atarionline.pl RAM CART 256KB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime10 Jun 2023
     
    Powrót do przeszłości ;) Powstał nowy (stary) RAM CART o pojemności 256 KB ;) Specjalnie taka wersja ponieważ do tej wersji jest dostępne oprogramowanie, które w pełni obsłuży takiego RAM CARTA. Jak ktoś jest chętny to na chwilę obecną zostało mi 6 sztuk. Cena to 160,- zł za sztukę ;)
    • 2: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime10 Jun 2023
     
    Wiem, że artykułów o tym urządzeniu jest na pęczki ale to wszystko jest strasznie pofragmentowane, może można prosić o krótkie podsumowanie jak działa ta konkretna wersja? Podtrzymanie bateryjne, ile działa? Bytuje się z niego? Działa tylko jako ramdysk z xex? Jak z obsługą ATR? Nie da się wgrać np obrazów car?
    • 3: CommentAuthorZenon
    • CommentTime10 Jun 2023
     
    Każda wersja działa tak samo, różni się tylko pojemnością pamięci.
    Double Ramcart ma nieco więcej możliwości, a dla pierwszego modelu 1MB (przed laty) jest nakładka by drugim rejestrem wybierać dodatkowe banki.
    Podtrzymanie bateryjne działa tak długo jak pojemna jest bateryjka. Przed laty gdy intensywnie tego używałem wytrzymała na jakieś 18 miesięcy.
    Botuje się z niego, są loadery pod ustrojstwo przygotowane. Może działać jako ramdysk, Jager DOSa pod to przysposobił by było wygodniejsze w obsłudze.
    Przed laty nie było ATRów, nie testowałem, nie wiem. Da się wgrać obrazy cartów, nie wszystkie. Jest do tego również autorstwa Jagera program MOJ CARTRIDGE. Można plik wgrać, i uruchamiać jak kartridż z grą na EPROMCE.
    Działa tylko z DOSami dedykowanymi dla modułu. Chodzi o adresowanie banków (ustawianie rejestru). Inne DOSy też w części dają radę, ale że tak powiem ręcznie trzeba się dobierać do rejestru, co z oczywistych powodów jest niewygodne.
    • 4: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime11 Jun 2023
     
    Czy przy kupnie jest dostarczana jakaś instrukcja jak korzystać z carta w podstawowych przypadkach / scenariuszach?

    Czy jest szansa żeby po zabootowaniu z carta widziane były stacje dysków (format DOS 2.5, może Lite DOS)?

    Czy jest jakaś lista obsługiwanych programów? Zależałoby mi na takich wczesnych cartach typu assembler editor, assemblery na cartridge'u, Pilot, idealnie Action... coś z tego może zadziałać?

    Myślę, że zainteresowanie byłoby większe gdyby "przypadki użycia" były jasne. Rozszerzenie pamięci jest realizowane wieloma innymi metodami i te INNE zastosowania są najciekawsze.
    • 5: CommentAuthorZenon
    • CommentTime11 Jun 2023
     
    Swego czasu Jager produkował się w magazynach SERIOUS i tam opisane są tworzone przez niego programy.
    Do RamCarta dedykowane są odpowiednie DOSy, z innymi współpracować będzie w ograniczonym zakresie.
    Z tego co wiem, listy programów nie ma. Jeśli o mnie chodzi, intensywnie używałem PANTHERA, QA i podobnych w tym do obsługi TURBO dla stacji dysków
    Ok, inne rozszerzenia pamięci są intensywnie wykorzystywane, RamCart mniej, z prostego powodu. Niewielu moduł miało, jeszcze mniej tworzyło oprogramowanie. Jak powstał pierwszy RamCart po świecie rozlało się już rozwiązanie oparte o port Atari + programy. Więc RamCart był innym rozwiązaniem tego samego z oczywistych powodów niekompatybilny. Inny adres rejestru, inne adresy dla przełączanych banków....
    Znów odwołam się do oprogramowania tworzonego przez Jagera.
    Można było mieć D8: jako RamDysk standardowy, D7: i D6: jako RamDysk na ramcarcie i D1: jako "żywą" stację dysków.
    A że czasy się zmieniają i powstają rozwiązania inne więc.... Atari to hobby i zabawa.
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Jun 2023 zmieniony
     
    Tu jest instrukcja obsługi nowego RAM CART-a
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Jun 2023
     
    A tu jest oprogramowanie:
    • 8:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Jun 2023
     
    Jest jeszcze instrukcja do wcześniejszych wersji 64KB, 128KB i jest tutaj -
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Jun 2023
     
    Witam Wszystkich ! Nie ukrywam że nie mam czasu aby się z każdym z osobna umawiać na wysyłki, przelewy i inne sprawy logistyczne. Po prostu dużo pracy i mało czasu ;) Dlatego zamieszczam link gdzie można zamówić sobie RAM CART-a opisanego w tym poście:
    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime21 Jun 2023
     
    Dla przypomnienia wstawiam jeszcze raz ->link<- , jakby ktoś chciał się zaopatrzyć w RAM CART-a 256KB ;)