atarionline.pl Prolog/ micro-Prolog - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    Czy istnieje implementacja Prologu lub micro-Prologu na nasz ulubiony komputer? Czytałem o microPrologu na ZX-Spectrum, a chciałem się pobawić Prologiem na Atari.

    G.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    W miare kompletna liste jezykow programowania na Atari znajdziesz tutaj:

    ->link<-

    oraz tutaj:

    ->link<-

    Prologu nie widze. Jezeli nie jest wymieniony we wspolczesnych opracowaniach to albo w ogole go nie ma, albo bylo to "dawno i nieprawda" - czyli trzeba przejrzec stare amerykanskie magazyny o Atari :)
    • 3:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime29 Sep 2009 zmieniony
     
    Kiedyś Wojciech Zientara w artykule o językach programowania na Atari wymieniał Prolog. Muszę poszukać, to było w którymś Bajtku z 1991 roku.

    PS. Bajtek 7/91. Podobno Prolog był dostępny na kartridżu i kasetach.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    To ewidetnie trzeba przeszukac stare pisemka amerykanskie, pewnie znajdzie sie i opis i moze nawet jakies programy.
    • 5:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    Tak przy okazji: mam gdzieś "implementację" Prologu w języku Logo :-D Nie wiem tylko czy wierną.
    • 6:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    Sprawdziłem atarimagazines i nie znalazłem.

    Co do implementacji prologu w logo, to raczej nie wyobrazam sobie, ale z checia spojrze.
    Czytałem o implementacji zółwia w Prologu.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    Poszedlem tropem Zientary, ktory napisal, ze piraci gieldowi mieli Prolog. Przeszukalem wszystkie posiadane przez nas katalogi (Olbit, Megabajt, Hobbit, Bajt, Atarmam):

    ->link<-

    Nigdzie nie znalazlem wzmianki o Prologu.
    • 8:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    W "The Blue Book for the Atari Computers", edycja 1983/1984 też nie ma wzmianki o prologu, a ta książeczka jest w miarę kompletna na ówczesny czas. Jeśli już - szukać od 1984 roku wzwyż.
    • 9:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime29 Sep 2009
     
    George: przejrzałem ten plik i to nie jest Prolog. Ale można tak z ciekawości obejrzeć.
    Ładowanie:
    z poziomu DOSa LOGO
    po załadowaniu LOAD "D:PROLOG
    Smacznego!
    • 10:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime30 Sep 2009
     
    Dzięki za "ProLOG" :)
    To ciekawe - myslalem, ze na Atari wszystko jest :)
    • 11:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime30 Sep 2009
     
    A nie masz jakiegos opisu do tego "prologa" ?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Sep 2010
     
    Odwiezam temat, moze ktos znalazl u siebie Prolog dla Atari?
  1.  
    Tylko ZX-Spectrum Micro-Prolog i Commodore C64 Prolog64
  2.  
    Czy ktoś obczaja Micro-Prolog w wersji ZX Spectrum, CP/M lub MS-DOS. Chodzi o to, że nie wiem jak wczytać tam SIMPLE. Przy wprowadzaniu reguł wyskakuje Error: 2. W Bajtku pisali o tym, żeby wpisać komendę LOAD SIMPLE i wczytać z magnetofonu ale gdzie znaleźć SIMPLE? Na stronie World of Spectrum przy obrazie Micro-Prolog widać na screenach, że ktoś też nie wiedział jak skorzystać z tego języka bo wyskakiwał mu komunikat Error: 2 przy próbie wprowadzania reguł.
    • 15: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime3 May 2020 zmieniony
     
    Paul Laughton: Another thing, for O.S.S., I did a language called Prolog, which they sold minimal copies of.

    Kevin Savetz: Prolog for the Atari?

    PL: Prolog for the Atari.

    KS: I don't think I'm aware of that. When I think of O.S.S., I think of BASIC/A+ and Action! and things like that. I know a little bit about Prolog, I read a couple of books about it for the IBM PC in the nineties. Was it basically compatible with that same sort of language?

    PL: Well it was compatible through the lines of Prolog. It had special functions in it to do graphics and things like that. It was asically a standard Prolog image. I think there was another Prolog written for the Atari 800 besides the one I wrote.

    KS: Because you need competition in the busy Prolog programming space.

    PL: If you look up, maybe, O.S.S. Prolog.

    KS: I'll have to research this later. Interesting.

    ->link<-

    [Edit]
    Opisy Prolog dla Atari ST, XPro i MProlog
    ->link<-