atarionline.pl 4xTOS do 1040STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime13 Aug 2022 zmieniony
     
    Nareszcie powstały cztery TOS-y do 1040STE (wersja płyty C300779 Rev. B 2 - CA4003290) przełączane elektronicznie.

    W planach mam zrobienie płytek pod inne wersje płyt 520 i 1040 ST (STF, STFM, STE) ale brak mi płyt głównych do "złapania wymiarów".
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 Aug 2022
     
    eleganckie, wziąłbym jedną do STE

    jeśli chodzi o mierzenie to mam krótkie 520ST, też 1040ST, Mega ST, Mega STE, TT. Pod koniec sierpnia mogę pomierzyć .


    a ten kabelek 'speaker' to do głośnika? ;)
    • 3: CommentAuthorstryker
    • CommentTime13 Aug 2022
     
    a to jeden tos 2.06 nie wystarcza w STE ? Coś się zmieniło o czym ja nie wiem ?
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 Aug 2022
     
    @stryker:
    chciałbym mieć 1.62, 2.06, MagiC, EmuTOS
    • 5: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime13 Aug 2022 zmieniony
     
    Kabelek służy do elektronicznego sterowania przełączaniem systemów TOS (brak dziurawienia obudowy i montowania jakichkolwiek przełączników mechanicznych).
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     

    stryker:

    a to jeden tos 2.06 nie wystarcza w STE ? Coś się zmieniło o czym ja nie wiem ?


    Akurat jeden TOS w STE wystarczy - dokładnie rzecz biorąc 1.62, który jest tam standardowo. TOS 2.06 nie jest przeznaczony dla STE tylko Mega STE i choć śmiało go można używać, to nieco obniża kompatybilność z grami i demami. Dlatego najlepiej mieć dwa, albo nawet więcej TOS-ów. Propozycja kkrysa to 4 TOS-y do wyboru.

    Dzisiaj na zoomie mamy spotkanie w kwestii wyboru TOS-ów do rozszerzenia.
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Hmmm... a może można by zrobić, żeby te kostki dało się fleszować z poziomu Atari?
    Do STE przytulę sztukę.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Wszystko się da, ale pytanie - jakim kosztem? Ten projekt ma być prosty i stosunkowo tani, więc będzie zapisywanie programatorem EPROM i kasowaniem odpowiednią lampą - jak ktoś ma taki zestaw to da radę.
    • 9:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Jest projekt UltraTOS, który właśnie pozwala na podmianę i przełączanie TOSów w softwarze: ->link<- od tego gościa co zrobił tę kartę graficzną i demo na letnie SV. Niestety na razie stoi w miejscu.
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    jest parę takich rozwiązań na rynku, np Cloudy (wymaga on zewnętrznego dekodera adresów $Ennnnn np Lightning ST lub the Storm ST) ->link<-
    Zaletą ich jest to że można je sobie reprogramować TOS nawet codziennie, ale pytanie czy zwykły użytkownik będzie miał potrzebę po raz 10 tego samego dnia wgrać TOS 2.06.
    Tak jak Kaz napisał ten projekt ma być prosty, stosunkowo tani i ma zawierać najbardziej użyteczne TOSy.
    • 11:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Ja nie mam sentymentu i dla mnie osobiście najużyteczniejszy TOS to EmuTOS, a on jest uaktualniany raz na jakiś czas.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Przełącznik TOS-ów mam w swoim STE od około 1993 roku, to nie nowość. W tym produkcie powyżej planowane jest umieszczenie:
    - TOS 1.62 (dla pełnej kompatybilności z STE, nie dla sentymentu)
    - TOS 2.06 w wersji z poprawkami
    - EmuTOS
    - KAOS albo MagiC (to było ostatnio przedmiotem spotkania "Jaki TOS"?).
    • 13:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    @Kaz, patrząc na płytkę z kośćmi, to nie są epromy tylko flash, więc kasowanie bez lampy, chyba, że Alladyna :)
    Stąd wysnułem wewnętrznie wniosek, być może zbyt pochopny, że by można to fleszować z atari - np. takiego SIC'a można :)