atarionline.pl Bajtek 135: Skyscrapers - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    Ja w Bajtku najbardziej lubiłem to, że były w nim publikowane listingi programów i gier z opisami z których można się było czegoś nauczyć, więc i tym razem rozpocząłem od wyszukania listingu na małe Atari. Zawsze rozpoznawałem te listingi po kodach kontrolnych umieszczonych przed numerami linii, niestety rozczarowałem się, bo takowych nie znalazłem, szkoda, miałem nadzieję, że będą, tym bardziej, że na etapie przygotowywania Bajtka mówiłem o tym TDC-owi... Przypominam, że kody można wygenerować programem, który kiedyś napisałem i który jest ogólnodostępny, można nim również przenieść dowolną czcionkę 1:1 z Atari na PC. Tu też się zawiodłem ponieważ listingi są wydrukowane bliżej nieokreśloną czcionką - przypomina font Atari, ale nim nie jest, a co z innymi czcionkami (C64, Spectrum, etc.)? Na plus muszę zaliczyć czcionki użyte w artykułach - wyglądają chyba tak samo, jak te używane przed laty.


    Skyscrapers

    Samego listingu nie załączam, żeby nie psuć innym zabawy z przepisywania ;)

    Pod spodem publikuję list do Bajtka, pewnego czytelnika ;)

    Drogi Bajtku!

    Dziękuję za grę Skyscrapers, która ukazała się w najnowszym numerze, przepisałem ją na moim ulubionym komputerze Atari, ale nie obyło się jednak bez problemów. Jako osoba nieobeznana z Atari miałem problem z wpisaniem komendy "GO TO", która jak się okazuje w Atari Basic-u nie występuje, kolejna przeszkodą nie do przeskoczenia okazała się linia 2010, którą przepisywałem kilka razy, niestety cały czas występował błąd. Bardzo proszę o opublikowanie poprawnej linii 2010.

    Przy przepisywaniu poprzednich programów korzystałem z programu "Edytor Basic-a", niestety tym razem znowu chochlik sprawił wam psikusa i zabrakło literek które rozwiały by wątpliwości przy przepisywaniu. Prosiłbym więc o sprostowanie i o udostępnienie brakujących literek.

    Z poważaniem stały czytelnik Pawełek.
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    Sprawdzaliśmy jakiś program generujący kody, ale ten nie działał (nie znam szczegółów). Potem w ostatniej chwili wprowadzaliśmy różne poprawki, których chciał P.O. naczelny. Następnie jeszcze jakieś poprawki były wprowadzane, więc tak w ostatniej chwili wyszło jak wyszło - przepraszamy.

    QTZ Ty to byś chciał abym opisywał wszystko dokładnie na forum, przygotowywał wielogodzinne prezentacje na PH, robił gry na Wapniaka, do tego koordynował prace kilku osób nad listingiem BASICa, a po prostu się nie rozdzielę na 50 osób... tylko ja wiem ile mnie to kosztowało... choćby mój brak obecności na forum od wielu, wielu miesięcy...
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    Gdybyś mnie poprosił wygenerowałbym te kody w kilka minut (łącznie z przesłaniem - oczywiście musiałbym mieć listing). Jak sprawdzę czy nie zrobiłem literówek i pogram trochę dla testu, to wstawię tu kody wg mojego przepisania :). Linia 2010 jest niestety urwana, w powyższej w REM jest ten sam fragment programu, ale "w urwanym miejscu" jest ".5", więc może tak ma być w linii 2010? (Generealnie jest kilka zaremowanych linii z kodem...) Nie analizowałem programu, ale myślę, że lepiej jakby autor (Pirx) sprawdził i podesłał poprawną linię :) Póki co porównam to z pozostałymi wersjami.

    TDC, doceniam wszystko co robisz, zwracam tylko uwagę na niedociągnięcia, których w łatwy sposób można było uniknąć i w tym przypadku trochę sobie żartuję - wyobraź sobie miny Commodorowców jak się dopatrzą, że ich listing jest wydrukowany jakąś Atari podobną czcionką ;). Oryginalnie w Bajtku z czcionkami był zawsze problem, a w ostatnich numerach to już zupełnie nie dbali jaką czcionką są drukowane programy, ale skoro powrót do korzeni i ktoś wymyślił, żeby użyć czcionki 8bit, to warto było użyć właściwej :P.

    Edit: A może jest odwrotnie i ta czcionka to właśnie z C64 ;) Zaraz się przyjrzę dokładniej...
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    hehehe

    GO TO oczywiście w atari jest :)

    specjalnie użyłem, żeby było bardziej po spektrumowemu.


    programi wrzuciłem pod nowinkę o pixelheaven, ale się zagubił w gąszczu dyskusji o wyższości wielkiejnocy nad bożymnarodzeniem :))))

    ->link<-
    ->link<-

    jeśli chodzi o brak kodów i wszystkie inne problemy, to moja wina - na koniec nie dałem rady - coś mi się strasznie ważnego akurat działo, jak miałem parę chwil, to czekałem na jakies info, jak miałem info to nie miałem czasu.

    też niestety opis nie pasuje w 100% do finalnego programu, bo właśnie na koniec wprowadziłem jakieś zmiany.

    wydruk przygotowałem tą maszynką ->link<-

    na ekranie wyglądało dość atarowsko, nie wiem, może do druku musieli jakoś to przeskalować i wyszło inaczej.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    Czego to się człowiek na starość dowiaduje ;) A te "GO TO" można było w wielu miejscach całkiem pominąć ;) - przepisując miałem wrażenie, że celowo zostało to napisane w tak "szkolny" sposób :)

    Dzięki za listing porównam czy nie zrobiłem literówek :)

    Te dwa listingi się różnią... POKE 559,46

    W 120 użyłem znaczków z grafiki... a dalej różni się wyświetlanie w liniach 940-1040 (w Bajtku jest dodatkowo wyświetlanie "!"), linia 2010 jest jak w REM-ie w linii powyżej, czyli po uzupełnieniu się zgodziła.

    Skoro już listing jest opublikowany,
    to wrzucam wersję poprawioną, odpowiadająca wersji z Bajtka.
    I dla tych którzy wolą przepisywać ;)

    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Jun 2016
     
    @pirx, odwaliłeś kawał roboty, wielkie dzięki!

    QTZ:

    zwracam tylko uwagę na niedociągnięcia, których w łatwy sposób można było uniknąć

    Łatwo... hmmm... no wiesz jak magazyn ma za chwilę iść do składu to najprostsze rzeczy stają się niewykonalne w tak krótkim czasie, a jak komuś coś wyskoczy (bo przecież mamy swoje sprawy poza Atari :P) to wychodzi tak jak dało radę.

    Nie mam wątpliwości że wszyscy autorzy artykułów dołożyli wszelkich starań aby były możliwie najlepsze.
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2016 zmieniony
     
    Nie czytałem jeszcze zbyt wiele z tego Bajtka, ale sam fakt, że takie pisemko powstało po tylu latach to ogromny sukces. Mam nadzieję, że takie wydawnictwo stanie się tradycją PH :)

    A teraz przyjrzę się tej "maszynce" co to nam czcionkę jakąś dziwną wstawiła ;)

    (ja kody generuję tym i robię print-screeny i łączę w jeden)

    Wrzuciłem: BAS, XEX (BCOM - niekompilowany!) i ATR.
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Jun 2016 zmieniony
     
    Ponieważ miałem problem z Internetem zająłem się graniem...
    I albo jest coś nie tak, albo nie rozumiem zasad...

    W Klanie Spectrum Borek napisał:

    "Czyli jeśli przy ulicy stoją budynki o wysokości 4,1,2 i 3 pięter, z jednej strony zobaczymy jeden, z drugiej dwa."

    To jak to właściwie jest?

    1 [4] [1] [2] [3] 2 ???

    np. gdy mam takie liczby:

    1 [ ] [ ] [ ] [ ] 3

    to jakie jest prawidłowe rozwiązanie?

    1 [4] [?] [?] [?] 3

    Edit:

    Już kumam - w przykładzie Borka z prawej strony widzę 2 budynki - 3 piętrowy i 4-tero :D

    Czyli w moim przykładzie będzie to np:

    1 [4] [1] [3] [2] 3

    No to wracam do gry :)

    Edit2:
    Czyli na polu 4x4:
    przy jedynkach stawiamy 4-o piętrowce,
    przy czwórkach stawiamy kolejno bloki 1,2,3,4 piętrowe,
    a z resztą musimy kombinować :)

    PS. Pirx podmień te pliki - różnica jest w EOF i jak w Bajtku jest wyświetlanie "!" i brak jest linii 2040, poprawiona jest linia 2010 :)
    • 9:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    aj waj... musiałem coś w ostatniej chwili i w biuegu poprawiać.
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Jun 2016 zmieniony
     
    :)

    Jako formalność wersja 3x3:


    Układam i układam i udało się :) 4x4:


    Wersja 5x5, trochę sobie pomogłem losując kila razy ;)


    6x6, wylosowany układ wyglądał prosto, ale po długiej walce się poddałem, wylosowałem kolejny i jego rozwiązanie zajęło mi chwilkę:


    Gra się całkiem przyjemnie, gra wciąga, ćwiczy spostrzegawczość i pamięć.

    Osobiście brakuje mi możliwości zaznaczania pól, które uważam za pewne, lub wątpliwe, pomocne w tej kwestii są funkcje save / load.

    Mam nadzieję, że algorytm działa poprawnie, gdyż kilka razy wydawało mi się, że "plansza" jest nie do ułożenia, ale być może to mnie zabrakło wyobraźni...

    Pirx, czy planujesz bardziej rozbudowaną wersję, czy rozbudowa zostaje jak zawsze w Bajtku na barkach czytelników?
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    uffff... da się ułożyć :))))))
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Jun 2016 zmieniony
     
    Sprawdziłem "maszynkę" której użyłeś, czcionka jest w 100% zgodna z oryginalną Atari, wygląda na to, że ktoś ją podmienił później...

    ...i użył tej samej czcionki dla wszystkich listingów tej gry, niezależnie od docelowego urządzenia. Ta użyta to takie ni C64 ni Atari, nie mam pojęcia skąd ta czcionka może być?

    Wersja 6x6 jest trudna, ale z 7x7 bym się zmierzył :)
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Jun 2016 zmieniony
     
    Prbowałem dziś grać i uparłem się na pierwszą wylosowaną "planszę" 6x6 i nie wiem czy to się da ułożyć???

    Grałem na Real Atari, więc umieszczam tylko przepisane wartości (wpisane jedyne właściwe 6-tki):
    .|2|2|1|3|3|2|.
    -+-+-+-+-+-+-+-
    3| | |6| | | |3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    5| | | | | |6|1
    -+-+-+-+-+-+-+-
    1|6| | | | | |3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    4| | | | |6| |2
    -+-+-+-+-+-+-+-
    2| |6| | | | |3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    4| | | |6| | |2
    -+-+-+-+-+-+-+-
    .|3|2|3|1|2|2|.
  1.  
    Czy ten Bajtek bedzie zeskanowany do wersji PDF i umieszczony na ATARIONLINE ?
    • 15:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime9 Jun 2016 zmieniony
     
    @QTZ: trudne, ale da sie :D

    .|2|2|1|3|3|2|.
    -+-+-+-+-+-+-+-
    3|4|5|6|3|1|2|3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    5|2|3|4|1|5|6|1
    -+-+-+-+-+-+-+-
    1|6|1|5|2|3|4|3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    4|3|4|2|5|6|1|2
    -+-+-+-+-+-+-+-
    2|5|6|1|4|2|3|3
    -+-+-+-+-+-+-+-
    4|1|2|3|6|4|5|2
    -+-+-+-+-+-+-+-
    .|3|2|3|1|2|2|.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Sprawdziłem, wszystko się zgadza! Mistrz :)

    Gratuluję, ja chyba ze 3 godziny się męczyłem...
    Najwięcej trudności sprawiały mi kolumny z trójkami, linię z piątką wypełniłem identycznie. Myślałem, że się nie da, a jednak się da :D Dzięki :D
    • 17:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Mi zeszło z 30 minut. ale nie robię tego kolumnami.
    Mam metodę, że po szóstkach staram się znaleźć jakieś oczywiste piątki, zazwyczaj są ze 3 co najmniej, potem czwórki gdzie już zwykle jest gorzej. Po czym pojawia się kombinowanie drogą eliminacji - np. tu nie może być niższa niż 3, bo już mamy dwójkę... i często obywa się to bez strzelania nawet. W tej układance powyżej miałem jeden moment, że musiałem strzelić, gdzie jest piątka, pierwszy raz strzeliłem źle, co dosyć szybko wyszło, bo wskoczyły mi dwie trójki w jednym rzędzie. Na szczęście miałem "sejwa", sprzed strzału, żeby wypróbować drugi wariant i tam już poszło bez zgadywania do końca.

    A gra zacna. Ciekawe ile by sie rozwiązywało takie 9x9 :D
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Jun 2016 zmieniony
     
    Spróbuję tej metody, z pewnością jest to metoda właściwa, wypełniając całe kolumny / rzędy trudno jest spamiętać, które liczby są pewne, a które nie, a później cały czas coś nie pasuje...

    Dziękuję bardzo za ten opis :D

    Gra fajna - pamiętam jak nieraz się zawiodłem na grach z Bajtka, ale ta mimo prostej oprawy (ale z duszkami), bardzo fajna :D

    9x9 to by było, trzeba by zrobić w grafice i/lub ściaśnić wyświetlanie :D A grałoby się dłuuuuuuugo :D
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    doable
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jul 2016
     
    Hej!

    Chciałem spróbować Mad Pascala i w związku z tym przepisałem gierkę do MP. TeBe, chylę czoła, kawał roboty.

    W załączonym pliczku sama rozgrywka, nie ma "muzyczki" i sprite'ów, ale za to jest max 7x7 ulic.

    Dodatkowo jest źródełko - niektóre rzeczy wyglądają słabo, bo to konwersja z Basica tak bardzo dosłowna, jak się tylko dało.
    W sumie w MP najbardziej tutaj zabrakowało jakiegoś wrapperka do tablic dwuwymiarowych.
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Jul 2016
     
    dzięki Pirx, dołączę do przykładów w paczce, wrzuciłem też na AtariAge ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jul 2016
     
    tak w ogóle to widzi mi się, że nawet bardzo brzydki Basic da się przepisać do MP - nie jest to super-duper automatyczne, ale zysk ogromniasty.
    • 23:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Jul 2016
     
    poszedłem za ciosem i przeniosłem resztę + kilka drobnych poprawek. teraz się zdecydowanie lepiej gra, niż w wersji basicowej.