atarionline.pl RPG - Role-Playing Games albo Romek Pokazuje Gry - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    W najbliższą niedzielę, 3 maja 2020 roku o godzinie 16:00 rozpoczynamy spotkanie z grą RPG "Ultima IV - Quest for Avatar", która rozpocznie nasz cykl z grami RPG. Spotkanie poprowadzi nasz czarodziej Roman czyli Xorcerer. Był już dwa podejścia do tematu z grą Alternate Reality, teraz pora na grę z najsłynniejszej serii tego typu czyli Ultimy.

    Link ten sam co do KWAS-a, warsztatów TDC-a i innych wydarzeń. Wystarczy kliknąć na obrazek kodu QR z kamerką, który to obrazek jest stale obecny na głównej stronie AtariOnline.pl, pod nowinkami.

    Gra miała różne okładki:
    • 2:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime1 May 2020
     
    Dzięki :) działamy
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 May 2020
     
    Oglądałem ostatni live o City i mam 2 uwagi ;)

    - wszedłem na live parę minut przed oficjalnym rozpoczęciem i okazało się, że panowie bawią się już od jakiegoś czasu :P

    - 1h przy obietnicach poruszenia fundamentów RPG w ogóle to bardzo krótko, do tego obietnica niespełniona ;)

    Na Ultimie IV się pojawię :]
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    Raport przyjęty, wyeliminujemy wszystkie problemy - myślę, że jeszcze nie raz zagramy w Alternate Reality od podstaw, większa publika się przyda. A teraz zaczniemy faktycznie punkt 16:00 oraz będzie sporo czasu na pogadanki o fundamentach :D
    • 5: CommentAuthoradept_zap
    • CommentTime1 May 2020
     
    Zbyti, ogólnie to chyba rzeczywista zabawa zaczęła się chyba około 2-3 minuty przed 16:00. Wcześniej było tylko losowanie statsów do postaci.
    A tak ogólnie to trochę moja wina bo wszedłem na zooma pół godziny wcześniej i zacząłem xorcerera zamęczać pytaniami przed oficjalnym rozpoczęciem, dlatego mogło się wydawać, że już dłuższy czas spotkanie trwa.
    • 6: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 May 2020
     
    @adept_zap spoko, nie wybaczam dopiero za 77 razem ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    A powinieneś nie wybaczać dopiero za 78 razem, bo ideksujemy tu od 1, a nie od 0 :D
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    Pozwolę sobie dorzucić do wątku prasówki które znalazłem w sieci i trochę podrasowałem dla czytelności.

    Tak czy siak będę online wcześniej, bo nigdy nic nie wiadomo co się technicznie tym razem poooo..... psuje w ostatniej chwili. Wicie rozumicie tak to jest jak się wkręcam - patrzę się na cel i eliminuję z pola widzenia takie błahostki jak np. zegar.

    Ja z kolei słuchając nagrania dopiero usłyszałem jaka była dysproporcja głośności mikrofonów w stosunku do dźwięku z emulatora. Należało go jeszcze 4x przyciszyć. W przypadku Ultimy IV już nie będzie miało to aż takiego znaczenia, bo jej wersja na Atari XL nie ma żadnej melodii, tylko odgłosy - co ciekawe, na 4-bitowych króciutkich i prościutkich samplach.

    Co do spełnienia obietnicy opowieści o fundamentach erpegów, to ja nieustająco proszę o naprowadzanie mnie na temat pytaniami. Parę zdań z mojej strony się zmieściło na ten temat przy okazji mojej gadaniny na bieżąco przy łażeniu po The City. Przy Ultimie będzie więcej na to przestrzeni, bo:

    1) w odróżnieniu od Alternate Reality jest to gra turowa, w której czas niemalże wcale nie upływa jeśli nie dokonamy ruchu (chyba że stoimy w miejscu nie pauzując, wtedy co ileś sekund komputer wykonuje komendę "Wait" która popycha symulację "świata" o jeden krok do przodu)

    2) gra ma bardzo dobrze dopracowaną warstwę symboli i znaczeń (Znaku i Znaczonego? :) ) więc opowiadanie o niej wymaga opowieści o gatunku fantasy w ogóle.

    Formuła będzie taka sama tzn. 1h na "samo gęste" więc ponownie apel: pytajcie, naprowadzajcie na temat. To też jest powód dla którego chcę, żebyśmy rozmawiali a nie klikali, bo szkoda czasu na klikanie a w formule luźnej i spontanicznej rozmowy zawsze jest ciekawiej i treściwiej.
    • 9:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime2 May 2020 zmieniony
     
    Start streamingu: niedziela 3 maja, 16:00
    Twitch:
    ->link<-
    Zoom:
    ->link<-

    Ultima IV jest najlepszą grą RPG na Atari 8-bitowe.

    Pierwsza część serii Ultima (od I-ki do III-ki) powstawała do 1983 roku, czyli o dwa lata wcześniej niż wydano Alternate Reality. Mimo to trzecia edycja Ultimy bije Alternate Reality na głowę pod względem fabuły jak i wysiłku włożonego w stworzenie tej opowieści.

    Mieszanie konwencji science-fiction i fantasy nie zrobiło dobrze pierwszej i drugiej części, szczęśliwie więc autorzy zarzucili ten eksperyment w trzeciej. Jednak moją ulubioną jest czwarta: Quest of the Avatar czyli Wyprawa Avatara.

    W tej grze minimalizm wynikający z ograniczeń sprzętowych platform na które była ona tworzona jest z perspektywy czasu unikalną zaletą. Począwszy od lat 90tych powstają coraz bardziej technicznie rozbudowane gry, wykorzystujące maksymalnie ilość dostępnych kolorów oraz bogactwo możliwych dźwięków, jednak im więcej wysiłku i pieniędzy idzie w powierzchowną warstwę, tym bardziej ubogie i uproszczone są same opowieści.

    Autorzy „Ultimy” czerpali szeroko z klasyków fantasy: począwszy od motywów obecnych w tolkienowskim cyklu „Władcy Pierścieni”, przez wielowymiarowość multiwersum rodem z twórczości Michaela Moorcock’a, aż do filozoficznej głębi jak w twórczości Ursuli Le Guin, autorki cyklu „Ziemiomorze”. Wszystko to jest zgrabnie ujęte w konwencji alternatywnej historii naszej Ziemi.

    Poprzednie odcinki tego cyklu o Alternate Reality dadzą nam tło do porównania tych obu serii (Ultima i Alternate Reality) i sami ocenicie, co z waszego punktu widzenia jest wadą, a co zaletą tych bardzo odmiennych tytułów. Jeśli znacie lepszą grę przygodową na naszą ulubioną atarowską platformę – chętnie usłyszę wasze zdanie.

    Zapraszam na otwarte spotkanie konferencyjne na Zoomie jutro, w niedzielę o 16tej. Streaming sesji będzie udostępniony poprzez twitch, ale odpowiadać na pytania będę mógł tylko bezpośrednio na Zoomie.

    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime2 May 2020
     
    niedziela 2 maja?
    • 11:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime2 May 2020
     
    skorygowane, dzięki
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2020
     
    Filmik miazga, piękna zapowiedź.
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime2 May 2020
     
    To może też coś napiszę o ultimach, bo chyba mogę powiedzieć, że jednak z tych gier, jest chyba jedną z , albo najlepszą grą z którymi do tej pory miałem styczność. Z moim atari nigdy nie miałem stacji dysków, także moja przygoda zaczęła się od części 8. Ta gra była zupełnie zaczarowana, i to w taki sposób że jak kogoś zaczarowała to już na zawsze. Scenariusz, dark fantasy, ze sporą dawką czarnego humoru, zupełnie innowacyjne rozwiazanie w grach rpg, jak ktoś grał i go zaczarowało to wie o co chodzi, jak nie to i tak nie zrozumie. Cudo klimat, cudo muzyka (jak w to kiedyś grałem to jako alternatywny sound track miałem modny wtedy tiamat wildhoney). Potem była już ostatnia ultima 9, też innowacyjna bo jedna z pierwszych otwartych światów rpg w 3d. Scenariusz też w miarę fajny, ale tu pierwszy zong: Wszystkie postacie z poprzednich ultim (których za cholere nie znałem) sprawiały wrażenie znajomych ze świetlicy wtz(warsztaty terapi zajęciowej). Ja jestem taki dobry , ty jesteś moim najlepszym przyjacielem i też lubisz dobro i cnoty, chocmy zrobmy cos dobrego! - koszmar. No ale z chęcią zobacze atarowskie ultimy, może coś zaczeło nie trybić w późniejszych wersjach, albo tylko w 9-ce, ktoś robi z nas idiotów. Gorące pozdrowienia dla braci ultimowiczów i rpgowców!
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2020
     
    Astrofor - świetnie! Dostaniesz miejsce, jeżeli chcesz mieć własne i tworzyć opisy.
    • 15:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 May 2020
     
    Super, dzięki za głos! Bardzo fajnie będzie usłyszeć kogoś kto spędził kawał życia w ultimowym życiu-po-Atari.

    Niestety wrażenie terapii zajęciowej można uzyskać już w IV-ce, gdzie komputer już skrzętnie podlicza rachuneczek sumienia. Trzeba by sięgnąć do III-ki żeby zrobić prawdziwą sodomię i gomorię.

    Tak gwoli powiedzenia "dzieńdobry" zapodam link z aszdziennika, z rodzynkiem w postaci hasła "minimalizm":
    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2020 zmieniony
     
    Rozpoczęliśmy!
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2020
     
    No i pięknie wyszło. 1,5 godzinki o grze, której nie znałem za bardzo, tyle co z opisów. Fajny był element interaktywny, gdy mogliśmy dzięki ankiecie w Zoomie głosować na to, co ma zrobić Romek :)

    Podobnie jak Zbyti, czuję się zachęcony do zagrania, bo w końcu rozumiem o co w tym chodzi. Dla potomności odnotowuję, że w pewnym momencie było nawet 14 osób.
    • 18:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 May 2020 zmieniony
     
    Bardzo się cieszę, że udało mi się zarazić Ultimą nowych graczy!

    Dźwięk jest niedoskonały, bo za głośno wysterowałem mikrofon na początku nagrania, ale cieszę się że głosy wszystkich są nagrane i wyraźne.

    Jesteśmy umówieni wstępnie na niedzielę za 2 tygodnie na dłuższą posiadówkę ultimową, a tym czasem nagranie tej sesji jest na moim twitchu:
    ->link<-
    • 19: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime3 May 2020
     
    Stream oglądałem na Twitchu. Bardzo fajne, dziękuję.
    Było więcej niż 14:)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2020
     
    Racja! Oglądających więcej, na zoomie 14.
    • 21: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime5 May 2020
     
    Dzięki @xorcerer świetne wprowadzenie. Masz dar opowiadania i wzbudzasz autentyczną ciekawość.

    Nigdy nie grałem w U IV ale bardzo dużo czasu spędziłem kiedyś przy innej grze tj. NetHack

    ->link<-

    Gra legenda. Jednak jeszcze bardziej ascetyczna pod względem grafiki niż Ultima ale również trudna :)
    Dzisiaj pozostały tylko wspomnienia, już nie gram ... albo bardzo mało poświęcam czasu na gry (to chyba jest bliższe prawdy) :).

    Pozdrawiam
    • 22: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 May 2020
     
    Jest jakiś link na Youtub? Bo obejrzałem zaproszenie, ale pełnej wersji nie znalazłem :(
    • 23:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    Jeszcze raz dzięki wszystkim za dobre słowa - to zawsze dobrze na psyche robi tak w ogóle :)

    @lopezpb

    Zapraszam na mój profil na twitchu, do zakładki "Videos":

    ->link<-

    Za jakiś czas pewnie też i zrobię jakąś składankę materiałów z tego wszystkiego co na żywca i na spontanie powstaje, ale nie będę się śpieszył z publikowaniem tego na youtube. Raz opublikowane (inaczej niż na vimeo) jest już niezmienne, można tylko skasować i wgrać nową wersję jako całkowicie nową publikację.

    Zastanawiam się bardziej nad zrobieniem czegoś właśnie w rodzaju "placeholder'a" na swoim vimeo, który z czasem będę mógł modyfikować jako "praca-w-toku".

    @TMJ

    Dzięki za wskazkówkę - jakoś tak legendarny oczywiście "NetHack" mi się skojarzył z grą pecetową "System Shock" i szybki search rzeczywiście objawia słowo kluczowe "system shock" jako pewnego razu kategorię interakcji w Nethacku ->link<-

    Natomiast sama gra "System Shock" jest kojarzona z wielu powodów z serią "Ultimy"... czego narazie nie chcę rozkminiać - może jak zrobimy posiedzenie podczas którego odkopiemy jeszcze jedną warstwę osadów geologicznych i wygrzebiemy Ultimę IIIcią - to wtedy :)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020
     
    Ja też wkrótce zrzucę na YT zapis z zooma, ale nie wiem kiedy - masa materiałów się nam nagrywa, nie ma kiedy opracować.
    • 25: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime5 May 2020
     
    @xorcerer

    Jeszcze o słowie pisanym i oldshoolowym podejściu do tekstowych gier na przykładzie gry "Otchłań" - jeżeli jej nie znałeś. Fajny filmik i wywiad z autorem gry.



    Ciekawostką w filmiku jest ukazanie, jak długo i jak TRUDNO tworzy się gry tekstowe. Dlatego też, przez analogię, podziwiam twórców Ultimy.

    Pzdr
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020
     
    O, właśnie niedawno zainstalowałem Otchłań, ale nie miałem czasu w to pograć. Zobaczymy, czy mnie to zachęci, żeby poświęcić tej grze więcej czasu.
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 May 2020 zmieniony
     
    @Kaz - dzięki, kiedy tylko będziesz miał okazję to będzie mi miło. Możesz też po prostu wrzucić na mega czy wetransfer surówkę ze swojego Zooma, to ja ją dołączę do katalogu z materiałem do montażu (na później).

    @TMJ - genialny materiał, świetny kanał, z przyjemnością obejrzałem pierwsze minuty materiału o Otchłani, potem oczywiście natychmiast zacząłem dalej drążyć kanał, obejrzałem z przyjemnością materiał z turnieju e-gamingowego z Sijadl ;) a teraz słucham wywiadu z Dymitrim Głuchowskim. Geniusz.

    Otchłań oczywiście ściągnięta, autor od razu widać że geniusz, ciekaw jestem czy zna się z największym geniuszem z mojego (i Acida) dawnego liceum, który oprócz masy innych rzeczy też pisał swojego MUD'a (oczywiście z genialnymi rozwiązaniami). Może trzeba ich skontaktować, odświeżę stare kontakty, zapytam.
    • 28: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime6 May 2020
     
    Dzięki za info, czekam na wersję na YT bo mogę obejrzeć na TV co jest zdecydowanie wygodniejsze niż na kompie :)
    • 29:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 May 2020 zmieniony
     
    Smart TV ma apki do oglądania Vimeo:
    ->link<-

    Z twitchem okazuje się to trochę bardziej złożone, ponoć Samsung ostatnio wywalił go ze swoich smartów (banda monopolistów):
    ->link<-

    ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime21 May 2020
     
    Proponuję następne posiedzenie nad Ultimą IV w tą niedzielę od 14tej w górę:
    ->link<-

    ...oczywiście uzgodniłem z Kaz'em - ten sam zoom'owy adres co zawsze do konwersowania.

    Gorąco zachęcam do współ-grania tzn. żebyście rozgrywali równolegle swoje partie na swoich komputerach, zadając pytania i komentując. To byłby next level takich spotkań online.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2020
     
    Jeszcze jutro, jak zdążę, dam zapowiedź na główną stronę.
    • 32:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 May 2020 zmieniony
     
    Skromna mikro-zapowiedź dzisiejszego streamingu o 14:00 "Bard's Tale I - Tales of the Unknown" na Atari ST.

    Znów - będzie to krótkie (2-2.5h) wprowadzenie "jak zacząć" i co warto wiedzieć, żeby się nie zniechęcić już na samym starcie.

    Udało mi się wreszcie tak poustawiać kombo OBS+Hatari, żeby obraz i dźwięk przypominały wrażenia na starym katodowym monitorze, a jednocześnie żeby też nie drażniło to przesadą (mam nadzieję - Kaz wypowiedz się plz).

    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 May 2020
     
    Xorcerer, ten streaming to będzie u Ciebie na Twitchu? Na kanale AOL?
    • 34:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 May 2020
     
    Tak, na Zoomie AOL'u i na moim Twitch'u:

    ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 May 2020 zmieniony
     
    ... oficjalny start przesuwamy na 15:00 z powodów oczywisto-niedzielnych :)

    Korzystamy z wersji przerobionej przez Klapauzius'a:

    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Jun 2020 zmieniony
     
    Ponieważ znakomita większość twórczości gatunku fantasy czerpie garściami z pracy J. R. R. Tolkiena (tak jak i widzieliśmy to w "Bard's Tale", "Ultimie" i też w "Alternate Reality" - gdzie mieliśmy spotkanie z Hobbitami i klasycznymi Krasnoludami), zaryzykuję twierdzenie iż wszyscy twórcy gier i książek z tego gatunku starali się (przynajmniej na etapie wizji ogólnej) dążyć do niezrównanego wzorca (do kiedy i czy to w ogóle kiedyś całkowicie przestanie tak silnie oddziaływać na wyobraźnię - to inna kwestia).

    Tak samo piekielnie trudno było zrobić w końcu (jedyną pełną, póki co) ekranizację Władcy Pierścieni. Chociaż nie jest idealna i można ją długo krytykować, to jednak jest to kawał potężnej pracy. Szacunek za to się należy.

    Trochę offtopik zatem, ale nie do końca. Załoga filmowa LoTR'owców spotkała się w niedzielę, żeby przyciągnąć uwagę fanów i zebrać pieniądze dla fundacji No Kid Hungry:

    • 37:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime7 Jun 2020
     
    ...za 2 minutki zaczynamy. Na AOL'owym Zoomie i na moim twitchu:

    ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jun 2020 zmieniony
     
    Już rozpoczęliśmy:
    • 39: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime19 Jul 2020
     
    W ramach uzupełnienia, pogadanka i ciekawostki o powstaniu serii Ultima 1-3 -
    Loading #80 - Przewodnik Huberta po serii Ultima:

    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2020
     
    TMJ - dzięki za wrzutkę, Hubert też jest znanym wymiataczem w Ultimie.

    A dziś wieczorem o 20:00 premiera nagrania z pierwszej opowieści Romka o grze na Atari ST/STE: "Bard's Tale". Łącznie będą trzy części.

    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2020
     
    We wtorek o 20:00 pojawi się na YT nagranie z sesji Romka z grą "Deuteros":

    • 42: CommentAuthorKroll
    • CommentTime8 Sep 2020
     
    Juz za 25 minut premiera filmiku z sesji Romka z grą "Deuteros".
    Zapraszam
    • 43: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Sep 2020
     
    Ultima IV - druga część przewodnika Huberta po serii -

    • 44:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    Wrzucam garść ciekawych materiałów przed 18:00 - przede wszystkim lista czarów w Dungeon Masterze:
    • 45:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    ...zrzut ekranu z rankingu w PowerPlay 2/88 ( ->link<- ):
    • 46:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    ... ukwadratowiony cover art Davida Darrow'a, z dodanym podpisem "master" (ciekawostka - na oryginale go nie ma)
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Dec 2020
     
    No i tu wrzucę też link do nadchodzącego filmiku, bo niektórzy śledzą wątek RPG:

    • 48:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    Grzebiąc w archiwach Computer Gaming World znalazłem legendarną kolumnę recenzentki gier przygodowych Scorpii, oraz link do jej strony (uaktualnianej ostatnio w 2009).

    Jest tam recenzja Ultimy VI, pod tytułem:

    "Ultima IV nie była doskonała" (acz dalej idą ciepłe słowa, jak na Skorpiona):

    ->link<-

    PS. fajnie też się czyta jej wspomnienia pierwszej kolumny w CGW, jaką napisała:

    ->link<-

    ...a tak w ogóle to piękny jest remake Ultimy IV na C64. Może pogramy online na VICE w tą nową wersję? Powinno trochę emocji to wzbudzić na kanale atarowskim.
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    A dzisiaj właśnie trwa na YT premiera rozgrywki w "Ultima III", którą uskutecznia Romek:

    • 50:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime16 Aug 2021 zmieniony
     
    Wczoraj mówiłem, że grafiki z C64 remake Ultimy 4 były wzorowane na wersji zrobionej na "PCEngine". Otóż errata: chodziło o "FM Towns", peceta wypuszczonego przez Fujitsu tylko na rynek japoński.

    Ultimy na FM Towns mają dedykowane intro (oczywiście z napisami po japońsku) do którego jest tłumaczenie na angielski:



    ->link<-

    W załączniku parę screenshotów z wątku poświęconemu remake'owi z forum Atari Age.