atarionline.pl GTIA - uszkodzone :( - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime27 Jun 2020
     
    Niestety okazało się, że moje 65XE ma uszkodzony GTIA - typ pierwszy (nie wiem do końca jak sprawdzić czy też i nie drugi...).
    Zastanawiam się jak i gdzie naprawić tę usterkę. Czytałem, że są możliwe do wykonania fixy (bo na sprawnego GTIA raczej nie ma co liczyć).
    Czy możecie mi polecić jakieś rozwiązanie tego problemu, ewentualnie namiar na mistrza "lutownicy" znającego się na małym Atari?
    ps.
    Dodatkowo myślałem o zaopatrzeniu Atari w Ultimate 1MB. Czy jest jakiś obecnie standard, powiedzmy scenowy, który wskazywałby na zastosowanie obok rozszerzenia pamięci - sensowność np. dokupienia stereo czy jakiegoś jeszcze innego rozszerzenia do małego Atari?
    • 2: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime27 Jun 2020 zmieniony
     
    Mam stockowe 655xe i wg mnie U 1MB pokey max i pamięć zewnętrzna na USB to to co dziś trzeba Ataryne zaopatrzyć
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Jun 2020
     
    @zbylu nie ma co przeginać,najlepsze jest ATARI,tu nie ma kompromisów,jeżeli chcesz uruchomić 98% oprogramowania i cieszyć się z niego a jednocześnie mieć Atari na oryginalnych układach polecam ULTIMATE 1MB,Stereo i SIDE3(puk,puk Lotharek! kiedy bedzie ???).
    Jeżeli chcesz nieco więcej i wszczepić implant to zainwestuj w VBXE -problem wadliwego GTIA odejdzie w zapomnienie ...ale czy to nadal Atari !? sam nie wiem;)no a jak dodasz Rapidusa to zacznie ci chodzić emulator ZX spectrum i generalnie będziesz wiedział co ściema,a co liczone ale czy to nadal ATARI... w każdym razie dobrze że gier z C64 nie wczytuje(zaraza),ale może zacznie niebawem gry z Nesa odpalać...kto wie :D. moje Atari główne na oryginalnych układach jedzie :D .

    GTIA na szczęście można zmodować(naprawić),a poza tym załatwienie GTIA to chyba znowu nie aż taki problem,raczej kwestia ceny.
    • 4:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    @zbylu, jak dostane zamówioną już sophie2, to będe sie pozbywał gtia fixera, który mam w moim 130xe, możemy sie dogadać. Ale nie wiem kiedy będzie druga transza sophii. :)
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    tylko VBXE ma przyszłość :P
    • 6: CommentAuthorRocky
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    problem GTIA to synchronizacja, czasem zwykła wymiana GTIA pomiędzy dwoma Atari zaskutkuje poprawna pracą.. obu
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    @tebe: w tym kontekscie nie ma. VBXE nie emuluje rejestrow do odczytu GTIA.

    GTIA MAX ...
    • 8:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    @bocianu: jeżeli do tego czasu jakoś nie naprawię swojego Atari - to skorzystam z Twojej pomocy z przyjemnością :)
    • 9: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime28 Jun 2020
     
    @zbylu ja Ci mogę zrobić z małym Atari co tylko chcesz
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Jun 2020
     
    jesień średniowiecza ? ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Jun 2020
     
    @zbylu, właśnie miałem Ci pisać, że polecam kolegę _kriss_, ale już się sam powyżej odezwał. Robi rozszerzenia różne elegancko i naprawia Atarki, polecam.

    Nie wiem jaką masz płytę w tym Atari, ale skoro uszkodzone GTIA, to szansa, że to jest wersja z ECI, a jeśli to wersja z ECI i z pamięciami 4-bit, to _kriss_ może Ci zrobić tam fajne rozszerzenie 1MB na płytce bez kabli żadnych wg projektu Pasia SIMMexp i późniejszego mojego projektu płytek pod to.
    • 12:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime29 Jun 2020
     
    Pięknie dziękuję za odzew i odpowiedzi w wątku. Właśnie wysłałem maila do kolegi _krissa_.