atarionline.pl Konwertery AV - VGA - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Feb 2010
     
    Tak z ciekawosci sie rozgladalem za oferta konwertera AV do VGA. Taki znalazlem w Maplinie:

    ->link<-

    Ale to strasznie drogo jak na przejsciowke ;). Chociaz widze, ze sa na swiecie i tansze modele:

    ->link<-
    ->link<-

    A nawet jeszcze tansze:

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    Pajero mi jednak pisal, ze nikomu sie nie udalo znalezc odpowiedniego sprzetu, ktory by pracowal w PAL. Ma ktos podobne ustrojstwo i mu dziala albo nie dziala? Bo tam w opisie napisane jest "PAL/NTSC switchable", wiec w teorii powinno dzialac...
    • 2: CommentAuthorScalak
    • CommentTime9 Feb 2010
     
    haha :) Mam takie cudo w szufladzie ale nie mam jak przetestować bowiem u mnie w domku brak monitora LOL
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Feb 2010
     
    A ktore konkretnie cudo? Model, oznaczenie?
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Feb 2010 zmieniony
     
    Scalak, to przyjeżdżaj do mnie na weekend z cudem i atarką ze sio2sd to poszalejemy :-)

    //EDIT: znaczy: potestujemy :D

    //EDIT2: @Kaz: mam taki: ->link<- tylko starszej wersji (obsługuje maks 800x600) obraz z svideo z komputera jest średni (PAL-D, starcza do oglądania filmów z DVD), z composite z atarynki łapie synchronizację, ale coś nie tak mam z kolorami (wszystko przekolorowane na czerwono), nie wiem jednak, czy to nie wina kabla VGA, który używałem

    //EDIT3: no i obraz z tego jest o wiele lepszy na CRT, niż na LCD!!!
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Feb 2010
     
    Przydałby się jakiś dedykowany (rodzimej produkcji, jak samo VBXE) scandoubler do VBXE w rozsądnej cenie ;-)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Feb 2010
     
    Wyslalem zapytanie do brytyjskiego Maplina, co by polecali i podeslali mi taki link:

    ->link<-

    Troche drogie jak na przejsciowke Atari-monitor. Zreszta bezposrednio trzeba by przez wejscie TV, a jezeli AV to potrzebna by byl jakis dodatkowy kabelek do wejscia NMI.
    • 7: CommentAuthorScalak
    • CommentTime9 Feb 2010
     
    kiedyś ktoś na forum podał link to się skusiłem:
    Grand Video Console III firmy Grandtec

    MaW dzięki za zaproszenie... w tym tyg z tego nici ale w tym roku mam nadzieję, że się uda! I tak Wam skopiemy tyłki w karcioszki ;P
    • 8: CommentAuthorszary
    • CommentTime10 Feb 2010
     
    Ja mam 3 takie urządzonka w tym wspomnianego Grandteca i wszystkie spisują sie dość marnie. Pisałem już kiedyś na forum, ze nasi elektronicy zamiast robić kolejne wybajerzone "niewiadomoco" zrobiliby wreszcie jakiś przyzwoity konwerter - rzecz bądź co bądź podstawową.
    Na razie nikt nie podjął wyzwania a szkoda...
    • 9: CommentAuthorXEMAN
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    Witam Wszystkich,

    Problem podłączenia Atari do monitora RGB (problem 1)lub telewizora LCD z wejściem CMP (problem 2) również mnie nurtuje, ale pomimo wielu eksperymentów (bardzo średnio udanych) z lutowaniem różnych przejściówek, ciągle szukam czegoś godnego uwagi.

    Z uwagi na pewne podobieństwo kodowania sygnałów wizji przez Atari z telewizorem LCD przyszła mi na myśl opcja wykorzystania łącza CMP.

    Z lutowałem eksperymentalnie przejściówkę z DIN (Wy monitora Atari) z łączem CMP w telewizorze LCD efekt był połowiczny tzn obraz był wprawdzie jak ostry jak brzytwa luminacja OK kolory były przekłamane próbowałem wszystkich permutacji z podmianą sygnałów, ale bez skutku...

    Może komuś się to udało ? Czy ktoś z Was ma jakieś inne pomysły na rozwiązanie tego problemu? Na razie podłączam Atari do tv LCD przez We antenowe... :(

    Pozdrawiam XEMAN
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    Offtopic:

    XEMAN - czy mozesz ustawic w Basicu margines przy krawedzi (POKE 82,0), wlaczyc szeroki ekran (POKE 559,35) i zrobic zdjecie monitora?
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Feb 2010 zmieniony
     
    Wyjście antenowe to najgorsze rozwiązanie. Bo sygnał idzie przez modulator. Konwersja cyforowo-analogowa to jedna rzecz a druga to modulatory wbudowane w Atarynki. Z moich obserwacji wynika że modulatory w Atarynkach źle znosza próbę czasu. Mam wrażenie że z wiekiem jakoś obrazu przez nie generowana pogarsza się. Ja podłączam Atarynkę przez wyjście monitora do eurozłącza w TV, co daje chyba najlepsze możliwe rezultaty.

    Jeśli chodzi o podłączenie Atari do monitora, też uważam że warto rozważyć podłączenie przez wyjście monitorowe, bo podpięcie przez modulator da siłą rzeczy dużo gorsze efekty, co wcale nie musi być winą przejściówki/konwertera obrazu, o którym jest mowa.
    • 12:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    @Kaz
    Z wymienionych przez ciebie tylko cm-347 osobiście rozważałbym do zakupu. Już zresztą kiedyś go sobie wypatrzyłem tylko ta cena... Prawdopodobnie dlatego mi się podoba ponieważ jako jedyny wypuszcza sygnał 50Hz więc to zapewni idealną płynność animacji oraz równy interlace na Atari w systemie PAL. Do perfekcji brakuje mu tylko trybu 100Hz :) Niestety do tego trzeba mieć monitor VGA który przyjmie sygnał 50Hz a takich raczej niewiele jest. Ten konwerter co prawda podbija do 60Hz i więcej ale kosztem jest utrata płynności scrollingu - tak samo jak przy pozostałych konwerterach.
    • 13:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    Są jeszcze nowsze wersje z cyfrowymi wyjściami:
    ->link<-
    Po DVI i HDMI może być łatwiej z tym 50Hz.
    • 14: CommentAuthorXEMAN
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    do Kaz

    Zdjęcie, o które prosiłeś zamieszczam w załączeniu. Obraz pochodzi z wbudowanego do Atari modulatora tv (bez mojej przejściówki) skonwertowany na format 16:9 przez tuner w tv LCD. Obraz jest akceptowalny, odwzorowanie kolorów poprawne, jednakże daleko mu do jakości sygnału monitorowego (z wcześniej opisywanych tu względów technicznych).

    Do Uborg

    Ciekawe rozwiązanie, zamierzam sobie zlutować taką euro - przejściówkę wg Twojego pomysłu.

    Mam do Ciebie uprzejmą prośbę, gdybyś mógł wskazać które piny eurozłącza należy podpiąć do przewodów sygnałowych z wyjścia monitorowego Atari to byłbym wdzięczny.

    W specyfikacji SCART w trybie S-Video odczytałem piny jak następuje;

    13 Chrominace input Ground [RGND]
    15 Chrominace input [R]
    18 Luminace input Ground [BLNKGND]
    20 Luminace input

    Natomiast w Atari mamy nie dwa lecz trzy sygnały składowe

    1 luminacja
    2 masa
    3 audio
    4 wizja
    5 chrominacja

    Pozdrawiam Serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

    XEMAN
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    uaaa, podlacz chrome i audio do scarta, po co te doktoraty?
    • 16: CommentAuthorXEMAN
    • CommentTime21 Feb 2010 zmieniony
     
    Dzięki.

    Zależy mi na uzyskaniu najlepszej jakości obrazu z wykorzystaniem technicznych możliwości wyjścia monitorowego Atari po niskiej częstotliwości, nie chciałem wyważać otwartych drzwi, skoro macie gotowe wypraktykowane rozwiązania, chciałbym je wszystkie poznać bliżej i porównać wady i zalety.

    SCART jest najprostszym rozwiązaniem i na pewno go użyję przy odpalaniu tv LCD.

    Jednakże problem drugi, tzn. problem podłączenia monitora CRT z wejściem RGB ciągle jest nierozwiązany. W poprzedzających postach były prezentowane linki do sprzedawców urządzeń konwertujących różne sygnały niskiej częstotliwości na RGB i sygnały analogowe wysokich częstotliwości np tv. Czy ktoś testował jak sprawuje się taka przejściówka w praktyce? Jakie rozdzielczości mogą być przenoszone z DIN na RGB i czy obraz z Atari jest dostatecznie dobrej jakości po poddaniu modulacji na RGB?

    Pozdrawiam Serdecznie i raz jeszcze dziękuję wszystkim za odpowiedzi i porady.

    XEMAN
    • 17: CommentAuthorXEMAN
    • CommentTime21 Feb 2010
     
    do ZAXON

    Przepraszam, ale pozwolę sobie doprecyzować. Chrominacja scartowa (scart pin 13, 15) z Ararowskim DINem nie zagada. W scarcie podpiąć się trzeba nie do chromacji lecz do luminacji (scart pin 18, 20)wtedy zadziała. Co do audio to trzeba jeszcze mono rozgałęzić na stereo ale to już więcej niż oczywiste...

    Zlutowałem właśnie takiego Scart/DINa i obraz jest ok. tzn. zdecydowanie lepszej jakości, niż z wbudowanego w Atari modulatora tv., czyli dokładnie jest tak, jak sugerował Uborg.

    Pozdrawiam Wszystkich,

    XEMAN

    Pozostaje jeszcze problem z monitorem CRT z wejściem RGB ale tu już tak łatwo nie będzie.... :))))
    • 18: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Dzieki za poprawke, co do monitorow CRT z GRB? Warto poszukac Philipsa cm8833-2 lub commodorowskiego 1084,choc ten pierwszy lepszy jak ma sie wiecej sprzetu. Do tego dokladamy VBXE do atari i mamy obraz , do zx spectrum plus 2 plus 3 lutujemy tylko wtyczke din i mamy obraz RGB ,
    • 19: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    A więc nadal NIE MA PODSTAWOWEJ możliwości podłączenia przeciętnego, używanego monitora 14'-17'PC do Atari XL/XE.
    • 20: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    Jak to nie ma? Można znaleźć rożne interfejsy, na przykład: ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime9 Mar 2011
     
    @Bluki
    Ten się nie nadaje bo ma tylko 60 Hz --75 Hz. Przy zmianie z 50Hz animacja będzie szarpana a interlace nierówny. Chyba, że komuś to nie przeszkadza....