atarionline.pl Komu gry pomogły w chorobie? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    W związku z ostatnio popularną informacją, że na polskiej ambasadzie w Nowym Jorku gracz powiesił baner dziękujący za grę "Wiedźmin", bo pomogła mu w czasie chemioterapii raka:

    ->link<-

    takie mam pytanie: czy ktoś z Was w dzieciństwie albo obecnie też miał taki okres, że był chory, a jakieś gry mu pomogły przetrwać ten okres?

    Ja sobie przypominam list, bodajże do Bajtka, w którym ktoś opisywał, że w czasie pobytu w szpitalu z nudów rozwiązał wszystkie zagadki w grze "221B Baker Street". Ktoś kiedyś też wspominał w komentarzach, że w czasie pobytu w szpitalu dostał od rodziców Atari i cały czas programował... Poszperam, ale może ktoś ma podobne wspomnienia?
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Aug 2019 zmieniony
     
    Szachy na przepalenie gorączki, angażujące arcade zamiast apap to moje babcine sposoby :D

    A to co naprawdę zawdzięczam chorobie to... Jako nastolatek wielokrotnie podchodziłem do Klubu Pickwicka Dickensa i odpadałem, a przeczytałem większość książek z domowych półek... Koło 20-stki tak mnie zmogło, że kolejny raz (z totalnej nudy) sięgnąłem po tę pozycję i po przedarciu się przez pierwszy rozdział zakochałem się w książce i jest ona od tamtego czasu w moim top ten ever jak i sam autor.

    Także co Cię nie zabije to Cię wzmocni a czasem i ubogaci kulturowo :D no chyba, że masz zapalenie spojówek to zostaje muza :D
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime28 Aug 2019 zmieniony
     
    Jak chorowałem, leżąc w łóżku, przeważnie czytałem komiksy. Wieczorami słuchałem słuchowisk. Lubiłem słuchać radia, często przy nim zasypiałem, a domownicy chcąc żebym spał, wyłączając je mnie budzili. Prosiłem też babcię, żeby mi poczytała książkę. Graliśmy w różne gry - karciane, w Warcaby, w Chińczyka, a z elektronicznych to w "jajeczka" na zmianę.
    No i budowałem z różnych klocków - bardzo lubiłem polskie "klocki" - ścianki, które miały na krawędziach takie jakby wsuwki, które się łączyło wsuwając na nie białe łączniki z odpowiednimi wycięciami z każdej strony. TV mnie wyczerpywał, więc przy chorobie raczej był wyłączony. W późniejszym czasie grałem w grę Baseball i była to zdecydowanie ciekawsza gra niż jajeczka - pisałem o niej tu: ->link<- , (prawdopodobnie nie były to sample, a wbudowana synteza mowy). Niestety jakiś dzieciak przyszedł mnie odwiedzić jak spałem w gorączce i gwizdnął tę grę...

    Raczej nie przy chorobie, ale grałem w popularną w tamtym czasie grę "Mózg Elektronowy", gdzie drucikami trzeba było połączyć prawidłową odpowiedź z wybranym pytaniem - wtedy zapalała się mała żarówka. Karty z tej gry mam do dziś.

    Z tamtym okresem kojarzą mi się też słuchowiska na płytach winylowych, muzyka z Pana Kleksa, książki Zrób To Sam, ozdoby choinkowe, które bardzo mnie cieszyły, szczególnie jak dostałem je w prezencie, zegarki elektroniczne, w tym mój pierwszy z malutkim wkrętakiem w komplecie do samodzielnego składania. Dobranocki, serial Dzieci Syriusza, Teleranek i Sonda. Muzyka, Edyta Geppert w której się chyba wszyscy kochali, Lady Pank, Maryla Rodowicz, a później Kazik, którego usłyszałem po raz pierwszy, nastawiając radio.

    Edit: Tak fajnie mi się na wspominki zebrało, że dopisałem jeszcze więcej - szerzej o czasach dzieciństwa.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    Ja przez chorobę dostałem Atari. Miałem siedzieć w domu przez dłuższy czas to rodzice mi urozmaicili to siedzenie. A był to 1985.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime28 Aug 2019 zmieniony
     
    W momencie, kiedy popularne stały się Walkmany, miałem nagraną kasetę z Perestroyką, więc było też Atari, ale mimo to ten okres w moich wspomnieniach nie kojarzy mi się tak mocno z komputerami, mam wrażenie, że czas komputerów tak na dobre się dopiero zaczynał, choć tak naprawdę były one obecne w moim życiu już wcześniej... Już wtedy chodziłem do osiedlowego klubu komputerowego - pamiętam, że dokładnie w tym czasie po raz pierwszy w TV można było oglądać Zmienników, więc musiał to być 1987 rok, a Perestroyka powstała w 1989.
    • 6: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    @QTZ, jak napisałeś o tych klockach, to mi przypomniały się inne klocki jakie miałem. To były jakby białe plastikowe bale, króre składało się jak dom z bali. Po drodze wstawiało się okna, drzwi, na koniec robiło się elegancki dach. Kurcze, teraz wydaje mi się, że były rewelacyjne. Była nawet sutyacja, gdy sąsiad przyszedł, zobaczył taki dom na szafie i zapytał, czy to komputer IBM (dom chyba nie miał jeszcze dachu i prawdopodobnie przypominał nieco desktopową obudowę) :)
    • 7: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime28 Aug 2019 zmieniony
     
    Ja kiedys zachorowalem na koloniach i to zakaznie, wiec zrobili mi izolatke w jakims szkolnym magazynku, cale szczescie byly tam archiwa swiata mlodych z paru dobrych lat. Przeczytalem wszystko. I od tamtej pory jestem chyba bardziej lewicowy ';)

    A jezeli chodzi o komputer atari to oprócz funkcji terapeutycznej pozwalającej przetrwac chorobe , ma on także stronę mroczną - zakaźną. Otóż raz byłem chory w domu, jak kolega się dowiedział to od razu też zachorował, i przez parę następnych dni graliśmy razem w tekstówkę KOLONY.

    Ps. Słyszałem że w chorobie pomaga też gramy na gazie.
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    @Zijacek mi składanie tych elementów nie szło i zostały oddane, a pamiętam, że było to dość duże pudełko zapakowane po brzegi. W sieci można znaleźć zdjęcia takich domków.
    • 9: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime29 Aug 2019
     
    Tylko Ty napisałeś o ściankach, a moje klocki to były takie listewki (bale), dlatego wychodzę z założenia, że to coś innego. Nie udało mi się znaleźć zdjęcia tych klocków w necie.
    Sorki za odejście od tematu, ale to jakoś samo wypływa z moich wspomnień.
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime29 Aug 2019 zmieniony
     
    Te "moje" to kwadratowe plastikowe elementy w kilku kolorach, które łączyło się białymi wsuwkami - słupki o przekroju niewielkiego kwadratu z wycięciami na środku wzdłuż dłuższych krawędzi z każdej strony, można je było wsunąć na takie jakby szyny na każdej z krawędzi tych kwadratowych elementów, które od wierzchu miały płaską powierzchnię, od spodu były "puste" i wzdłuż krawędzi i w narożnikach miały "bolce", które umożliwiały przymocowanie tych wsuwek prostopadle, uff :) Pamiętam, że występowały w dwóch rozmiarach, prawdopodobnie produkowane przez dwóch producentów, bo różniły się też plastikiem, a łączniki w tych mniejszych były lekko przeźroczyste lub czarne. Nie znalazłem żadnych zdjęć tych elementów w sieci, może gdybym znał nazwę, ale powinienem mieć jeszcze kilka takich elementów w piwnicy.

    Te "Twoje" to prawdopodobnie zestaw "Budownictwo" z Cepelii - niewiele znalazłem, ale już coś: ->link<-
    I podobny domek, ale chyba współczesny - Mini Bale: ->link<- (patrz nieco poniżej połowy strony)

    Pytanie czy gry pomogły mi w chorobie, na pewno, może nie tak jak w zamyśle tego pytania, ale myślę, że przede wszystkim pomagało to, że ktoś mi bliski był ze mną i poświęcał mi czas, że mam takie piękne wspomnienia, gra w baseball to już nie było to.

    @Astrofor Ja ze Sztandarów Młodych czytałem tylko komiksy. W jednym SM na pierwszej stronie był pierwszy program komputerowy jaki samodzielnie przeanalizowałem. Niestety przy remoncie (nie dałem na makulaturę) wszystko zostało wykorzystane...

    @Kaz, a Ty nigdy nie chorowałeś i nie grałeś w żadną grę podczas choroby?
    • 11: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime30 Aug 2019
     
    @QTZ, powiedzmy, że cos w ten deseń, tylko tamte były plastikowe, białe, zdecydowanie bardziej urozmaicone, było ich dużo w paczce, budowało się domy wielkości dwóch ówczesnych desktopowych obudów PC , choć same klocki miały przekrój max 1x1 cm :)
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Aug 2019
     
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Sep 2019
     
    Mnie pomogly ... Kiedys bylem zdrowy,Teraz mam nerwice ;-).
    Pewno i pomogly,choc jak jestem chory to niechce sie grac.