atarionline.pl ATARI STE 2MB / 4MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Witam, mam ciekawy przypadek Atari 1040 STE. Mianowicie test pamięci pokazuje 2048 KB przy włożonych 4 kościach pamięci. Po wyjęciu dwóch kości (slot 2 i 4) dalej test pokazuje 2048 KB. Kupiłem inne pamięci Samsunga gdzie na 100% każda z kości ma 1 MB. Obsadziłem wszystkie sloty pamięciami 1 MB a Atari dalej pokazuje 2048 KB. Po wyjęciu dwóch kości (slot 2 i 4) taka sama sytuacja jak przy oryginalnych kościach. Co może być nie tak ?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Wyjmij kości ze slotów 1 i 3 i sprawdź. Może po prostu sloty 2 i 4 są uszkodzone.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Oct 2020
     
    Próbowałem, żeby Atari ruszyło muszą być najpierw obsadzone sloty 1 i 3 a później 2 i 4. W innej kolejności to nie zadziała.
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Oct 2020 zmieniony
     
    Witam, sprawa rozwiązana. Powodem takiego stanu rzeczy było nieudolne "grzebanie" na płycie głównej osoby, która nie miała w ręku nigdy lutownicy. Takich "bobów" z cyny na płycie głównej nie widziałem już dawno. Cud że Atari nie padło i nie uszkodziło pamięci. Do przelutowania wszystkie cztery sloty RAM. Wszystko działa jak należy. Informacja dla osób, które będą miały podobny problem z pamięciami. Najczęstsze przyczyny że Atari nie widzi RAM-u to: 1. Nie stykają blaszki w slotach pamięci, 2. "zimne" luty na płycie głównej przy slotach pamięci, 3. Czasem potrafi uszkodzić się MMU od zarządzania pamięcią i należy go wymienić. Dzięki KAZ za konsultacje.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2020
     
    Proszę uprzejmie. Dodam tylko, że z własnego doświadczenia wiem, że większość problemów z pamięcią to właśnie kwestia slotów - u mnie był pęknięty plastik i nie dociskał SIMM-a. Konsultowałem sprawę z Gwinterem - potwierdził, że właściwie zawsze przy takim problemie z pamięcią jest to problem ze slotami.
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Oct 2020
     
    Bywały też płyty Atari STE z pamięciami SIPP. Tak mi się skojarzyło, bo skoro brzydko polutowane sloty, to może ta płyta miała kiedyś SIPP i ktoś chcąc wymienić pamięć wylutował ją i wlutował właśnie tak nieudolnie te sloty.
    To taka dygresja przy okazji. W każdym razie dobrze, że temat udało się łatwo i bez kosztów ogarnąć:-)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Tam już na wstępie było wiadomo, że ktoś w tym grzebał, bo komputer miał TOS 2.06 UK.