atarionline.pl Warsztaty z twórczego programowania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jun 2019
     
    Na uniwerku w Krakowie odbędą się kilkudniowe warsztaty z twórczego programowania. Będzie przewaga tematów retro. Kto ma czas na początku lipca, zapraszamy. Bezpłatny udział, no i jest klimatyzacja! :D

    Tekst zaproszenia z UBU Lab:

    OGŁOSZENIE & PROŚBA]

    1 lipca zaczynamy Szkołę Letnią Twórczego Programowania w UBU lab na UJ. Ciągle mamy wolne miejsca. Deadline na zgłoszenie: 28 czerwca.

    W tym roku skupiamy się na grach i grafice. Studenci i studentki będą rozwijać artystyczną grę pod okiem Jana K. Argasińskiego i Jakuba Woynarowskiego, z pomocą doświadczonego w tym zakresie Krzysztof A. Ziembik nauczą się projektować gry na platformy retro oraz tworzyć grafikę na ZX Spectrum razem z Yerzmyeyem. Szkoła potrwa 4 dni (od 1 do 4 lipca). Może Wy sami lub Wasi znajomi, znajome, uczniowie, uczennice, studenci, studentki będą zainteresowani/zainteresowane? Z góry dziękuję za podzielenie się wiadomością. Szczegóły na stronie wydarzenia ->link<-

    Na zdjęciu edycja szkoły letniej w 2018 roku.

    Na marginesie: w labie mamy klimatyzację :)
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jun 2019
     
    super sprawa,chętnie bym podsunął swoje pomysły , ale puki co uczę się Basica i mapy pamięci ,więc chyba nie ma sensu bym tam był .

    Poczekam jak będzie nauka dla tumanów chcących nauczyć się kodować , wtedy przyjadę:-).

    Może Kaz mógłbyś kiedyś zorganizować takie warsztaty dla początkujących koderów ,nawet mogłyby być płatne .
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jun 2019
     
    Ponieważ warsztaty (przynajmniej z mojej strony) dotyczą projektowania gry, a nie programowania, to poziom zaawansowania uczestnika w programowaniu nie ma znaczenia. Nie będziemy omawiać ani Basica, ani asemblera żadnego konkretnego komputera, za to logikę i scenariusz gry - jak najbardziej. Dlatego uważam, że może Ci się to spodobać.
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Jun 2019 zmieniony
     
    pewno tak , tyle że projektów własnych mam całą szufladę .
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Aug 2019 zmieniony
     
    Może to zabrzmi trochę złośliwie czy podchwytliwie, a może wyjdę na ignoranta, ale co to takiego to twórcze programowanie? Czym się różni od nietwórczego(?)? - próbowałem coś wyszukać, ale w sumie to trafiłem na UBU Lab (na UW!) i mimo dużego opisu niewiele mi to wyjaśnia ->link<- ->link<- . Mam wrażenie, że traktują nas (społeczność) i dawne komputery jak jakąś wymarłą abstrakcję... materię, tworzywo do dalszego przetwarzania i rozważania w gruncie rzeczy w oderwany od rzeczywistości sposób...

    Znane za to jest mi pojęcie "kreatywne budowanie", co według mnie polega na nietypowym wykorzystaniu dostępnych elementów - teoretycznie nie przeznaczonych do zastosowania w celu w jakim zostały użyte - do zbudowania konkretnej konstrukcji - i przy użyciu konkretnego ograniczonego zbioru elementów - np. samochód zbudowany z elementów z których teoretycznie samochodu nie powinno się dać zbudować:

    (koła zbudowane z pojedynczych elementów i bardzo nietypowe - ruchome - ich mocowanie - zrobione z roślinności i szczotek).

    Tylko jak to zastosować do programowania? Gdyby była mowa o programowaniu na Atari, czy innym dawnym komputerze to mamy ograniczenia sprzętowe, które trzeba jakoś obejść, ale chyba nie o to chodzi w tych warsztatach?
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2019
     

    QTZ:

    Może to zabrzmi trochę złośliwie czy podchwytliwie, a może wyjdę na ignoranta, ale co to takiego to twórcze programowanie?


    Wydaje mi się, że zadawanie pytań nie jest oznaką ignorancji tylko ciekawości świata (no chyba, że pytający nie ma na celu uzyskania odpowiedzi, bo i taki wariant możliwy). Proponuję ten filmik, chyba najprościej tłumaczy podstawy "creative coding":



    QTZ:

    Mam wrażenie, że traktują nas (społeczność) i dawne komputery jak jakąś wymarłą abstrakcję...


    Nie mogę odpowiadać za wszystkich, bo pewnie tak w wielu przypadkach jest i nie ma co się dziwić, bo dla wielu komputery sprzed 30 lat to sprzęt wymarły, a społeczność miłośników takich sprzętów oderwana od rzeczywistości. Po części to racja i przecież wielu z nas z tego powodu się tym zajmuje, że to "oderwanie od rzeczywistości". Ale kto jak nie my może udowodnić, że to sprzęt nie taki wymarły, a przede wszystkiem intrygujący :)

    QTZ:

    materię, tworzywo do dalszego przetwarzania i rozważania w gruncie rzeczy w oderwany od rzeczywistości sposób...


    Nie mam takiego wrażenia, raczej chodzi o użycie specyficznego języka sztuki czy nauki, który często jest obcy dla miłośników retro i przez to wydaje się "nieprzystający". Moim zdaniem to pozory, te języki po prostu z innej perspektywy i innym sposobem opisują świat. I nie dla wszystkich jest to obce, bo są współcześni artyści czy wykładowcy pochodzący z demosceny, żeby przywołać UBULabowego Łukasza Szalankiewicza (znanego kiedyś na scenie Atari jako Zenial z grupy Taquart).

    Ale nawet gdyby tak było, że chodzi o przetwarzanie materii scenowej czy growej, a także oderwane od rzeczywistości akademickie rozważania to co w tym złego? Przecież to nie jest tak, że to robi nam jakąś krzywdę, zabrania nam tworzyć gry czy dema, a wręcz przeciwnie, potencjalnie wzbogaca nowymi pomysłami.