atarionline.pl Janek - historia małego powstańca - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    Dzisiaj 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla oddania hołdu powstańcom mamy zrobioną od dawna grę dla Atari ST/STE, ale niestety nie możemy jej jeszcze opublikować, choć drugi rok z rzędu doskonała ku temu okazja. Dżentelmeńska umowa z IPN jest taka, że wypuszczamy nasz program równocześnie z wersją PC, a która to wersja wciąż nie jest ostatecznie zaakceptowana przez pracowników IPN. Na razie więc tylko plakat i przypomnienie, że o grze było co nieco w najnowszym numerze "Atari Fana".

    w wersji Atari ST/STE kod stworzył Bober, grafikę konwertował i dorysował Kaz, muzykę Kuba Husak.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Cholernie mi się kojarzy z "Little Postman"

    ->link<-

    Nawet mam na 3DSa w 3D .
    • 3: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Ten sam pierwowzór to i efekt podobny.
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    dobra robota @Kaz
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    ta animacja w 3D nabiera nowego wymiaru ,tzn wygląda dopiero tak jak powinna wyglądać .Zastanawiam się czemu takie słabe oceny - 5,6 ;5,9 na FimWeb ... ?
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    Cyrian - wiele osób brało w tym udział, więc niedobrze by było wyłączyć je z opinii "dobra robota". Dlatego pozwolę sobie wymienić konkretne osoby i w ten sposób podziękować.

    Inicjatorem projektu jest Grzesiek Gałęzowski, który wpadł na taki pomysł, żeby przenieść istniejącego już gamebooka autorstwa Beniamina Muszyńskiego (z merytoryczną opieką nad tekstem dra Macieja Słomczyńskiego), przenieść na komputery pc i tablety. I zrobił to jako programista i koordynator. Bez Grześka pomysłu, pracy i zaangażowania żadnej gry by nie było. Bez tekstu Beniamina również.

    Tutaj tekst, o którym mowa:
    ->link<-

    Wersji Atari ST/STE nie byłoby bez trzech osób: Grześka, Bobera i mnie. Bober już kilka lat temu wziął się za kodowanie na Atari ST/STE, a że jest jedynym mi znanym polskim programistą tego kompa, to skusiło mnie to, żeby go namówić na projekt. Bez jego dobrej roboty gry by nie było. No i oczywiśćie Kuby Husaka, który napisał kawałek muzyczny (to chyba jego pierwszy albo jeden z pierwszych na ST!).

    Pierwotny plan zakładał również konwersję na małe Atari (i powstał nawet jakiś mały test silnika, z tego co pamiętam), ale widząc, jak długo trwają procesy w IPN skoncentrowaliśmy się na wersji, która ma szanse najszybciej powstać. W sumie jest gotowa i czeka na publikację od około półtora roku.
    • 7: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    Co do wersji na XE. Kod zacząłem pisać, ale wcześnie przerwałem. Gdyby Kaz i Grzesiek byli na 'tak' oraz jakiś ochotnik by się znalazł, to jestem w stanie wspomóc.
  1.  
    Od początku moim marzeniem było by Janek powstał też na małe Atari. Wtedy uznam ten projekt za w całości zrealizowany.
    • 9: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    Garść informacji:
    - obrazków dla paragrafów jest 29. Każda grafika ma rozdzielczość 144x200.
    - jest kilka grafik pełnoekranowych 320x200
    - jest prosty panel graficzny.
    - gra ma 3 rozdziały, najdłuższy ma rozmiar ponad 32k (niekompresowany ASCII), najkrótszy - około 23k
    - jest killka drobnych tekstów dodatkowych, w sumie około 10k.
    Na XE zrobiłem:
    - wyświetlanie tekstu w hiresie, matryca 6x8.
    - I/O do odczytu paragrafów pod DOSem.
    Czyli niewiele. Trzeba by:
    - ustalić z Kazem(?) jak, to ma na XE wyglądać (hires/kolorowy, podkolorować duchami, itd...)
    - określić wymagania sprzętowe (ja celowałem w 128k RAM)
    - dodać obsługę grafiki
    - oraz panelu.
    Jakby co - mogę pomóc.

    No więc - ochotnicy wystąp!

    edit: no i muzyka trzeba zorganizować.
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    dlaczego 128k, wynika to z obliczen?
    • 11: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    W obrębie rozdziału nie chciałem robić żadnego ładowania.
    Właśnie sprawdziłem plik z najdłuższym rozdziałem dla ST - 'gzip -9' spakował to do 16320b.
    Do tego dochodzi trochę grafik dla wybranych paragrafów.
    Pamięc obrazu - 8k (ja celowałem w hires, ale Kaz/Grzesiek mogą to zmienić). Może być kłopot z upchaniem tego wszystkiego w 64k.