atarionline.pl Ham-Pack, krótkofalarstwo - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2020 zmieniony
     
    Pisaliśmy w zeszłym roku o Ham-Pack (artykuł sOnara i Zenona):

    ->link<-



    Dzisiaj uzupełniłem tę nowinkę o materiał podesłany przez Pigułę:

    Piguła:

    poprawiony schemat ham-packa (tam był błąd z oznaczeniami jednej bramki 7402 (2). Dwa razy na schemacie były te same piny.


    Oraz wrzucam jeszcze tutaj.
    • 2: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime26 Dec 2020
     
    Wrzuciłem na grupę fb 'Krótkofalowcy'
    Vy 73! de SQ7MRU
    • 3: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime27 Dec 2020 zmieniony
     
    Ten schemat dalej ma błędy. Bramka 01 jest typu Open Collector. Brakuje rezystora podciągającego w miejscu podłączenia do 02. To samo przy podłączeniu do EPROMu.
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime27 Dec 2020
     
    w oryginalnym module ich nie było, schemat odzwierciedla jego połączenia.
    Zrobiłem dla siebie kopię, działa, więc..... działa.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2020 zmieniony
     
    Piguła podrzucił jeszcze artek i opisywany w nim sofcik dla krótkofalarzy. Dodam potem do archiwum.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    Uzupełnienie od Piguły:

    Piguła:

    "Bazując na opublikowanym pliku DIGICOM każdy jest w stanie wykonać samodzielnie wersje "pod siebie", ze swoimi danymi. Personalizacja ogranicza się do zmiany wpisów dla kilku komend (DISPLAY wyświetla wszystkie parametry, a LIST wyświetla wszystkie makra). I tak każdy z licencją musi zmienić wpisy dla ANSWER, BTEXT, IDENT, NCALL, MYCALL, DATE, NODE oraz makr ST A, ST C, ST D, ST L2, ST L2, ST Z, ST Y1, ST Y2, ST Y3. Gdy już to wykona, zapisuje sobie na ramdysku plik z własnymi parametrami, komendą PERM x (za x wstawia jakąś cyfre). Potem należy tak zapisany plik z parametrami zgrać z ramdysku do jakiegoś pliku ATR, wyciągnąć na PC i za pomocą hex-editor'a na PC wczytać digicom.xex, usunąć zawartość od adresu 7988 do końca, i w to miejsce wkleić zawartość pliku z własnymi parametrami. Po zapisaniu całości mamy DIGICOM w pełni spersonalizowanego pod swoje dane!

    W załączniku:
    - plik ATR, z którego HAM-PACK startuje;
    - zmodyfikowana moja wersja DIGICOM;
    - plik sq7bft.p3 z zapisanymi zmienionymi parametrami (pod siebie),

    Można zobaczyć w hex-edytorze na PC, że dane z pliku sq7bft.p3 zaczynają się od adresu 7988 (oczywiście na Atari adres będzie inny, bo HAM-PACK wczytuje się do pamięci RAM od adresu 2000).


    Załącznik w artku na końcu:

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2021
     

    Piguła:

    To jeszcze wersja binarna lokatory.bas

    Dodane zostało też do 3 opcji programu info, że słowo END jako lokator korespondenta powoduje powrót do menu głównego programu.

    Ps. Program rusza z karta sic!
    • 8: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    wrzuciłem info o tym poście na FB - grupa Retro Computing and Amateur Radio : (https://www.facebook.com/groups/retrocomputingamateurradio/about)

    vy 73! de SQ7MRU
    • 9: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Jan 2021 zmieniony
     
    I wersja nauki telegrafii w formie bin (lokatory jak i morse pięknie działają z Sic!a.
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Jan 2021
     
    Udało mi się z archiwum Sebana, wyłuskać Turbo Dos w wersji 2.5 do postaci pliku xex pod cartridge Sic!
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2021
     
    8-Bitz - dzięki! A Piguła cały czas coś podsyła, więc dopóki robota wre to nie update'uję artka i plików na serwerze - wszystko zbierajmy tutaj w wątku, potem się to zbierze w całość.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Sonar podesłał listę programów, dotyczących krótkofalarstwa na Atari. Jest imponująca, jak dla mnie, bo nie wiedziałem, że tyle tego powstało:

    pochwalę się takim spisem uratowanych sotfów na atari z dysków kaset i czeluści neta (mniejszość)

    amaterur radio aid practicin the morse code\
    amateur radio oscar rs satelitte future orbits\
    anteny\
    atari sstv\
    automorse\
    baza zawodów\
    codewriter\
    color sstv and atari computer\
    cw keyboard program\
    cw nauka\
    ham radio aids antenna calculator\
    ham radio aids electrical folmurar\
    HAM-PACK
    kantronics hamsoft\
    klucz cw\
    kod paskowy rezystorów\
    kontrola kluczowania\
    kwarce fm\
    locator\
    locator obliczenia\
    mors\
    morse 1\
    morse 2\
    morse alphabet\
    morse code trainer\
    morsecod tutorial\
    morseova abeceda\
    obliczanie transformatorów sieciowych\
    packet terminal\
    program sstv\
    programy obliczeniowe\
    qth locator\
    qth lokatory\
    radio station morse\
    radiotelefon fm kwarce\
    rtty in badout\
    rtty ok1fmf\
    split screen rtty\
    sstv\
    tape test\
    telegrafia\
    transformatory\
    yagi\
    zawody cw\


    Jakby ktoś jeszcze o czymś słyszał, miał - dawajcie znać!
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Przy okazji znalezisk sOnara i ja znalazłem coś ciekawego. Otóż jeden z autorów programów krótkofalarskich na Atari to Michał Kołodziej (SP9RCN). Obecnie to wykładowca, doradca, specjalista ochrony informacji i informatyki śledczej:

    ->link<-

    Ale w latach 80/90 pisał programy dla Atari. I znalazłem filmik klubu krótkofalarskiego z Siemianowic Śląskich, na którym widać, jak w programie telewizyjnym "Klub Edisona", wyemitowanym w 1990 roku, występują dwie osoby z klubu, w tym właśnie Michał Kołodziej:




    Jak widać, do studia na prezentację przyniesiono też Atari 800XL i magnetofon XC11.

    Jeszcze znalezione o filmiku info:

    Materiał archiwalny - audycja telewizyjna w TVP Katowice z lat 80-tych. W rolach głównych: Eugeniusz Kurzeja SP9IIA i Maciej Kołodziej SP9RCN. Maciek w międzyczasie ukończył studia na AGH w Krakowie (...)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Pchełka krótkofalarska czyli krótki program, którego autorem jest Wiesław Zwierzchowski, z "Mojego Atari" nr 6:
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    Dzisiaj na głównej wrzuciłem artek o odzyskanym sofcie z kasety Stilon:

    ->link<-

    Oprócz zawartej tam paczki z programami, dorzucam tu jeszcze od sOnara plik RSCRTTY.BAS:

    sOnar:

    Napisałem fajny programik. Użyteczny przy strojeniu filtrów modemu RTTY z poziomu Atari. Po pierona podłączać PC czy mp3, jak można z Atari zestroić filtry Mark i Space.


    A tu link do spisanej historii klubu SP9KJM:

    ->link<-

    Jest i fragment pana Michała Kołodzieja, jednego z autorów softu dla Atari, tego z filmiku powyżej:
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Czy są teraz ludzie używający atari do wysyłąnia wiadomości krótkofalarskich(i czy ktoś im odpowiada..)? Jeżeli tak, to super fajnie jakby pojawił się jakiś filmik z demonstracją.
    Swoją drogą to musiało być niesamowite, jak ktoś dajmy na to w roku 84 wpisał "hello from Poland" na klawiaturze, atari, a na telewizorze po pewnej chwili pojawiło się hello from Hamburg, albo hello from Madrit.
    • 17: CommentAuthorpigula
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Dorzucam dzięki uprzejmości jednego kodera wersję xex Turbo Dos 2.6
    • 18: CommentAuthorZenon
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Dziś otrzymałem w prezencie podrasowany HAM-PACK
    Prezentuje się elegancko. Trzyma klimat. Aż się chce na uszy założyć słuchawki... nie, nie.... nie w plastikowej oprawie, takie prawdziwe, radiowe, 2000ohm z metalowym kołpakiem, trochę podrdzewiałe ale sprawne.
    Ta, ta, ta, .... ti, ti, ti..... Bajka.
    Resztę pozostawiam autorowi tego sprawunku, niech się też produkuje. Namęczył się i swego dopiął.
    Dziękuję i zazdroszczę super zabawy z reaktywowania wydawałoby się zapomnianego tego czegoś.
    Łapka w górę.
    • 19: CommentAuthorpigula
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Cieszę się, że prezent trafiony :)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Piguła podesłał też dwie dyskietki ATR z Ham-Packiem, niedługo wrzucę do archiwum użytków.
    • 21: CommentAuthorpigula
    • CommentTime19 Feb 2021 zmieniony
     
    • 22: CommentAuthoradi
    • CommentTime10 Mar 2021 zmieniony
     
    Zawsze nurtowało minie pytanie: Dlaczego zdjęcia przedstawiające krótkofalarzy podpisane są "Krótkofalowiec przy pracy". Patrzcie np. Wikipedia hasło "Krótkofalarstwo".
    Właśnie miałem ostatnio okazję przysłuchać się takiej pracy na tzw. websdr czyli nasłuchu przez stronę WWW.
    Oni normalnie się bawią, tak jak my.
    Tym się od nas różnią, że mają sprzęt za kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych.
    "Praca" polega na wymianie tych "piątek-dziewiątek", czyli na nawiązaniu połączenia przywitaniu się, poinformowaniu o poziomie sygnału i pożegnaniu.
    Pożerają przy tym dużo energii elektrycznej.
    Przypomina mi to naszą zabawę w kompach, zwłaszcza grupową.
    Natomiast nasze "zabawy" w elektronikę czy pisanie gier mają dużo więcej znamion pracy niż te "piątki-dziewiątki" :)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Mar 2021
     
    Być może dlatego, że jescze niedawno, dwa pokolenia temu (licząc od naszego), była wojna, a wówczas łączność radiowa to bylo być albo nie być, była to ciężka 24h/dobę praca. I tak się utarło, kilkadziesiąt lat to mało czasu, aby to się zatało.
    • 24: CommentAuthorpigula
    • CommentTime10 Mar 2021
     
    Adi - pamiętaj, że cała zabawa w radioamatorstwo polega na szlifowaniu umiejętności radiooperatora. Organizowane są różnego rodzaju zawody, gdzie wychodzi to w praniu, bo najlepsi zdobywają w nich najwięcej punktów (de facto robią bezbłędnie najwięcej łączności). Drugą stroną są konstrukcje - czyli budowanie anten, radio-nadajników itp. Trzecią grupę stanowią fascynacji łącznościami za pomocą emisji cyfrowych...
    • 25: CommentAuthoradi
    • CommentTime10 Mar 2021 zmieniony
     
    A czym się różni szlifowanie umiejętności radiooperatora od szlifowania umiejętności gracza.
    Dlaczego to pierwsze to praca a drugie rozrywka i to najczęściej społecznie pogardzana.
    A szlifowanie umiejętności programisty?
    To że oni sobie robią zawody, przyznają nagrody, dyplomy itp. czasem jakoś sponsorowane przez państwo, nie powoduje automatycznie dowartościowania w moich oczach.
    Oczywiście uważam krótkofalarstwo za wspaniałą rzecz. Tamtych ludzi za w większości bardzo sympatycznych. Ale zabawa to zabawa - domagam się sprawiedliwości :)
    i rzetelnej oceny dla graczy i programistów.
    • 26: CommentAuthorpigula
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Adi - ja tego zabawą bym nie nazwał. Powódź w 97 pokazała jak słabo Państwo przygotowane jest do sytuacji kryzysowych. Masa radioamatorów zapewniła wtedy łączność kryzysową dla służb mundurowych - do dzisiaj ta współpraca w wielu miejscach jest dalej rozwijana i ćwiczona...
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2021 zmieniony
     
    Ponieważ dzisiaj pewnie na głównej pojawi się kolejny artek sOnara o krótkofalarstwie, to przypomnę w tym wątku link do jego artka na AOL z 2016 roku, w którym między innymi mamy ciekawą opowieść krótkofalowca korzystającego z Atari i fajną dyskusję w komentarzach:

    ->link<-



    No i kontynuację tego tematu na AOL z 2019 przypomnę pro forma:

    ->link<-

    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2021
     
    A i jeszcze jeden link do artka z 2016, o stanowisku sOnara na Fortyfikacji: ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Oct 2022 zmieniony
     
    Odnośnie tego filmu, który przytaczałem w komentarzach wyżej:



    dostałem odpowiedź, że niestety w klubie nic nie przetrwało. Szkoda.