atarionline.pl Tłumaczenia oryginalnych instrukcji gier dla Atari z lat 80/90tych - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornowy80
    • CommentTime6 Oct 2019
     
    Witam,
    Wszyscy wiemy że w latach 80tych pojawiało się sporo bardzo ambitnych tytułów dla „małego” Atari. Większość była dostępna tylko w wersjach dyskietkowych, jednak ze względu na swoją trudną mechanikę nie było do nich opisów w polskich gazetach komputerowych. Pojawiały się jednak tłumaczenia oryginalnych instrukcji które były dostępne na giełdach komputerowych. Udało mi się dotrzeć do części takich instrukcji, po drobnych korektach graficznych (usuwanie plam czy przedarć papieru) nadają się do publikacji. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem instrukcje te były przygotowane przez osoby związanie z późniejszym miesięcznikiem Computer Studio. Osoby te miały stoisko na Warszawskie Giełdzie Komputerowej.
    Temat wyszedł przy okazji publikowanego nowego materiału przez AtariOnline PL pt.„Opowieść o "Alternate Reality" - cz.1
    ->link<-
    Udało mi się pozyskać instrukcję do tej gry, która po małej korekcie graficznej udostępniam w linku poniżej. Na instrukcji znajdują się odręczne zapiski właściciela. Oryginał należy do Huberta z kanału YouTube „Loading”. Za jego zgodą publikuje poniższy materiał. Poproszę Kaz o zarchiwizowanie tej instrukcji w portalu, link wygaśnie za kilka tygodni. Okazało się że Hubert ma więcej takich materiałów i chętnie się nimi podzieli. Postaram się w tym wątku umieszczać kolejne obrobione pliki. Sama obróbka jest minimalna, nie zmienia charakteru oryginalnej instrukcji. Dostosowuje jedynie plik tak aby można było zrobić wydruk instrukcji na zasadzie „broszury”. Usuwam plamy czy przedarcia papieru. Jeśli są osoby posiadające takie rarytasy w złym stanie, chętnie się nimi zajmę i opublikuje.
    ->link<-
    Pozdrawiam Paweł
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2019
     
    Super, że poświęciłeś czas na przygotowanie tego. Ja wrzucam do katalogu Biblioteka, ale trzeba to jeszcze opisać, więc nie teraz, ale na pewno nie zaginie.
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Oct 2019 zmieniony
     
    @nowy80 może też być udostępniany materiał nieobrobiony? Z 8 MB zrobiło się 40 MB mniej ostrego obrazu - chociaż doceniam wysiłek to pozostałem przy pierwotnej wersji zamieszczonej przez @Kaza.
    • 4: CommentAuthornowy80
    • CommentTime6 Oct 2019 zmieniony
     
    Rzeczywiście jest niewielka różnica z tym że plik oryginalny przy skali 100% odpowiada temu poprawionemu przy skali 65% (przy takich proporcjach większość programów PDF będzie przy wydruku broszury, docelowo skalowała storny na całym A4). Różnica wynika głównie z nałożonego filtru. W oryginalnym scanie są dwie strony na jednej, nie za bardzo można wydrukować instrukcje w formie broszury. Na poniższym zdjęciu przy dużym zbliżeniu widać różnicę. Trzeba brać jednak poprawkę bo grafiki po przeróbce mogą być trochę większe (skalowanie do równej strony). Przez to że były przykoszone, brzegi są po części dorysowane. Podobna sytuacja z tekstem. Wydrukowałem instrukcje na śliskim papierze na domowej drukarce laserowej. Przy 300 dpi po wydruku nie bardzo widać różnicę przed i po obróbce. Jeśli będą osoby które chcą plik przed poprawkami, proszę o inforamcje - wyśle na maila. W kolejnych tytułach bardziej zwrócę uwagę na ten aspekt.
    • 5: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime6 Oct 2019
     
    @nowy80 przygotowałeś do druku - to jest argument :) Ja przeglądam na panoramicznym ekranie to mogą być podwójnie. Ale postawiłeś sobie inny cel, a ja mam preferencje jakie mam - także jakbyś miał oryginały to proszę zamieszczaj obie wersje, wybiorę tę która mi bardziej "leży". Jr. gratuluję roboty! :)
    • 6: CommentAuthornowy80
    • CommentTime6 Oct 2019 zmieniony
     
    Jeśli tak wygodniej, to proszę bardzo. Plik w wersji bez poprawek.
    ->link<-
    • 7: CommentAuthornowy80
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Nowe materiały do pobrania z kolekcji Huberta:
    Universal Hero
    ->link<-
    StarQuake
    ->link<-
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Tym razem muszę pochwalić - elegancka robota :)
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Czy jest jeszcze gdzieś dostępny plik z #1 posta???
    • 10: CommentAuthornowy80
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Kaz zadeklarował że udostępni instrukcje w archiwum portalu. Pliki niestety wygasają po około tygodniu od publikacji. Poproszę Dracon wyślij do mnie namiar mailowy, prześlę Ci. Kontakt do mnie nowy80@wp.eu
    • 11:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime13 Oct 2019
     
    Bardzo elegancka robota z tymi skanami dzięki Pawłowi. To ode mnie pochodzą i to ja po nich bazgrałem :/
    Jesli w dzisiejszych czasach ktos jeszcze ma chec odpalic Alternate Reality, polecam wersje Atari ST lub Amigowa na emulatorze, najpiekniejsze kolory sa co prawda na Atarynce 8bit ale to mega trudne doswiadczenie, poniewaz nie ma tam mozliwosci podjecia sie jakiejs pracy zarobkowej. Calkiem niedawno odswiezylem temat na ST, a na mapie olowkiem zaznaczylem wazna trase - prowadzi na poludniowo - wschodni region miasta, gdzie jest najtanszy hotel i tuz obok najtansza tawerna (co prawda w miescie jest tez taka, gdzie mozna dostac jedzenie za darmo, ale logistycznie wychodzi trudniej). Latajac po okolicy miedzy hotelem i tawerna udalo mi sie po pewnym czasie dorobic sporej sumki, nawet sypialem w hotelu w pokoju Deluxe a w Tawernie jadalem pieczen ze smoka i regularnie stawialem kolejki :) Zalozylem konto w banku, zaczalem kupowac eleganckie ubrania, dotarlem bodajze do 18 levelu postaci. Fartem zabilem jakiegos poteznego potwora, ktory zostawil szlachetne kamienie, ktore wycenilem w banku na niesamowita fortune. Postanowilem to troche uczcic, upilem sie w klubie na Main Street (gdzie za członkostwo trzeba zapłacić majątek :)) i wychodzac do hotelu zalatwil mnie z zaskoczeniajakis bandyta :) Ta gra, mimo ze nie ma konkretnego celu, to samo zycie :)
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    @hubik życiu trzeba nadać cel ale można się po nim kręcić i bez celu :-> Ja wciąż po Waszym Loading... mam tę grę na tapecie ale chciałem grać po DOS-em własnie ze względu na prędkość, czy jednak bardziej polecasz ST / Amiga ?
    • 13: CommentAuthornowy80
    • CommentTime14 Oct 2019 zmieniony
     
    Kolejne instrukcje pozyskane przez Huberta w wersji pdf. Nie było potrzeby obrabiania ich. Oryginalne grafiki z epoki do tego przepisane na nowo teksty. Na ostatniej stronie są dodatkowe informacje dotyczące osoby która to przygotowała. Kolejne instrukcje które będą przygotowane to prawdziwe hity o dużej objętości. Ze względu na ilość stron, chwilę to potrwa, więc proszę o cierpliwość :)
    Draconus, Infiltrator, Druid, Amaurote
    ->link<-
    Jeśli chodzi o Alternate Reality, jeśli ktoś ma możliwość zagrania polecam "małe" Atari z Rapidusem. Można wyciągnąć 60 klatek na sekundę. Przykład jak to wygląda, link poniżej. Podaje jako ciekawostkę :)
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Oct 2019
     
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Oct 2019
     
    @nowy80
    Wszystko doszło i się zgrało jak trzeba. :)
    Dzięki za odzew mailowy!
    • 16:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime16 Oct 2019
     
    @zbyti PC jest ok, aczkolwiek z bodajże paletą EGA, której nie trawię. Emulator Amigi jak WinUAE działa z grą szybko, da się robić save state i możliwość podjęcia roboty jest w tej wersji dostępna. Przy okazji - wiesz że ostatnio odpaliłem z dyskietki oryginału Alternate Reality na LDW Super 2000 i 130XE? Wrażenie nie do opisania. Podobnie jak czas wgrywania :)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Oct 2019
     
    Hubik - niezłe historie z tego AR. A nie nagrywasz czasem takich perełek? Fajnie by było to zobaczyć, a wątpię, żeby wiele osób miało takie zacięcie, żeby tyle osiągnąć w tej grze.
    • 18:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime16 Oct 2019
     
    W sumie mógłbym spróbować, sprawdzę. Na którymś atarowskim forum był wątek kto dłużej przeżyje w wersji na Atari 8 bit. Ludzie sobie całkiem nieźle radzili. A przypomnę, że w tej grze był koszmarny permadeath - postać mieliśmy zapisaną na dyskietce, a w momencie śmierci natychmiast kasowała się :) Pamiętam ile godzin spędzałem z atarynką i AR robiąc po dwie kopie dyskietki z postacią na wszelki wypadek. A potem ktoś mnie mordował w parę minut albo umierałem z głodu czy na zapalenie płuc jak w deszczową noc nie miałem kasy na hotel :)
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Oct 2019
     
    @hubik dzięki za rekomendację! :)
    • 20:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime17 Oct 2019
     
    Aha, zapomniałem o jednym - kiedyś niejaki Acrin robił remake AR, niestety się poddał, a szkoda, bo była atarowska grafika, fajna grywalność i prędkość. Chyba tu ->link<-

    Jesli dobrze pamietam to tematem zajal sie inny czlowiek, wiecej tu, ale nie jestem na biezaco: ->link<-
    • 21: CommentAuthornowy80
    • CommentTime17 Oct 2019 zmieniony
     
    Kolejna instrukcja tym razem Dungeon Master gra dla której nie jedna osoba kupiła "duże" Atari. Podobno większość użytkowników STeków posiadało ją w oryginale. Niestety z wiadomych przyczyn nie w Polsce. Zwróćcie uwagę na logotyp Komputer Studio na okładce (pisownia oryginalna).
    ->link<-
    • 22: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime17 Oct 2019
     
    Ten cały dungeon i inne doomy to badziew jakich mało. Wszystkie te doomowate gry to gówno. Nie będę rozwijał tematu.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Oct 2019
     
    Cezar - wyraziłeś swoje zdanie, wolno Ci. Chociaż przydałaby się lepsza forma tego wyrazu.

    Jednak sporo osób się z Tobą nie zgodzi. Mnie się "Dungeon Master" podobał, mam nawet oryginał. Nie zdążyłem się za to w starych czasach zapoznać z "Chaos Strikes Back". Może kiedyś znajdę czas, bo obecnie też mam oryginał.

    "Doom" to jednak zupełnie inna mechanika, nie zrównywałbym z DM/ChSB. Ale też fajne, chociaż do gier doomatych to już potrzebne mocniejsze procki niż 16-bitowce, żeby rozgrywka była płynna. Domyślam się, że chodzi Ci jednak nie o kwestie mechaniki, a stronę moralno-etyczną. Rozumiem, że z takiego punktu widzenia to badziew. Pełna zgoda! :D

    • 24: CommentAuthornowy80
    • CommentTime19 Oct 2019 zmieniony
     
    Gra nie wszystkim musi się podobać, ja ją bardzo lubię. Wyszła w 1987 na Atari ST i sprzedała się w ilości ponad 40 tyś sztuk, co było bardzo dobrym wynikiem w tamtych czasach. Powstały porty na wszystkie liczące się platformy wliczając w to również konsole. Patrząc z perspektywy lat 80tych była bardzo innowacyjna i rozbudowana. Twórcy konsultowali z użytkownikami wiele rozwiązań, nie mając takich narzędzi jak Social Media itp. Wprowadzono walkę w czasie rzeczywistym, dynamiczne oświetlenie oraz efekty dźwiękowe sygnalizujące obecność przeciwników. Został zaproponowany ciekawy proces rozwoju postaci, jeśli dobrze pamiętam można było się zabić np. wpadając zbyt gwałtownie na ściany. Można również te ściany wykorzystać do podnoszenie umiejętności władania bronią. DM to moim zdaniem jeden z kamieni milowych w rozwoju gier komputerowych. Zawsze byłem dość słaby w grach arcade, za to zagrywałem się w strategiach, symulatorach czy RPG. Bardzo interesuje mnie zagadnienie rozbudowanej rozgrywki, responsywności programu przy dużych ograniczeniach 8 bitów. Wracam z dużą chęcią to przedstawicieli takich gier, w latach 80/90 nie maiłem stacji dyskietek i najlepsze tytuły mnie ominęły na 8bitach.

    Kolejna garść instrukcji. Poniżej New York City w którego przyznam się nigdy wcześniej nie miałem okazji zagrać. Może inne osoby mają doświadczenie z tym tytułem i będą chciały się nim podzielić? Jeśli chodzi o materiał który otrzymałem od Huberta, był to jedynie maszynopis. Okładkę przednią oraz tylnią dodałem sam trochę ją stylizując żeby pasowała do instrukcji.
    Atari New York City
    ->link<-

    Kolejny tytuł który znam z Amigi i przyznam się nigdy nie potrafiłem niego efektywnie grać. Próby były bez instrukcji, pewnie spróbuje jeszcze raz z dodatkowymi materiałami :)
    Atari Life and Death
    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Oct 2019
     
    Dzięki nowy80! Tak, dużo graliśmy z Zygą w The Big Apple - N.Y.C. To bardzo ciekawa, rozbudowana jak na tamte czasy (i magnetofon!) gra.
    • 26: CommentAuthornowy80
    • CommentTime20 Oct 2019 zmieniony
     
    Cieszę się Kaz że przyda się instrukcja do N.Y.C. Poniżej kolejny poradnik tym razem do Rings of Medusa, wersja dla Atari ST. Bardzo ciekawe i myślę że udane połączenie gry strategicznej z RPG. Osobiście zagrywałem się na Amidze używając opisu z jednego z pierwszych Top Secretów. Co ciekawe podczas ładowania na Atari ST jest możliwość wyboru wersji dla systemu PAL oraz NTSC (szczegóły w instrukcji). Bardzo klimatyczna instrukcja, chętnie wrócę do gry i sprawdzę jak się prezentuje tym razem na Atari ST.
    ->link<-
    • 27: CommentAuthorCezik
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Mnie Dungeon Master i podobne jemu podobały się bardzo. Ileż godzin spędziłem przy Eye of the beholder...
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    Eye of the beholder... ech , to ja się przyznam że uwielbiałem grać w Robinson Requiem na A1200 -w końcu otwarty świat ;) .

    Do takich poklatkowych Doomów mam tylko jedno zastrzeżenie - obracamy się o 90stopni przez co często gęsto tracimy orientację ,brakuję pośrednich kątów -lenią się rysować nie chciało albo nie potrafili przedstawić ;) .
    Na Atari bardzo zaskoczył mnie "Jak Stardo In Starblade".Może nie do końca takie 3D ale za to czytelne,grywalne i fajne .
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2019
     
    W "Rings of Medusa" nie grałem, chociaż wydaje się, że ciekawa gra. Dzięki za instrukcję!
    • 30: CommentAuthornowy80
    • CommentTime22 Oct 2019 zmieniony
     
    Tym razem tytuł który bardzo dobrze znam i wciągnął mnie na ponad rok w świat piratów, korsarzy, łupienia, zatapiana, handlu :) Mowa oczywiście o Pirates mojej ulubionej firmy od symulatorów MicroProse. Znałem z Amigi, teraz wciągnął mnie jeszcze raz na CPC6128 z 3 calowej dyskietki. Myślę że Sid Meier mocno inspirował się z Atarowskiego Seven Cities od Gold :) Nie miałem stacji dyskietek do Atari w latach 80tych i ten rarytas znam dopiero z czasów współczesnych. Rewelacyjny tytuł na 8bitach i rozgrywką jak na 16. Wracając do Pirates, plik sporo waży gdyż oprócz instrukcji są dostępne dokładne mapy oraz współrzędne miast gdzie można pohandlować.
    Pirates
    ->link<-
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Oct 2019 zmieniony
     
    NYC grałem, nigdy nie udało mi się za jednym razem przejść wszystkim miejsc... Ciekawe czy gra to przewiduje - czy jest za to jakiś bonus, zakończenie, czy coś się odblokowuje, etc.? Może spróbuję na emulatorze z zapisem stanu gry :)

    Póki co nie mam za wiele czasu, ale mógłbym spróbować potraktować maszynopisy OCR-em :)

    Edit: Hint: Ponieważ na skanach przebija "druga strona", to jeżeli masz czarny arkusz spróbuj podłożyć pod skanowaną stronę.
    • 32: CommentAuthornowy80
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Bardzo fajny pomysł QTZ z OCR-em. Byłby wybór wersji oryginalnej oraz przepisanej na nowo.
    Kolejna instrukcja, dzisiaj prawdziwy HIT w postaci Ultimy III. Dorobiłem okładkę przednią oraz tylnią pasującą do klimatu samego poradnika. Będę chciał zrobił na swoim kanale odcinek poświęcony tej grze. Oryginał posiada Hubert, jeśli użyczy tego „cacka” do nagrania i sesji zdjęciowej, postaram się zrealizować to na dobrym poziomie. Sandbox w wersji na 8bitów, rewelacyjnie wyposażone pudełko. Grać, grać i jeszcze raz grać :)
    Ultima III Exodus
    ->link<-
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    W planach jest czat na żywo z Romkiem na temat Ultimy III, więc kto chciałby zacząć przygodę z tą grą, to dobra okazja, żeby zapoznać się z instrukcją, pograć - a potem Romek dostarczy porad praktycznych.
    • 34:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    To znowu ja, dodam kilka slow od siebie w powyzszych tematach, moze cos nowego, ciekawego:
    - stwierdzenia, ze DM to badziewie, nie rozumiem, to byla przelomowa gra z masa innowacji w tamtym czasie. Dla mnie za trudna. Nie raz nawet zabilem sie o sciane z rozpedu. Chaos Strikes Back rozwalal mnie juz na poczatku, z robakami w ciemnosci, nie wiedzialem, ze paniczne szukanie wyjscie odpala przyciski generujace kolejne robale, i tak w kolko :)

    - Eye of the Beholder bylo znacznie przyjemniejsze, przynajmniej do poziomu bodajze 4, z pajakami. Cud to przejsc, a Cure Poison byl tak daleko... z sentymentu odpalam do dzis
    • 35:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    kontynuujac,
    Robinson Requiem - masakra, ciagle goraczka, albo zatrucie, albo zlamanie. Jest gosc na YT, ktoremu udalo sie amputowac wszystkie konczyny i przezyc :)

    NYC - kiedys cudem skonczylem, ekran koncowy bodajze byl jak tytulowy, ale bez "king konga"? (sic). Pamietam z Markiem, kumplem, ciekawostke - jak sie uparcie wjezdzalo w prawy dolny rog miasta, to mozna bylo przejechac przez "wode" i dotrzec do drugiego miasta (tak naprawde jakiegos zbuforowanego miejsca programistow). Podobnie jak na poczatku poczekalo sie az skonczy sie paliwo, mozna bylo wrocic droga wjazdowa do miasta i trafic w podobne miejsce. Bug - ciekawostka
    • 36:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Na koniec juz, Ultima to moj konik, a III Exodus to pierwsza przygoda, ile to bylo przygod, wrazen - moja wersja atarynkowa niestety byla wowczas ciut zbugowana i poludniowa Sosaria to zlepek losowych tile'ow. Musialem nadrobic z czasem. Moge pomoc w tematach porad praktycznych w miare potrzeby. Jesli uda mi sie wrzucic tutaj, takie ciekawe wyzwanie naszych rodzimych tworcow manuali do gier - pisac sie jakos dalo, ale kopiowanie screenow to wyzsza szkola jazdy byla :) Zerknijcie
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    @hubik, w tym "Robinsonie" poniekąd właśnie o to chodziło;-),taki survival,pozwalał trochę odetchnąć od zapyzialych lochów, grałeś w Lost in Blue na Ds?
    • 38: CommentAuthornowy80
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    Kopiowanie obrazków z oryginalnych instrukcji to bardzo ciekawy temat. Miałem inny opis niż Twój Hubercie do Infiltratora z Grzybowskiej. W Twojej wersji jest odręczny rysunek kabiny pilota z opisem. Moja zawiera uproszczoną kabinę przygotowaną prawdopodobnie w prostym programie graficznym za pomocą prostokątów oraz kół. Twórcy kopii poradników dawali popis kreatywności :)
    Poniżej kolejny HIT dostępny tylko w wersji dyskietkowej i mocno oddziaływujący na wyobraźnie. Do pobrania instrukcja do Phantasie na 8bitowe Atari.
    ->link<-
    Poniżej pochwalę się jak wyglądają wersje papierowe przygotowane instrukcji na kredowym papierze wraz z dyskietkami do kompletu. Będę chciał zrobić odcinki na kanale poświęcone tym tytułom. Być może mały konkurs z nagrodami w postaci właśnie poradników obrobionych i wydrukowanych na kredowym papierze.
    • 39: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    Eye of the Beholder (PC) - grałem kilka razy, bez opisu i z opisem, nie wiem co robiłem źle, ale pamiętam, że docierałem do końca i nic się nie działo... (zdaje mi się, że nawet w opisie było napisane, że gra nie ma zakończenia), jednak za którymś z kolei razem się udało - nie było specjalnej wstawki, jedynie tekst. Pamiętam, że podczas gry podniosłem jakiś sztylet, którego nie dało się wyrzucić z ręki... zorientowałem się po jakimś czasie... później grałem rzucając wszystkim co się da we wrogów. Grałem też w EotB 2, ale nie pamiętam czy ukończyłem... są też III i chyba nieukończone nieoficjalne IV? (nie mogę znaleźć działającego linka...).

    Grałem też w pierwszego Ishar-a.

    Dzięki za informacje o NYC, o efekcie uzyskanym po wyczerpaniu paliwa przed wjechaniem do miasta pisałam, niedawno znalazłem, że pisał też ktoś inny. O drugiej sztuczce nie wiedziałem, jak znajdę czas to spróbuję grę ukończyć...

    Sprawdziłem jak sobie poradzi automat OCR z tymi instrukcjami, bez edycji niestety słabo to wygląda, większość trzeba by było przepisać (o ile edycja grafiki nic nie da), za 1,5 tygodnia powinienem mieć więcej czasu...

    Obrazki w tekście będą dodatkowym problemem...

    Sprawdziłem też czy mam wszystkie instrukcje z tego wątku i wygląda na to, że przegapiłem jeden plik - "Draconus, Infiltrator, Druid, Amaurote" (08jTKT84DbMpL), czy mógłbym prosić o jego ponowne udostępnienie. Przy okazji - pliki do 8MB można umieszczać tu na forum przy każdej z wiadomości.

    Edit: Zdarzały się opisy w których można było przeczytać, że gra nie ma zakończenia, a po wykonaniu wszystkiego co się da można chodzić bez celu... co jak się przekonywałem było nieprawdą, bo np. po dojściu w określone miejsce gra się jednak kończyła...
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2019
     

    hubik:

    amietam z Markiem, kumplem, ciekawostke - jak sie uparcie wjezdzalo w prawy dolny rog miasta,


    A to we wszystkich wersjach gry tak jest, czy to była jakaś uszkodzona?

    hubik:

    Ultima to moj konik, a III Exodus to pierwsza przygoda, ile to bylo przygod, wrazen - moja wersja atarynkowa niestety byla wowczas ciut zbugowana i poludniowa Sosaria to zlepek losowych tile'ow. Musialem nadrobic z czasem. Moge pomoc w tematach porad praktycznych w miare potrzeby.


    Świetnie, ja jestem początkujący, ale Romek i TDC zdaje się, że to też zaawansowani gracze w UIII.

    A przy okazji - czy tę uszkodzoną wersję UIII masz gdzieś? Podzielisz się?

    nowy80:

    pochwalę się jak wyglądają wersje papierowe przygotowane instrukcji na kredowym papierze wraz z dyskietkami do kompletu.


    Nieźle to wygląda! Bardzo dobry pomysł z konkursem.
    • 41: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    @QTZ

    Tu jest Eye of the Beholder 3 pod DOS-a na PC ->link<-
    • 42: CommentAuthornowy80
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    QTZ wyślij mi swojego maila na nowy80@wp.eu Podeślę Ci wszystkie instrukcje których nie pobrałeś wczęśniej.
    • 43: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    @Nowy80 Dzięki :)

    @Pyniek9999 Dzięki, ale chodziło mi o linka do nieoficjalnego EotB IV. Niedziałające linki znalazłem na jakimś forum i niestety nic więcej (może słabo szukałem, ale przy innych informacjach linków nie zauważyłem).
    • 44:
       
      CommentAuthorhubik
    • CommentTime8 Nov 2019
     
    Kaz -co do bledu w NYC to chyba jest w wiekszosci wersji, mialem to na Atarynce a kilka lat temu powtorzylem na emulatorze.

    Co do Ultimy, niestety nie mam juz tych dyskietek, odeszly lata temu z atarynka... pocieszam sie teraz oryginalem :)
  1.  
    Hej
    Czy te instrukcje są gdzieś dostępne w sieci?
    • 46: CommentAuthornowy80
    • CommentTime3 Sep 2020
     
    Cześć,
    Wyślij mi swojego maila na nowy80@wp.eu, podeśle instrukcje które potrzebujesz.
    • 47: CommentAuthornowy80
    • CommentTime17 Oct 2020 zmieniony
     
    Witam,
    Przesyłam jeszcze jedną instrukcję do Spellboun, którą odnalazł Hubert. Poprawiłem ją do stanu z poniższego linka, dodając dodatkowo okładkę. Prosiłbym Kaz jeśli jest taka możliwość o zarchiwizowanie jej w archiwum AOL. Link wygaśnie za siedem dni.
    ->link<-
    Skoro już wydrukowałem kilka instrukcji, zacząłem szukać tych gier "perełek" w wersji pudełkowych. Poniżej zdjęcie jak prezentuje się kolekcja "giełdowych" instrukcji oraz oryginalnych gier. Widać że część tekstów tłumaczona była z oryginalnych instrukcji, podobnie wygląda sytuacja z użytymi grafikami. Ważne, wszystkie dyskietki będące częścią wersji pudełkowych działają od lat 80tych.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    Brawo Paweł, dzięki. Na razie ściągam plik, dodam pewnie hurtowo, z wszystkimi poprzednimi.

    Podrzucam też wersję oryginalną, podesłaną przez Huberta - ale to wątku o "Spellbound".
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    Wielkie dzięki! Taką właśnie instrukcję miałem kiedyś skserowaną od jakiegoś kolegi. Ale przepadła w mrokach przeszłości.
    • 50: CommentAuthoregdar
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Witam. Szanowni Panowie gdzie można zdobyć polskie tłumaczenia instrukcji do poszczególnych części Ultimy? Ma ktoś z Was takowe?