atarionline.pl GFA Basic - poszukiwania -GP Graphics Engine - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime3 Jan 2015
     
    Na Nowy Rok nowe postawienia - w sumie nieco wcześniejsze ale do rzeczy.
    GFA już nieco opanowany, pierwszy Arkanoid zaprogramowany, wajcha machę spritem itp.
    Przeglądając gotowe gry w GFA często znajdowałem taki oto wpis
    GP Graphics Engine - expansion By DSA Software.
    Ktoś toto ma? Jakieś info co to za cudo?
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 Jan 2015
     
    O to może być ciekawe, bo biblioteka operacji graficznych w GFA nie była wystarczająca do tworzenia gier, była i tak obszerna jak na tamte czasy, ale też zbyt bardzo była osadzona w tamtych czasach np. operacja blittowania działała tak samo jak w Turbo Pascalu (PC), Maxon Pascalu (Atari ST) itp. czyli nie nadawała się za bardzo do robienia gier.
    • 3:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime3 Jan 2015
     
    Aż tak strasznie nie jest. Mam trochę procek do rysowania na blitterze, scroll sprzętowy, odpalanie modułów na 12,5khz. Ale szukam tej biblioteki bo tam mniej dziergania a więcej twórczej zabawy;) W razie czego mogę podesłać nieco takich listingów, które dobrze działają a komuś nie chce się szukać;)
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    A widzisz, to fajnie że masz takie procedury, ja w dawnych czasach nie miałem...

    A listingi podeślij;)
    • 5:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    tdc: A mam nawet więcej:) Dostałem od sympatycznego Mattiego całą bibliotekę do robienia spritów, kolizji, odpalania wajchy itp. zwaną MAGE GFA:)
    Podaj maila to podeślę. Robię właśnie wyczyszczoną paczkę tzw. "the bestów" dla AdamR, to odrazu też podeślę Tobie.
    może ktoś jeszcze pokoduje na Atari (troll mode on: tym lepszym STE troll mode off;)
    • 6: CommentAuthorjury
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    To i jak poproszę.
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Ale ta biblioteka MAGE GFA jest napisana w Basicu czy w asemblerze ?
    • 8:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Oki poszły prodki na maile. Jak cosia jeszcze znajdę będę słał. Może chociaż jedna gra na STE się dzięku temu urodzi;)
    • 9: CommentAuthorjury
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    Super, dzięki. Mam w niedługich planach postawienie tego środowiska, więc jakbym gdzieś leżał to spodziewaj się nękania ;)
    Natomiast co do pytania o tą bibliotekę, to może zgłoś się do Lonny Pursella ( taki magik od GFA, nawet patchował kompilator GFA itp cuda z tym robił ):

    ->link<-

    A swoją drogą, odnośnie tematu Basic'a, to polecam w ST-computer nr 08-2014 wielki artykuł z okazji 50 lecia tego języka, przedstawiony od strony platformy ST. Jest też oczywiście wątek o GFA :)

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorVLX
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    A że się tak zapytam... czemu na ST wszyscy w GFA, a nikt w C?
    • 11:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime10 Jan 2015 zmieniony
     
    VLX: hmm pojęcie wszyscy jest mocno względne. Na ST zostało może 3 koderów i Ci akurat mają dostęp do sourców w GFA więc robią w tym co znajdą;)
    • 12:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime10 Jan 2015 zmieniony
     
    Nowe intro w wersji STe robi się ;) Będzie to... Lotus 2. Jak AdamK dorobi mi filozofię do fade.

    • 13: CommentAuthorjury
    • CommentTime12 Jan 2015
     
    Vector demo w GFA :)

    • 14:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime13 Jan 2015
     
    Jury: Zasiadłeś może juz do GFA? Mam kilka zagwozdek i potrzeba mi lepszej głowy.
    ps. na górze fejk - to 16Mhz i nie ma takiego modułu w tle :P
    • 15: CommentAuthorjury
    • CommentTime14 Jan 2015
     
    Jeszcze nie, mam ostatnio w pracy małe urwanie ( które zapowiada się do końca miesiące ) więc może jakoś w najbliższy weekend spróbuję ( pod warunkiem, że będę miał niepracujący )
    • 16: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime15 Jan 2015
     
    Witam
    Ja też bym chętnie spróbował, jestem na razie po wstępnych naukach, przydało by mi się kilka przykładów jakiś prostych gierek żeby szybciej to wdrożyć w życie.
    • 17:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime15 Jan 2015
     
    Jarkeczek:
    Hej podaj maila to podeślę, gry, procki i inne wynalazki. Greya nie ma pośród nas i nikt się już nie chce zajmować tym lepszym Atari :P
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Jan 2015 zmieniony
     
    Może dlatego, że wcale nie jest lepszy :P Lepsze Atari nazywa się Amiga :D

    A Grey jest, żyje, gadałem z nim niedawno :D
    • 19: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime15 Jan 2015 zmieniony
     
    re Hospes dzieki,dotarlo, teraz tylko rozgryść co dostałem.
    • 20: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime15 Jan 2015
     
    "Lepsze Atari nazywa się Amiga"

    @Wieczór, kiedy będziesz w Polsce? ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime15 Jan 2015
     
    Jarkeczek: mam jeszcze kilka prostych gier w GFA. Daj znać jak będą potrzebne, to prześle.
    Wieczór: Amiga Classic jest teraz na poziomie dopałek 020+ i 6mb ramu i na tym chodzi kwadracik ganiający drugi kwadracik, więcej ruchu sprzęt nie wydala:) A ja tam lubię te ograniczenia w STe - fajniej się rysuje i dopracowuje szczegóły;)
    • 22: CommentAuthorvenex
    • CommentTime17 Jan 2015
     
    Jeśli chodzi o programowanie gier w Basicu to pozwolę sobie polecić
    ->link<-
    Jest tam kilka ciekawych gier wraz ze źródłami w GFA.
    • 23:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime18 Jan 2015
     
    venex: ola boga ale fajnego stufu. Niedziela będzie moja i mojej Megi :D
    Dlaczego nikt wcześniej tego nie pokazywał;)
    • 24:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    To jeszcze pytanko: Jak skompilować program w GFA do pliku .prg? Co trzeba mieć, jakiś tutek na szybko?
    Tak wiem kompiler itp ale co w katalogu bo za huhu nie działa mi kompilacja.
    • 25: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime19 Jan 2015 zmieniony
     
    Jeśli coś piszę źle to poprawcie mnie.

    Po wybraniu opcji 'COMPILE" otwiera się katalog z plikami .BAS (można skompilować tylko pliki zapisane komendą "SAVE"). Po wybraniu pliku następuje jego kompilacja i pokazuje się katalog gdzie możemy zapisać plik skompilowany, gotowy do odpalenia pod TOSem.

    P.S> Ja basic odpala poprzez MENU (mam je u góry ekranu)
    • 26:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime19 Jan 2015 zmieniony
     
    hmm ja mam pliki .gfa;) ta wersja 3.6 TT? czy ja się bawię innym softem?
    • 27: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    Oczywiście .GFA. BTW ta wersja dziala na STE? myślałem że dopisek TT oznacza typ komputera, ja używam starszej. 3.03
    • 28:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    Jarkeczek: Tak działa, ten dopisek to pewnie, że na TT też działa.
    • 29: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    Zacząłem szukać nowszej wersji, potem jeszcze coś itd. I znalazłem taką stronę, na razie na wyrost ale ciekawie wygląda:

    ->link<-
    • 30: CommentAuthorjury
    • CommentTime19 Jan 2015 zmieniony
     
    No i na pewno nic nowszego nie da się znaleźć :) To strona Lonnego Pursella, który nadal ( do dziś ) zajmuje się GFA aktywnie i to nie tylko samym tworzeniem w GFA, ale np patch'uje to środowisko jeśli nie działa na nowych 'klonach' itp. Taki można by rzec, support GFA prowadzi :)
    • 31:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    No ślepy jestem albo stary. Gdzie jest opcja kompilacji w GFA? osobny kompiler? albo już za późno na kodowanie:/
    • 32:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Mar 2015 zmieniony
     

    VLX:

    A że się tak zapytam... czemu na ST wszyscy w GFA, a nikt w C?

    Programowałem nieco w GFA oraz w C na ST i niestety ale różnica w wydajności między tymi dwoma językami była kosmetyczna, co powoduje że wiele osób z chęcią sięgało po GFA, bo ogólnie był wygodny, przyjazny itp.
    I oczywiście chcę podkreślić że mówię o niekompilowanym GFA oraz o kompilowanym C (bo musi takie być)


    @Hospes, nie pamiętam już po latach, ale chyba GFA nie miało opcji kompilacji i specjalnie ta opcja nie była potrzebna, natomiast kompilacji dokonywało się zewnętrznym narzędziem, nie bawiłem się tym ale domniemywać można że przyspieszenie było małe lub tylko w konkretnych zastosowaniach.
    • 33:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Mar 2015
     
    Hmmm... Z tego, co pamiętam PureC dawało radę, na pewno było znacznie szybsze w prostych pętlach od GFA. Z tym, że to pamiętam na MegaSTE, może tam pomagał cache, bo np. skompilowane pętle mieściły się w cache a interpreter nie.
    • 34: CommentAuthorerOS
    • CommentTime17 Mar 2015
     
    W GFA pewnie, że był zew. kompilator. Zdaje się, że program nazywa się MENU.PRG.
    • 35:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    @pirx to było tak dawno że sam się zastanawiam czy ja wtedy kodowałem w Pure C czy może jakimś innym :/
    Co do samej wydajności to właściwie ktoś może teraz zrobić kilka testów wydajności w obu językach - fajne to by było, jakiś duży Atarowiec ma ochotę?
    • 36: CommentAuthorvenex
    • CommentTime20 Mar 2015 zmieniony
     
    Stara prawda mówi, że ile benchmarków tyle wyników :) Dawnymi czasy dosyć popularnym testem przy porównywaniu różnych kompilatorów było sito Eratosthenesa, więc ja akurat pokusiłem się o przygotowanie i uruchomienie takiego właśnie testu na Atari 1040ST. Wyniki są następujące:
    PureC - 0.13s
    GFA interpreted - 8.34s
    GFA compiled - 0.27s
    Teraz ciekawostka: rezygnacja z postfixowania zmiennych w GFA powoduje, że kod interpretowany wykonuje się w 6.835s (a więc około 20% szybciej), natomiast kompilowany 3.95s, a więc prawie 15 razy wolniej :)
    Gdyby ktoś chciał mnie wyśmiać/skrytykować, to w załączniku znajduje się kod źródłowy w C plus binarka prg oraz listingi GFA :) Przy kompilacji kodu pod PureC warto pamiętać o ustawieniu w opcjach linkera odpowiednio dużego stosu (ja ustawiłem 16kB).
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Ponieważ ostatnio na Programowaniu ST by Xorcerer pojawił się temat GFA Basic, to ktoś w komentarzach do filmiku zamieścił link do GFA Basica na PC. Może się komuś przyda:

    ->link<-