atarionline.pl Emulatorowanie przenośne. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Jun 2024
     
    Może być po PH?
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Jun 2024 zmieniony
     
    Panowie, czy ktoś z Was sprawdzał opcję podłączenia zewnętrznego pada do tej konsolki (R36S) ? ;)
    Ja tak ale mam pewien problem:
    - udało mi się podłączyć pad gamingowy Savio-Rage wireless kablem usb-c do usb-c. Konsola wykrywa to jako "Android Gamepad" a więc jest obiecująco. Udało mi się tak nawet zagrać w np. VASTAR, dawny hit z automatów, w który w lata 80 zeszłego wieku pogrywałem w obskurnej budzie. :)

    Problem jest taki, że jak włączę pada na port1 i zacznę nim grać, to jakby tracę możliwości dodatkowe np. Fn+X (Quick Menu, zapis stanu gry itp.), po prostu na padzie nie daję rady to włączyć.

    Z kolei jak jest na odwrót, tj. port1 = Go-Super Gamepad (czyli wbudowany gamepad w R36S) a port2 ="Android Gamepad" i oczywiście ustawię w Retroachu maksymalną ilość graczy na 2, to wtedy ten zewnętrzny pad jest nieaktywny - albo nie wiem jak się włącza drugiego gracza jakimś przyciskiem.

    Czy ktoś to ogarnął lepiej ode mnie? ;O

    P.S. Jest jeszcze takie coś:
    ->link<-
    "Gamepad to Keyboard/mouse/xbox360(gamepad) emulator"
    - ale nie wiem czy i jak byłoby tu ewentualnie przydatne...
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Jun 2024 zmieniony
     
    Dobra, chyba już ogarnąłem problem z poprzedniego postu.
    Da się używać zewnętrznego pada. Dobre to jest głównie do bijatyk, itp.

    W każdym razie wygląda to tak, jak tu pisze typ z filmiku poniżej:
    1. Ustawienia retroarch > settings
    2. Input > max. users > 2
    3. Idź Wstecz i wybierz "retropad binds"
    4. Teraz wybierz żądane ustawienie (poustawiaj w porcie 2 wszystkie potrzebne przyciski pod funkcje)
    5. W punkcie "Device Index" to Twój kontroler.
    6. Wybierz swój pad na usb lub "Go-super gamepad" (wbudowany w R36S) - najlepiej, aby ten ostatni był w porcie1 a ten pierwszy w port2
    7. Zapisz ustawienia Twojego pada oraz globalnie retroarcha.
    8. Wybierz wyjście z retroarch (Quit) a potem załaduj wybraną gierkę. Mi działało najbardziej w Arcade lub MAME, jako gracz #2.

    Video:
    ->link<-

    Acha, podłączenie do konsolki przez port otg (prawy) kablem usb-c lub usb z przejściówką na usb-c a pad powinien być w miarę "współczesny" (nie udało mi się tego zrobić ze starym, kablowym Logitech F310).
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jun 2024
     
    Helloł, słyszeliście, że R36S potrafi uruchamiać gry w Javie - te ze starych telefonów? ;)
    Zanalizowałem temat, testowałem i oto tutorial jak tego dokonać:

    1. Ściągnij i nagraj Rufusem na kartę dokładnie tę wersję systemu AmberELEC:
    ->link<-

    2. Będąc na PC, dograj do katalogu J2ME (jest już założony) jakieś stare gierki w java (rozszerzenie .jar).

    3. Odpal konsolkę z tej karty, w AMBER jest od razu opcja wsparcia dla Java i dlatego zobaczysz katalog z taką nazwą. Wejdź do niego i spróbuj uruchomić którąś grę.

    4. Pojawi się komunikat, że musi być dograna aktualna biblioteka JDK do uruchamiania ww. gry.

    5. Cofnij się do ustawień systemu i włącz swoje Wifi (ja mam dongla na kabelku, podłączony do prawego portu OTG).

    6. Zassanie i uruchomienie JDK trochę potrwa a po nim spróbuj znów uruchomić grę - powinno się udać. Nie ma gwarancji że każdy .jar się odpali ale wiele raczej zadziała. :)

    Sprawdzone na AmberELEC z tego roku, w ArkOS nie udało mi się tego dokonać.

    Miłej zabawy. :)
    • 5: CommentAuthorstreak
    • CommentTime14 Jun 2024
     
    @Dracon, ja mam inne rozwiazane do tego. I to dzialajace na ArkOS'ie. Jak bede mial chwile to dam znac..
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Jun 2024
     
    @streak
    Coś mi się obiło o uszy, że w ArkOSie też się da bawić javo-wymi gierkami. Chętnie się dowiem jak. Mam kilka systemów na różnych kartach więc ciekawie będzie sprawdzić co i jak chodzi.
    • 7: CommentAuthorstreak
    • CommentTime14 Jun 2024
     
    @Dracon

    tu masz z grubsza to samo co ja robilem. I dziala na arkosie, ale jest jeden zgrzyt: niektore gry odpalaja , niektore maja glitche, a niektore nie. Duzo do testowania, ale.. cos dziala

    Filmik (portugalski):


    Paczka:
    ->link<-

    Paczke trzeba rozkompresowac i wrzucic do /roms/tools
    i pozniej uruchmic ArkOS'a , odpalic z MENU>Tools skrypt java.sh. Pobuczy , pogwizdze i voilla (nie trzeba laczyc sie z netem, bo w paczce jest wszystko co trzeba)
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Jun 2024 zmieniony
     
    @streak
    Dzięki, potestuję to.


    Pojawiła się nowa konsola, nieco potężniejsza, bo ponoć potrafi emulować gry z PS2, WII czy Sega Saturn:
    ->link<-
    (cena ok. 800 zł)
  1.  
    W tej cenie zastanawiam się czy nie lepiej już kupować coś markowego Switch lub Steamdeck.
    • 10: CommentAuthorstreak
    • CommentTime17 Jun 2024 zmieniony
     
    Tutaj chinczycy poplyneli jesli chca za sprzet bez gwarancji (tzn z 'wirtualna gwarancja' ktora i tak nie beda respektowac , tak to jest z wszystkimi BOYHOM'ami itp) i z cena bardzo blisko switch'a. A na dokladke z softem na androidzie. IMHO slaby deal. My znamy te chinskie "super konsolki na andku" od 15 lat, ze tak powiem :). Producent o nich zapomina szybciej niz ty zdarzysz je wypakowac z pudelka..

    Zeby nie byc zle zrozumianym, jesli cos jest "chinskie" i nie jest OpenSource, to ja dziekuje za takie "rozwiazania" :). Inna sprawa jesli jest OpenSource (Software) to patrze zdecydowanie bardziej przychylnym okiem
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Wracając do tematu R36S, to odnośnie emulca Atari mam postęp - odkryłem, że na tym sprzęcie najwięcej do powiedzenia ma Retroarch i jeśli się tam wyłączy tzw. override w postaci pliku pliku konfiguracyjnego Atari800.cfg, to jakby łatwiej jest ustawić globalne ustawienie najważniejszych opcji w emulacji, bo wtedy liczy się tylko retroarch.cfg a tam (dla mnie) łatwiej jest ustawić pożądany typ komputera, itp.

    Ciekawe, że jak ściągam plik Cheats.zip, to tam nie widzę ułatwień dla A8, za to na inne platformy są. Załączam plik z cheatem na dużą ilość żyć w ZYBEKSIE, który sobie sporządziłem, korzystając z wbudowanego w Retroarch narzędzia. :)
    Czy ktoś ma tego więcej? :o

    Edit: jest pięć (tylko!) na tej stronie a inne platformy mają tego zdecydowanie więcej:
    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime5 dni temu
     
    A ja oficjalnie tutaj na forum publicznym raz jeszcze chciałbym podziękować Kubie (i nie chodzi mi o kraj :) ) za wymianę złącza ekranu.

    Dzięki wielkie!
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Cieszę się, że mogłem pomóc :) kiedyś może będę potrzebował naprawy samochodu…

    A przypominam sobie. Kiedyś to piradyjko - płytkę mi dałeś :)

    To nici z naprawy samochodu...
    • 14: CommentAuthorstreak
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    @Dracon, odnosnie Atari800 i retroarch to co odkryles , napisalem juz w maju. noughty, noughty nie czyta postow :P

    Zobacz posta: 41: streak 28 May 2024

    A co do cheatow, to niestety prawda, ze na Atari malo jest tego, niestety. To samo z legitnymi screenami z gier. (Szczegolnie z polskich gier).

    PS. robie sobie wlasna baze screenow (95% to gry polskie) dla malego atari kompatybilna z retroarch (i z batocera itp..) i romami. Jak zrobie skrypcik do apdejtu atarowskiego game*.xml i screenow to dam znac.
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime5 dni temu
     
    @streak: Zobacz na ->link<- robioną przez kolegę VLX.
  2.  
    Mieliście zaplombowane konsolki R36S? Na slot karty SD plomba i na wkręcie z tyłu konsolki. Dostałem wersję z jedną kartą 64 GB.
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    Chyba coś "plombowego" było, dostałem z dwoma kartami pamięci i kabelkiem ale bez ściereczek do przecierania ekranu.

    A jeśli o ekranie mowa, to raczej warto dokupić sobie ochronę na ekran, bo nie trudno o zarysowanie. Jest na AliXprs.

    @mono
    te ekrany muszą mieć odpowiedni rozmiar aby pasowały w tej konsoli. Nie jestem pewien czy te obrazki z Ekranowni od razu takie będą...
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    W emu A800 na R36S jest zakładka "XL/XE OS ROM". Powrzucałem tam kilka romów, ale wykazuje braki (warto mieć w razie czego).
    Tak więc mam pytanie czy i gdzie można zgrać następujące romy o oznaczeniach:

    AA01 Rev. 11
    BB02 Rev. 3
    BB02 Rev. 3 Ver. 4
    CC01 Rev. 4
    BB01 Rev. 59
    BB01 Rev. 59 alt.
    ?
    • 19: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    To losowo wyposażone.
    Ja dostałem ściery i folię na ekran. Demo Cycle na c64 działa, emulator atari 800 coś nie odpalą romow.
    Na SD znalazłem plik z typem ekranu.
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     

    Sm:

    Demo Cycle na c64 działa, emulator atari 800 coś nie odpalą romow.

    Z demami to ciekawa sprawa, nie każde się odpala, szczególnie te amigowe (archiwa .lha), trochę szkoda. :(
    • 21: CommentAuthorXuio
    • CommentTime1 dzień temu
     
    W sumie nie do konca w temacie, ale jesli ktos ma miyoo mini albo miyoo mini plus to powstal port GNU ROBBO:

    ->link<-
  3.  
    Ten Rufus odczyta image.xz czy trzeba rozpakować wcześniej?
    • 23: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Dobry wieczór.

    Czy orientuje się ktoś (były jakiś czas temu linki) gdzie można kupić komputer typu mini PC, żeby był tani, w miarę wydajny i cicho pracował? Jednopłytkowce odpadają, chodzi mi o małego peceta. Rzecz jasna miałby służyć jako baza emulatorów, żeby nie było, iż nie w temacie. :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Ten Rufus odczyta image.xz czy trzeba rozpakować wcześniej?

    Lepiej rozpakować image do Rufusa, przynajmniej ja tak robiłem i działa.

    Ja tez mam pytanie do pozostałych R36S-owców:
    - czy w podkatalogu "Atari800" na ArkOS pokazuje Wam tylko gry w formacie .atr a olewa np. .xex-y?
    U mnie tak jest, a wszystko (systemowo) mam aktualne.
    • 25: CommentAuthorstreak
    • CommentTime1 dzień temu
     
    pokazuje wszystko czyli atr/xex
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 dzień temu
     
    @streak
    Qrde, to nie kumam. Czy do tego jest jakiś "przełącznik" w opcjach, czy jak? ArkOS mam na pewno zaktualizowany. :(
    • 27: CommentAuthorstreak
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    @Dracon

    Pytanie czy nie namieszales sobie w settingsach emulationstation.

    Z tego co pamietam es ma taki fajny konfig ktorego lepiej nie edytowac. Jesli to zrobisz to przykladowo nie zaktualizuje ci sie poprawnie build.

    Mowa tu o emulationstation config (nie podam Ci dokladnej nazwy [albo es.config]). w nim masz prekonfiguracje wszystkich emulatorow dostepnych dla ArkOS'a. a w nim settingsy jakie rozszezenia dany emulator akceptuje np (pacza, znalazlem kawalek konfiga nie od arkos'a ale powinien dac Tobie poglad co tam jest i czego szukac..):

    <sytem>
    <name>n64</name>
    <fullname>nintendo 64</fullname>
    <path>R:\ROMS\N64</path>
    <extension>.z64 .N64 .n64</extension>
    <command>retroarch -L ~/cores/libretro-Mupen64Plus-Next . SO %ROM%</command>
    <theme>n64</theme>

    Sprawdz co tam masz w sekcji atari800.

    Dodatkowo sprawdz czy jesli spakujesz xex'y do zip'a (albo do 7z. Ja uzywam archiwow 7z) to odpali Tobie atari800 z zipnietym xex'em w srodku (to jest dobry workaround, bo jesli nie widzi xex'ow to male piwo. na pewno "zobaczy" zipy albo 7z'y)

    Ciekieraut tutaj:

    ->link<-

    "[yadda yadda]..as .zip files containing .atr and .xex seem to work for the most part"
    • 28: CommentAuthorstreak
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    @mono

    Kiedys probowalem parsowac stronke ekranowni, ale niestety jest tak zorganizowana ze nie ma prostego sposobu na zmatchowanie gry prostym parserem (w bashu) z screenem z ekranowni bo niestety ekranownia nazywa screeny tak:

    Screen Flowers Manii


    ->link<- ekranownia.atari8.info/grafika/ekrany/1810_1.png

    A tu glowna strona gry Flowers Manii

    ->link<- ekranownia.atari8.info/gallery.php?id=1810

    straszna upierdliwosc jesli chodzi o parsowanie takich stron. Nie zeby nie dalo sie, ale przez to ze tak sa nazwane strony trzeba to wszystko parsowac od poczatku (cuda na kiju trzeba robic, wiec wolalem zrobic sobie screenshoter'a na bazie mojego starego projektu Atari800 EX - wiecej tutaj: ->link<- ). Jakbym mial robic parser pod ekranownie to trzeba przeparsowac najpierw strone glowna i szukac pod litera, pozniej wskakiwac w dana litere, trzeba zlapac gre, a nastepnie jak juz mamy gre to parsowac juz screeny na konkretnej stronie gry. Jesli masz przykladowo 300 gier do parsowania, to powodzenia :). moze sie kiedys za to zabiore.. moze..

    ------------------------------------------------
    EDIT po 5 minutach namyslu:
    Widze ze mozna uzyc taki workaround jesli chodzi o parser:
    ekranownia.atari8.info/search.php?t=zybex&po=&pd=&a1=&a2=&d1=&d2=

    ekranownia.atari8.info/search.php?t=miecze+valdgira&po=&pd=&a1=&a2=&d1=&d2=

    Czyli moze jednak parsowanie ekranowni ma sens. Sie sprawdzi..
  4.  
    Zrobiłem aktualizację.
    Można instalować Rufusem bezpośrednio z pliku zpakowanego. Przycisk funkcyjny w konsolce działa.