atarionline.pl Warsztaty Action! - robimy action games;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Próbuje zainstalować kartidz (insert cartridge) atari_action_rom_v3_6.bin i po chwili wyskakuje self test.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @astrofor przeczytaj od postu #10 do #12 ->link<-

    Każdemu trzeba widać z osobna :]
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     

    astrofor:

    Próbuje zainstalować kartidz (insert cartridge) atari_action_rom_v3_6.bin i po chwili wyskakuje self test.

    I tu właśnie widać dlaczego altirra jest najwygodniejsza, w niej wystarczy dwa razy nacisnąć enter w tej opcji i się cart Action! uruchamia bez żadnego ustawiania czegokolwiek;)

    Dla innych emulatorów, które same nie podpowiadają co trzeba wybrać - trzeba wybrać opcję "OSS 'M091'"
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     

    tdc:

    I tu właśnie widać dlaczego altirra jest najwygodniejsza, w niej wystarczy dwa razy nacisnąć enter w tej opcji i się cart Action! uruchamia bez żadnego ustawiania czegokolwiek;)

    A ja tu widzę co innego ;)

    A na poważnie to ja polecam ACTION-37-ROM-Plain-16k.car
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     

    astrofor:

    Czy nie da się Action! pisać w jakimś zewnętrznym ide ? a potem kompilawać wewnątrz artilli ? Albo czy jest jakiś kompilator poza artillą ?
    Bo rozumiem ze teraz kod sie pisze wenątrz atari.


    Tak ten warsztat polega na tym aby zyskać biegłości w programowaniu na Atari. Dlatego używamy real Atari albo używamy emulatora z odpalonym cartem Action!

    poszukiwanie własnego IDE jest o tyle chybione, że ja będę wszystko prezentował i wyjaśniał - to warsztat. Więc lepiej jest wykonywać krok po kroku to co będę prezentował, jeśli zamierzasz zmieniać emulator/środowisko to na własne życzenie i zgadzasz się na wszelkie konsekwencje, które się z tym wiążą. np. nie będę na bieżąco rozwiązywał problemów użytkowników, którzy stosują swoje środowiska/emulatory - nie mamy na to czasu.

    Jeśli chcesz coś zmieniać, to nie zadawaj pytań jak coś ci nie będzie działało.

    Osobiście nie widzę powodów aby cokolwiek zmieniać, czy ktoś się tu boi edytora lub klawiatury Atari?
    Jak nigdy nie programowałeś to przecież ten warsztat jest właśnie dla Ciebie, wszyscy się nauczą/poznają wszystko to co jest niezbędne!;)
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Czyli pierwsza godzina pójdzie na poznanie edytora Action!...

    No ale retro... jak hulać to hulać :D

    Dobra, czekam, ołówek już naostrzyłem ;)
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     

    zbyti:

    A na poważnie to ja polecam ACTION-37-ROM-Plain-16k.car

    Jeśli to jest to co myślę, to nasza gra się na tym nie uruchomi!

    Jeszcze raz apeluję: nie chcesz się stosować do moich zaleceń - sam bierzesz na siebie odpowiedzialność za to że coś ci nie będzie działać!
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Może nie edytora, co środowiska.
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @TDC poradzę sobie, jak mi się gra nie uruchomi to w 5 sek podmienię carta z Action! ;)

    Nie musisz się domyślać, ten kart to jest to:

    Action! greater than version 3.6 ; thanks to JAC! for compiling and fixing the known bugs.

    * ACTION-37-ROM-Plain-16k.car
    This is the latest build of the ROM version 3.7P by JAC!.
    The file is type 2 standard 16 KB cartridge that can be used directly in emulators,
    in a standard 16k cartridge without bank switching logic, and in multi ROM emulation cartridges like The!Cart which support this type of standard cartridge directly.

    Jeżeli poprawione błędy sprawią, że się Twój kod nie uruchomi to mnie zaciekawiłeś :]
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Jak należy skonfigurować środowisko - jest to już opisane wstępnie wyżej. Ale tu opiszę to precyzyjniej:

    1. Na real Atari

    W swoim urządzeniu ładujesz plik Atari_Virus_Invaders_Warsztat_wer00.ATR

    Po zbootowaniu Atari sprawdzamy czy wszystko się wczytało poprawnie. Jeśli tak - to powinien się uruchomić DOS (szary ekran na screenie z poprzedniej strony wątku)

    wpisujesz z klawiatury:
    Action3
    i naciskasz return

    Uruchomił się Action! w wersji Jac!

    Jesteś gotowy do warsztatu.

    2. na emulatorze Altirra

    do D1 ładujesz plik
    Atari_Virus_Invaders_Warsztat_wer00.ATR
    ustawiasz aby ten ATR miał opcję "R/W"

    Bootujesz emulator np. Shift+F5 - jeśli wszystko jest ok to powinien się uruchomić DOS (szary ekran na screenie z poprzedniej strony wątku).

    Ładujesz carta: wybierasz opcję "File"
    "Attach cartridge..."
    Wybierasz plik
    atari_action_rom_v3_6.ROM

    w okienku "Select Cartridge Mapper"
    Naciskasz enter lub wyb. "OK"

    Jesteś gotowy do warsztatu.

    To wszystko zaprezentuje na pierwszym warsztacie, więc nie ma potrzeby poszukiwania co robić

    Teraz - jeśli chcesz zapoznaj się z obsługą Action! i np. wczytaj plik do edytora Action! "test.act" z tego ATRa. I tu już można zacząć kodowanie!;)
    • 11: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @zbyti: Dzięki wszystko śmiga.
    Chyba jednak za radą TDC-a pozostanę przy oryginalnym ide atarowskim, to genialna sprawa jest śmiga aż miło. Naciskam r i na ekranie wyskakuje rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr , próbuje szybciej rrrrrrrrr lepiej! bardzo szybko - rrrr , chyba przed kursem wciągnę krechę.(Albo wcisnę slow down emulator ...) Każdy project manager marzy o takim ide!
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    No nie wiem czy marzy ;)))

    ...ale z ogromnym prawdopodobieństwem nigdy takiego nie widział na oczy! :D

    ...niemniej programowanie na Atari czy to w BASIC, czy w asm czy w Action! ma swoją magię, więc postarajmy się nią cieszyć!;)
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     

    tdc:

    ...niemniej programowanie na Atari czy to w BASIC, czy w asm czy w Action! ma swoją magię, więc postarajmy się nią cieszyć!;)

    A ja bym się chętnie unieszczęśliwił crosscompilatorem Action! ;P
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Już parę osób sobie połamało zęby na czymś takim, więc ja nie mówię nie - ale to zbyt dużo roboty. Dlaczego? Niebawem na warsztacie się dowiesz i tego;)
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @tdc myślę, że autor Effectusa nie ma słabych zębów tylko aktualnie ciekawsze zajęcie - nad czym ubolewam ;(

    EDIT:
    Źródła Action! zostały uwolnione, język generalnie nie jest rozbudowany, więc ciekaw jestem gdzie widzisz problem.

    Gdyby @tebe chciał do tego usiąść to mając doświadczenie z Mad Pascalem (i to co już z nim osiągnął) zrobił by bez większych problemów taki kompilator.

    Tylko skoro już ma Mad Pascala, który jest potężniejszym narzędziem, to nie ma powodu by robił inny kompilator. Czas nie jest z gumy.
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Nie wiem, ale wiem że zadanie ma niełatwe i w domysłach zakładam że ma dość nie bez powodu.
    • 17: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    jakby artilla albo inny emulator dzial w command line, i mial mozliwosc puszczania commandów do atari , to mozna by wrzucić artille do wine, wszystko do dockera. I zrobic robotę Dobrze myślę?
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Odnośnie opłat, o których rozmawialiśmy na ostatnim KWASie oraz tu wspominał Kaz, to wpłacamy na konto fundacji, gdyż od ~miesiąca planujemy te KWASy online, a teraz rozpoczynające się warsztaty właśnie wspólnie z UBU Labem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. (tak naprawdę to od lat z UBU Labem organizujemy warsztaty z programowania na Atari, ale na razie odbywały się one na UJ, teraz będą online - co ma swoje zalety;) )

    Dlatego w trakcie trwania wszystkich naszych warsztatów, chcąc wesprzeć prowadzącego i organizatorów można wpłacić dowolną kwotę, która Waszym zdaniem właściwie doceni nasze wysiłki;)

    Oto dane:
    ->link<-

    Fundacja Korporacja Ha!art
    ul. Konarskiego 35/8, 30-049 Kraków

    numer konta to: BZ WBK
    81 1090 1665 0000 0001 0261 9615

    W tytule przelewu wpiszcie: darowizna na cele statutowe fundacji itp.

    Ja nie jestem członkiem fundacji, to fundacja według swojego uznania rozdzieli Wasze wpłaty. W pierwszej kolejności zostaną przekazane na pokrycie kosztów jakie ponieśliśmy organizując nasze spotkania (np. zakup licencji na oprogramowanie itp.) a następnie dla kolejnych prowadzących warsztaty. Warto docenić wszystkich, którzy będą prowadzić warsztaty, w tym oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyś i Ty poprowadził warsztat o Atari. W tym celu skontaktuj się z osobami wcześniej wymienionymi.

    Dziękujemy bardzo za Wasze wsparcie!;)
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    A teraz zaległe odpowiedzi:

    Caesar:

    dwadzieścia lat praktyki w IT mam już za sobą, a wcześniej mnóstwo czasu spędziłem w assemblerze/Pascalu/Delphi. Sam jednak nie wiem jak wystartować na Atari, także i dla mnie będzie to bardzo ważne doświadczenie.

    Słusznie - ten warsztat jest właśnie pomyślany o takich osobach, które wiedzą co to programowanie, ale chciałyby się dowiedzieć jak programować na Atari.

    Nigdzie takiej wiedzy nie ma...
    na uczelniach uczą wyłącznie na pecetach, albo podobnych komputerach, więc człowiek nic nie wie jak genialnym komputerem jest Atari i jak fantastyczne rzeczy można na nim robić!;)

    Dodatkowo Action! trochę jest podobny do Pascala, jest też z tej samej epoki.

    Zapraszam - powinieneś się dobrze bawić;)
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020
     

    Kroll:

    Ja się dołączę z ogromna przyjemnością czynnie (...) a teraz będę miał możliwość powrotu do korzeni :)
    Dzięki jeszcze raz. !!!

    O! No to super! że i dużego Atarowca będziemy mieć!;)

    tooloudtoowide:

    napis SCORE można zrobić trzema znakami 4x8px, podobnie ten drugi. Oszczędza to też miejsce na takiej "belce" statusowej.

    tooloudtoowide:

    kto powiedział, że pasek statusu musisz mieć w tym samym trybie? :)

    i

    bocianu:

    i z tym samym zestawem znaków? :)

    Chłopaki, oczywiście macie rację, jednak ja tu od miesiąca siedzę i się głowię aby ten warsztat był maksymalnie prosty, aby każdy fragment kodu był krótki, prosty i czytelny.

    To warsztat dla początkujących, więc musimy zrezygnować z takich rozwiązań. One są oczywiście dobrymi rozwiązaniami, które się najczęściej w grach stosuje, jednak w wypadku warsztatu, gdzie teoretycznie uczestnik może nigdy nie programował, to sobie darujmy takie rzeczy. Na razie niech uczestnik ogarnie, co to jest tryb znakowy 12/4 i co to oznacza że ma 128 znaków + drugie 128 z 5 kolorem. Myślę że na początek to w zupełności wystarczy;)

    gsgalezowski:

    Nie sądziłem, że uda mi się Tomka namówić w końcu na przeprowadzenie zajęć z języka Action!.

    No i nie udało Ci się bo to my z Kazem wymyśliliśmy aby robić takie spotkania;) Właściwie to jest na odwrót: to mi się udało Ciebie namówić na uczestnictwo;)
    Żartuję;)

    gsgalezowski:

    Strasznie długo się upierał.


    Tak naprawdę to przeprowadzenie takiego warsztatu stało się możliwe dzięki pandemii, bo teraz i ja i Wy macie więcej czasu i możemy spokojnie przysiąść na kilka tygodni i programować sobie;)

    gsgalezowski:

    Tomku mógłbyś udostępnić też nagrania wideo, które zrobiłeś specjalnie dla mnie.

    Nieee;) A po co? Te nagrania to jak wziąć do ręki rękopis na którym jest napisane "Saga w 5 epizodach" a po otwarciu okazuje się że w środku są zapisane 2 kartki...
    To nie ma sensu.
    Więcej sensu widzę w kontynuowaniu tego pomysłu i to mam nadzieję uda się nam zrobić;)
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @astrofor jakbyś się zagłębił w wątki o Action! na tym forum to byś wiedział, że @jhusak już to dawno ogarnął metodą o której myślisz wykorzystując Atari800.
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    To jeszcze chciałbym przypomnieć wątek ->link<- z 2010, nie ja pierwszy próbowałem dociec ile w tym Action! jest mitologii. Polecam jego lekturę.

    Sprawa poszła tam o zanany nam algorytm sita.

    Dyskusja potoczyła się mniej więcej standardowo:

    Kaz:

    TDC swego czasu mamil nas wydajnoscia Action! ;)

    tdc:

    Tdc mamił kiedyś i jeszcze będzie mamił ;)

    tdc:

    Zapewniam Ciebie, że kod w Action! kompletnie nie jest zoptymalizowany. Wywoływanie procedur świadczy bardziej o pseudokodzie dla każdego komputera - warto by było to zoptymalizować pod względem architektury Atari oraz Action!
    Przykładowo żadnych procedur, ich parametrów oraz zwracania danych (to również na np. pececie jest niezwykle powolne a nawet bardziej niż na Atari).
    Do tego skacząc w pętlach do procedur dajesz przewagę dla kodu w C, gdzie takich skoków itp. nie ma.

    W Action! są bardzo powolne mnożenia. Widzę że wykorzystujesz RSH i "&", ten pierwszy jest nieprawdopodobnie powolny, & jest wystarczająco szybki do typowych zastosowań. Natomiast RSH to warto sobie przepisać na asm bo nawet jeśli nie masz zielonego pojęcia o asm to i tak to będzie dziesiątki razy szybsze ;)

    Ok, nie mam czasu aby dalej omawiać zagadnienie, życzę powodzenia w dalszym optymalizowaniu oraz znalezieniu następnej liczby pierwszej ;)

    xxl:

    nie chce zeby ten post byl odebrany jako atak, zainteresowalem sie tym programikiem, napisanie go w action! w taki sposob zeby byl szybszy od c lub atalana jest niemozliwe.

    tdc:

    emka:
    wykonanie programu w ACTION! wydłużyło się do 13s


    Jest to jasny dowód na to że Action! jest językiem do gier i dem a nie do obliczeń (co z resztą jest oczywiste skoro to język bez operacji zmiennoprzecinkowych).

    Posty #11 i #20 też interesujące :]

    Także @TDC znalazł po wielu latach czas i w końcu pokaże to o czym od wielu lat mówi a nie dowodził z braku czasu :D

    Także poważnie DUŻO sobie obiecuję po kursie i przygotowuję się do niego należycie :] nawet jeżeli ostatecznie wyjdzie, że @TDC nie ma racji to same próby by to pokazać mogą być ciekawe ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020
     

    astrofor:

    Naciskam r i na ekranie wyskakuje rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr , próbuje szybciej rrrrrrrrr lepiej! bardzo szybko - rrrr , chyba przed kursem wciągnę krechę.(Albo wcisnę slow down emulator ...)


    A nie masz czasem włączonego trybu przyspieszenia emulacji? W Atari800Win włącza/wyłącza się to klawiszem F7.

    zbyti:

    @tdc myślę, że autor Effectusa nie ma słabych zębów tylko aktualnie ciekawsze zajęcie - nad czym ubolewam ;(


    Autor Effectusa czyli Gury wciąż pracuje nad kilkoma dużymi projektami, ale z tego co wiem, Effectusa nie porzucił. Pytałem go niedawno.
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @Kaz asrofor pewnie dowcipkuje na temat tego jak reaguje bufor klawiatury ;)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Zbyti - mnie to raczej wygląda na puszczony za szybko emulator.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Film ma już opisik autorstwa Zbytiego, więc zapodajemy:



    PS. to premierowy film Zbytiego u nas, można klaskać za debiut :D
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @Kaz wygląda, że w opisie dałem literówkę "środowkisu" warto poprawić.
    • 28:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     

    zbyti:

    Także poważnie DUŻO sobie obiecuję po kursie

    "DUŻO"??
    To przesada, przypominam:

    tdc:

    Ten warsztat to ABC wszystkiego tego, co się składa na zrobienie profesjonalnej, płynnie animowanej strzelanki na Atari.

    Dlatego "poważnie DUŻO" po kursie "ABC" dla początkujących to jakaś gruba pomyłka;)

    Pewnie będziemy sobie dyskutować o różnych rzeczach, ale nie będą one częścią tego kursu;)

    zbyti:

    obiecuję po kursie i przygotowuję się do niego należycie :]

    Czyli przyszykowałeś wielką pakę popcornu? :D
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     

    tdc:

    Dlatego "poważnie DUŻO" po kursie "ABC" dla początkujących to jakaś gruba pomyłka;)

    Przeczytaj własną zajawkę tego warsztatu :D nie moja wina, że mam takie oczekiwania ;)

    A tak, żeby nie było, że torpeduję imprezę ;) fajnie, że to organizujesz, nie mam zamiaru wdawać się na live w polemiki, nastawiam się na naukę.

    Po prostu strasznie bombastyczne są Twoje opisy możliwości Action! dlatego szpilkę wbijam ;)

    Dla mnie ważne jest tylko przesłanie: że Action! jest tu tylko narzędziem, więc ważna jest cała reszta.

    Powodzenia i do usłyszenia o 20:00 :]
    • 30: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Ja juz na starcie mam gruby problem.
    Po kompilacji testowego kodu wywala mi blad i po powrocie do edytora mam czysty ekran :(
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @edi sprawdź co robisz inaczej ode mnie.

    Jeśli wszystko robisz tak samo to znaczy, że masz jakieś niestandardowe ustawienia emulatora. Altirra chyba ma profil stockowego Atari, spróbuj wybrać.
    • 32: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @zbyti

    Ja z racji uzywania Altirry dokladnie zrobilem tak jak to opisal Tdc.
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    1. od momentu podmontowania atr niczym Twoje działania nie powinny się różnić od mojego filmiku

    2. skoro zrobileś jak radził @tdc to niech @tdc pomoże ;)
    • 34: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Nic z tego nie bedzie :(

    Zainstalowalem inna wersje Altirry. Nie mam problemu z kompilacja i powrotem do edytora, ale wywala sie przy probie uruchomienia :(
    • 35:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    A Bios masz?
    • 36: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Bios?

    O czym ty do mnie piszesz?
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @edi Altirra nie jest rozprowadzana z oryginalnym biosem A8, pogoogluj trochę "do kroćset" ;D
    • 38: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Dziala :)

    A ty myslisz, ze co ja robie? Tylko googluje..
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Nooo... Ja widzę, że zadajesz pytania na forum w stylu "Bios? O czym ty do mnie piszesz?" zamiast wpisać to w Google.
    • 40: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Jedno pisze, drugie robie.

    Przeciez nie pisze, wyslij mi Bios, albo przyjedz i napraw mi to.

    Co w tym zlego, ze zapytam sie kogos kto moze udzielic mi szybkiej i konkretnej odpowiedzi?
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    To najpierw rób później pisz, z mojej perspektywy zmarnowałem czas pomagając Ci - to w tym złego.
    • 42: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    W twoim przypadku wyglada to tak, ze najpierw robisz / piszesz / potem myslisz.
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Ciekawa opinia na mój temat kogoś kto emulatora nie umiał ogarnąć samodzielnie... Bez odbioru...
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Panowie, apeluję o spokój - z tego co czytam nikt nic złego nie miał na myśli, a obaj się gotujecie :)
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Apel przyjęty @edi u mnie na ignorze.
    • 46: CommentAuthoredi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Nic z tych rzeczy. Raczej jest mi po prostu przykro.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    To macie 3 godziny na opad negatywnych emocji i widzimy się na dzisiejszym kursie o 20:00 :)
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @Kaz nie mam negatywnych emocji.

    Jako pierwszy odpowiedziałem na pytanie o pomoc i próbowałem pomóc.

    Po tym co @edi napisał oceniłem, że zmarnowałem czas, w odpowiedzi usłyszałem, że ja myślę na końcu.

    Muszę się z tym zgodzić, jakbym pomyślał na początku to bym mu nie pomagał.

    Nie chcę pisać z kimś z takim nastawieniem, więc więcej przykrości z mojej strony go nie spotka.

    Moja IGNORE LIST, której to forum nie ma zimplementowanej, jest krótka: @gonzo, @kosa0 i @edi.

    EDIT: na tej liście nie wszyscy co mnie nazwali głupkiem wylądowali, bo kryterium jest inne, nie jestem małostkowy :D
    • 49: CommentAuthorgebi
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    Cześć,
    Po długim czasie postanowiłem poguglać co się dzieje w świecie Atari a tu taka niespodzianka - kurs Action. Oczywiście wbijam dzisiaj :-)
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    30 osób.