atarionline.pl Action!, MAD Pascal, C - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    @xorcerer między innymi ale także chodzi o C-like programming i np. możliwość pisania w jednej linii grup poleceń zamiast "w słupku" jak to jest w innych ASM.
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    pisanie w linii umożliwia '\' w przypadku Mad Assemblera

    wait lda 20\ cmp 20\ beq wait


    w ASM dla BBC Micro stosują notorycznie taki zapis w linii rozdzielony ':'
    ; compute screen space X coord
    LDA xr+1:ASL xr:ROL A:ASL xr
    ADC#&80:TAY:SEC:EOR #&FF:STY zr:STA zr+1
    LDA(adr),Y:LDY zr+1:SBC(adr+4),Y:STA xr
    LDY zr:LDA(adr+2),Y:LDY zr+1:SBC(adr+6),Y
    ASL xr:ADC#&80:STA sx,X
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    No cóż, trzeba poużywać i wtedy się wypowiem :]

    Do pewnych narzędzi trzeba dojrzeć, myślę o MADS ;)
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    A ja tych dwukropków nie lubię, nie używam i dostaję piany jak to widzę. Moim zdaniem mocno zaciemnia kod.
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    Ja tam wolę w słupkach, wystarczy obrócić monitor o 90 stopni i już więcej widać. O co chodzi z tym C-like programming?
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    @xorcerer najprościej obejrzeć streamy jelcynka i zobaczyć jak on w tym programuje.
    • 7: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    c-like programming dla 6502, kiedy Brian Provinciano postanowił napisać GTA dla NES-a, stworzył narzędzie które miało to ułatwić

    ->link<-

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime4 May 2020 zmieniony
     
    Hej
    Dla porządku wrzucam ostatnią część pisania gry w Kick C:
    ->link<-
    Projekt się jednak nie kończy w filmie pod koniec są spoilery i wzmianka o projekcie który wyewoluował z tych 4 filmów. Jeśli interesują was projekty na C64 - czekajcie na więcej newsów na c64portal.pl

    ale, ale... wstawiam także krótki materiał o tym że da się KickC i jego możliwości linkowania użyć do pisania dla C+4.
    Temat może być ciekawy dla kolegi Mono, który ostatnio na KWASie pytał o C+4
    Jest fajnie...
    ->link<-
    • 9: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 May 2020
     
    Oooo fajny news z tym vbcc. Używałem go podczas pisania demka na Amigę.

    @crrn - podaj linka, chętnie obejrzę! W jaki sposób najlepiej zacząć programowanie na Amigę (klasyczną 500, OCS/ECS)?
    Jest jakaś "lektura obowiązkowa" w stylu "De Re Atari"?
    Jak widzę jest też: ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime4 May 2020 zmieniony
     
    Czyli z tym c-like programming chodzi o puryzm formalny i preferencje, bo nie widzę żeby był tam używany "mrok i zło" w stylu zarządzanie stertą. Następnym etapem po tym z-javieniu powinno być zrobienie Kotlin-like programming, a następnie Python-like programming, jak się wreszcie te klamerki znudzą. Po czym wszystkich szlag trafi od pilnowania, czy poprawnie stosują wcięcie tabulacji (bo jak nie to kompilatory będą wypluwać brednie) i wrócą do punktu startowego.

    W TOS-ie Atari ST(e) czymś takim jak zarządzanie stertą teoretycznie powinien był zajmować się system, ale robił to fatalnie. Tak jak i wszystko inne zresztą. Co było powodem unikania wszystkich przypadków wykorzystywania systemu, których tylko można było uniknąć. Jak również czegokolwiek bardziej złożonego niż asm.

    Pomieszanie z poplątaniem jak dla mnie to c-like, podobne do tego co facebookianie naknocili w React.js
    • 11: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime4 May 2020
     
    xorcerer : co facebookowanie naknocili w React.js?
    • 12: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 May 2020 zmieniony
     
    @xorcerer:
    ->link<- Wolin - a minimal Kotlin-like language compiler for 65xx
    ->link<- - PyMite - Python on a chip

    Odnośnie używania wcięć jako składni języka to ja jestem wielkim fanem. Nie żyjemy już w epoce drukowania listingów ani edytora vi i każde rozsądny edytor kodu radzi sobie z formatowaniem takiego języka tak samo dobrze jak formatowaniem klamerek. Jak lubisz klamry, to może Lisp? ->link<- ;)
    A dla tych, co myślą, że wcięcia jako składnia to współczesne wymysły, polecam Fortran77 ->link<- :)
    • 13:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    Tak w pierwszych słowach mojego listu zacytuję znamienitego kolegę etno-szamana:

    Peace. Moja planeta nie chce skrzywdzić Twojej planety.

    To tak do wszystkich, żeby uprzedzić w zarodku flame-war.

    @astrofor:

    To jest bardzo dobre pytanie, a ponieważ ja sam niespecjalnie nadaję się do odpowiedzi na nie (bo nie pracuję zawodowo "w javascripcie") to pozwolę sobie zacytować cudze zdanie na tyle, na ile mój system percepcji raczej grafika niż kodera był w stanie odebrać wypowiedzi zawodowego kodera kolegi, kierującego naprawdę dużym zespołem programistów i mającego że tak powiem menedżerski ogląd na sprawę (tym samym od razu wyjaśniam, że nie chodzi o Acidmakera).

    Otóż. Wszystko pięknie, mamy coraz nowsze pomysły, frameworki oraz specjalistów którzy wymiatają w jakimś konkretnym frameworku, czy innym modus operandi bo im po prostu odpowiada ze względu na indywidualne idiosynkrazje, niepodlegające żadnej dyskusji (acz nierzadko wzniecające wspomniane flame-wars).

    Wszystko jednak rozbija się o dwa słowa:

    Code Sustainability.

    Ilu trzeba koderów danego modus operandi, żeby "wkręcić nim żarówkę"? Ile kosztuje wdrażanie kolejnych koderów na miejsce tych koderów gdy się wypalą (a wypalają się szybko, bo korpo wypluwają bezlitośnie trzydziestolatków z pozycji koderskiej albo na menedżerskie, albo od razu na emeryturę)? Ile sumarycznie kosztuje potem utrzymanie tego kodu "wkręcania żarówki"?

    ... co ja skracam na swój sposób w pytanie:

    Jak bardzo idiosynkratyczny jest kod?

    Nobody's perfect. Nikt nie utrzymuje przez całe życie tej samej sprawności intelektualnej. To, że coś zakodowaliśmy w przebłysku geniuszu mając -naście, czy dwadzieścia małe-coś lat, to nie znaczy że ten geniusz będzie całe życie znosił złote jaja.

    Co jakiś czas młody geniusz, 10 lat młodszy od największego obecnego geniusza, zabłyśnie jak kometa i przyćmi swojego poprzednika. A świat przyklaśnie bezlitośnie.

    Pojawi się genialny nowy framework, genialny nowy język, genialny nowy modus operandi. A potem ktoś musi tę genialną robotę pociągnąć dalej. A ilu takich prawdziwych geniuszy jest? Niektórzy (jak Aaron Swartz) mają tak wysoką ogólnego rozumienia inteligencję (a nie tylko IQ), że wspaniały blask ich komety prowadzi ich na kolizyjny kurs z betonem $y$temu, wskutek czego rozstają się z życiem o wiele za szybko.

    Z prozaicznego punktu widzenia, oraz zarządzania i utrzymywania całego tego genialnego kodu to jest niebanalny problem.

    Kolega "bardziej z branży" wskazywał mi wielokrotnie rozmaite benchmarki pomagające trochę w ocenie tego, jakie frameworki i jakie modus operandi mają szansę na to, że będą dalej "sustained" oraz "sustainable", że nie wypalą się blaskiem komety.

    Dzisiaj z nim rozmawiałem i takie oto mi podsunął linki:

    Githubowe repozytorium RealWorld Examples:
    ->link<-

    gdzie prawdziwi ultraspecjaliści w danym frameworku realizowali określony w benchmarku problem, na swój sposób, a następnie benchmarkowano tą realizację zamierzonego rozwiązania.

    Na bazie tegoż właśnie badania powstają co roku kolejne edycje następującego artykułu (Real World Comparison of Front End Frameworks):

    ->link<-

    Oczywiście, to nie jest odpowiedź na pytanie, co jest sknocone u samych podstaw w React.js, tylko pewnego rodzaju ogólne meta- spojrzenie na całość krajobrazu tych kometarnych geniuszy.

    Mój kolega preferuje Svelte z wielu przyczyn, też zachęca mnie do niego ponieważ twórca Svelte jest grafikiem-designerem z zawodu, a nie rasowym geniuszem kodu. To tak a propos idiosynkrazji.

    ...cdn....

    PS. jest jeszcze seria stron ze statusem różnych frameworków - jakie aktualnie jest zaangażowanie wokół nich:

    Svelte: ->link<-
    React: ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020
     
    Ciekawe spostrzeżenia, więc czekam na to "cdn" :)
    • 15:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime5 May 2020
     
    @ilmenit

    Ponawiam vulkańskie pozdrowienie:

    Live Long and Prosper.

    Moja planeta nie chce skrzywdzić Twojej Planety.

    Peace.

    Szczerze i ciepło uśmiechnąłem się, patrząc na linki jakie podesłałeś ilustrujące, że proces o którym napisałem już się dzieje. To fajne, dobrze jest ćwiczyć i podtrzymywać neuroplastyczność.

    Podoba mi się, dziękuję :)
    • 16:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime8 May 2020
     
    @all
    Wkleiłem w wątku Jelcynka ale myślę że wkleję i tutaj (sorry za nadgorliwość - Kaz możesz to ewentualnie usunąć).
    W Kick C da się pisać takie gierki:
    ->link<-

    ale długa droga przed nami. Development i cały postęp będzie od tej pory opisywany tylko u nas na portalu. Już tutaj więcej nie zaśmiecam.
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime10 May 2020 zmieniony
     
    Przy okazji testowania Effectusa okazało się, że obecny master Mad Pascala 1.6.4 dogonił Atalana w jego implementacji SIEVE.

    MP obecnie znajduje 1028 liczb pierwszych od 2-8191 w 38 ramek.

    @tebe GRATULACJE! :]
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 May 2020
     
    Crrn - jak już pisałem, gierka wygląda zacnie, będziemy grać :D
    • 19: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime11 May 2020 zmieniony
     
    Btw, ponieważ ostatnio moda na różne kursy i tutoriale, tu jest do MADSa, który zawiera sporo ciekawych przykładowych kodów i bibliotek ->link<-

    A tu wspaniały tutorial odnośnie DLI:
    ->link<-
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime11 May 2020
     
    @ilmenit ten o DLI mam od dawna w ulubionych ale dopiero dziś zacząłem go czytać ;)

    Ten tutek do MADSa to wyborna sprawa dzięki!

    Ja ze swej strony polecić mogę:

    • 21: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime12 May 2020 zmieniony
     
    Bardzo przydatne materiały. może założyć wątek modern-atari-programinng-materials? I wszystko tam wrzucać z gwiazdkami * - beginner *****- guru, w sumie lepiej by bylo gdyby to jakos nie w forum tylko natywnie na aolu bylo. Bo teraz materialy ksiazkowe to sa ustawione tak jak gry, w sensie im więcej wersji tym lepiej, oczywiscie jest to super z punktu widzenia archiwisty, ale jak ktoś chce się zacząć uczyć atari to nie jest najlepszy pomysł.

    Mój pomysł:

    I) użytkownik aoulu tworzy nowy wpis
    1) tytul.
    2) link(aol, youtube itd...)
    3) description (optional)

    II) inni zalogowani uzytkownicy aolu moga glosowac na ten link w skali od 1 do 5

    Najwyzej oceniane linki najwyzej it.
    • 22: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 May 2020
     
    6502 assembly optimisations ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 May 2020
     
    Astrofor - pomysł zacny, jeżeli chcesz realizować to dostaniesz uprawnienia jakiekolwiek potrzebujesz :D
    • 24: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime17 May 2020
     
    @kaz:
    Dzieki, jakby co to moj mail astrofor1(moon-key)mail na gmailu ;).
    Potrzebuje stworzyc 2,3 tabele w bazie danych, plus dostep do sesji zapytam moze @zbytiego o jakies generalne rady.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 May 2020 zmieniony
     
    @astrofor jeżeli zmiana dotyczy FORUM to nie wiem, nie dotykałem.

    Jeżeli chodzi o AOL CMS to moja rada brzmi: NIE DOTYKAĆ! :D
    • 26: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime17 May 2020
     
    baza wiedzy by się przydała
    Ale najpierw trzeba by wyprostować engine AOL
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime18 May 2020
     
    Retro Assembler ->link<-