atarionline.pl Dopałka TF536 dla ST (68030@50Mhz, 64Mb RAM, IDE) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Jul 2020 zmieniony
     
    dla zainteresowanych, tutaj są zapisy na TF536 ( 68030 @ 50Mhz, 64Mb RAM, IDE ) dla ST:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Jul 2020
     
    Hmmm, jak o tym myślę, to nie znajduję uzasadnienia aż takiej szybkości w ST i dla jego softu, no chyba, żeby budować jakiś kombajn z kartą graficzną ;-)
    • 3:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime3 Jul 2020 zmieniony
     
    Przy golasie ST, jakoś nie widzę softu, który warto przyśpieszyć i nakarmić większą ilością ramu.
    Karta przydatna, szczególnie ram, jak ktoś używa karty graficznej np. MegaSTE. Po wrzuceniu sterowników, wyższej rozdziałki, przy 4mb podstawki, zostaje koło 800kb ramu. Dużo się na tym nie podziała.
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Jul 2020
     
    w sumie jeśli chodzi o programy użytkowe to faktycznie nie wymagają one dopalenia, no ale gry typu ScummVM jak najbardziej:
    ->link<-

    W sumie dopałka pozwoli uruchomić komfortowo MiNTa z XaAea/MyAES
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Jul 2020
     
    Ciekawy poradnik montażu dopałki w ST:
    "Tf536 on Atari ST, Mega ST and H4 How to Guide": ->link<-
    • 6: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime4 Jul 2020
     
    @Cyprian

    Fajne to,multi platformowe.Tą dopałke można też z Amigą używać.Kolo najpierw na Atari STe testuje,a potem przekłada na płytę Amigi i bryka(Amiga od 26.00min)
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Jul 2020
     
    @pyniek9999 też mi się to podoba
    • 8: CommentAuthornowy80
    • CommentTime24 Aug 2020 zmieniony
     
    Posiadam TF536 którą miałem zainstalowaną w odratowanej A2000. Udało mi się dostać dopałkę do tej Amiga z epoki, więc TF536 trafi do Mega 2 którą teraz remontuje i odnawiam. Pewnie zrobię materiał wideo z montażu oraz krótki test karty w tym komputerze. Mam doświadczenie przy użytkowaniu tej karty w Amigach zarówno TF536 w A2000 oraz TF330 w CD32. Karta jest bardzo szybka i przy tym ma dużą kompatybilność wsteczną względem MC68000. Myślę że około 90% starszego oprogramowania można na niej odpalić bez większych problemów. Największy przyrost prędkości widzę na grach 3D. Chętnie porównam prędkość działania np. Frontiera/Epic w wersjach na Amigę oraz ST przy tych samych procesorach oraz zegarach. Spróbuje również porównać prędkość w tych tytułach między Mega ST z TF536 oraz TT.
    PS. Macie może pomysł na adapter gniazda procesorowego (z prostokątnego na kwadratowy), aby kartę można było sprawdzić również w MegaSTE a nawet w TT? Rozglądam się za takim rozwiązaniem.
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Aug 2020
     
    Dlatego tak @Pin, walczy o "koszerne" Atari 8bit.
    Na FF030@060 było trochę paczy.

    Mało co działa "koszernie".
    • 10: CommentAuthoryamahalodz
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    Tak jak ostatnio rozmawialiśmy, czekam na sprawdzenie, czy CUBASE z tym cudeńkiem będzie współpracował:)
    • 11: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    @nowy80

    Z chęcią oglądnął bym taki film :)
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    Fajna ciekawostka. A wiadomo chociaż jaka cena tego cuda? Przynajmniej orientacyjnie?
    • 13: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime26 Aug 2020 zmieniony
     
    Części wychodziły w granicach 500zł, ale aktualnie nie ma w sprzedaży płytek (bo autor się obraził). Być może będzie uwolnione, "kiedyś" ...
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    Aha, czyli nie ma tematu.
    • 15: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime26 Aug 2020 zmieniony
     
    W sumie to exxos, teraz chyba zajmuje się sprzedażą PCB do tego projektu, więc powinno się jednak dać kupić, chociaż aktualnie wyprzedane są.

    ->link<-

    Temat na forum exxos'a o TF536:

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2022 zmieniony
     
    Gwinter już zainstalował, działa, więc na Retrospekcjach w Krakowie pokaże to cudeńko w ramach Klanu Atari :D

    A przy okazji przypomnę też inne rozwiązanie, oparte o procek 030, które Gwinter testował tutaj:

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    @Gwinter, wymieniałeś rezystory mostkowe? jeśli tak to które?
    • 18: CommentAuthorgwinter
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    W krótkim ST nie. Wymieniałem w Mega ST bo były problemy ze stabilnością - RP1 - RP4 przy romie, przy złączu MegaBus też.
    • 19:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    ok