atarionline.pl Stało się, kupiłem ATARI... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    "Teraz mamy takie czasy, że każdy se kupuje stacje lutowniczą przez internet " a może z LIDLA ;) .
    "Jak są problemy z klawiaturą, to pierwsze co trzeba zrobić, to rozebrać, wyczyścić styki na foliach, wyczyścić złącze i taśmę."
    wiadomo,ale jak ktoś nie ma pojęcia to może wyczyścić ze ścieżek he,he a w tedy to będzie problem,sam kumplowi naprawiałem ścieżki lakierem przewodzącym,u kolegi taśma mogła się lekko wypiąć więc najlepiej sprawdzić to.

    "Swoją drogą nie wiem co trzeba zrobić żeby zetrzeć ścieżki z folii klawiatury. " to słabej wiary jesteś ;),kumpel bodaj użył acetonu ha,ha
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2021 zmieniony
     
    Panowie ja się właśnie łamię czy rozkręcać i próbować coś robić czy nie? co prawda mam możliwość wysłania komuś kto się zna i naprawi ale wiadomo to kosztuje

    nagrałem filmik z zachowania się Atari, wcześniej pisałem że świruje ta klawiatura na zimnym ale myliłem się, na ciepłym komputerze też, nie dzieje się to zawsze, ale zawsze gdy przez dłuższy czas nic nie robię na klawiaturze
    spróbuję załączyć film gdzie udało mi się uchwycić ten moment

    Dodam że jak już zacznie działać po zwisie to działa co widać na końcu filmiku.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    ja pierdziele opętało ci komputer !

    spróbuj wpisać B. (return) i zrób test klawiatury.
    • 4: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Właśnie na teście wszystko wychodzi dobrze, każdy klawisz działa, również wciskanie funkcyjnych daje jednolity dźwięk.
    Czasem jest tak że włączę komputer, nic nie robię, nie dotykam klawiatury a po kilkunastu minutach bezczynności zaczyna pikać dźwięk wciskanego klawisza a na ekranie nic się nie pojawia a czasem pojawia się literka H lub zaczyna lecieć jak na filmie
    no opętane Atari i tyle :) tylko dla mnie to jest raczej mało zabawne bo wolałbym sprawny komputer a nie żeby odprawiać przy nim egzorcyzmy ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    No to pokey zwalony może być, jak same klawisze się naciskają. To by się zgadzało, stany nieustalone, a jak przyciskasz klawisze to się lepiej ustalają. Zapewne jakieś podciągające do masy czy 5V na liniach pewnie załatwią sprawę.

    Może też być problem zasilania, kilka osób raportujących dziwne zachowanie się komputera po zmianie zasilacza stwierdziło ustanie owych dziwnych objawów.

    Myślę, że jak zostawisz na selfteście klawiatury, to też te dziwne objawy się pojawią.
    • 6: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Sprawdzę
    Zostawię na self test i się zobaczy
    A potem spróbuje wymienić zasilacz
    • 7: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     

    IRATA4:

    "Swoją drogą nie wiem co trzeba zrobić żeby zetrzeć ścieżki z folii klawiatury." to słabej wiary jesteś ;),kumpel bodaj użył acetonu


    Można zetrzeć ścieżkę na oryginalnej folii klawiatury do XE, nawet przy użyciu IPA. Być może były różne folie, na które ścieżki były nanoszone różnymi technologiami i może stąd te różnice zdań.
    O ile dobrze pamiętam to te ścieżki, które tak łatwo było uszkodzić były szare i dosyć łatwo można było "zmyć" taką ścieżkę.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @ RTG dokładnie.
    • 9: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021 zmieniony
     
    Witam ponownie, muszę się Wam o czymś pochwalić :) ale po kolei

    Wedle rad komputer zostawiłem na włączonym self test i też po chwili zaczął pikać klawiszami.
    Postanowiłem jednak pójść za kolejną radą i rozdziewiczyłem moje Atari (miał jeszcze plombę) po otwarciu kompa odpiąłem klawiaturę, zdemontowałem osłonę, dokładnie oczyściłem płytę główną z kurzu i zrobiłem test komputera na odpiętej klawiaturze, okazało się że problem nie występuje, czyli to nie Pokey, zostaje więc folia klawiatury
    Dodam że układy nie są na podstawkach tylko wlutowane, na podstawkach mam samą pamięć RAM, więc Pokeya i tak bym sam nie wyjął

    Następnie przyglądnąłem się klawiaturze i tej taśmie którą wcześniej odpinałem
    Zauważyłem na niej i pod klawiaturą w tym samym miejscu jakby zaciek, zaciek który jakby się częściowo wlał tam gdzie wpina się tą taśmę, więc oczyściłem gniazdo, oczyściłem styki taśmy (część z nich była pokryta tym zaciekiem i jakby przyklejonym do niego kurzem) i wsadziłem ją ponownie.

    EUREKA! Naprawiłem pierwsze Atari w swoim życiu :D mam sprawny komputer!
    Komputer przeszedł wielogodzinne testy, zostawiony na self teście, napisane 3 programiki w Basic, zostawiony na ekranie gotowości (Ready) aż zaczął zmieniać kolory co widać na zdjęciu :) (tak wiem to normalne) i problem już nie występuje, klawiatura się nie zacina, nie pisze samoczynnie i już nie pika

    Sukces!
    cieszę się że mam sprawny komputer z dobrą klawiaturą i sprawnym GTIA, kocham moją osiemsetkę XE :)

    Tylko proszę się ze mnie nie śmiać :) ale musiałem podzielić się z Wami moim pierwszym małym (dużym) sukcesem związanym z Atari ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Gratulacje, dobra robota :-)
    • 11: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Gratulacje.
    W moim 65xe zauważyłem dzisiaj, że nie działa przycisk OPTION. Oby dało się nałożyć jakiś preparat do ratowania ścieżek.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2021 zmieniony
     
    Brawo @Belzebub!

    Generalnie to jeśli wstaje, to znaczy działa, a jak nie do końca, to często umycie robi robotę.

    @Jerzy72, jak tylko jeden klawisz OPTION, to na spoko zamalujesz ścieżki klejem do ścieżek grzewczych na szybach samochodowych albo innym przewodzącym.
    • 13: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Bardzo chętnie bym obejrzał taki manual jak się naprawia klawiaturę i maluje te ścieżki foli. Jeszcze jej nie rozkręcałem , nawet nie wiem czy jest na gumkach czy na sprężynkach.
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    ewentualnie jeśli nie dasz rady to możesz doklejać do pliczków taki malutki programik, który odłącza BASIC :]]]]
    • 15: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    @Jacques, @jhusak, @Jerzy72 - dzięki Panowie!

    Poniżej zamieszczam jeszcze zdjęcie płyty głównej mojego Atari, przeglądnąłem pod lupą kondensatory i wyglądają ok, brak też śladów jakiegoś proszku/kwasu pod nimi, ale może macie jeszcze jakieś porady/sugestie?


    Jest gdzieś w necie jakiś opis który układ do czego służy?
    wkręciłem się w to trochę i chyba oprócz programowania w Basicu na które ostro się nastawiam (jak tylko otrzymam SDrive od zaxona) mam jeszcze chrapkę na naukę naprawiania retro komputerów, lutownice, miernik i duże chęci już mam, brakuje mi wiedzy ale tą będę sukcesywnie zdobywał z biegiem czasu.
    Już mnie kusi poszukać kolejnej okazji do taniego zakupu jakiegoś Atari ze strychu bądź piwnicy i dać mu drugie życie.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Brawo Belzebub, właśnie odkryłeś to, co wielu z nas najbardziej kręci - że samodzielne zrobienie czegoś przynosi najwięcej radochy i satysfakcji :)

    Belzebub:

    przeglądnąłem pod lupą kondensatory i wyglądają ok, brak też śladów jakiegoś proszku/kwasu pod nimi, ale może macie jeszcze jakieś porady/sugestie?


    A czy to nie jest pokłosie czytania forów amigowskich? ;)
    • 17: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime26 Jan 2021 zmieniony
     
    Proponuję pomierzyć ESR kondensatorów a następnie wtedy głosić wywody o ich sprawności
    • 18: CommentAuthorZenon
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Wpisz w przeglądarce - schematy sobola, znajdziesz masę pożytecznych informacji. Tak na start zainteresuj się podanym tam sposobem zamiany układu - linia opóźniająca, standardowym scalakiem + trochę drobnicy. Działa, bo zrobiłem i uzupełniłem gdy na jednej z płyt go brakowało.
    A tematem drugim niech będzie rozbudowa Ataryny o dodatkową pamięć, będziesz miał RAM-DYSK.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    DZIEL SIĘ DZIEL DIABLE,O TO TU CHODZI !!!:D.

    Jak będziesz miał już czym wczytywać to podeślę ci listę priorytetowych rzeczy do zlookania :D
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Jak masz dobry obraz to olej kondensatory,to nie Amiga,nawet jak wyschną będzie działać,ewentualnie -WINCYJ WĘGLA !!!
    • 21: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021 zmieniony
     
    @Kaz - forum Amigowych? a co to jest Amiga? :)) Panie ja nie jestem rolnikiem a Atari nawet po upadku z 10 piętra wciąż jest lepsze od Commodore :D

    @_kriss_ nikt wywodów o sprawności kondensatorów nie wygłasza, nie znam się na tym i nie będę udawał że jest inaczej, spotkałem się natomiast z wieloma opiniami na forach czy youtube że kondensatory jak źle nie wyglądają to nie trzeba ich bezwzględnie wymieniać i ty również nic takiego mi nie sugerowałeś.
    Gdyby nie udało mi się samodzielnie naprawić mojego Atari to komputer najpewniej wylądowałby u Ciebie, nie wykluczone że i tak wyląduje bo będę potrzebował rozszerzenie pamięci a na samodzielny montaż jeszcze się nie skuszę.

    @IRATA4 Obraz jest żyleta no i pamiętaj trzymam Cię za słowo!

    @Zenon dzięki za info, sprawdzę, ale narazie mój stopień zaawansowania nie pozwala mi na wiele, to póki co w ramach ciekawości.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    "Atari nawet po upadku z 10 piętra wciąż jest lepsze od Commodore :D" i nadal działa !!!
    • 23: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    @Belzebub moja wypowiedź akurat dotyczyła się forum amigowego, gdzie można przeczytać różne teorie i wywody na temat kondensatorów a nie była bezpośrednim przytykiem skierowanym na Twoją wypowiedź lub osobę.
    • 24: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Spoko _kriss_ pozostajemy w kontakcie
    • 25: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021 zmieniony
     
    Co do budowy Atari to na początek będę musiał ogarnąć gdzie na płycie znajduje się dany scalak i za co odpowiada, oraz ogólną budowę.
    Na razie co zauważyłem to to że Atari (nawet ten sam model) posiadały różne płyty główne, które różnią się między sobą, np umieszczeniem pamięci i miejscem na dodatkową pamięć, a nawet czymś takim jak brakiem tych śmiesznych kabelków które widać na zdjęciu mojej płyty a które nie występują na wielu innych płytach, śmieszne bo wyglądają trochę jak jakaś przeróbka domorosłego elektronika :)
    • 26: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    @Belzebub a co powiesz na temat tego scalaka na płycie jest to przeróbka domorosłego elektronika czy oryginalne rozwiązanie Atari?
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    "standardowa" przeróbka Basic Rom.
    • 28: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    _kriss_
    Po tym co zobaczyłem w moim Atari uwierzę już we wszystko, więc pewnie oryginał Atari.