atarionline.pl Nowa gra "Albert" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    co do level 8 to po prostu trzeba biec w lewo i w odpowiednim momencie dusić fire,za trzecim podejściem przeszedłem,nie jest to aż tak trudne,nie wybijamy się z krawędzi tylko troszkę przed.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Irata - już ci tłumaczyłem, że poniżanie innych, dogryzanie - nie spowoduje, że poczujesz się lepiej, za to powoduje, że masz taką opinię, że ja bym się na twoim miejscu ze wstydu zapadł pod ziemię.

    A twoje motywacje do grania w gry nie są dla mnie interesujące. Nie chcesz to nie graj. Nie chcesz to nic nie kupuj.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    wiesz ja żyję tak trochę poza systemem,poza forum itp,mam gdzieś co kto sobie o mnie myśli do puki z butami nie włazi w moje życie a później to i tak nie mój problem :D.

    Napisałem kilka postów wyżej prośbę o niewrzucanie bezpośrednio zdjęcia z ukończenia gry(prosiłem o wstawienie linka),gdyż chciałem odkryć zakończenie samemu,myślałem że piszę do ludzi rozumnych ale najwidoczniej ty taką osobą nie jesteś albo po prostu jesteś złośliwy,nie oczekuj od kogoś jakiegoś zachowania skoro sam dajesz nienajlepszy przykład.

    Nie gram bo widziałem już wszystko.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Powtarzam, nie interesują mnie twoje motywacje grania w gry. Jeżeli czegoś chcesz albo nie chcesz to nie moja sprawa, załatw to sobie we własnym zakresie. Nie czytaj albo czytaj forum, nie graj albo graj, nie kupuj albo kupuj. Ale nie narzucaj mi co mam robić, bo nie jesteś dla mnie w tym względzie żadnym autorytetem.
    • 5: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    @Kaz pkt 1 Irata i tak nie zrozumie, pkt 2 w sumie trochę zrozumie ale po swojemu co realnie znaczy czytaj pkt 1
    Poza tym mnie On nie przeszkadza, ma swoje specyficzne klimaty, cześć rozumiem, drugą część ignoruje, zero emocji
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Rosomak - :D
    Racja.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    @ Kaz ale tu nie chodzi o autorytety,forum i autorytety ha,ha to była tylko zwykła prośba o nie robienie spojlera - pójdź do kina na kryminał i wykrzycz przed seansem kto jest mordercą a zrozumiesz o co mi chodzi,popsułeś mi rozgrywkę i jak małpka dalej dogryzasz,mnie wasze wpisy nie ruszają,jestem ponad.
  1.  
    Wiesz co.!?nie udawaj patafiana irrata. Chyba mi nie powiesz ze kończyłeś Zybexa i inne draconusy żeby zobaczyć napis congratulations..nie rób k.. Y z logiki i weź za swoją grę to może ktoś pomyśli że jesteś ponad to. Wujki dobra rada. Niestety niektórzy w tym i Ty nie unieśli tego że ktoś robi lepiej i to co zaczyna kończy.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Szczerze powiedziawszy do głowy by mi nie przyszło że grę taką jak Albert można w jakikolwiek sposób zaspojlerować. Rozumiem że grę przygodową można zaspojlerować pokazując zakończenie czy ewentualnie sposób rozwiązania jakiejś zagadki. Można zaspojlerować grę logiczna, to także potrafię zrozumieć. No ale prostą zręcznościówkę?
    • 10:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Grając w różne gry uwielbiam je kończyć i zobaczyć jak bardzo postarał się twórca gry. Czy dał zwykły napis czy może coś fajniejszego. Nie ma znaczenia typ/rodzaj gry, jeśli ma zakończenie.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Feb 2021
     
    Mały - ale przecież możesz grać i zobaczyć sobie, jak autor zakończył grę. Nikt Ci w tym nie przeszkadza.

    Jednak jednocześnie nie śledź informacji o grze, bo możesz natrafić zarówno na filmiki z zakończeń (tutaj jest nawet cały wątek Odislawa z zakończeń gier), jak i na obrazki. Tym bardziej, że zapowiadałem, że ogłaszam konkurs, kto skończy pierwszy i pokaże zdjęcie na dowód. Wiedziałeś, więc było nie czytać dalej wątku.
  2.  
    Tzn. Że też nie zagrasz w Alberta ;)..? Uuuu
    • 13:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Feb 2021 zmieniony
     
    Eee tam, niektórzy mówią, że w życiu liczy się "gonić króliczka" a nie go złapać. "Droga do celu jest ciekawsza i bardziej rozwijająca niż sam cel."

    Parafrazując: przyjemność z samego grania może (a nawet powinna) być większa niż zobaczenie jakiegoś tam napisu "gratulacje" czy fulskrina z bohaterem. Da się przeżyć i tu mam tylko wrażenie, że Irata4 niepotrzebnie (albo celowo) nakręca "dramę", może dla tzw. hecy. ;) :p
    • 14:
       
      CommentAuthorPhilsan
    • CommentTime28 Feb 2021
     
    Albert is really a stunning game and its engine pushes forward A8 games development. Can't wait to see what Albert II could do!

    In my opinion Albert (in the game, not in title screen) looks like Maurice Moss, one of the main characters of The IT Crowd British sitcom, ah ah.
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime28 Feb 2021
     
    Hehehe:-) Faktycznie. Ten gość mógłby sobie wziąć Alberta i uzywać go jako swojego avatara na różnych portalach:-) Świetne:-)
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Mar 2021
     
    @ triplex aka blasph
    gratuluje projektu postaci,jest kozak.
    Wiem że takie rady można sobie w buty co najwyżej wsadzić,ale rozważaliście animacje tych biedronek by bujały się lekko na boki(w głąb ekranu),bo aż się o to proszą ;).

    Jasne że pogram,jak się odwkurwie i zapomnę o zakończeniu,czyli albo ostro popalę,albo minie jakiś czas he,he.
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Mar 2021
     
    Wracając do wcześniejszej dyskusji to uważam, że jak Trachu tak się pali do pomocy, to niech działa w drugiej części gry, bo paleta w "jedynce" jest całkiem OK, nie warto tu nic mieszać.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Mar 2021 zmieniony
     
    jasne że nie ma takiej potrzeby,ale te biedronki... ech takie ładne a jakby się bujały to by były jak 3D...coś czuje że zaraz ktoś napisze żebym sam się bujał .ha,ha,ha

    PS. nie gram w to bo nie mam Atari :D,mam tylko stocka i nie chodzi :D nic w sumie nie chodzi :D :D :D i problem z głowy,a inne gry znam na pamięć do tego stopnia że nie muszę włączać tv i grając na prądzie oszczędzam,ale kiedyś moje Atari Wróci ... tak myślę ...
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Mar 2021
     
    Nie wprowadzaj w błąd. Gra chodzi na stockowym Atari. Na 800XL/65XE uruchamia się mniej poziomów i grafiki, na Atari 130XE uruchamia się wszystko.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Mar 2021 zmieniony
     
    w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd.
    Fajnie że chodzi na każdym sprzęcie :D i STOCKU ! a jeszcze lepiej że na COMMODORE NIE MA :D bo jego bogata paleta nie wydoła ;).
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Znalazłem w końcu trochę czasu, wyciągnąłem z szafy Atari 130XE i przetestowałem Alberta. Pierwsze wrażenie - Wooow ale to jest fajne :). Kolorki, wygląd, mniej więcej wiedziałem już czego się spodziewać. Ale dynamika, sterowanie, grywalność, design poziomów no i stopniowanie trudności te elemenry są świetne i dopracowane. Gra w zasadzie prosta, zręcznościowa, ale nie taka łatwa. Jak dla mnie naprawdę trudno zrobiło się na poziomie 8. Po kilku podejściach go przeszedłem, ale 9 gdzie niby powinno być łatwo, bo trzeba zebrać tylko jeden klejnot, nie dałem rady. Będę jeszcze robił kolejne podejścia. Fajnie jakby były kody do leveli żeby nie było potrzeby zaczynać od początku po stracie wszystkich żyć.
    • 22: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    nie wiem, czy tu było - recenzja w Pixelu:
    ->link<-
    • 23: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    Hmm, chyba czas rozszerzyc moje 64KB RAM w Atarku bo coraz wiecej fajnych gierek wychodzi na 128KB+. Czy mozecie polecic kogos kto za jakas oplata by mi zamontowal dodatkowy RAM ?

    Ogolnie szacun za ta gre, gra sie przednio i grafika/muzyka jest na prawde wysokim poziomie. Sam zaczynam kodzic na Atarku w Action! i chcialbym kiedys dojsc chociaz do polowy takiego poziomu w programowaniu i wyciskania z Atarka sokow ;).
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @Materion Albert ruszy na 64KB,rozszerzenie pamięci możesz nabyć/zamówić tutaj ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    @IRATA4
    Ruszy, ale będą dostępne bodaj 3 levele.

    @Materion
    Możesz też się wstrzymać, bo przypuszczalnie w tym roku pojawi się zewnętrzne rozszerzenie pamięci U1MB rodzimej produkcji i pomysłu.
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    no tak,ale wtedy z SIDE nie skorzystasz,twardziela też nie podepniesz...no można obejść ...
    Generalnie bardzo dobry pomysł dla miłośników stocków i zaplombowanych komputerów itp
    • 27:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Dla mnie wersja z 3 poziomami to po prostu demo, można było zrobić doczytywane poziomy i gra bez problemu odpaliłaby się na 62KB.
    • 28: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @IRATA4 a dlaczego nie podepniesz? Jak zrobią wersję przelotową dla XE, to podepniesz. Ktoś tu już wklejał zdjęcia przelotowego zewnętrznego rozszerzenia 320 KB. W XL w ogóle nie masz tego problemu, bo PBI jest niezależne od carta.
    • 29: CommentAuthorXuio
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Zewnetrzne ultimate ma laczyc funkcje wewnetrznego wraz z SIDE3.
    • 30: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Hmm w takim razie poczekam na takie zewnetrzne rozszerzenie i jak bedzie dostepne to kupie ;). Wtedy taki rozszerzony Atarek to bedzie miod :).
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @Materion, wyżej piszesz, że "chcialbym kiedys dojsc chociaz do polowy takiego poziomu w programowaniu i wyciskania z Atarka"
    tough luck. ilmenit jest taki dobry, że ja marzyłbym o osiągnięciu 12.5% jego wiedzy i pracowitości ;))))
    • 32: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @pirx, ale Albert to kski kodował, nie ja :)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    @ shanti77 ... no tak,tym bardziej w dobie SIO2SD,ale generalnie trzeba się cieszyć że jest duża wersja a autor nie ograniczył się do 64KB :D
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @ bruno_j ale z dostępem trudno,ja mam problem z załatwieniem kabla RGB-VGA do Ste a co dopiero przelotki he,he,he
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @ilmenit hehehe, dzięki ;)
    OK, to podbijam do 25% :)))))))
    • 36: CommentAuthorkski
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    Gra wymaga 128 kB. 3 levele testowe są tylko po to żeby każdy mógł sobie uruchomić u siebie i stwierdzić czy warto rozszerzać tę pamięć.
    Obrazki między levelami i game over też bym musiał non stop doczytywać. Tylko nie bardzo wiem gdzie.
    Wcześniej wszyscy pisali nie używać xbiosa robić na pamięć rozszerzoną. Wszystkim nie dogodzę i nie mam zamiaru.
    Wersja kartridżowa będzie na 64 kB.
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    Jest to świetnie zrobiona wersja i tyle. Da się uruchomić na 64KB, a skrzydła rozwija na 130XE.
    • 38: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @Jacques krótko,rzeczowo i na temat
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @kski ale chyba źle trochę to gdybanie odbierasz,właśnie dobrze że gra nie ogranicza się do 64KB,a w sposób jaki to robi też jest ok gdyż na każdej Atarynie chodzi,takie doczytywanie etapów to trochę taki fetysz minionej epoki,kiedyś łatwiej było załatwić grę na dyskietce niż wersję cart jakby cofnąć się w czasie to wersją doczytywaną z dyskietek można by przejąć całą giełdę he,he,pamiętam jak na okrągło na łódzkiej giełdzie Zybex i Draconus gościł
    • 40: CommentAuthorkski
    • CommentTime4 Mar 2021 zmieniony
     
    Irata, odnosiłem się do pomysłu doczytywania leveli, a raczej obrazków bo to one zajmują lwią część pamięci rozszerzonej. Czyli przechodzisz level, czekasz na załadowanie obrazka extra man, potem czekasz na załadowanie obrazka z numerem levela, no i grasz... no chyba że polegniesz więc czekasz na załadowanie game over.
    • 41:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @kski, słowo klucz: kompresja :-)
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    kaz już pokazał wszystkie obrazki,więc na dobrą sprawę z gry można je wywalić a w ich miejsce wstawić linki,kto będzie chciał to sobie wklepie. ;) ha,ha,ha
    • 43: CommentAuthorkski
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Mq, nie wiem czy dobrze rozumiem, chcesz zmieścić całą grę ze skompresowanymi obrazkami w 62 kB? Czy też "przyspieszyć" ładowanie obrazków między levelami przez rozkompresowywanie ich w locie? Można by też rozkompresowywać pewne funkcje przed ich użyciem...
    Już żałuję że spytałem...
    • 44: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    Dobrze jest jak jest - potestowalem sobie na moim 65XE i chec pogrania w pelna wersje zachecila mnie do rozszerzenia pamieci :). Mogloby to robic za reklame rozszerzen RAM :D. No nic, pozostalo mi tylko czekac az wyjdzie zewnetrzne rozszerzenie RAMu i wtedy delektowac sie pelna wersja + troche innych rownie dobrych produkcji wymagajacych wiecej niz 64KB RAM.
    • 45:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime4 Mar 2021
     
    @kski, nie musimy rozmawiać o Albercie, bo już jest ta gra skończona, przecież nie będziesz odwalał koncertu życzeń i robił wszystkiego od nowa, bo coś tam ktoś sobie powiedział. Natomiast wspomniałem o tym, bo nie wiem czy kompresujesz jakieś dane wewnątrz gry w pamięci. Jeśli tego nie robisz, to zainteresuj się kompresją. Są gotowe biblioteki, dane można bardzo mocno upakować i trzymać w pamięci spakowane (np. obrazki) i wypakowywać je w locie tylko wtedy gdy są potrzebne. Np. wiadomym jest, że na raz wyświetlasz na ekranie tylko jeden obrazek, a reszta w tym czasie może być spakowana i zajmować połowę tej pamięci, którą zajmują jak są rozpakowane. Polecam takie działanie, są metody kompresji, które pozwalają wypakować np. około 10kB w czasie poniżej sekundy, więc jest to czas akceptowalny pomiędzy wyświetlaniem obrazka, a grą.
    • 46: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime5 Mar 2021 zmieniony
     
    Piszę dopiero teraz, bo nie miałem nawet czasu się zalogować ;-). WSPANIAŁA gierka "Albert". Jaka kolorowa, jak fajna mechanika. Dawno tak dobrze się nie bawiłem na grze z Atari. Sympatyczna muzyka, ale te kolory - cudo, stworki, ich gabaryty - super zrobiona. Wszystko pasuje, takie z humorem i klimatem - BRAWO ;-)
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    Czy okładka nowego magazynu ABBUC do czegoś nawiązuje? :D
    (zdjęcie: Philsan)
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Aug 2021
     
    Rockford na łące? :D

    Żartuję, wiadomo, że Albercik ;-)
    • 49:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Po długim czasie w końcu znalazłem wieczór, żeby sobie pograć w Alberta. Obcykałem sobie dobrze sterowanie i grało mi się wyśmienicie, aż doszedłem do levelu 8... I powiem tak: grałem teraz godzinę czasu, mam wszystko tak obcykane, że do levelu 8 dochodzę bez żadnej straty w dosłownie chwilę, ale następnie przez godzinę próbowałem pokonać level 8 i się poddałem i chyba już do gry niestety nie wrócę, bo zrobienie takiej ilości skoków pixel-perfect w jednym levelu popsuło mi zabawę całkowicie i nie mam niestety już ochoty więcej tego próbować... Sorry, ale takie mam na szybko zdanie i odczucie. Ewentualnie zapytam: czy dalej też są jeszcze takie levele hardcore'owe?
    • 50: CommentAuthorkski
    • CommentTime23 Sep 2021 zmieniony
     

    Mq:

    jeden taki chamski zrobiony jakby mi na złość, przeważa szalę natychmiast tak, że grywalność spada dla mnie do zera


    Mq, to już było napisane, pokazane

    Irata4:

    co do level 8 to po prostu trzeba biec w lewo i w odpowiednim momencie dusić fire,za trzecim podejściem przeszedłem,nie jest to aż tak trudne,nie wybijamy się z krawędzi tylko troszkę przed.



    6:30

    Wystarczy trzymać bok i przyciśnięty fire, Albert wszystko przeskakuje. Nie ma żadnego wymogu pixel-perfect.
    Jak pokazało życie to nie jest gra dla każdego. W drugim albercie rezygnuję z dynamiki która miała Alberta wyróżniać i dalekich skoków.