2020
     
    Przypomnę tylko, że o nowej wersji pisaliśmy tutaj:

    ->link<-

    A jedno, na co chciałem zwrócić uwage, bo sam niedawno zauważyłem, że format G2F też jest obsługiwany. Czyli RECOIL potrafi wyświetlić nie tylko pliki bitmapy, ale również wygenerować grafikę z formatu G2F. Osom! :D
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Nov 2023 zmieniony
     
    Drobny update przeglądarki RECOIL od 0xF miał miejsce niedawno:

    ->link<-

    RECOIL 6.4.0 (2023-10-30)
    New formats:

    Atari 8-bit: PIC v2
    C64: PETSCII BOT (PBOT), C64 OS screenshot v2 (PET), Commodore Grafix (CGX)
    PC-88: KTY, KT4


    W przypadku Atari chodzi o format PIC, którego pliki znalazłem przy programie G JAKU-B-a i VLX-a "Graphics Projector":
    ->link<- i podesłałem )0XF-owi (też mu podsyłajcie, gdy znajdziecie jakieś dziwne pliki graficzne, nie rozpoznawane przez RECOIL). Opis formatu tutaj: ->link<-
    • 10: CommentAuthor0xF
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Właśnie dowiedziałem się o dwóch portach na duże Atari:

    1. ->link<-

    2. Wkrótce jako wtyczka ->link<- Póki co - teaser w postaci screena.
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Nov 2023 zmieniony
     
    @0xF, mam problem z recoilem - jak to powinno działać? (MBProM1, Ventura)
    quicklook działa np. *.gr8, ale *.pic już nie. Co robię źle? Pliczek 7684 bajty z obrazkiem.

    Ponadto wrzuciłem do gimpa ten pliczek file-recoil w podany katalog (z tym, że u mnie to GIMP.app/resztaścieżki) i jak tego użyć? Przy otwieraniu ww gr8 pisze, że nieznany typ pliku.

    Recoil2png działa = przerabia PIC na png.

    Może to jest gdzieś napisane, ale nie zauważyłem:(
    • 12: CommentAuthor0xF
    • CommentTime30 Nov 2023 zmieniony
     
    QuickLook "wie lepiej", że *.PIC to "QuickDraw picture". Chyba nie mogę z tym nic zrobić.

    GIMP przed chwilą sprawdziłem i u mnie działa. File / Open i zahaczasz "Show All Files". Dlaczego masz inny katalog? Masz GIMPa z ->link<- ?
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Dec 2023 zmieniony
     
    Sprawdzę Gimpa jeszcze raz. A mam GIMP bo często robię „open pic -a GIMP” a nie ma dopełniania, więc nigdy nie pamiętałem jak to jest rozszerzone i frustracja, a tak jest git.

    Dzięki :)

    A gdzie (czy) można obrazki w jednej paczce ściągnąć? po paru minutach szukania nie natrafiłem.
    • 14: CommentAuthor0xF
    • CommentTime1 Dec 2023
     
    Dobrze rozumiem, że ręcznie zmieniłeś nazwę katalogu GIMPa?
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Dec 2023 zmieniony
     
    Tak :) Bo link GIMP.app ->GIMP-2.10.app nie zadziałał w moim przypadku. OSX jakoś chyba keszuje apki i open -a musi mieć nazwę taką jak ma apka.app w /Applications.
    Taki mój domysł, nie chcę się w to zagłębiać, bo i tak bym zapomniał :)
    • 16: CommentAuthor0xF
    • CommentTime6 Dec 2023 zmieniony
     
    Myślę, że po prostu "open -a APKA" otwiera /Applications/APKA.app. :)
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2023
     

    0xF:

    Myślę, że po prostu "open -a APKA" otwiera /Applications/APKA.app. :)

    Też tak myślę, to chyba tak działało. A jak miałem GIMP-2.10 to zamiast wpisać GIMP, jak do tej pory, musiałem zawsze tę wersję pamiętać, co mnie wkurzało :/
    • 18: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    W pełni rozumiem ten brak pamięci do cyferek.

    Jest już dostępny na duże Atari ImgView z RECOIL, o którym wspominałem powyżej.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2023 zmieniony
     
    Sprawdziłem Gimpa. Wrzuciłem file-recoil do ~/Library/Application\ Support/GIMP/2.10/plug-ins/ . Przy uruchamianiu pisze, że plugin jest od niezidentyfikowanego developera. Wchodzę w ustawenia, zezwalam na uruchamianie. Przestartowuję Gimpa, pozwala uruchomić plugin.

    Ale w okienku Open nie wyświetla :(
    Plugin ma flagę x - czyli można uruchamiać.
    • 20: CommentAuthor0xF
    • CommentTime8 Dec 2023
     
    Jak pisałem, sprawdziłem, że działa i nic nie krzyczy przy uruchamianiu. Coś robisz inaczej.

    - Najnowszy GIMP z ->link<- "Download GIMP 2.10.36 for Apple Silicon directly"
    - file-recoil do /Applications/GIMP-2.10.app/Contents/Resources/lib/gimp/2.0/plug-ins
    - W okienku Open trzeba zahaczyć Show All Files
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Dec 2023 zmieniony
     
    W sumie mam 2.10.34 for Apple Silicon. Będę walczył dalej, jak ma działać, to ma działać.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2023 zmieniony
     
    0xF - czy przeglądarka uwzględnia wyświetlanie ekranu o szerokości 48 bajtów i mam jakiś błąd w obrazku czy w aktualnej wersji jeszcze nie? Bo zrobiłem obrazek w G2F tego typu, który na moim TV CRT widzę od krawędzi do krawędzi, a RECOIL mi ucina kawałek (bodajże jedną kolumnę) z prawej strony ekranu.
    • 23: CommentAuthor0xF
    • CommentTime26 Dec 2023
     
    Załącz plik albo przyślij mi mailem.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2023
     
    Pliczek poszedł mailem.
    • 25: CommentAuthor0xF
    • CommentTime26 Dec 2023
     
    Rysowanie tak daleko na ramce jest ryzykowne. W stosunku do normalnej szerokości, w trybie szerokim po lewej stronie ANTIC wyświetla jeden znak (a nie cztery), dalej jest ramka. Po prawej stronie widać więcej, ale tylko jeśli telewizor/monitor jest tak wyregulowany, aby to wyświetlić.
    Jako kompromis, emulator Atari800 od ponad dwóch dekad wyświetla również tylko jeden znak po prawej stronie, dzięki czemu obraz jest symetryczny. Na większości TV/monitorów i tak więcej nie widać.
    W RECOIL podjąłem tę samą decyzję.
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Dec 2023 zmieniony
     
    Czyli od dwóch dekad wyświetla źle :) Byłoby jednak miło mieć tryb extended (jak w Altirrze) pokazujący to co ANTIC i GTIA realnie wyświetlają.

    Edit: Z moich obserwacji wynika, że ANTIC po lewej wymaluje dwa znaki, a po prawej jeden. No i oczywiście GTIA ma znacznie szerszy zakres działania i w poziomie i w pionie.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2023
     
    0xF - spróbuję namówić Cię na zmianę stanowiska, choć wiem, że poprawne wyświetlanie będzie kosztować pracę Twoją (RECOIL) czy innych osób (Atari800) i to naturalny opór (sam bym się opierał! :). Argumenty za zmianą:

    a) kluczowym parametrem emulacji powinna być zgodność z oryginałem. Skoro Atari może to wyświetlić to i emulator powinien (nota bene, Altirra wyświetla poprawnie). Czemu ograniczać się do przyjętych arbitralnie założeń emulatora, skoro Atari może więcej pokazać?

    b) po prawej stronie widać u mnie dwa znaki i niczego nie ustawiałem w TV. To nie tylko u mnie, bo wcześniej prosiłem dwie osoby o sprawdzenie na ich TV (PeBe, Misza). I tak samo było widać dwa znaki, nikt niczego nie regulował. Zresztą, nawet jeśli w najgorszym wypadku wymaga to regulacji, to znaczy, że można to zobaczyć, więc dlaczego emulator ma uniemożliwiać wyświetlenie tego?

    c) widzę, że Mono już napisał, ale też podkreślę, że obraz ANTIC-a to jedno, ale przecież jeszcze jest obraz generowany przez GTIA. Można umieścić na ekranie duszki i manipulować kolorami poza obszarem ANTIC-a. I takich elementów graficznych nie zobaczymy, jeżeli emulowany będzie tylko obszar ANTIC-a. A dlaczego ograniczać twórców, jeśli chcą skorzystać z tego obszaru?
    • 28:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Dec 2023
     
    Popieram przedmówców! Opór rośnie więc może autor się złamie? ;)