atarionline.pl SDrive Micro ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Jan 2021 zmieniony
     
    Ot,czasami mnie ludzie prosili o jakieś wgrywadełko do Atari, proste i co ważne TANIE ! ;)

    No to zrobiłem takiego dongla. Bazowany na czeskim Sdrive + Firmware od KBR wspierające karty w FAT 32. Wpinane do portu SIO, drukowana buda i wtyczka.Ze względów finansowych, okrojone z przycisków, ledów i dipswitchy. Za to malutkie. Ot po to żeby sobie czy dzieciakowi wieczorem wgrać grę bez robienia zbędnych wygibasów.
    • 2: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    Ile to ma kosztować, i jak wybierać wybrane pozycje?
    • 3:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 Jan 2021 zmieniony
     
    O, widziałem właśnie na grupie retro, nawet dałem laja :) skoro ludzie prosili, to pewnie jakoś to wyceniasz?

    rosomak - zaxon wrzucił też filmik:
    • 4: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    62 PLN z fakturą VAT , 2 letnią gwarancją, leżą na Allegro u mnie w sklepiku jeszcze bo od rana zeszły prawie wszystkie ;)


    ->link<-
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    Fajne, cena też całkiem przyjemna. Skusiłem się i kupiłem ostatnią sztukę :)
    • 6: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    A po co mam żywic allegro? Mało prowizji biorą?? Nie można kupić poza? Czy chodzi o kwestie wysyłki?
    • 7: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Taki mam model sprzedaży.
    • 8:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    @zaxon:zgrabne urządzonko. Coś w ten deseń zrobił ze sio2sd x_angel - pcb wtyka się w sio, też bez lcd.
    Generalnie masz zgrabne urządzenia - używam twojego uno do a2600 - fajne, bo małe :)
    • 9:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Jan 2021 zmieniony
     
    Nie załapałem się :(

    Muszę poszukać jak właściwie takie wynalazki działają, bo potrzebowałbym czegoś po SIO z kartą SD...
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2021 zmieniony
     
    @rosomak, biorą prowizję, ale w zamian dają zasięg i wygodę dla sprzedawcy. Jakby ich nie było, wszystko wzędzie byłoby droższe włącznie z przesyłkami, chyba, że świstak by się reaktywował. Ostatnio tam byłem i przykro: "mamy juz 0 aukcji".
  1.  
    Piękna obudowa. Chętnie kupil bym taka.
    • 12: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Kiedy będą następne?
    • 13: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Jan 2021 zmieniony
     
    Sam sie zastanawialem czy by nie dalo sie takiego sdrive zmiescic w oryginalnej wtyczce SIO, albo nawet zrobic wersje przelotowa. Czy jest mozliwosc zeby zminimalizowac gniazdo do programowania tego ATMega? Albo czy mozna w jakis sposób wykorzystać piny we wtyczce SIO?
    • 14: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Zamówiłem płytki pod następne.Powinny być za tydzień-dwa. Popularność tego nieco mnie przerosła i 30 szt poszło praktycznie w 24 godziny.

    Co do upychania we wtyczce, sensu w tym nie widzę bo i tak wtyczki drukuje więc dodrukowałem też niewiele większą obudowę. A w normalnej wtyczce ta dziura na wkręt trochę przeszkadza. Jakbym sie uparł to mógłbym płytkę o jakąs 1/3 jeszcze zmmniejszyć.

    Tak jak pisałem w pierwszym poście, w założeniu miało to być małe i TANIE, więc jest.

    Robie też większego braciszka z guzikami, ledami do statusu itp.
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Tak to w środku wygląda.
    • 16: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Jan 2021
     
    Daj znać jak będzie dostępny
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    @Zaxon, gdybys zmodyfikował wtyczkę tak, żeby przylutować piny bezpośrednio do niej, nie miałbyś użerania się z setką kabelków z okładem. Ponadto programowanie można ogarnąć przez 5 małych padów, do których się przytyka takie igiełki sprężynowe podłączone do programatora (jest to łatwe, bo są takie styki w sprzedaży) i wszystko zmieści się na płytce 2 na 1.5 cm :)
    • 18: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime23 Jan 2021 zmieniony
     
    Dobry plan.Tylko wymaga precyzyjnego zlutowania w lini.
    Jakis uchwyt montazowy by byl przydatny do pozycjonowania plyki i stykow.
    Ja bym nie rezygnowal z leda na plytce. Wydrukowac obudowe z filamentu transparetnego i bedzie pieknie sygnalizowac.
    • 19: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @Zaxon rozumiem że da się na tym robić zapis programów napisanych w basicu? (sorry że może głupie pytanie ale dopiero raczkuje w świecie Atari po 30 latach przerwy)
    Jeśli tak to rezerwuje jedną sztukę i proszę abyś dał znać jak będziesz już miał to kupię choćby przez allegro
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    Belzebub - zapis programów napisanych w Basicu robisz na dyskietce lub kasecie. A w przypadku takich nowoczesnych urządzeń - na obrazie dyskietki lub kasety, który to obraz jest umieszczony na nośniku włożonego do urządzenia.
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @ Belzebub jak chcesz mogę ci pożyczyć na długo SIO2PC ale starszego typu RS232(bodaj).
    • 22: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @KAZ a jest gdzieś jakiś filmik jak się wchodzi do Basic z poziomu SDrive i zapisuje gotowy program na ten obraz dyskietki? Łatwiej byłoby mi to przyswoić
    Niestety w przeszłości miałem tylko magnetofon

    @IRATA4
    Dzięki za propozycję ale mój lapek nie ma RS232 zresztą zdecydowałem się jednak kupić SDrive zamiast Sio2PC, poczekam cierpliwie aż będzie dostępne tymbardziej że jeszcze nie naprawiłem swojego Atari
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    Nie wiem czy są jakieś dobre filmiki, widzę, że jakieś są:



    Ale to naprawdę nie jest rocket science, żebyś nie miał dać rady. Pobawisz się pół godziny i będziesz wiedział, jak to działa. W skrócie: na SDRive czy innym ustrojstwie wskazujesz, który obraz dyskietki czy kasety ma być obsługiwany. A potem Atari bootujesz i ono rozpoznaje ten obraz jak normalną dyskietkę w stacji czy kasetę w magnetofonie. I tutaj działasz już tak jak na Atari.

    PS. Na filmiku jest pełna wersja SDrive, czyli Max, z wyświetlaczem. Wiadomo, że droższa, ale raczej wygodniejsza, szczególnie, gdy nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem.
    • 24: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    @ Belzebub : Zerknij na to, ja takiego używam.

    ->link<-
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    No ale po co to dalej zmniejszać ? Teraz płytka ma 25x22 mm. Mogę jeszcze zmniejszyć ale nie widzę sensu. Na cenę nie ma to wpływu a montaż i programowanie zrobi się bardziej upierdliwe.

    We wtyczce zaciskam piny i lutuje 5 kabelków, niewiele roboty.

    Zapisywać w basicu można, montuje sie dyskietke z dosem, i zapisuje .
    • 26: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    Zaxon, kiedy będzie następna partia?
    • 27: CommentAuthorBarman
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Lista chętnych:

    1. Barman 2 szt.
    • 28: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    2 rosomak 1 szt
    • 29: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    3. Belzebub -1szt.
    • 30: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    Dzięki @Kaz
    @Jerzy72 też spoko ale z tego co widzę to twoje wymaga zasilacza.
    • 31:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime24 Jan 2021 zmieniony
     
    @Belzebub: otóż niekoniecznie, ja używam bez.
    Zasilacz się może przydać, jeśli chcesz wybrać obraz przed włączeniem atari np. Jeśli możesz po, to wtedy SDriveMax już żyje, bo dostanie napięcie z portu SIO.
    Ta wersja z linku nie ma ogóle LCD więc nie ma jak wybierać przed :) Zatem obejdzie się bez zasilacza.
    • 32: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime24 Jan 2021
     
    Podobno może działać bez zasilacza, tak jak działa magnetofon. Ale procedura wymaga wyłączenia zasilania komputera wiec zasilanie na SDriveMax znika. Lepiej mieć więc to zasilanie podpięte. Kabel ze starej drukarki tak ze 2 metry i ładowarka od telefonu załatwia temat.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     

    Barman:

    Lista chętnych:


    Z tego co wiem, Zaxon nie zwraca uwagi na spontaniczne listy chętnych na forach, więc zakup i tak musi być przez Allegro czy gdzie tam wystawia swoje urządzenia.

    Jerzy72:

    Ale procedura wymaga wyłączenia zasilania komputera wiec zasilanie na SDriveMax znika.


    W menu SDrive Max można zapisać ustawienia (SaveIm, Save), więc wyłączenie zasilania nie przeszkadza - po ponownym uruchomieniu są te same ustawienia, podpięte pliki, etc.

    Jerzy, a nie przeszkadza Ci, że Twoje urządzenie nie ma wyświetlacza? Bo chyba tylko na wyświetlaczu można ustawiać wszystkie parametry pracy, w tym zapis ustawień?

    Ja bym polecał początkującemu właśnie SDrive Max z wyświetlaczem z tego powodu, że znacznie łatwiej zarządzać urządzeniem. Dodatkowe zasilanie wtedy w ogóle niepotrzebne.
    • 34:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    @Kaz: właśnie to chciałem wytłumaczyć @Belzebub. Nie potrzeba zasilacza. Nie używam konfiguratora SDrive (bo mam wyświetlacz :) ) ale podejrzewam, że podobnie jak w sio2sd może on zapisać zamapowane obrazy - czyli można obejść się bez wyświetlacza.
    Natomiast faktycznie, "smyranie" rysikiem nie jest złe.
    • 35: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    @Kaz, dzięki za informację. Ja podobnie jak kolega @Belzebub, po 30 latach zasiadłem do Atari. Miałem zestaw 65xe z magnetofonem xc 12. W tamtym okresie stacja kosztowała w Pewexe 199 dolarów, z zarobki miesięczne w PRL-u to 12 dolarów. Wiec zakup atari za 115 dolarów i magnetofonu za 45 dolarów to był i tak kosmos. Jak zobaczyłem coś takiego jak emulator stacji dysków na karty sd to mi w 100 % wystarcza. Zobaczymy jak długo będzie trwała ponowna przygoda z Atari. Na razie rodzina twierdzi, że mi odbiło i śmieją się ze mnie.
    • 36:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    @Jerzy72 - wszyscy tak mamy. Najpierw się z ciebie śmieją, potem się z ciebie śmieją, a na końcu się z ciebie śmieją ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Jerzy - nie przejmuj się śmianiem, posiadanie pasji jest ważne, a szczególnie przyjemnie mieć taką, która zaczęła się już w dzieciństwie. Powodzenia w rozwijaniu pasji!

    PS. Cena urządzenia, które kupiłeś, bez wyświetlacza, to 120 zł. Z kolei cena tego SDrive Micro od Zaxona to 62 zł. W wersji Zaxona różnica jest taka, że jest to maleństwo wpinane bezpośrednio do gniazda SIO, a z ograniczeń: "interfejs nie ma przełączania obrazów dysków. Można zamontować 4 , odpowiednio pod D1,D2,D3, D4 ale nie można ich zmienić w locie". Ja bym w tej sytuacji wybierał to, co proponuje Zaxon. Jeśli jeszcze oczywiście będzie takie sprzedawał. Ale gdybym miał wybór to wolałbym SDrive Max z wyświetlaczem.

    sun:

    podejrzewam, że podobnie jak w sio2sd może on zapisać zamapowane obrazy - czyli można obejść się bez wyświetlacza.


    Zawsze można się obejść bez wyświetlacza, bo ładuje się loader z dyskietki D0 i pozwala podpinać pliki z karty, ale w firmware wyświetlacza masz dodatkowe opcje, których chyba nie ma w loaderze. One nie są jakieś krytycznie ważne, ale czasem ułatwiają sprawy.
    • 38: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    @Kaz, wiem wiem , ale gdy kupowałem tego SDrive , jeszcze nie byłem na forum. teraz oczywiście kupił bym tego małego za 62 zł. bo załatwił by wszystkie moje teraźniejsze tematy. A do tego SDrive co mam można chyba dołożyć zwykły wyświetlacz z 2 liniami tekstu.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Nie znam konstrukcji, bo widać tylko zdjęcie obudowy (nota bene wygląda solidnie - to metal?), ale SDrive generalnie może mieć dołożony także ten wyświetlacz dotykowy. Ale to już trzeba by pytać elektronika, czy akurat w Twoim egzemplarzu się tak da.
    • 40: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    Mi w SDrive zaxona podobają się (oprócz ceny ;) małe rozmiary urządzenia
    Myślę że na początek mojej nowej przygody z Atari (i tego co potrzebuje) to rozwiązanie w zupełności wystarczy a przy tym jest jednak sporo tańsze od tego co ma Jerzy i bardzie kompaktowe
    Wyświetlacz spoko i pewnie daje więcej możliwości ale dla mnie osobiście to już jest takie mniej retro i mniej dyskretne od SDrive zaxona.
    Ale wiadomo to tylko moje zdanie i moje własne oczekiwania.
    Miałem wcześniej kupować sio2pc ale SDrive jednak będzie sporo wygodniejszy.
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    zamawiam sztukę.
    • 42: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Elektronika pomontowana. Obudowy wydrukowane.Na dzisiaj wystarczy. Ufff.

    Jak sie nic nie wygruzi to od środy rozsyłam pierwsze kupione 30 szt.
    • 43: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime25 Jan 2021 zmieniony
     
    @zaxon musisz rozpocząć produkcję seryjną :)

    Ty nam lepiej powiedz czy dasz znać jak będą kolejne tak żebyśmy zdążyli kupić przed innymi ;P
    • 44:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    1. Barman 2 szt.
    2 rosomak 1 szt.
    3. Belzebub 1 szt.
    4. IRATA 1 szt.
    5. mav 1 szt.

    o ile zbieramy listę :)
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    Ja też bym jeden wziął.
    • 46: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime25 Jan 2021
     
    @mav - pewnie że zbieramy tylko czy to coś da? ;P

    1. Barman - 2 szt.
    2 rosomak -1 szt.
    3. Belzebub - 1 szt.
    4. IRATA - 1 szt.
    5. mav - 1 szt.
    6. Kaz - 1 szt.
    • 47: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Przecież ja prowadze produkcje seryjną.Zresztą nie tylko tego...;)


    Zrobie i roześle pierwszą serię, będe robił drugą. Mam też inne zobowiązania, na moje produkcje czekają też Oricowcy , Amstradowcy ,Spectrumowcy ,ekipa od MSX , Dragona 32 , nawet paru amigowców ;). A ja mam tylko 2 ręce, doba sie też nie wydłużyła ;)
    Więc po kolei.Ne nazbieram zamówień a potem ludzie będą czekali. To najszybsza droga do narobienia sobie kłopotów..

    Robi sie, płytki na kolejne 30 szt dzisiaj wyleciały DHL z Chin, komplet części dzisiaj wyleciał ze Stanów.

    A ja siadam do stacji dysków do Orica bo też ludzie czekają..
    • 48: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Dobra ale przynajmniej daj znać jak zrobisz te SDrive-y tak żeby chętni którzy czekają wiedzieli i mogli kupić zanim zrobi to ktoś inny
    • 49: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    Ja bym chętnie kupił poza allegro, nie trawię ich monopolu i w związku z czym wysokości prowizji, z każdej wydanej stówy potrafią skasować 15 zł, ludzie się na to muszą godzić bo nie mają alternatywy, a wysyłka listem poleconym droga nie jest :)
    • 50: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime26 Jan 2021
     
    1. Barman - 2 szt.
    2. Rosomak -1 szt.
    3. Belzebub - 1 szt.
    4. IRATA - 1 szt.
    5. mav - 1 szt.
    6. Kaz - 1 szt.
    7. Jerzy72 - 1 szt.