atarionline.pl transformacja plików str, xex na wave windows - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkosa1013
    • CommentTime2 Aug 2017
     
    Na naszej stronie internetowej jest zamieszczona baza danych gier na Atari. Mają one rozszerzenia typu atr lub xex. Jestem posiadaczem adaptera kasetowego do magnetofonu ale nie wiem czym i jak przetransformować pliki z powyższymi rozszerzeniami na pliki PC windows wave. Ponieważ od niedawna powróciłem do starego Atari 65 XE jestem trochę zielony ale zainteresowany tym komputerem i w związku z powyższym proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    KOSA
    • 2:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime2 Aug 2017 zmieniony
     
    Magotrans czy jakoś tak się to zwało ;)

    Edyta: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime2 Aug 2017
     
    A to ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Aug 2017
     
    MagoTrans jest już dość stary i nierozwijany i dlatego lepiej użyć Turgen System do tworzenia WAV-ów.

    XEX to plik binarny uruchamialny, a ATR to po prostu obraz dyskietki z 16-bajtowym nagłówkiem m.in. z informacją o pojemności dysku.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Aug 2017 zmieniony
     
    Nie polecam MagoTrans (od lat nieuaktualniany).

    Polecam Turgen - jest cały czas ulepszany i jest łatwy w obsłudze. Na stronie tego programu jest też nowy XEX2CAS (zakładka "Utilities").

    Już to nieraz pisałem - do pliku xex wystarczy dograć loader. Dawno nic nie konwertowałem, ale chyba Turgen po wybraniu "normal" dodaje loader automatycznie. XEX2CAS ma wbudowanych kilka loaderów do wyboru.

    W przypadku programów całodyskowych trzeba mieć sporą wiedzę i nie zawsze się da taki atr przerobić.

    W przypadku atr-ów, które odczytuje DOS, gdy program w całości zawiera się w pliku wykonywalnym można go wypakować z atr-a i dać mu rozszerzenie xex i sprawdzić na emulatorze, gdy działa z loaderem powinien się wczytać też na Atari. Do "wypakowania" ("pakowania" też) plików z atr-a polecam ATADIM ->link<-

    Pliki wykonywalne rozpoczynają się od Bajtów FF FF.

    Pliki bas konwertujemy bez loadera i wczytujemy z Basica wpisując RUN"C:" [Return].
    • 6: CommentAuthorkosa1013
    • CommentTime8 Aug 2017
     
    Dzięki serdeczne za podpowiedzi. nie jestem programistą w związku z tym nie znam obsługi programu "Turgen System". jeżeli ktoś wie gdzie to znaleźć będę bardzo wdzięczny.
    Z poważaniem
    KOSA
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Aug 2017
     
    Nie trzeba być programistą i nie każdy programista musi umieć obsługiwać każdy program. Angielski manual jest dołącziny do programu. Podstawowa obsługa jest prosta. Otwieramy plik i uruchamiamy generowanie dźwięku lub zapis do wave-a.
    • 8: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime9 Aug 2017 zmieniony
     
    kosa1013 - Jaki jest problem z użyciem Turgena?

    Przestrzegam trzy najczęstsze problemy:

    1. Brak lokalizacji
    2. Złożoność interfejsu użytkownika
    3. Brak wiedzy na temat kasety/pliki atari
    • 9: CommentAuthorkosa1013
    • CommentTime9 Aug 2017
     
    Dzięki przy odrobinie czasu sprawdzę podpowiedzi i podzielę się wynikami.
    Spokoju Zyczę
    • 10: CommentAuthorkosa1013
    • CommentTime14 Aug 2017
     
    Ataryści
    Program Turgent service działa idealnie i grałem w pobrane i przekształcone gry na Atari 65XE. Jednak program przerabia tylko pliki z rozszerzeniem *xex. Pozostałe nie dają się przetransformować na WAVE. Ale i tak jestem zadowolony Waszą wiedzą.
    Do przeczytania następnym razem!!!
    KOSA
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Aug 2017 zmieniony
     
    Atr to obraz dyskietki więc właściwe pliki są wewnątrz. Jak pisałem w przypadku atr-ów na których są plikowe wersje gier (czyli nie wymagające innych plików xex-y, ale rozszerzenie będzie inne, np. com, exe, bin, obj - ważny jest nagłóek "FF FF") możesz je wypakować i też skonwertować na wave. Podobnie z plikami bas, które wczytasz spod Basic-a wpisując RUN"C: (dla normalu).

    Są też pliki cas, które też można skonwertować na wave (cas to obraz taśmy, również może zawierać więcej plików, jednak przy konwersji na wave nie trzeba ich wypakowywać, bo wszystkie automatycznie zostaną przeniesione).
    • 12: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Aug 2017
     
    Może pora na napisanie czegoś nowego typu cas->wav ?

    Programy tego typu są od lat nie rozwijane, Turgen jest świetnym rozwiązaniem ale dla laika zbyt skomplikowanym.

    Potrzebny jest programik na dziś. Pracujący pod Win10 z prostym okienkowym interfejsem.

    Kiedyś wczytywanie gier w normalu było udręką.
    Dziś to sama radocha
    • 13: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Aug 2017
     
    Być może, GUI dla a8cas?
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Aug 2017
     
    A działa? Jakieś testy?
    Bo wygląda smakowicie
    • 15: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Aug 2017 zmieniony
     
    Hahahaha. To tylko makieta. Ale mogłem spróbować zrobić to realne w Visual Studio Express.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Aug 2017 zmieniony
     
    A8cas bez gui może się wydawać zbyt skomplikowany w obsłudze, ale Turgen? Są tam opcje może niezbyt jasne dla przeciętnego użytkownika, ale przecież nawet nie trzeba ich ruszać...

    Dla mnie Turgen jest trochę niewygodny, ale funkcjonalnie bardzo dobry :)

    Niewygodny, bo do każdego pliku osobno ustawiam nazwę do zapisu, a przecież format pliku wyjściowego mogę wybrać zbiorowo (wav / cas), przy dekoderze nie słyszę i nie widzę przebiegu sygnału aby zauważyć pominięte bloki lub łatwiej zlokalizować miejsce z błędem i ew. spróbować poprawić coś w programie do edycji dźwięku lub bezpośrednio w Turgenie, czy z wejścia "na żywo" zmieniać głośność. No i to o czym już pisałem - przydałyby się wbudowane lub dołączone loadery, które można by dołączać automatycznie (opcja) lub ręcznie (np. aby móc dodać nowy lub nieznany) przed programem.
    • 17: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    Szczerze mówiąc, dekoder turbo jest składnikiem, którego najbardziej nienawidzę. Nadal uważam, że to błąd włączyć go do turgena.
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Aug 2017 zmieniony
     
    Dla mnie to jedna z częściej używanych funkcji :) Choć z powodu wymienionych powyżej niedogodności nie mogę mieć pełnego zaufania czy odczytane dane są poprawne (kompletne). Ostatnio wymyśliłem prosty sposób weryfikacji - wczytuje pliki kopierem na Atari i porównuję ich wielkość.

    Co do poprawności to nie wiem czy dekoder w Turgen-ie jest lepszy od programu H.Cygerta, bo tam zdarzało się, że odczytane dane mimo braku błędu różniły się przy ponownym zgrywaniu (nie pamiętam co to był za plik [gra], ale zgrywał się na dwa sposoby i obydwie wersje działały, więc nie byłem w stanie stwierdzić, która wersja jest poprawna). Ale w Turgen-ie póki co nie natrafiłem na taki problem.
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Aug 2017
     
    Szczerze mówiąc, dekoder turbo jest składnikiem, którego najbardziej nienawidzę. Nadal uważam, że to błąd włączyć go do turgena.

    @baktra
    No co Ty. Dlaczego aż tak ?
    • 20: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime25 Aug 2017 zmieniony
     
    1. Wierzę, że dekoder powinien być samodzielnym aplikacją
    2. Ponadto architektura dekodera nie jest dobra. Moja wina.
    3. Napisałem turgena, aby utworzyć nową kasetę, a nie dekodować istniejącą. W pewnym sensie mnie boli, że dekoder jest najczęściej używaną funkcją.

    Nie czuję się tak źle!

    Turgen otrzyma nowe ulepszenia, a także dekoder.

    Ale najpierw mam jeden priorytetowy projekt dla atari.
    Więc turgen musi czekać.
    • 21: CommentAuthorpgru
    • CommentTime25 Aug 2017
     
    Hmm chyba lepiej byłoby jakby programy były pisane pod Linuxa. W nowszych systemach z nagłówka da się bodajże zainstalować Linuxa wewnątrz systemu dość prosto(jest chyba nawet oficjalny program instalacyjny) i korzystać. W drugą stronę nie ma 100% pewności, chociaż rzeczywiście są postępy.
    • 22: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime25 Aug 2017 zmieniony
     
    @QTZ
    >Niewygodny, bo do każdego pliku osobno ustawiam nazwę do zapisu, a przecież format pliku wyjściowego mogę wybrać zbiorowo (wav / cas).

    Turgen System może automatycznie zmieniać rozszerzenie cas / wav w zależności od wybranego wyjścia. Ta opcja jest domyślnie włączona.

    Preferences>Wave Output>Change extension to .wav
    Preferences>Tape Image Output>Change extension to .cas