atarionline.pl Atari odpalone po latach - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor_Adam_
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    Dzień dobry. Koronawirus przetrzymal mnie w domu więc z nudów po latach wyciągnąłem Atari z piwnicy jak na zdjęciu. Stacja i dyskietki też. Chcę sobie powspominać jak to było i zobaczyć co tam jest w ogóle nagrane ale części nie umiem uruchomić. Pokazuje się boot error i nie wiem o co chodzi. Proszę o pomoc.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Mar 2020 zmieniony
     
    Włóż dyskietkę,wyłącz i włącz komputer z wciśniętym klawiszem "Option" by wyłączyć interpreter BASICa,powinna zaczytać.
    Edit.
    A tak w ogóle to dzień dobry,fajnie że wpadłeś na taki pomysł :-D,oby Atari na stałe zagościło na twoim biurku :D.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2020
     
    Cześć Adam.

    Nie jest to prawdą co napisał Irata, że wystarczy wcisnąć Option i nie będzie Boot Error. Taki napis pojawia się nie z powodu nie odłączenia Basica tylko z powodu nieprawidłowego odczytu wstępnego z kasety lub stacji (tu u Ciebie). W atariki masz wymienione powody:

    ->link<-

    Wstępny odczyt z kasety lub dyskietki ma nieprawidłowy przebieg. W przypadku użycia stacji dysków oznacza brak dyskietki, niezamkniętą stację dysków albo brak na dyskietce DOS-u lub samouruchamiającego się programu. Przy korzystaniu z magnetofonu sygnalizuje nieprawidłowe ustawienie taśmy, brak kasety lub niewciśnięcie klawisza PLAY.


    W podręczniku do stacji XF551 możesz znaleźć takie wyjaśnienia przyczyn:

    ->link<-

    When you start your system, a boot error can occur for the following reasons:
    The inserted diskette does not have DOS on it.
    The diskette was inserted incorrectly.
    The diskette has been scratched, warped, or marred. In this case, use another diskette.
    The diskette is an enhanced-density diskette in an ATARI 810 Disk Drive.
    The following conditions will also cause a boot error, but no indication of it will appear on the screen.
    The disk drive was turned on after the computer was turned on.
    The disk drive is not properly connected to the computer console.
    The Power Adapter plug has loosened from its wall socket.
    The Power Adapter plug has loosened from the disk drive POWER IN socket.
    The drive switch setting is not correct.
    If you have checked and found none of these problems, take the following steps:
    Insert the DOS 2.5 Master Diskette or System Diskette (working copy of DOS 2.5) in Drive 1 and reboot the system.
    Remove the DOS diskette.
    Reinsert the problem diskette and save any accessible files on another diskette using the process for copying files (see C., COPY FILE, in Section 3).
    With the problem diskette in Drive 1, use the DELETE FILE(S) function to erase all the files.
    Try using the diskette again. If this fails, the diskette will have to be reformatted (see I., FORMAT DISK, in Section 3).


    Jako użytkownik stacji XF551 i LDW2000 uważam, że najczęściej przyczyną Boot Error są problemy ze stacją (nieprawidłowe podłączenie, uszkodzenia portów, zła konfiguracja zworek, problemy z głowicą, etc), z odczytem dyskietek, których gęstości stacja nie rozpoznaje, lub z samymi dyskietkami (uszkodzone lub taki zapis na nich, że nie może się odczyt rozpocząć). Dlatego przydałoby się więcej szczegółow - na którym etapie pojawia Ci się Boot Error, jakie to gry się nie uruchamiają, może jakiś filmik.

    A tutaj ktoś miał podobny problem:

    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Faktycznie,mój błąd.
    To prawda co napisał KAZ :).

    Najlepiej jakby udało ci się załadować jakiegoś DOS/a,a może ktoś w okolicy jest z Atari ?

    Jak co to mogę użyczyć Sio2PC pod RS232.
    ->link<-
  1.  
    Cześć.
    W tych stacjach często pęka docisk dyskietki. I wtedy niby kręci dyskiem ale za wolno i pojawia się błąd ładowania. Można to sprawdzić zdejmując obudowę i trzeba obejrzec docisk i talerzyk w jakim są stanie, można docisnąć lekko wkrętakiem, zwiększajac siłę docisku dysku do napędu, w trakcie startu odczytu.
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Mar 2020 zmieniony
     
    I z tego też powodu nigdy, przenigdy CA-2001 czy LDW-2000 nie należy zostawiać z zamkniętym zamkiem dyskietki w stanie spoczynku po wyłączeniu, tylko tak jak na pokazanym przez _Adama_ zdjęciu.
    Im krótszy czas naprężeń na plastiku przez który przechodzi trzpień zamka (czyli tylko używanie), tym lepiej.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2020 zmieniony
     
    W polskiej instrukcji do CA2001 jest tylko o zabezpieczaniu kartonem i opuszczaniu dźwigni tylko na czas transportu. Ale nie ma słowa o tym jak zachowywać się przy normalnej eksploatacji, co może być mylące dla użytkownika (tekst 1).

    A w polskiej instrukcji do LDW2000 jest tak samo, nawet ta sama literówka (tekst 2).
    • 8:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime26 Mar 2020 zmieniony
     
    @Adam
    W jakim momencie pojawia Ci się BOOT ERROR? Po uruchomieniu kompa? Po bootowaniu z dyskietki? Czy te dyskietki są sprawne?

    @Kaz
    Instrukcja w obu przypadkach dotyczy stacji LDW (otworzyć szybkę ochronną), CA zmieniła zapewne tylko kilka rysunków, nazwę firmy i nazwę stacji. :) Ciekawe czy w instrukcji Indus'a też jest taki sam tekst?
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    Indusa się problem raczej nie tyczy, ponieważ sam napęd jest bliżniaczy z Atari 1050 i tam problem pękania mocowania zamka nie występuje.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    XLent - zapewne tak było. Zresztą samemu można porównać, bo mamy obie instrukcje w Bibliotece Atarowca:

    ->link<-

    Jacques - a możesz mi wytłumaczyć, jak wyglada i co daje "bliźniaczość napędu z 1050", a niebliźniaczość w CA/LDW? Bo nigdy do środka nie zaglądałem i nie mam pojęcia o czym mowa.
    • 11: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    Po naciśnięciu przycisku error wyświetla się jakiś błąd?

    Indus i 1050 używają najczęściej napędu firmy Tandon, który ma inaczej skonstruowany docisk głowicy.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    ZuluGula - dzięki za info. A masz może zdjęcie porównawcze drugiego mechanizmu?
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    Przecież sam o tym pisałeś :-)
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    To nie ja pisałem, to Paweł :)

    Ale faktycznie, sa filmiki, dzięki.
    • 15: CommentAuthor_Adam_
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    Temat rozwinął się poważnie. Dziękuję Wam za pomoc. Problem chyba okazał się bardziej prozaiczny. Stacja chociaż głośna chyba działa dobrze. Mam z kilkoma dyskami problem ale odkryłem że mogą być od Pc. Może przez to ten boot error?

    Udało mi się mimo to włączyć trochę gier. Na dokładniejsze przejrzenie poświęcę weekend.

    Znalazłem m.in. Robbo w które mój ojciec kiedyś sporo grał. Tworzył on nawet jakieś plansze, oraz różne inne gry z tego co kojarzę. Może znajdę coś jego na dyskietkach.