atarionline.pl Przegląd prasy komputerowej - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2020 zmieniony
     
    Pierwszy przegląd prasy już w środę, 12 sierpnia, o godzinie 20.00. Na tapetę weźmiemy Bajtek - Tylko o Atari 1 i 2.

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2020
     
    Ta pierwsza propozycja - "Bajtek Tylko o Atari" 1 i 2 wzięła się z pomysłu Zenona, żeby informować wcześniej o tym, co będzie, bo:

    Zenon:

    Fajny pomysł z tym omawianiem prasy. Nie wiem czy było poruszane w dyskusji. Warto by było wcześniej ogłosić jakie czasopismo, artykuły będą omawiane. Kto ma może się przygotować by nie było to na żywioł, a jednocześnie konkrety, potem część czasu poświęcić tematom kto co ma i wie i chce powiedzieć bo akurat ma parcie.


    Słuszna koncepcja, więc będziemy podawać wcześniej, co będzie następne. Oczywiście, niespodzianki też się pojawiają, bo jak wystarczy czasu to możemy i spontanicznie się za coś zabrać.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Aug 2020 zmieniony
     
    Zaczynamy :D
    Jakby co, zapraszam na zooma :)
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Aug 2020
     
    I udało się, to nie było piękne, to magia. Ludziki poopowiadali, powspominali. Czas na wskazanie kolejnego materiału do omówienia. A że mam dzień wolny i TYLKO O ATARI (nr1) na stoliku, raz jeszcze przetrawię treść i porobię stosowne notatki. Może za lat 30 ktoś wpadnie na podobny pomysł by dokonać przeglądu i omówienia ATARI ONLINE krok po kroku. Będzie co opowiedzieć.
    • 5: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime20 Aug 2020
     
    Bardzo Wam dziękuję. Byłem co prawda tylko pół godziny, ale od początku zacząłem żałować, że tak krótko. Bo przypomniałem sobie ile razy wertowałem te gazety, ile marzeń było z nimi związanych, ile pierwszych kroków w programowaniu.

    Kaz i spółka - robicie świetną robotę!
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2020
     
    Dzięki Caesar, to wspólny pomysł i wspólne wspomnienia. Ja również byłem zafascynowany, jak pojawiały się nowe osoby z nowymi opowieściami. Myślałem, że w 2h zrobimy oba numery Tylko o Atari i z nudów zabierzemy się za coś innego, a okazało się, że pierwszy numer zajął nam cały czas i było ultraciekawie - dziękuję!

    Zenon - super, a co to będą za notatki? Czyżby poprawki do modemu akustycznego? :) W następnym odcinku proponuję kontynuację Tylko o Atari, numer 2, żeby mieć ten temat zakończony. A potem odskocznia w inne kierunki, żeby raz było coś z polskich magazynów, a raz coś z zagranicznych.
    • 7: CommentAuthorZenon
    • CommentTime22 Aug 2020
     
    A..... notatki ze spotkania i dyskusji. Choć to wszystko nagrane, to coś tam jeszcze się przypomni. Poszperam po moich dokumentacjach powinno się coś znaleźć. Najlepiej to byłoby wynająć jakąś archiwistka która chciałaby przysłużyć się dobrej sprawie i to przejrzeć. Na wysokość będzie tego jakieś dwa i pół metra.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2020
     
    Niezła sterta, też taką mam. I też brakuje do tej sterty archiwistki do przeglądania :D

    Wrócił z urlopu Misza, więc w najbliższą środę znowu zmierzymy się z tematem prasowym.
    • 9: CommentAuthorAlfamapet
    • CommentTime25 Aug 2020
     
    hmm a nagranie utajnione? Na youtube nie mogę znaleźć..
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2020
     
    Jeszcze nie ma, ale będzie. Zapraszamy na drugi odcinek w najbliższą środę, na żywo sobie obejrzysz :D
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Aug 2020
     
    Zaraz zaczynamy :)
  1.  
    Skoro dziś środa - pora na to na co wszyscy czekacie - kolejne Środowisko Prasowe! Dzisiaj będziemy omawiać dwa zagraniczne magazyny - jedno ze Zjednoczonego Królestwa (Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - wtedy, po Brexicie raczej "kto to może wiedzięć panie dyrektorze?") "Atari User" - w języku Szekspira oraz bezpośrednio zza naszej zachodniej granicy od naszych sąsiadów - Atari Magazin z czerwca 1988 (w przepięknym, eeerrr... języku miłości), oba recenzowane w "Bajtku - Tylko o Atari" 2, który mieliśmy przyjemność wspólnie czytać w zeszłym tygodniu, podzas audycji Środowisko Prasowe #3.

    To będzie istny Powrót Do Przyszłości, z perspektywy lat 80tych w Polsce królowało 8-bit, a zachód ogarnęła mania 16-bit i więcej :)

    Sprawdzimy co autorzy mieli na myśli pisząc Die grosse Show, po niemcach się można spodziewać niemalże wszystkiego oraz czy przewidzieli COVID-19 ("Achtung Viren!"). Z kolei brytyjczycy ze stoickim spokojem zajęli się muzyką.

    Dla przypomnienia, skąd wzięła się idea spotkań przeglądu prasowego, ten oto filmik z zooma, na szczęście znacznie krótszy, niecałe pół godziny:

    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Oct 2020
     
    Panie i panowie - w przyszłą środę wznawiamy po miesięcznej przerwie cykl "Środowisko prasowe". Odcinek piąty zacznie się 7 października 2020 roku o godzinie 20:00, tradycyjnie na naszym kanale zoom.

    Rozpoczniemy od dokończenia Atari Usera :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2020
     
    Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj o 20:00 rozpoczynamy spotkanie. Aczkolwiek będzie niespodzianka, najpierw wystąpi Mono z pewnym drobiazgiem :D
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Oct 2020 zmieniony
     
    Piąte spotkanie z prasą, a konkretnie z "Atari User" z lutego 1988 roku za nami. Niestety - nagranie przypadkowo skasowałem, więc kto nie był to już nie obejrzy :). Zapraszam więc na spotkanie szóste w dniu 14 października 2020 roku o godzinie 20:00. Bierzemy się za kolejny, drugi numer "Moje Atari" oraz, jak wystarczy czasu, przejrzymy zaległy "Atari Magazin".

    Nagrania z wszystkich poprzednich odcinków ocalały, numer 1 był już prezentowany wyżej w tym wątku, więc dziś czas na numer 2 z 26 sierpnia 2020 roku, troszkę ponad 3h materiału ze spotkania:

    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    Dzisiaj wieczorem będzie premiera odcinka 3 przeglądu prasy, można sobie ustawić przypomnienie i nie przegapić:

    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2020
     
    A jutro części czwartej:

    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2020
     
    Za chwilę zaczynamy kolejne Środowisko prasowe. To już odcinek siódmy. Zapraszam na zooma.
    • 19:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime21 Oct 2020 zmieniony
     
    Przeglądam sobie KOMPUTER z czerwca 1987 a tu reklama kolegi naszego
    • 20: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime22 Oct 2020
     
    A wszystko to na ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    W najbliższą środę, pojutrze - o 20:00 start kolejnego spotkania z prasą. To już ósmy odcinek. Jego temat przewodni to "Moje Atari" nr 4.

    Będzie też niespodzianka - Misza przygotował ankiety, o których rozmawialiśmy w odcinku szóstym.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2020
     
    Przypomnienie - dzisiaj tradycyjnie przegląd prasy.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Nov 2020 zmieniony
     
    I kolejne przypomnienie. Dzisiaj robimy "Syzygy" #2, ankietę na żywo przygotowaną przez Miszę, kończymy "Moje Atari" #4 oraz rozpoczniemy "Moje Atari" #5 (jeśli wystarczy czasu).

    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Nov 2020
     
    Dzisiaj tradycyjnie o 20:00 rozpoczynamy przegląd prasy. Dzisiaj omawiamy Lamerton, a potem "Moje Atari" #5.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Nov 2020
     
    Zaczynamy za chwilkę :D
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Nov 2020
     
    Wczorajszy odcinek krótszy niż zwykle, bo tylko 3 godziny, ale za to całkowicie o jednym pisemku, Lamertronie. Ankietę i "Moje Atari" #5 przełożyliśmy na następne spotkanie.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Leci odcinek 6:

    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    A dzisiaj za chwilkę poleci 7 odcinek rozmów o prasie, tym razem tematem będzie "Moje Atari" #3. A wieczorem o 20:00 poleci 8 odcinek, o magazynie "Syzygy" oraz "Moje Atari" #4, bo jak napisał w komentarzu na YT uskrzydlacz:

    uskrzydlacz:

    nie ma to jak dobra gazeta to poczytania wieczorem, pozdrawiam serdecznie


    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Nov 2020
     
    Zaczynamy, bo już 17 osób oczekuje.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Dzisiaj o 20:00 premiera odcinka 11:

    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Dzisiaj kończymy numer 5 "Mojego Atari" i jeśli wystarczy czasu - a pewnie nie wystarczy :D - to bierzemy się za coś mniejszego, może scenowego.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2020 zmieniony
     
    W związku z problemami zdrowotnymi Miszy, dzisiejszy przegląd prasy odwołany - przenosimy go na przyszły tydzień!

    Dla Miszy życzenia zdrówka.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2021
     
    Odcinek 12 jest już dostępny od Wigilii, tylko przypomnienie:

    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jan 2021
     
    Już w czwartek o 20:00 na YouTube kolejny odcinek, trzynasty, "Środowiska prasowego".

    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jan 2021 zmieniony
     
    Pojawiło się trochę nowych dyskusji do "Przeglądu" nt. "Lamertonu".
    Przyda się pewnie parę uzupełnień, w tym ode mnie. ;) :)

    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Wrzuciłem do wątku o Qbku, żeby zbierać to w jednym miejscu. Dzięki Dracon za wszelkie uzupełnienia, wyjaśnienia. A na Twój mail w tej sprawie odpiszę w wolnej chwili, bo też mam propozycję.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Zaczynamy :D
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Misza powrócił, więc zaczynamy kolejne spotkanie z prasą. Dzisiaj o 20:00 "Moje Atari" nr 6.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Zbierają się ludziska... :)

    (obrazek "przerwa techniczna" by Emi, dzięki!)
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    W następną środę, 3 lutego 2021, będzie wyjątkowe Środowisko prasowe, ponieważ będziemy porównywać stare "Bajtki" z 1985/86 roku (w tym te pierwsze, czarno-białe) z ich współczesnymi w reedycji Retronics. Niespodzianki będą dwie:

    a) będzie przegląd także Bajtka kolorowego w wydaniu Retronics!

    b) będzie obecny też wydawca czyli Duddie.

    Zapraszamy na zoom o 20:00 - 3 lutego.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    Za chwilę zaczynamy Środowisko Prasowe, odcinek 17!

    Zapraszam na zoom:
    ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Z kolei dzisiaj zapraszam na 18 odcinek Środowiska Prasowego, zaczynamy tradycyjnie o godzinie 20:00. Dokończymy Moje Atari nr 6.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Dokończyliśmy nr 6. A dzisiaj o 20:00 odpalamy na YT odcinek 14, w którym omawialiśmy wyniki ankiety. Z kolei jutro o 20:00 odpalamy na YT odcinek 15, w którym kończymy omawiać wyniki ankiety :D



    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    Dzisiaj o 20:00 premiera odcinka 16. Po analizie ankiety w dwóch poprzednich odcinkach, wracamy do przeglądu "Mojego Atari".



    A w poniedziałek o 20:00 kolejny odcinek, można włączyć sobie przypomnienie :D

    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Feb 2021
     
    A za chwileczkę opóźniona premiera odcinka 18!

    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Feb 2021
     
    Za minutkę zaczynamy! :D
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Mar 2021
     
    Dzisiaj nie było Miszy, bo gasi pożary w OVH, ale spontaniczne zaczęliśmy przeglądać coś spoza tematyki Atari. Padło na "Mikroklan", pierwszy zeszyt, z 1986 roku.
    • 48: CommentAuthorXuio
    • CommentTime10 Mar 2021
     
    Kaz, na jakim etapie jest aktualizacja biblioteki o Computer Studio?
    • 49: CommentAuthoradi
    • CommentTime11 Mar 2021
     
    Na archive.org mają sporo numerów Radioelektronika, których tu brakuje.
    Między innymi Re_02/1989 z opisem interfejsu do zwykłego magnetofonu.
    Interfejs o tyle ciekawy, że zbudowany na polskich ULY7741. Pewnie mało kto pamięta jak niedostępny i drogi był LM324. Mój kolega z klasy jechał 180km pociągiem na warszawski Wolumen tylko po ten jeden scalak.

    Co do interfejsu opisanego w powyższym RE: ma przetwornicę produkującą 12V do zasilania tego polskiego wzmacniacza operacyjnego. Przetwornica pobiera rytm z wewnątrz komputera. Ale gminastyka :).
    Może ktoś z Was miał takie cudo u siebie?
    Takie były czasy...
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 May 2021 zmieniony
     
    No to zaczynamy oglądać odcinek 19: