atarionline.pl Fitting Ultimate 1MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime2 Oct 2015 zmieniony
     
    Kilka fotek z montażu U1MB. Powiem tak: użyteczność komputera rośnie 1000%, ten sprzęt powinien tak wychodzić z fabryki :P

    Jak zwykle serdeczne podziękowania dla Candla i Lotharka!

    At AtariAge I'am trying to solve some problems with BIOS 0.35, fjc is responding to my posts under 5 minutes :) Thanks fjc!







  1.  
    popieram!szkoda ze reszta atarowskiej społecznosci nie widzi tego potencjału ;) gdyby robic produkcje na 1mb a8 bylo by poza zasiegiem innych 8bit a mozna by a500 i st zawstydzic.Moze za pare lat wszyscy to rozszerzenie zaczna wykorzystywac ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Oct 2015
     
    ... kurcze to w sumie tylko i aż pamięć ,fajnie by było zobaczyć grę wykorzystującą całą dodatkową pamięć ,w zasadzie każdy tytuł by mógł powstać .
  2.  
    muzyczka na samplach,multiplikacja sprite'ów i reszta bajerów ot tak:)..ja dalej nie rozumiem jak mozna zrobic dobre demo ktore bedzie zajmowac tylko 128kb.gdzie dema na c64 waza co najmniej 3 razy tyle ?? coma land 600kb wtf??
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Oct 2015
     
    @triplex aka blasph: nie wierzę w to co widzę :) Ty naprawdę uważasz, że dodatkowa pamięć wpłynie na jakość produkcji? Kup se magnetowid :)
  3.  
    własnie o tym pisałem ;)może za parę lat to dojdzie do atariludzików ..ja tam dalszy dyskurs na ten temat chromolę
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Oct 2015
     
    ... przecież jakość obecnych topowych produkcji nie pozostawia wiele do życzenia , comodorowcy i tak wytykają że dobre gry na A8 potrzebują 320KB więc dodatkowa pamięć jest usprawiedliwiona,pytanie tylko czy komuś by się chciało za free zrobić np: taki Crownland z dwudziestoma etapami ?
    • 8: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime3 Oct 2015
     
    Pomimo, że informacja jest dostępna na AtariAge w otwartym wątku, napiszę raz jeszcze dla potomnych:
    Jeżeli chcielibyście wypróbować nowy BIOS do Ultimate to będąc w programie uflash musicie zrobić update głównego BIOSu Ultimate ORAZ BIOSu PBI do wersji 1.3. I dopiero wtedy możemy wyjść z uflash. Jest to jasno napisane w pierwszym poście na AtariAge, ale jakoś mi umknęło :)

    Dodam także, że jeśli nie czujecie się mocni z lutownicą to warto przekazać sprzęt fachowcowi, żeby go po prostu nie zniszczyć. Ja akurat montowałem sam, ale mając na uwadze, że jest to sprzęt przeszło 30 letni, miałem podniesione ciśnienie :)

    Co do wypowiedzi przedpiśców - oczywiście wieczór ma rację, dodatkowa pamięć nie wpłynie na jakość produkcji. Ale możliwość zabrania gigabajta binarek na jednym kartridżu, tworzenia dużych partycji dla sparty, konfiguracji DOSa, bez przejmowania się o memlo, itd. daje niesamowitą wolność.
    Strasznie chciałbym, żebyśmy mieli coś linukso-podobnego, jako alternatywę dla sparty, bo ta, jakby nie była dobra - trąci jednak już myszką.

    Dla wszystkich, którzy mówią, że to nie jest już atari - to jest właśnie atari :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Oct 2015
     
    piszecie że nie przekłada się na jakość ,ja rozumiem że fabrycznie A8 ma optymalną ilość pamięci i nic więcej się już na ekran nie wciśnie ,nie ma także dostępu bezpośredniego do całej(podzielona na banki) ,ale są dema które to wykorzystują a w grze np logicznej możliwość zmiany muzyczek w locie to już sporo,można by zrobić dużą przygodówkę point and click z animacjami,itp to jest jak dla mnie w pewnym stopniu wyższa jakość.
    Mam jeszcze standardowe 128kilo i w kilka gier na oryginale pograć nie mogę,nie wspominając już o 800setce .
    • 10: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime4 Oct 2015
     
    Nie, nie w tym znaczeniu.
    Atari miało za mało pamięci jeszcze w czasie swojej świetności, stąd jak przypuszczam maszyny typu 130XE.

    To o czym pisze wieczór należy rozumieć w tym znaczeniu, że sam fakt, że mamy dopałke do 1MB nie oznacza, że koderzy rzucą się na sprzęt i zrobią cuda. To tak nie działa :)

    Natomiast faktycznie - 1MB pozwala zrobić np. fajną przygodówkę point'n'click, która nie doczytuje, lub doczytuje rzadko.

    Nie zawsze możliwości pokrywają się z produkcjami. Zobacz, że ludzie piszą dema na kalkulatory TI :)
    • 11:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Feb 2016 zmieniony
     
    Na prośbę Skrzypa przygotowałem gotowy obraz ROM-u z najnowszym BIOS-em, PBI, SIDE Loaderem i SDX. Nagrałem też poglądowe wideo z flashowania starej Candle'owej wersji. :) Spis tego, co w środku, jest w katalogu. ATR z osobnymi modułami przygotowali Draco i Skrzyp.
    • 12:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime8 Jun 2016 zmieniony
     
    Przygotowałem nowy obraz zbiorczy dla Ultimate 1MB: ->link<-

    - SpartaDOS X v4.47 (7-02-2016)
    - SIDE Loader v1.05
    - BIOS v1.02
    - PBI BIOS v1.62
    - XL OS BB000001 rev. 3 (1.3)
    - Altirra OS v2.80-test41
    - Atari OS B (PAL)
    - Q-Meg+OS v4.04
    - Atari BASIC C
    - Altirra BASIC v1.51
    - Galaxian (cartridge version)
    - Frogger (cartridge version)
    - Missile Command (XEGS slot #1).


    Zmiany:

    BIOS

    v.1.02

    * Fixed: Click sound when using joystick
    * Added: Proper joystick debounce and faster repeat rate
    * Changed: HDD write lock now allows Global or partition table HDD lock


    PBI BIOS

    v.1.62

    * Added: high-speed SIO: fixed timeout of $10 (for SIO2BT) if device responds with speed code $28 (standard)
    * Fixed: Subtle bug in FAT16 EOF checking
    * Changed: Sector Offset variable reduced from 4 bytes to 1 (previously cast as dword for 32-bit math macros)
    * Changed: Sectors per cluster count reduced from 4 bytes to 1
    * Changed: FATOffset variable jettisoned (saving a further 2 bytes of IO RAM)
    * Added: hook vectors for sector transfer and complete SIO call. This mechanism is similar to that found in the IDE Plus BIOS, and enables replacement of the entire PBI SIO function or just the sector transfer routines by - for example - code loaded into 65C816 fast RAM.


    LOADER

    v.1.05

    * Fixed: Info menu items un-dimming when exiting screensaver
    * Changed: Last selected item now persists when moving between menus
    * Fixed: combat console key jitter on real hardware (since v.1.04)
    * Fixed: joystick control bugs introduced in v.1.04

    Jest też Altirra OS w wersji 2.80-test41.