atarionline.pl convpattoinnerdata - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarok
    • CommentTime20 Oct 2020 zmieniony
     
    Pochwalę się; zawsze to jakaś nowość.

    Taki minimalistyczny edytor do podglądu i edycji paternów w modułach CMC. Nie działa na teraz to, co musi jeszcze działać, by miał on sens i się mógł do czegoś ewentualnie komuś przydać. Brakuje bowiem podstawowej funkcji przełożenia zmian w paternach na nowe dane wynikowe paternów, które można by pobrać (z pamięci lub nagrywając do pliku).

    Jest to programik w założeniu wyłącznie pomocniczy, nie może zastąpić edytora pełno wymiarowego.
    Generalnie chodzi o możliwość nietypowej edycji paternów, tak by można było dodać do paternów wartości w danych, które są odrzucane przez natywny edytor CMC. Dało by się to może obejść inaczej, ale wygodnie jest mieć może takie narzędzie pomocnicze pod ręką.

    Cieszę się względnie nawet z efektu (stąd pomysł na udostępnienie tej wersji), mimo że zabrałem się za pisanie tego mało chętnie. Nie zajęło mi to też zbyt dużo czasu (nie pamiętam, przez ile dni, ale najwyżej pół tygodnia) - więc z uwzględnieniem także tego tempa jestem ogólnie jak najbardziej zadowolony z efektu, jaki udało mi się uzyskać. Program z danymi własnymi zajmuje ok. $380 bajtów, reszta to doklejone paterny z modułu.

    Jeśli ktoś zaciągnie i odpali to, to jestem ciekaw, jak się w tym odnajdzie. Lubię rozwiązania proste, a czasem nawet najprostsze. Nie przesadzam z elegancją wykonania itp. Taki styl mi odpowiada - surowo (gdy sam piszę, bo jako użytkownik mogę miewać nieco inne preferencje).

    Celowo niczego nie wyjaśniam, niczego nie tłumaczę, nic nie podpowiadam. Jeśli ktoś da radę się w tym rozeznać, sam, bez specjalnie dużego wysiłku (lub odwrotnie), a będzie się chciał ze mną o tym podzielić, to zapraszam do komentarza.

    Dzięki Bogu, udało mi się to (i inne rzeczy, które się mi kiedykolwiek udawały w przeszłości) zrobić. Myślę tak o tym tak do siebie; mogę, dla przejrzystości (i z chęci zachowania jakiejś dozy przyzwoitości w swojej własnej ocenie), napisać o tym chociaż raz w życiu otwarcie, że tak na to skłonny jestem patrzeć (to zdrowe i jak najbardziej adekwatne podejście, które polecam i innym).
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Oct 2020
     
    W asm pisałeś?
    • 3: CommentAuthormarok
    • CommentTime20 Oct 2020
     
    Tak, bo tylko w tym potrafię.

    Znalazłem jedno niedociągnięcie (to w sumie był błąd logiczny) i poprawiłem, ale póki co nad tym dziś już nie siedzę. Trochę muszę przemyśleć jak to ma działać.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Oct 2020 zmieniony
     
    Pewnie w MadPascalu, CC65 albo Action! zrobiłbyś to w wieczór :)

    Ale rozumiem - 6502 daje taką "dzikość w sercu" - programowanie w nim jest doznaniem mistycznym. Ta prostota robi robotę i posiada znamiona sztuki.
    • 5: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime21 Oct 2020
     
    Ja bym powiedział, że to się po prostu nazywa władza :) Żaden bit ci nie podskoczy, a rejestry tak tańczą, jak im developer zagra :) W realu nawet woda w kranie do tego się nie zbliża.
    • 6: CommentAuthormarok
    • CommentTime21 Oct 2020
     
    Lekko się tym razem rozpiszę, choć pewnie trochę bez potrzeby.

    Dwie poprawki do tej wersji (podmieniam plik). Nic przy tym konstruktywnego nie dorobiłem, ale tylko to, co zauważyłem, to poprawiłem. Błąd w logice polegał na niemożności wpisania wartości zaczynającej się od zera (na pozycji nuty), co skutkowało brakiem możliwości do edytowania nuty w notacji z cyferką 1 w tym trybie (najniższa oktawa). Ponieważ jest jeszcze drugi tryb (pierwszym określa się cyfrą pozycję nuty w szeregu wszystkich poszeregowanych nut), gdzie można wpisywać notacją bezpośrednio (odpowiednia litera i dalej), to nie pozbawiało to możliwości dodania takiej nuty zupełnie. Natomiast dzisiaj dopiero zauważyłem, że zapomniałem całkowicie o kasowaniu nuty w edycji, więc to także poprawiłem (spore niedopatrzenie, ale i już całkowicie poważny błąd funkcjonalny).

    Sądzę, że pewna podpowiedź może się przydać, jeśli chodzi o klawiszologię. Aktywne klawisze to (między innymi, ale zwracam na nie uwagę) return i (mniej oczywiste) spacja z jakimś dodatkiem (mam na myśli shft czy ctrl).
    Ta wersja jest delikatnie tylko zmieniona, o czym napisałem, natomiast obsługuje tym razem (choć wcześniej też mogła) paterny z tego samego modułu, ale w nieco przekształconej formie. Tzn. przekształcenie jest bardzo proste, ale dość skutecznie zmniejsza objętość paternów. Jest to do wykorzystania w każdej wersji playera cmc za pomocą wstawienia najwyżej kilku dodatkowych rozkazów. Nie traci się oczywiście kompatybilności do modułów zwykłych tak zmienionego playera.