atarionline.pl Dziwne "coś" w Xc12... Co to za patent? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime22 Apr 2018

Czy to jest jakies turbo? Może jakiś filtr? Siedzi w Xc12. Nie posiada dodatkowego kabla do portu joya, czy Sio...
    • 2: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime22 Apr 2018

• 3: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime22 Apr 2018

3 foto... Wiem o urwanym kablu...
    • 4:

CommentAuthorIron
    • CommentTime22 Apr 2018

Wygląda na Blizzard'a
    • 5: CommentAuthorkabal
    • CommentTime22 Apr 2018

Blizzard
    • 6:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Sep 2019 zmieniony

Nawiązaując do tytułyu wątku: ostatnio na ebayu kolega z Wenezueli sprzedawał dziwne coś w formie XC12, a nie w XC12 :D

Magnetofon XL12
    • 7:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime14 Sep 2019

nie pamiętam oznaczenia ,ale miałem kiedyś magnetofon w kolorystyce i stylistyce dopasowanej do serii XL
    • 8: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime15 Sep 2019

xl 12 takie cuda tylko w Wenezueli... Zresztą tam podobno ludzie chodzą do góry nogami.
    • 9:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Nov 2019 zmieniony

Z dziwnych rzeczy, taka oto wersja magnetofonu CA12 do... Commodore :D. Commodore CA12 produkowane przez firmę Plus z Krakowa ma wszystkie tabliczki / naklejki z informacją, że to do Commodore. Ciekawe, jaka była wtyczka (niestety, kabel do tego magnetofonu jest ucięty). Ciekawe, czy i co trzeba było zmieniać w elektronice, żeby to działało z Commodore (i właściwie do jakich Commodore to było - C64? inne).
    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime26 Nov 2019 zmieniony

Miałem kiedyś kolegę commodorowca, i on też miał swój magnetofon w takim stanie. Ja w sumie też nie wiem czy jak miałbym taki sprzęt to bym o niego dbał ;)
    • 11: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime27 Nov 2019 zmieniony

@Kaz
    Ciekawe, czy i co trzeba było zmieniać w elektronice, żeby to działało z Commodore

Wywalić większość elektroniki i zostawić tylko wzmacniacz.

Jeśli te magnetofony były robione z atarowskich, to była taka trochę inżynieria wsteczna, gdyż wiele wskazuje na to, iż XC12(CA12) wywodzi się od przeznaczonego dla Commodore Phonemark PM-4401C ->link<-
    • 12: CommentAuthormrroman
    • CommentTime27 Nov 2019

Miałem kiedyś magnetofon do C64 (taki klasyczny biały) z zepsutą mechaniką no i przełożyłem z niego płytkę do XC12. Nawet otwory się zgadzały :).
    • 13:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 dni temu

Astrofor - magnetofon jest w takim stanie, w jakim zostawili go bezdomni narkomani, którzy włamali się do niezamieszkałego domu pana Janusza Żurka z firmy Krysal. Zniszczyli wiele sprzętów (np. poucinali kable od magnetofonów "dla miedzi", zasyfili sprzęty, etc).

bruno_j - w wolnej chwili otworzę, to zobaczymy co w środku.
    • 14: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 dni temu zmieniony

@Kaz: Pewnie - pisałem pół żartem, zdaje sobię sprawe że sprzęty z piwnic, albo co gorsza, takie co przeszły inspekcję bezdomnych narkomanów nie są w najlepszej kondycji. Chociaż znałem przynajmniej jednego człowieka - i to w ubiegłym wieku, którego komp lepił się od jakiegoś soku, między klawiszami było menu przynajmniej z paru miesięcy. Jego pokój zresztą wyglądał też jak po wizycie cba, co nie zmienia faktu że koleś raczej kumaty, wszystkie dyskietki- w wielkiej ilości choć się kleiły (pewnie od kompa) to były idealnie posortowane. Zresztą kiedyś (dziś retro)komp był jakimś mułem codziennym, a dziś jest przedmiotem kolekcjonerskim. Ktoś może jeszcze zna jakieś historie o nieludzkim traktowaniu kompa z dawnych czasów ?
    • 15:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 dni temu zmieniony

• 16: CommentAuthorseban
    • CommentTime4 dni temu zmieniony

Sądzę że to jest magnetofon do Atari, tylko obudowa jest myląca... tzn. wygląda to jak środek zwykłego magnetofonu do Atari przerobionego na Turbo...

i sądzę że to jest TurboROM Plus, miałem coś podobnego w magnetofonie Phonemark który kiedyś udało mi się wylicytować na znanym portalu aukcyjnym, w środku jeden układ scalony i parę elementów pasywnych.

A jeżeli faktycznie jest to magnetofon do C64 to zdjęcia płytki od strony elementów i druku powinny pokazać czy wykonano jakiekolwiek zmiany aby dostosować magnetofon do komputerów commodore (np. pominięcie demodulatora FSK, modyfikacje elektroniki w taki sposób aby np. C64 mogło wykryć wciśnięcie klawisza PLAY, etc.)

Jeżeli jednak jest to turbo rom plus, to tym wątku na bliźniaczym forum wstępne info o tym systemie:

->link<-

A w tym wątku "zdumpowane" carty do tegoż systemu:

->link<-

pierwszy cart to "Turbo ROM plus", parę postów niżej jest cart w wersji Trurbo ROM Plus (3).

W powyższym wątku, co prawda widać trochę inaczej zalaną wersję interfejsu, ale w późniejszym terminie dostałem do analizy magnetofon od RAG-a, w którym był identycznie zalany moduł jak na tych zdjęciach które wyżej załączono, wyglądało to tak:
    • 17:

CommentAuthorKaz

Wyczyściłem magnetofon, teraz wygląda jak nówka z Pewexu :). Nie licząc oczywiście braku klapki (ktoś ma nadmiarową i zechciałby niedrogo odstąpić?) i uciętego kabla.

Dorzucam kilka fotek, aczkolwiek na razie nie chciałem rozkręcać całkowicie mechanizmu, więc tylko zdjęcia boczne i tylne.
    • 18: CommentAuthorbruno_j

Płytka wygląda identycznie jak w XC12 (zdjęcie pożyczone z zaprzyjaźnionego forum ->link<- )

Główna różnica to ten żółty kabel. Ominięcie układu dekodowania sygnału?
    To by się zgadzało:
    http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/nir_dary_cds/Hardware Projects/Atari Datasette XC12 Turbo 6000 Baud Interface/turb_ins.htm

Pozostaje do rozwiązania zagadka tej beżowej kostki.

Pewne jest, że służy do zrobienia Cassette Port ->link<- z SIO ->link<-