atarionline.pl O grze "Spellbound" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    Kolega Hubert z kanału Loading podesłał świetny artefakt z przeszłości - skany instrukcji do gry "Spellbound", a przy okazji historię, która się z tą instrukcją wiąże:

    Hubert:

    Koło 1988 miałem na kasecie Atari grę Spellbound (mam ją chyba do dziś), nie do ogarnięcia ze względu na barierę językową. Jednak jakimś cudem ktoś (udało mi się dojść, że Marek) zdobył do niej instrukcję. Pożyczyłem, ale niestety musiałem potem zwrócić, jednak gra i manual tak mnie wciągnęły, że namówiłem moją mamę, zawodową maszynistkę/stenotypistkę, do brutalnego skopiowania podręcznika. Mapę rysowałem sam. Prawdopodobnie grę skończyłem grając na małpę (wkułem tylko podstawowe zwroty w i tak fajnym interfejsie okienkowym gry a co to jest Red herring dowiedziałem się dopiero ze 20 lat później). Instrukcję znalazłem cudem, rozpada się w rękach, lepszego skanu chyba nie przeżyje. Mama dała się namówić jeszcze tylko na przepisanie Plastusiowego Pamiętnika, bo podobno mocno płakałem jak trzeba było oddać do biblioteki :)

    Zwróć uwagę na ciekawostki z treści: "w czasie trwania gry musimy ciagle dbac o inne postacie i stale przypominac im o jedzeniu i spaniu, wiekszosc postaci jest bardzo wrazliwa i jezeli przez dluzszy czas okazujemy brak zainteresowania ich losem, beda odmawiac wspolpracy"

    Do tego NPCów trzeba było czasem szukać, bo mieli swój cykl dnia i łazili w różne miejsca :)


    Rewelacyjne wspomnienia, dzięki Hubert!
    A tu pliczek:
    • 2: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime17 Oct 2020
     
    A ostatnio, jak byl temat odnawiania spellbounda - kolorowania z Mono, to chyba ktos powiedzial ze orginalnej wersji nie dalo sie przejsc ze wzgledu na zbyt krotki czas, wiec czas zostal wydluzony..czyli jednak sie dalo ? Czy Hubert nie gral na atari ?
    • 3: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Ja wlasnie morduje Spellbound.. Nie mam jako takiego opisu ale mam Hints and tips z Atari User, takze wiekszosc zagadek trzeba samemu odszyfrowac... I tak Thor pada mi z glodu czesto haha ale mam juz chyba na niego rozwiazanie... Zobaczymy...
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Oct 2020 zmieniony
     
    Astrofor - zajrzyj do wcześniejszych postów tego wątku to wszystkie wątpliwości Ci się rozwieją. Zarówno kto pisał (ja :D), jak i co dokładnie - o tym, jakie błędy znaleźliśmy z Mono w tej grze, analizując kod gry przygotowany przez Asala, jak i porównując różne wersje gry na różne platformy.

    Hubert napisał "prawdopodobnie grę skończyłem", a nie że na pewno skończył. Moim zdaniem ukończenie tej gry bez poprawek w kodzie albo bez innego czitowania jest niemożliwe, ale może znajdzie się kiedyś ktoś udowodni, że jest inaczej :)

    Grooby - powodzenia! Kibicuję. Daj znać, jeśli się uda. Grasz na emulcu czy real Atari?
    • 5: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Kaz - gram na real Atari :) takze zobaczymy na razie jest ciezko... Hehe ale gra wciaga :D
    • 6: CommentAuthorDope
    • CommentTime18 Oct 2020 zmieniony
     
    Miałem tą instrukcję, dokładnie tą samą. Za dzieciaka posiałem gdzieś jedną z kartek i myślałem, że się zapłaczę bo gra mnie wciągnęła (mimo, że angielski miałem na poziomie ZERO). Skończyłem Spellbound rok temu dopiero.
    • 7: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Gratulacje! Ja cos czuje ze sie troche pomecze bo ta 'instrukcja' jest tylk w sumie taki przewodnik a reszte rozwiazuj Sam... Jest ciezko nie powiem ale daje rade Thora na razie nakarmiac hehe takze mi nie pada z glodu tak szybko... Jak na razie 23% ukknczone hehe
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Drobny hint: Jak niesiesz MIRROR, to wtedy widzisz co niesiesz i kiedy kończy Ci się energia :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    no niezły myk.
    Na szczęście jakoś w to nie grałem,dziwne jak dla mnie.
    • 10: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime18 Oct 2020
     
    Mono: dzieki to juz wyczailem zaraz na starcie... Ale ciekaw a sprawa z tym jest hehe :)
    • 11: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime22 Oct 2020 zmieniony
     
    Ufffff... 100%... Ciezka gra I nie powiem mimo ze mialem Hints and Tips z Atari User nie jest latwo naprawde.

    Pozniej przeczytałem te skany co tu sa od kolegi co napisal je na stare maszynie do pisania :D ale musze powiedzieć ze niektóre ruchy I objasnienia sa inne do tego jak ja przeszdlem po prostu roznia sie.... Mam nadzieje ze sie uda mi wrzucic film dzis z mojej rozgrywki ... :) gre polecam I pozdrawiami i zycze wszystkim powodzenia hehe

    Film z rozgrywki wrzucony na YT.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Oct 2020
     
    Gratulacje!!!
    • 13: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Oct 2020
     
    jhusak dzieki bardzo :)
    • 14: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Oct 2020 zmieniony
     
    @GRooBY No Ty jesteś gość, nie dość że przeszedłeś grę podobno nie do przejścia, to jeszcze zrobiłeś z tego film. Szacun!
    edit: Nieśmiało polecam także gre countdown. Nie ma żadnego udokumentowanego przejścia na yt. Ja poległem. Irata4 też miał się podjąć, ale chyba też nie dał rady:

    ->link<-

    edit1: a dasz linka na yt, na linka z rozgrywki spellbound ?
    • 15: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Oct 2020
     
    @astrofor dzieki :)

    Link jest tu jak chcesz sie ponudzic z 1h hehe :)

    ->link<-

    A o Countdown nie slyszalem ale zobacze co to jest za tytul, jak mnie wciagnie to spróbuje.
    • 16: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Oct 2020
     
    @astrofor, Countdown juz rozpracowalem. Filmik wrzuce jak go posklejam.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2020 zmieniony
     
    No nareszcie ktoś zadał kłam, temu co pisałem, o to chodzi! :D
    Już pisałem parę dni temu pod filmikiem Grooby-ego, ale napiszę też tutaj: brawo! Wielki szacun, bo gra jest bardzo trudna, wręcz hardcorowa i świetnie, że się zmieściłeś w timingach napiętych jak gumka w majtkach :). Zapodaj na której wersji grałeś (który plik), tak dla potomnych. Jakbyś zechciał być testerem nowej, zbalansowanej i nieco poprawionej wersji to zapraszamy z Mono, napisz do mnie maila :D

    Ja zapodam Twój filmik jeszcze raz (i podawajcie link do filmików w klasycznej formie, żeby silnik forum mógł zrobić automatyczny podgląd):



    I nie przejmuj się, że to trwa godzinę - ja na przykład oglądałem to z dużą uwagą (na razie pierwszy kawałek, ale to z braku czasu).

    I jeszcze przypomnę przejście gry Asala z wcześniejszych postów, bo ze względu na charakter rozgrywki, jego przejście jest inne:

    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2020 zmieniony
     
    Acha, jeszcze dorzucam skany artykułu, o którym na filmiku wspomina Grooby - marcowy Atari User z 1988 roku:
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime24 Oct 2020 zmieniony
     
    @GRooBY: jesteś wielki!

    edit: Moze zalozysz osobny wątek tutaj o swoich filmach związanych z grami atari. Z tego co widzę całkiem sporo tego robisz, i Twoją grę też trudno uznać za amatorszczyznę, także myślę że będą zainteresowani.
    • 20: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime24 Oct 2020 zmieniony
     
    Z góry sorry za spóźnioną odpowiedź...w pracy bylem...

    @Kaz: dzieki bardzo za mile slowa jeszcze raz, plik to byl z katalogu AOL, drugi (zaraz pod Czeska wersja). Z checia potestuje nowa wersje :) i tak! dokladnie to sa skany tego co uzywalem :D na maila odpowiem jeszcze dzis na spokojnie ;)

    @astrofor: Dzieki bardzo rownież za mile slowa, ni jestem wielki tylko GRooBY ;) hehe , a no i ja totalny amator jestem (i to widac po moich filmach hehe) ...ale dzieki jeszcze raz za mile slowa.

    Staram sie po malu wytlumaczac jakos moim łamanym Polskim te gry i mam nadzieje ze rozumiecie cos z tego hehe ;)

    Dodam ze filmik sie renderuje z Countdown i postaram sie go wrzucic dzis jeszcze.

    Pozdrowienia
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2020
     
    Grooby - filmik z Countdown to nie w tym wątku, tu o "Spellbound". No to super - dołączam Cię do teamu :)
    A plik - chodzi o ten oznakowany "Spellbound (1986)(Mastertronic)(GB)[a].xex"?
    • 22: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime25 Oct 2020
     
    Tak, 1wszy plik jest po czesku/slowacku... I wczytywalem plik ponizej to musi byc ten :) bo kolejnosci nie zmienialem u siebie w folderze.

    Sorry, po wrzuceniu Countdown tutaj zauważyłem ze Astrofor wrzucil to w odpowoeednim temacie wiec nie widzialem jak to usunac. Dzieki.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2020 zmieniony
     
    Tutaj skrótowe porównanie różnych wersji gry:

    • 24:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 Oct 2020 zmieniony
     

    Kaz:

    No nareszcie ktoś zadał kłam, temu co pisałem, o to chodzi! :D

    A bo to pierwszy raz? ;-)

    A dla GrooBego gratulacje! Mnie ta gra zawsze fascynowała, ale jakoś nigdy nie miałem serca żeby ją rozpracować, a co dopiero ukończyć. To pewnie przez tę "przypadkowość" (w sensie: grasz, grasz, a tu nagle koniec, bo ktoś umarł z głodu), której jako dzieciak nie mogłem pojąć.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2020 zmieniony
     
    Krótki - oczywiście, że nie :D. Nie jestem nieomylny. Ty uważasz, że jesteś? ;)

    Powiem więcej - jeszcze nie raz popełnię błąd. Lepiej, żebyś wtedy czuwał na posterunku :D

    Ale to nie w tym rzecz, że grę można skończyć, bo to pisałem już na początku tego wątku: "Grę można przejść, mocno czitując albo bądąc hardcorowcem." :D

    Chodzi o to, żeby można było w nią grać normalnie - czyli tak jak na C64 i Spectrum, gdzie gameplay jest zrównoważony. Dlatego warto pracować nad nową wersją - i pewne postępy już są :)

    PS. Znalazłem listę recenzji tej gry w różnych magazynach z epoki, może się przydać do przejrzenia:
    ->link<-