atarionline.pl Gdybyście dziś kupowali Commodorka 64 to jakiego...? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka,

    Na dzień dobry mówię, że pokutę przyjmuję i odprawię...

    Poważniej, gdybyście dziś kupowali Commodorka 64, to jakiego? Z tych starszych typu chlebak, czy z tych nowszych? Ze starym prockiem 6510 i sidem, czy lepiej coś z tych 8500 i nowy sid? Jaki zasilacz? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

    I dlaczego taki wybór?
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    Łatwiej namierzyć nowego SID-a, więc z tego powodu proponowałbym jednak nowego C64. O ile nie myślałeś nad Ultimate ->link<- Ale niektórzy powiedzą, że emulator.
  2.  
    Ultimate odpada.

    Też tak sobie dumałem, że nowy commodorek powinien być bardziej niezawodny, a gdyby coś to i pewnie deczko łatwiej dostać do niego części. Z drugiej ten pierwszy jest niejako trochę bardziej retro... i nie wiadomo co tu robić hehe.
    • 4:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Przez chwilę myślałem, że fora mi się pomyliły, ale sprawdziłem i wszystko niby OK, więc chyba Tobie się pomyliły.
    Tu masz poprawny link: ->link<-

    Hmmm... a wybór jest tylko jeden... Atari 800 XL.
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    A wcale że bo nie. Tylko 130XE.
  3.  
    Dlatego dałem w dziale Inne, gdzie jest trochę szwarc, mydło i powidło... :P Po prostu często bywam na tym forum i mam duże zaufanie. A dwa ja też patrzę na C64 z perspektywy miłosnika Atari... :P
    • 7: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    A ja uważam, że tylko 800XE ;) - no ;)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Tylko 600XL z modułem 1064! :D
    • 9:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Gdyby dziś mnie było stać na Commodore to...
    Dołożyłbym i kupił bym Atari ST :D Je Je Je...
    • 10: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Eeeee, ja mam C64 ze śmietnika i działa :)
    Nowsza buda, nowy SID - chyba jednak pod niego pisane są demka (dobrze kojarzę, że to niby kultowe brzmienie starego SIDa to tak naprawdę defekt układu?)

    Jako peryferia stosuję Pi1541, chodzą wszystkie demka (no, czasem odpalą "za drugim razem" jak się trochę cykle rozjadą). Do kompletu w tym roku nabyłem EasyFlash3 i nie brak mi już niczego. Ultimate-a spasuję ;)
    • 11: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    @grzybson - tak z ciekawości, bo również używam Pi1541 - dema wielodyskowe chodzą Ci bez problemu? U mnie często kolejny dysk 'zawiesza się' i pi1541 przestaje odpowiadać :/
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    Tak szczerze to fajnie mieć dwa: pierwszego Breadbina i C64C.
    • 13:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    Jak dla mnie nowe C64 nie jest za ładne, obudowa chlebaka jednak ma to coś. Jeśli chodzi o SID to stary ma bardziej mięsisty dźwięk ale dzisiejsza demoscena robi produkcję na nowego.

    Jeski chodzi o stację to Pi1541 jest git.
    • 14:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    Stary SID ma być może "ciekawsze" brzmienie, ale zawdzięcza je ogromnemu rozrzutowi parametrów (szczególnie filtrów). Po prostu praktycznie każdy egzemplarz odbiega mocno od specyfikacji.

    Muzycy piszący kawałki na niego, nigdy nie mieli pewności jak będzie to samo brzmiało u innego użytkownika.

    Nowa wersja SIDa jest mocno poprawiona w tej kwestii, choć i tak nie osiąga parametrów, które stały u podstaw projektowania SIDa :)
    W każdym razie wszyscy piszą teraz na nowego, bo przynajmniej osiąga się jakąś powtarzalność brzmień.
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    ok,
    w swoim chlebaku będę zamieniał SID na nowego SIDa albo ArmSIDa
    • 16: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    @caesar tak, chodzą mi dema wielodyskowe. Pi1541 używam z RPi3a+. Takie Edge ef disgrace fruwa bez problemum. Najbardziej marudzącym demem jakie spotkałem jest Artillery 100% by Shape. Tyllo oryginalny Kernal, oryginalny rom 1541, bez Turbo, a potrafi odpalić dopiero po kilku próbach.
    • 17: CommentAuthormoby3334
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    Polecam C64C z VC1541-II i Datasette 1530, ORAZ Ultimate II+ - na razie do kupienia tylko z drugiej ręki, może w przyszłym roku będzie produkcja. Do tego ew. właściwy adapter do TV.
    Tylko na takim zestawie poprawnie wyświetla się grafika np. dema Phases grupy Crest:
    - na C64 demo lubi się wieszać.
    Przed chwilą odpaliłem na tym zestawie bez problemu demo Artillery 100% grupy Shape. W Note.prg autorzy zaznaczają, że dźwięk jest nieco inny jeśli nie mamy starego SID'a - sprawdziłem i jest "piskliwy", a na 'mydelniczce' słychać pseudo głęboki bas. Ponadto demo należy odpalić nie LOAD * ale wybrać plik Artillery /Shape.prg i następnie uruchomić go ręcznie.
    Zasilacze:
    Osobiście używam PRZEROBIONEGO najstarszego modelu 'cegła' z C64, 'kopyta' nie polecam.
    Moje wykonał, nie wiem czy jeszcze działa, fachowiec z JMZ Elektronik w Krakowie. Sprawdzał mi też płyty główne.
    Opcje z zasilaczem:
    Można próbować kupić z drugiej ręki: ->link<-
    lub NAJLEPIEJ jw. zaznaczyłem przerobić: ->link<- - wyeliminuje to grzanie się zasilacza
    Wreszcie naprawić jakiś stary zasilacz w ostateczności: ->link<-
    Po co, dlaczego Ultimate II+:
    - możesz swobodnie zmieniać romy C64 i VC bez potrzeby ingerencji w sprzęt - polecam JiffyDOS v6.01 , lubię też SpeedDOS+ - unikasz długotrwałego męczenia się z ręcznym wypisywaniem poleceń
    - jeśli trafisz na zabezpieczoną grę która żąda oryginalnego C64 z wyłącznie podłączonym magnetofonem lub stacją dysków i joystickiem po prostu odłączasz Ultimate przy restarcie C64
    - tylko z Ultimate odpalisz animacje REU:
    Jedna z pierwszych BluREU grupy Crest z 2010r:

    Nowsze demo Expand grupy Bonzai z 2020r:

    Garść plików w załączniku.
    Pozdrawiam
    • 18: CommentAuthorNitro
    • CommentTime8 Jul 2022
     
    Popieram kolegę powyżej, bardzo kompetentnie napisany post.
    Potem można się bawić w polepszanie obrazu, dźwięku ale już wymieniony zestaw to wszystko co potrzeba. No może prócz joysticków i tu ja wtrącę dwa grosze: pad to jest to, Joy'ów bardzo, bardzo nie lubię. Jerz ma takiego od Amstrad GX4000, mega ergonomiczny oraz ofcoz wspiera fire 2 przez co można komfortowo zagrać w SMB.
  4.  
    W zasadzie dochodzę do wniosku, że jednak wolałbym chlebak... :P tyle, że albo są w stanie tragicznym, albo ceny z księżyca... albo... w ogóle chlebaków jest strasznie mało... i rób sobie co chcesz...
    • 20: CommentAuthorBartek_S
    • CommentTime13 Jul 2022
     
    @Grzybson - Artillery to jedno z moich ulubionych dem na C64. Do tej pory myślałem, że to jednocześnie jedno z tych dem, których nie zobaczę po załadowaniu przez Pi1541. Myliłem się, dzięki za hint, wielka radość :)
    (ruszyło "za drugim razem", z chlebaka)
    ...w życiu bym nie pomyślał, że dowiem się o tym na forum Atari. Życie sprawia również miłe niespodzianki

    Pozdrawiam
    Bartek