atarionline.pl 8bit Scene News #3 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorirwin
    • CommentTime5 Apr 2010 zmieniony
     
    BREAKPOINT 2010
    2-5 kwietnia 2010 Bingen/Niemcy


    Dziś, dosłownie za parę minut zakończy się największe multiplatformowe party tego roku.
    Było organizowane pod hasłem "Like there is no tomorrow" i niestety z uwagi na wiele przyczyn to niestety ostatnie Breakpoint w historii. Ale to nie musi oznaczać, iż w przyszłym roku, w podobnym terminie będzie pustka, że nie powstanie coś nowego. Zresztą gwoli prawdy właśnie Breakpoint powstał na bazie takich parties tj Mekka i Symposium. Niemal od zawsze w Easter Weekend w Niemczech odbywał się duży zlot i wg mnie za rok też taki będzie, i coś w miejsce Breakpointa powstanie.
    Ponadto zawsze pozostaje The Gathering w Norwegii który również odbył się w ten weekend (a właściwie w dniach 31 marca - 4 kwietnia 2010 w Hamar). Co prawda nie jest to czysto scenowy event bo są tam organizowane np turnieje gier jak chociażby Counter-Strike ale ogrom Hali przy której ta w Breakpoint wydaje się kioskiem a także liczba osób (w ubiegłym roku około 5200 - co przy około 1000 w Breakpoint) robi różnicę. A także poziom wystawionych tam dem - wedle tych którzy mieli okazję widzieć - jest wysoki, pierwsze miejsce na PC z powodzeniem mogłoby konkurować z demami z Breakpointa.

    MegaHala w Gatherning:

    MegaHala w Gatherning:

    Ale przechodzimy do interesujących nas tematów tj sceny 8bit a w szczególności do poszukiwania śladów obecności Atari. Oczywiście jedynym 8bitowym komputerem jaki miał oficjalne kompoty był rzecz jasna niepodzielny król 8bitowej sceny a mianowicie Commodore 64. Jednak co roku w kategorii czy to Wild/Console czy to 96kb games można spotkać produkcje na inne 8bitowe platformy. I tak było już parę razy w historii Breakpointa, że pokazywano np gry czy też dema na maszyny ze znaczkiem Atari. Niestety w tym roku nic takiego nie miało miejsca. Po wyczerpującym Foreverze, gdzie jak wiadomo wystawionych dem na Atari było od groma, nie starczyło sił na Breakpointa ;). Jedyne atarowskie elementy, to znaczki Atari w greetings'ach w jednym czy dwóch Wild demach, greetings dla grupy Blowjobb w demie Nitro na c64, oraz muzyka sceny AtariST puszczana czasem w BreakpointTV i radiu Breakpoint, kiedy nic szczególnego się nie działo. To w zasadzie wszystko co zauważyłem.

    Za to warte uwagi są niektóre dema na inne 8bitowe platformy - są to przede wszystkim:

    05 -"High School Love" by adinpsz na kalkulator Ti-89

    05 - "High School Love" by adinpsz na kalkulator Ti-89
    Ma klimat typowego demka Wild z drugiej strony jest tam parę znakomitych czysto scenowych efektów - taką symulację drogi chętnie bym zobaczył w jakiejś grze na nasze Atari. Zdecydowany lider jeśli chodzi o burzę oklasków jakie w tej kategorii dostało poszczególne demo.

    12 - "Loopback" by Altair na v6z80p

    12 - "Loopback" by Altair na v6z80p
    Oczywiście ciężko w ogóle powiedzieć że to ZX-Spectrum gdyż maszyna jest tak dopalona że...update Na skutek interwencji Seban'a komentarz do tego demka stał się nieaktualny gdyż maszyna na której chodzi to demko a mianowicie v6z80p nie ma nic wspólnego z ZX Spectrum.

    02 - "Phasor" by LFT ATmega88-based hardware : 8.5 kB ROM, 1 kB RAM, 17.7 MHz

    02 - "Phasor" by LFT ATmega88-based hardware : 8.5 kB ROM, 1 kB RAM, 17.7 MHz
    LFT jak zwykle dokonuje cudów na tak specyficzną opracowaną przez siebie platformę. Muzyka, grafiki, doom, i wiele innych efektów a wszystko działa mimo jedynie 1kb pamięci ram. Pełen podziw, nie zdziwię się jak będzie na podium.

    06 - "Going LowRes" by StreeTuff / TRSI na VIC20

    06 - "Going LowRes" by StreeTuff / TRSI na VIC20
    Powiem tak: efekty jak na tę platformę znakomite, lecz design, sama forma dema całkowicie to rozkłada. Czas trwania każdego efektu powoduje że całość jest nużąca i tak została odebrana przez publiczność na party.
    update
    Okazało się że demo wystawione na party z niewyjaśnionych przyczyn zostało puszczone 2x razy wolniej. Obecna wersja, (link podesłany przez Booker'a - dzięki) tj. którą powyżej można oglądać, jest już pozbawiona tej wady. Z pewnością taka wersja zajełaby znacznie wyższe miejsce.

    A teraz wreszcie najistotniejsza część: tj kompoty na C64

    C64 GFX:

    Wystawiono 10 grafik, niewiele jak na liczbę uczestników z ramienia C64 (około 90) - podobna lub mniejsza siła ludzka ;) czy to na LCP czy to na Silesia potrafiła więcej, ale patrząc na poprzednie lata zawsze mniej więcej tyle obrazków było. No i trzeba mieć na uwadze że docelowym, głównym party dla sceny C64 będzie X-Party. Ale mimo wszystko, parę grafik zasługuje na uwagę. Po pierwsze praca wymalowana przez Veto - wymalowana a nie wypixlowana gdyż technika Veto jest bardzo podobna do zwykłego malowania czy to na kartce papieru czy to pod Painterem czy innym Photoshopem. I samo to zasługuje na uwagę gdyż scena gfx powinna być otwarta na tego typu nowatorskie podejścia. Tym bardziej że obecnie w dobie możliwości jakie stwarza tryb NUFLI jest ku temu okazja. Piszę to jeszcze przed oficjalnymi wynikami ale każde inne miejsce niż pierwsze będzie wręcz skandalem ;) Jest to pokaz możliwości i siły C64 jaką daje kolorowy Hires. I nawet uboga paleta C64 w tego typu rysunku nie rzuca się w oczy. Nadto wspomnieć też trzeba o pracy Carrion'a jakże innej od dotychczasowych jego obrazków. Przede wszystkim od razu rzuca się w oczy wszędobylski dithering, który jest obecny niemal w każdej części obrazka. Zatwardziali teoretycy pixelartu pewnie piją na alarm ;) - gdyż są pewne niepisane reguły, że zawsze solid kolor musi być w przewadze nad kolorami uzyskanymi z ditheringu - ale mnie to nie przeszkadza, więcej: bardzo się podoba. Dzięki niej mimo iż to jedynie multicolor, autor uzyskał niejako nowe barwy. Szczególnie było to widać na bigscreenie, poniżej ów obrazek z transmisji BPTV. Sam temat obrazka jest w sumie ok, choć wiem że Carrion'a stać na dużo więcej. Tym niemniej wg mnie obrazek i tak powinien wygrać gdyby niejaki Veto nie postawił swoim obrazkiem veto w tej sprawie ;) o czym pisałem powyżej. Ponadto, po okresie wielu niespecjalnie pasujących mnie obrazków Sebaloz, mimo użycia tej samej techniki, stworzył bardzo ciekawy portret. Niestety narazie brak go w sieci. Osobiście to jemu przyznałbym 3 miejsce, coś w tym obrazku jest. Choć pewnie tak nie będzie i wysokie miejsce zajmie obrazek ANM oraz Heidi Havocplague'ka. Niestety o tych rysunkach się nie wypowiem gdyż są w interlace. Poniżej przedmiotowe obrazki:


    01 - "Daring Darling" by AmN

    01 - "Daring Darling" by AmN


    02 - "Don't Mess Up With Mama" by Veto

    02 - "Don't Mess Up With Mama" by Veto


    03 - "Heidi" by Havocplague

    03 - "Heidi" by Havocplague


    04 - "Tough guy at Breakpoint" by Carrion

    04 - "Tough guy at Breakpoint" by Carrion

    "Tough guy at Breakpoint" by Carrion wersja z bigscreen

    "Tough guy at Breakpoint" by Carrion wersja z bigscreen


    05 - "Valravn" by Rangarok

    05 - "Valravn" by Rangarok


    06 - "Foen Fan" by Nada

    06 - "Foen Fan" by Nada


    07 - "Commodore reborn" by Sampaguita - wersja z bigscreen

    07 - "Commodore reborn" by Sampaguita - wersja z bigscreen


    08 - "Runestone" by ???

    08 - "Runestone" by ???


    09 - "Break" by Sebaloz

    09 - "Break" by Sebaloz


    10 - "I Don't Know" by Zielok

    10 - "I Don't Know" by Zielok

    update

    Dodałem wszystkie obrazki z kompo i ustawiłem wg zajętych miejsc. Osobiście jestem (i nie tylko ja) trochę rozczarowany niektórymi pozycjami, zwłaszcza niedocenieniem pracy Sebaloza a także Zieloka. Zdecydowanie powinny być wyżej. Ale takie są gusta. Veto mimo kolejnego super obrazka znów nie został należycie doceniony. Wygrała praca w interlace - którego na bigscreenie nie widać. Na szczęście wspomniane niedocenione prace są wyżej oceniane na csdb.

    C64 Demo:

    Wystawiono 5 dem, z czego jedno to zupełne nieporozumienie, a inne to reklama gry Zak McKracken w odświeżonej wersji. Oba nie powinny w ogóle startować w tym kompo. Za to trzy kolejne produkcje były ze wszech miar normalnymi demami i to zrobionymi na wysokim poziomie. "Snapshot" by Glance wyróżnia się niespecjalnym designem (poniekąd trochę wziętym z wielu różnych dem, szczególnie z Edge of Disgrace) niespecjalną muzyką w pierwszej częsci dema (1 dysk), niespecjalną grafiką przypominającą raczej lata 80te (logosy), niespecjalnym doborem czasu trwania niektórych częsci (np greetings). Co więc jest tym co spowoduje że właśnie to demo okaże się najlepsze? Efekty oraz doskonała muzyka w drugiej częsci dema. Efekty są piorunujące, mimo dużych piksli, wyglądają znakomicie, a przede wszystkim są ultrapłynne. Nikt na siłę do fantastycznych tuneli nie wrzucał cieniowanych gouardem obiektów aby dokumentnie zrujnować demo jak to u nas często i gęsto bywało. Kluczem jest płynność, a wektorowe kolorowe obiekty w hires w 50fps doskonale to obrazują. Gdy koder/rzy dostaną dobrego grafika lub dwóch oraz zajmią się jedynie programowaniem a do reżyserii efektów zatrudnią kogoś znającego się na rzeczy - to pozycja Booze Design na X-Party może być zagrożona.
    Natomiast demo Nitro - "Black Spark 90%" by Black Sun jak sama nazwa wskazuje nieukończone, ma to wszystko czego brakuje Glance - design, muzykę i lepszą grafikę - jednak mimo wszystko choć jako całość przyjemnie się ogląda, trochę pod względem samych efektów ustępuje. Choć efekt cieniowania twarzy - bump mappingu - jak najbardziej odjazdowy i słusznie zwrócił uwagę i uznanie oglądających.

    01 - "Snapshot" by Glance


    01 -"Snapshot" by Glance


    02 - "Black Spark 90%" by Black Sun

    02 - "Black Spark 90%" by Black Sun


    03 - "Agiel" by Inversion

    03 - "Agiel" by Inversion


    Oczywiście to nie wszystko, gdyż w kategorii Wild pokazano jeszcze jedno demo na c64, jednak z uwagi na jego nietypowość i wymagania pamięciowe (16MB Ram!!!) słusznie wystarowało w grupie dem typu Wild. Jeszcze przed rozpoczęciem na BPTV podawano że Crest ma wystawić demo na DTV (C64 DTV 256 kolorów itd) tak jak rok wcześniej. Pogłoski okazały się częsciowo prawdziwe gdyż było demo Crest'u choć nie na DTV ale na zwykły C64 ze starym dobrym VIC'iem. No może niezwykły C64 gdyż jak pisałem wymagający "trochę" RAM'u ;) Demo nie da się opisać to trzeba zobaczyć, to jest 3 minutowy pokaz możliwości NUFLI. Brawa dla Deekay'a, Carrion'a i reszty - bo mimo użycia konwentera (który notabene mam nadzieję że w tym tysiącleciu wyjdzie ;) to jednak zapewne było z tym pracy od groma. Można to zobaczyć na Youtube - ale NIE POLECAM, gdyż nie doceni się wtedy owych 16 kolorów w 320x200. Zamiast tego polecam:
    - sciągnąć demo - ->link<-
    - przegrać zawartość do katalogu z WinVice
    - uruchomić WinVice i wybrać Settings/Cartridge/IO Settings/REU Settings... i wskazać pliki blu.reu i ustawić wielkość 16mb
    - uruchomić poprzez File/Autostart disk tape image... plik blureu_crest.prg
    - dać spacje na pierwszym interku.
    - OGLĄDAĆ!

    A tu wersja dla tych dla których to za duży problem:

    01 - "BluREU" by Crest

    01 - "BluREU" by Crest

    Jeśli pokażą się brakujące obrazki, dema, wyniki to post zostanie zupdate'owany.
    Póki co to wszystko, do zobaczenia w kolejnym odcinku, mam nadzieję że już niedługo. I mam nadzieję że i my atarowcy doczekamy się w tym roku jakiegoś dema - choćby jednego.

    ps. Specjalne podziękowania dla Carrion'a i Sebaloza za relacje live z party na c64scene.pl




    update

    Wyniki uzyskane w swoich kategoriach przez przedstawione powyżej prace.

    C64 Demo
    01 - "Snapshot" by Glance
    02 - "Black Spark" 90% by Black Sun
    03 - "Agiel" by Inversion

    C64 Graphics
    01 - "Daring Darling" by AmN
    02 - "Don't Mess Up With Mama" by Veto
    03 - "Heidi" by Havocplague
    04 - "Tough guy at Breakpoint" by Carrion
    05 - "Valravn" by Rangarok
    06 - "Foen Fan" by Nada
    07 - "Commodore reborn" by Sampaguita
    08 - "Runestone" by ???
    09 - "Break" by Sebaloz
    10 - "I Don't Know" by Zielok

    Wild/Console demo (pozycje tylko dem 8bit)
    01 - "BluREU" by Crest (c64)
    02 - "Phasor" by LFT (atm88)
    05 - "High School Love" by adinpsz (ti89)
    06 - "Going LowRes" by StreeTuff / TRSI (vic20)
    12 - "Loopback" by Altair (zx spectrum?)

    - dodałem wszystkie obrazki z kompo i ustawiłem wg zajętych miejsc.
    - zmieniono link z youtube do porawnych wersji dem:
    "Going LowRes" by StreeTuff / TRSI oraz "BluREU" by Crest
    - uzupełniono wyniki
    - dodano link do video z dema "Black Spark" 90% by Black Sun.
    Za więklszość tych zmian podziekowania idą dla booker'a. Widać scena C64 też śledzi co u ich wroga największego się dzieje. ;)


    AMIGAAAA!!! ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime5 Apr 2010
     
    Produkcje na C-64 budzą respekt !
    Świetne grafiki i demka, no i to demko na 16MB. :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Apr 2010
     
    Kolejna ciekawa relacja, dzieki!

    Zwrocilem uwage na ten fragment:

    Zatwardziali teoretycy pixelartu pewnie piją na alarm ;) - gdyż są pewne niepisane reguły, że zawsze solid kolor musi być w przewadze nad kolorami uzyskanymi z ditheringu - ale mnie to nie przeszkadza, więcej bardzo się podoba. Dzięki niej c64 mimo iż to jedynie multicolor, autor uzyskał niejako nowe barwy. Szczególnie było to widać na bigscreenie, poniżej ów obrazek z transmisji BPTV.


    Juz o tym kiedys wspominalem, ale przyda sie przypomniec grafikom, ktorzy na Atari nigdy nie mieli okazji widziec swoich prac na bigscreenie na jakims zlocie, a potem bywaja zawiedzeni zajetym miejscem:

    Big screen (bs) inaczej wyswietla obrazki niz widzicie je na swoim komputerze. Obrazki wygladajace slabiej na monitorze dzieki dobrej technice moga wygladac lepiej na bs i tutaj jest doskonaly przyklad w postaci rysunku Carriona. I odwrotnie - obrazki swietnie wygladajace na monitorze, z duza iloscia szczegolow, prezycyjnym cieniowaniem - moga wychodzic slabo.

    Mialem juz chyba ze dwie rozmowy z osobami rozczarowanymi, ze obraze x albo y zle wygladal na zlocie. Tak, w sumie umiejetnosc pikslowania "pod zlot" to tez sztuka, a obrazki "bigscreenowe" to osobna kategoria rysowania ;).
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Apr 2010 zmieniony
     
    LBS pisal kiedys jeden efekt specjalnie pod bigscreen - bylo to "techno" (owczesnie popularne nawiazania do efektu animacji z "State of The Art" z Amigi), ktore jest w demie OUT OF TIME sprzed 15 lat. :) Niestety, z tego co pamietam, wtedy na Quascie nie mieli big screena i zamierzenie nie udalo sie....

    A co do grafik, to bigscreen niezle "adaptuje" tryb interlace, pamietam, ze paru moim grafikom z czasow QUASTa przydala sie taka prezentacja (wplyw na wyniki byl jakis na pewno)... ;D


    Demo-anima Crestow (powyzej) piekna, atarowcy moga sobie o czyms takim (w takiej jakosci) tylko pomarzyc... :-|
    • 5: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Apr 2010
     
    Irwin... co do twojej wypowiedzi o produkcji Altair... ta platforma nie nic wspólnego z ZX-spectrum... ;) to jest zupełnie nowa maszyna która zwie się V6Z80P... nie wiem skąd Ci do głowy przyszło że ma to jakikolwiek związek z ZX spectrum... więcej informacji o tej platformie sprzętowej, tutaj:

    ->link<-

    Z ZX-spectrum nie ma nic wspólnego, jedyne podobieństwo to procesor Z80, tyle że jest on ponad 4 razy szybszy (16MHz).

    Altair nie próbuje udawać ZX-Spectrum ;) Niedługo na YT będzie nowy filmik o wiele lepszej jakości. Także czekajcie cierpliwie.

    pozdrawiam
    Seban
    • 6: CommentAuthorirwin
    • CommentTime8 Apr 2010
     
    Dzięki za info! No coż nie wiedziałem, po prostu jest tyle różnego rodzaju "nowych" Spectrum że założyłem iż to jakiś jego przedstawiciel. I wyjaśniam już skąd przyszło mi to do głowy: tuż po Wild Compo, na BPTV był wywiad z paroma scenowcami i min. zapytano ich co sądzą o przed chwilą widzianych demach z tej kategorii. I odnośnie tego demka, sprzętu mówiono że jest jakiś rozbudowany klon ZX Spectrum. Stąd dalej tego nie sprawdzając, tak napisałem. Zresztą teraz na sieci widać np takie teksty jak:
    V6Z80P - the "ZX Spectrum version 2009" i ogólnie często występuje przy nim wzmianka o Zx.

    Dzięki raz jeszcze za informacje, za link, teraz wiem więcej. Gdy jak piszesz, pojawi się ów nowy filmik daj znać, wrzuce go do artka i zmienie ów wadliwy komentarz odnośnie tego dema.
    • 7: CommentAuthorseban
    • CommentTime8 Apr 2010 zmieniony
     
    Irwin... spoko... trochę lepszej jakości filmik masz tutaj:



    ale niestety nagrany ze złym frame-rate (50Hz)... demko było pisane pod Vsync 60Hz... jak się pojawi wersja 60Hz dam znać ;)

    A i chciałbym dodać iż muzyka to 4-kanałowy mod. Player chodzi na Z80, sample odgrywa FPGA ;)

    pozdrawiam
    Seban
    • 8: CommentAuthorirwin
    • CommentTime8 Apr 2010 zmieniony
     
    Ok dodałem. Dzięki.
    @malfunction - teraz dodałem Twoją wersję. Dzięki!

    To chyba pierwszy komentarz do posta, który jest poniżej ;)
  1.  
    A oto i wersja Full Quality od organizatorów Breakpoint 2010:
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Apr 2010
     
    Ladne. Mam jednak pytanie - dlaczego ten Altair nazywa sie retromaszynka? Przeciez w starych czasach czegos takiego nie bylo.
  2.  
    @Kaz: Hej! Nie rozumiem pytania :) Jestem z grupy Altair i nie jesteśmy maszynką...
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2010
     
    Tfu, nie Altair tylko V6Z80P :)