atarionline.pl 8bit Scene News #4 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    HACKERS TOP 2010 SE
    24-25 kwietnia 2010 Grodno/Białoruś


    Party organizowane było jako dwuplatformowe ale uczestnicy z C64 nie dopisali - jedynie za pośrednictwem netu wysłano 2 grafiki i dwa utwory msx. Może mając na uwadze przyszłe edycje, warto nakłonić organizatorów o sekcje, komposy dla Atari. Myślę że odpowiednia liczba prac do kompo, w szczególności graficznego i muzycznego (gdyż koderzy u nas wymarli ;) byłby zapewniona, a z pewnością większa niż 2 sztuki.
    Odnośnie samego party: po pierwsze z zamieszczanych zdjęc z lat ubiegłych, wywnioskować można, że jest to raczej większy sztabik niż duże party. Po drugie, na uwagę zasługuje strona party, a właściwie fakt, iż organizatorzy umożliwili głosowanie na prace za pośrednictwem internetu, i to każdemu, a nie tylko uczestnikom party. Wczoraj, przez parę godzin można było oddać swoją votkę na produkcje z party. Było to zrobione bardzo ciekawie, ładnie i przystępnie, można było obejrzeć wszystkie obrazki jak i wysłuchać muzyczki z ZX Spectrum. Inne produkcje tj msx z C64 oraz intra z ZX'a można było sciągnąć, obejrzeć i posłuchać pod emulatorem.
    Z uwagi jak wspomniałem prawdopodobnie niewielką liczbę uczestników, według mnie, to było bardzo dobre rozwiązanie. Choć pewnie inni mogą mieć odmienne zdanie i też sporo racji będą mieć.


    Zx Spectrum GFX Compo:

    Na uwagę zasługuje nie tylko liczba jak i poziom prac. wg mnie zdecydowanie wyższy od tych z Forever2010. Mnie osobiście najbardziej przypadł "Ironman" Prof'a i "Predator" autorstwa DM'a i to w nich widziałem faworytów do zwycięstwa. Trzecie miejsce obstawiałem dla pracy "Hell" niejakiego Piesiu ;) ale się pomyliłem - i dobrze gdyż Piesiu zajął drugie miejsce. GRATULACJE. Nie tylko za osiągnięte miejsce ale i za odwagę startu na inny komputer w szczególności tak różny pod względem grafiki od Atari jak Zx Spectrum. Musisz zdradzić jaki program użyłeś bo z pewnością nie był to Graph2font ;) Tak więc mam nadzieję że na X-Party silna grupa grafików rodem z Atari pokaże komodziarzom jak się rysuje ;)

    01 - "IronMan" by Prof - 248 pkt

    01 - "IronMan" by Prof - 248 pkt

    02 - "Hell" by Piesiu - 229 pkt

    02 - "Hell" by Piesiu - 229 pkt

    03 - "Meditime" by R0m - 221 pkt

    03 - "Meditime" by R0m - 221 pkt

    04 - "Fear & Loathing in Las Vegas" by R0m - 215 pkt

    04 - "Fear & Loathing in Las Vegas" by R0m - 215 pkt

    05 - "Predator" by DM - 203 pkt

    05 - "Predator" by DM - 203 pkt

    06 - "LowRes Summertime" by Prof - 179 pkt

    06 - "LowRes Summertime" by Prof - 179 pkt

    07 - "Megami" by Valeron - 169 pkt

    07 - "Megami" by Valeron - 169 pkt

    08 - "Sempai" by Valeron - 168 pkt

    08 - "Sempai" by Valeron - 168 pkt

    09 - "Akagi-drive" by Valeron - 167 pkt

    09 - "Akagi-drive" by Valeron - 167 pkt

    10 - "Romantic" by GM - 156 pkt

    10 - "Romantic" by GM - 156 pkt

    11 - "Mars colonist" by A-Graph - 153 pkt

    11 - "Mars colonist" by A-Graph - 153 pkt

    12 - "Lotos" by Colorbok - 141 pkt

    12 - "Lotos" by Colorbok - 141 pkt

    13 - "Good night" by Tiboh - 134 pkt

    13 - "Good night" by Tiboh - 134 pkt

    14 - "IVS" by Shuran33 - 94 pkt

    14 - "IVS" by Shuran33 - 94 pkt


    C64 GFX Compo:

    Niestety jedynie dwie prace. Sebaloz jak zwykle zaprezentował kolejny już nty obrazek w takim samym stylu. Nie jest zły choć ten z Breakpoint mnie bardziej odpowiadał. Może czas na jakąś zmianę (tym bardziej że wreście ów styl przyniósł zwycięstwo), choć na chwilę, tak dla odmiany, może czas na coś w stylu starszych prac:
    ->link<-
    lub
    ->link<-
    O obrazku Cobry: technicznie chyba najlepszy w jej wykonaniu, temat na czasie, ja punktowałem go na 5 gwiazdek (Sebaloz dostał 4). Optymistycznie można by rzec: wysokie drugie miejsce! Zaś z drugiej strony ostatnie ;)

    01 - "From Silesia With Love" by Sebaloz - 186 pkt

    01 - "From Silesia With Love" by Sebaloz - 186 pkt

    02 - "We Remember" by Cobra - 133 pkt

    02 - "We Remember" by Cobra - 133 pkt


    inne

    Z reszty prac: warto zwrócić szczególną uwagę na zwycięską muzę z Zx'a "Transistor of Hacker" by MmcM - z miejsca wpadła mi w ucho, gdyby taką perkusję mieć na pokeyu...

    Reszta wyników:
    ZX Spectrum MSX Compo:

    01 - "Transistor of Hacker" by MmcM - 242 pkt
    02 - "Happy End" by Zorky - 147 pkt
    03 - "Beauty Girl" by Zorky - 144 pkt
    04 - "May Be Spring" by Valeron - 108 pkt


    ZX Spectrum intro Compo:

    01 - "Hello Hackers Top 2010 SE" by VNN & sinus - 187 pkt

    01 - "Hello Hackers Top 2010 SE" by VNN & sinus - 187 pkt


    02 - "HackersTop 2010 Greets Intro" by GM - 165 pkt

    02 - "HackersTop 2010 Greets Intro" by GM - 165 pkt


    C64 MSX Compo:

    01. "Unhappy song (Victor Tsoi remix)" by BYTEMAN - 155 pkt
    02. "Chronomorph" by NecroPolo - 147 pkt


    Pełny stuff:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Dzieki za raport!

    1. Czy sa dostepne wipy czolowych prac z ZX? Bo w czolowce widze kilka obrazkow, ktore byly robione z podporkami i chcialbym dowiedziec sie, ile pracy bylo wlozone, a ile nie :)
    2. Zaintrygowal mnie obrazek 06 - "LowRes Summertime" by Prof. Czy to jest jakis interlace czy jakas inna sztuczka? Bo na ekranie jest 36 kolorow.

    3. Podoba mi sie "Sempai" by Valeron.
    • 3: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Grafikę zrobiłem w całości w programie Retro-X, który stworzony został głównie z myślą o grafice spectrumowej, ale z tego co zauważyłem radzi też sobie z grafą z SamaCoupe, Amstrada CPC i jescze kilku innych oldschool'owych kompów.
    Retro-X można pobrać ze strony autora: ->link<-
    • 4: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    @Piesiu,
    bomba- dla mnie Twoja praca to #1, reszta - za dużo podpórek :).
    @Irwin - za nim pokażemy na X-ie :) to najpierw trzeba "pokazać" na Głuchołazach :)
    • 5:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     

    Irwin:

    Po drugie, na uwagę zasługuje strona party, a właściwie fakt, iż organizatorzy umożliwili głosowanie na prace za pośrednictwem internetu, i to każdemu, a nie tylko uczestnikom party. Wczoraj, przez parę godzin można było oddać swoją votkę na produkcje z party. Było to zrobione bardzo ciekawie, ładnie i przystępnie, można było obejrzeć wszystkie obrazki jak i wysłuchać muzyczki


    Brawo wiec za pomysl i organizacje tego w ten sposob!! Mysle, ze to przyszlosc (u nas), bo widok "oldbojow" na zlotach (np. u ABBUCa) nie tylko u mnie wywoluje usmiech. ;) W koncu latka leca i zmienia sie podejscie do niektorych spraw (vide: nocleg nie na party przy glosniku tylko coraz wygodniej, w wynajetej miejscowce, itp.). ;]
    Oczywiscie kazdy ma prawo spedzac czas wolny jak chce, tylko pokazuje jak ja to widze.
    Ogolnie to i tak tworczosc kwitnie glownie online, w konkursach forumowych, itd.

    Ze Spektrusia uwage moja zwrocily - praca Piesia (fajna, bo ma specyficzny komiksowy styl i na szczescie nic wspolnego z manga!!), LowRes Summertime (wyglada jak atarkowy podkolorowany tryb gfx#9) oraz SEMPAI (autor chyba rysuje nie tylko na kompie...).

    Irwin:

    C64 GFX Compo. Niestety jedynie dwie prace.

    Hmmm... Z dawnych czasow pamietam, ze aby zrobic kompo na dana platforme, trzeba bylo minimum 3 prac. Przynajmniej jakos to wygladalo.... Plus dla Cobry za kolejna prace, no i faktycznie, tematyka aktualna.

    Kaz:

    w czolowce widze kilka obrazkow, ktore byly robione z podporkami i chcialbym dowiedziec sie, ile pracy bylo wlozone, a ile nie


    Chetnie dowiedzialbym sie wiecej jakie "podporki" w tych pracach zauwazasz i na ile one moglyby byc akceptowalne z Twojego punktu widzenia. :)
    • 6: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    @Kaz
    ad1. ja dałem tu to co udostępniono, żadnych wipów na 99% nie ma gdyż takowe nie wymagano. Jedynie Sebaloz na c64scene podał wip dla swojej pracy na c64. Co do czołówki to na 110% praca Piesiu z pewnością jest bez podpórek (ale słowo wylansowałeś ;) nawet Ooz używa tego słówka. ;)
    Co do innych prac, nie wiem, zawsze z góry zakładam że nie.
    ad2. nie znam się na Zx Spectrum więc nie wiem co to za tryb. Xxl'a tu chyba trzeba bo on Spectrum ma chyba w małym palcu u nogi ;)

    @Piesiu - dzięki za linka, program się obada.

    @Ooz - spoko, co prawda pierwotnie miałem inne plany, start i pojawienie się w innym party w tym terminie ale z uwagi to że owe party się nie odbędzie więc nie mam już wymówki ;) i Głuchołazy trzeba zaliczyć. Ale to jeszcze sporo czasu, więc wszystko się jeszcze może zmienić.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     

    Dracon:

    Chetnie dowiedzialbym sie wiecej jakie "podporki" w tych pracach zauwazasz i na ile one moglyby byc akceptowalne z Twojego punktu widzenia. :)


    Wlasnie po to chcialbym zobaczyc etapy tworzenia pracy, zeby nie domyslac sie tylko wiedziec, gdzie byly podporki i w jakim ciezarze gatunkowym. Jak wiesz - nie mam nic przeciwko takich podporkom, bo uwazam, ze najwazniejszy jest efekt koncowy. A nadto zrobienie dobrego kolazu czy zapozyczenia tez jest trudna umiejetnoscia. Ale po prostu warto wiedziec kto, co i jak :)

    A ze sa podporki sa to raczej pewne. Zdradzaja to detale jak pozostalosci po automatycznym ditheringu :)

    PS. Jeszcze tak w kwestii grafiki Valerona. Ta druga "Akagi-drive" tez jest swietna. Moim zdaniem niepotrzebnie tam dodal kolor, ktory psuje efekt. Widac, ze facet ma reke do czarno-bialych rysunkow. Ciekawi mnie, czy rysuje to na papierze czy od razu na kompie. Ma ktos do niego kontakt?

    Ten jego obrazek wygladalby czarno-bialy na Atari tak:

    • 8: CommentAuthorandys
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    06 - "LowRes Summertime" by Prof - interlace, ew jak ten screen, moze byc zrobiony z uzyciem opcji GigaScreen
    ->link<-
    podobna technika byla niedawno w niesamowitym demku mescaline synesthesia
    ->link<-
    na tv wyglada to nawet jak sie nie ma gigascrena dosc dobrze

    Obrazek 03 - "Meditime" by R0m, podparty jest również delikatnym multikolorem, więcej kolorów niz dwa w obrębie 8x8 pixeli. Wesja jest i na pentagona i na zwykly spectrum.

    Intro 01 - "Hello Hackers Top 2010 SE" niestety wyliczone sa tylko dla 71680 taktow czyli pentagona. Na spectrumie efekty na borderze nie sa prawidlowo wyswietlane.
    • 9: CommentAuthordiver4d
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    hi guys! nice to see you discussing the zx spectrum party :)
    just want to say that "LowRes Summertime" is drawn in multigigascreen mode and it consists from two 25hz blinking layers both - multicolor pictures. Multigiga mode is actually hiresolution, but pROF just used 8x2 elements to compose the picture. So gfx mode of "LowRes Summertime" can be called "8x2 multigiga", where each 8x2 dot has an independent color from 102-colors palette.

    btw Piesiu's work caused a big discussion between Spectrum artists because of unique technique and very good comic style!
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Hi Diver4d, glad to hear well-informed voice from ZX scene :). Thanks for technical details about multigiga mode. I'm wonder if this blinking is hard on real machine or almost invisible?

    BTW: how to contact Valeron? I'm really impressed by his hand-drawn mono pictures.
    • 11: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    @andys - dzięki za szczegółowe informacje.
    @diver4d - thanks for infos too, and welcome on atarionline forum.
    Piesiu and Ooz are our two Big Atari Gfx Stars and current leaders - top graphicans of Zx&C64 scene must be prepared for their higher level or remains them fight for only third and lower positions. ;)
    • 12: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    @Dracon - napisałem że dużo podpórek - w sensie takim że pracę są mało oryginalne , np.iron man. - looknij tu: ->link<-
    to samo się tyczy Las Vegas Parano itp..
    dla mnie taka praca nie wnosi nic nowego, a
    przerysowanie gotowych scen - uważam za banał - IMO
    II-sprawa po raz kolejny napisałeś , że całe szczęście "nie manga". kiedyś napisałeś o "run oskar run" że jest mangą - informuje cię to nie jest żadna manga, nigdy mangi nie rysowałem , oraz się nią nie interesuje -
    obrazek miał mieć charakter karykatury.
    • 13: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Ooz jest mistrz w znajdywaniu oryginalnych obrazków w sieci. Nie wiem jak on to robi ale podejrzewam że ma w domu jakiś komputer kwantowy z XXIII wieku ;)

    Rzeczywiście ciekawie to teraz wygląda. Mnie osobiście akurat nie dithering typu 2x2 czy 4x4 zaintrygował (jak to Kaz pisał) - bo człowiek w sumie też tak potrafi choć jest to zapewne mozolna robota, ale ten zwykły dither szyny (teraz jak widze na oryginalnym zdjęciu jest to rura) za postacią. Jest to pewnie bardzo trudne do zrobienia.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Irwin - nic nie pisalem o ditheringu 2x2 czy 4x4, bo to nie o to tu chodzi. To wlasnie USUNIETY dithering zdradza niektore obrazki :).

    Gdy jedna czesc obrazka jest inaczej wycieniowana, a druga - inaczej, to NAJCZESCIEJ nie swiadczy o tym, ze autor opanowal rozne techniki cieniowania tylko ze obrazek zrodlowy zmusil go do roznych sposobow poradzenia sobie z padaniem swiatla na zdjeciu pierwotnym.

    Ooz potwierdzil moje silne przypuszczenia co do Iron Mana. Naliczylem tam po pobieznym obejrzeniu detali trzy rozne sposoby cieniowania.

    Oczywiscie to nie jedyny element, ktory rodzi podejrzenia co do korzystania z podporek.

    Tak jak pisalem - nie potepiam, bo to akurat jest typowe dla kazdej sceny komputerowej, w koncu WIEKSZOSC tak zwanych grafikow scenowych to amatorzy, ktorzy lubia pikslowac (ja sie do takich zaliczam), a nie utalentowani graficy. A to jest przeciez pewna forma zabawy.

    Ale wiem, ze wielu osobom robi roznice czy glosuja na calkowicie oryginalna prace czy przetworzona. W takim ukladzie Piesiu spokojnie moglby wygrac.
    • 15: CommentAuthordiver4d
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Kaz, i don't know his email, but i wrote him PM.

    Irwin, wow, do Ooz really plan to invade that scenes? He is really cool and it will be more cool to see what he can done at ZX.

    Powrooz, yeah, there is a lot of copies at the every scene i know. And it is neverending battle of copy and nocopy pics. But seems that only artists judging with "copy/nocopy" criteria, and ordinary spectator just enjoying or not enjoying the picture.
    • 16: CommentAuthorirwin
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Pisałeś:

    Kaz:

    Zdradzaja to detale jak pozostalosci po automatycznym ditheringu


    A za automatyczny dithering często się uważa taki jaki pisałem. Czyli źle Cię zrozumiałem, teraz dokładnie wyjaśniłeś, o co Ci chodziło. Ok, masz rację, Piesiu zasłużył na pierwsze miejsce, zresztą to o nim piszą, a sumie to jest istotne a nie pozycja. Teraz inaczej bym głosował a nie ukrywam że Ironmanowi jako jedynemu dałem 5/5 (Piesiu dostał ode mnie 4/5).

    diver4d:

    Irwin, wow, do Ooz really plan to invade that scenes? He is really cool and it will be more cool to see what he can done at ZX.


    He is strictly Atari artist and for a long time I trying to convince him to start in the c64 gfx, no luck for now, but who knows?
    • 17: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    Prace na ZX fajne. Muszę przyznać, że moją uwagę również przykuła praca #6: fajny styl.
    Dla mnie najfajniejsza grafika Piesia.
    • 18: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    Irwin napisał:
    O obrazku Cobry: (...) Optymistycznie można by rzec: wysokie drugie miejsce! Zaś z drugiej strony ostatnie ;)

    Może 10-15 lat temu byłoby to ważne dla mnie, a obecnie? Chcę się nauczyć rysować, sprawia mi to frajdę, mąż patrzy i się dziwi, że mi się chce dłubać, synek nie daje:) a zajęte miejsce nie jest ważne.

    Teraz czas również na grafikę na atari...
    tylko dlaczego nie ma prostego edytora pod PC, żeby pixelować w danym formacie atarowskim, mieć podgląd i móc bez trudu potem zapisać. A w dodatku te tryby graficzne:(
    Graph2 jest też chyba nie dla mnie;)
    • 19:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    @Cobra:
    Graph2 ??? Tzn. masz na mysli ten niedokonczony edytor do logosowania/rysownia, autorstwa Adama Bieniasa? Zapowiadal sie swietnie (nawet ma obsluge myszy do Atari ST), ale niestety nie zostal skonczony. Podobno mial byc pomocniczym softem do VIdeo interFace (VIF) z Mirage.
    Czym pikslujesz? Czy joystickiem (pelen oldschool) czy mycha? ;)


    @Ooz: OK, teraz rozumiem. Sorki, ale tak mi sie w pierwszej chwili skojarzylo, i zaczalem sie obawiac, czy nie zmierzasz w strone mangowej stylistyki (ufff!).
    Mam alergie na mange/anime jako, ze uwazam iz europejska szkola komiksu jest wartosciowsza - stylistycznie i tematycznie.

    A moj dzisiejszy tekst komentujacy prace z w/w compo nie mial byc w zadnym razie "przytykiem" do Ciebie (tzn. do Twojej pracy), wyrazalem tylko swoje preferencje. :)
    • 20: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime25 Apr 2010 zmieniony
     
    Mialam na mysli uzywanie Grapf2font zbyt dużo opcji i skomplikowane to.
    Dracon+ ja używam głownie Project one i myszki.Na C64 nie pixeluje, gdyż od kiedy synek zaczął się poruszać musiałam sprzęcik schować a z zapisem w programach pod emulatorem też czasami pojawiały się krzaki i po żmudnej pracy okazało się, że nie wszystko zostało.
    A co do Atari to nie pixeluję, gdyż nie wiem za bardzo w czym miałabym to robić.Jakoś mnie nie przekonuje np rysowanie w Paint pod windowsem i konwertowanie.Rozmawiałam na ten temat z Kaz'em, który mi podpowiadał, żeby rysować w 4 kolorach i najlepiej partiami przerzucać grafikę.
    Wolałabym pixelować w danym trybie, a potem tylko wrzucić na atr i już. Ale y tego co wiem, to nie takie proste. Ale czy jest taki program jak Project one dla C64 (prosty i nie trzeba się martwić, że pixele i kolory się się zwalą) potem zostaje tylko save w prg i spakowanie.
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Sprawdzilem sobie przed chwila ten "Project1" i faktycznie niczego sobie.... Fajnie, jakby pod Windowz powstalo wlasnie cos takiego (na kilka trybow gfx), moze nawet odpowiednik kultowego juz XL-Art. :) Zapewne jednak wymaga to duzooo pracy. :-/
    A moze bys na razie przetestowala Atari Interlace Studio by TeBe, bo "lepszy wrobel w garsci..." ? ;)
    • 22: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime25 Apr 2010
     
    Dracon dzięki za info-przetestuję w tygodniu i dam ci znać jak to widzę.
    A project one też ma kilka błędów. Dla mnie podstawowy to częste błędy przy zapisie w Hiresie. Ale dla pixelowania w multi wystarczy (innymi trybami nie bawiłam się).
    • 23:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime26 Apr 2010 zmieniony
     
    Ozzy, Piesie i Irwiny (i każdy to chce spróbować swoich sił na C64) - przypominam, że dwa tygodnie przed X-2010 odbędzie się Silesia 4 pod Katowicami.

    Z tego miejsca zapraszam Was serdecznie (z produkcjami, czy bez) :)



    Irwin:

    Z reszty prac: warto zwrócić szczególną uwagę na zwycięską muzę z Zx'a "Transistor of Hacker" by MmcM - z miejsca wpadła mi w ucho, gdyby taką perkusję mieć na pokeyu...

    Powinno być się dać udać :)


    Na marginesie, Tranzystor Hackera do odsłuchania tutaj.
    • 24:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Apr 2010
     
    Booker: niech Cię uściskam :D
    • 25: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime26 Apr 2010 zmieniony
     
    No właśnie, Booker ma rację: żadnego zlotu atarowskiego w tym czasie nie macie, więc przybywajcie
    • 26:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime26 Apr 2010
     
    MaW: a za co ta przyjemność? :)
    • 27:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Apr 2010
     
    Ech, chyba zbyt wcześnie się cieszyłem - ale nawet numerek się pokrywa z numerkiem SSAwKi - myślałem, że pisząc "Silesia 4" masz ją na myśli :P
    • 28:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    Sorry :D
    • 29: CommentAuthordiver4d
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    @Kaz Valeron's email: camahacyke at mail dot ru
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Apr 2010
     
    Thanks Diver4d!
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2010
     
    Email poszedl do Valerona, zobaczymy czy mozna z nim pisac po angielsku czy bedzie trzeba sie zmusic do pisania z nim po rosyjsku.
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime2 May 2010 zmieniony
     
    Czy mogę dostać obrazek Valerona w postaci źródłowej (chyba .scr)?

    Edit: Nie potrzeba (nie zauważyłem linka do źródeł).
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2010
     
    Valeron odezwal sie, sympatyczny czlowiek.

    Chociaz twierdzi, ze nie jest artsta i rysowac nie umie, to prosze bardzo, to sa wipy jego prac:

    Sempai WIP



    Akagi-drive WIP

    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2010 zmieniony
     
    Zacytuje Valerona, poniewaz pisal cyrylica, a ja lubie taka egzotyke ;).

    "Отлично, рад познакомиться!

    Я не художник, я не умею рисовать на бумаге. Я думаю, я не умею рисовать вообще. Эти три моих рисунка были созданы ради нашего пати. Последние годы HackerTop был не очень популярным и я боялся что никто не примет участия в этом году. Поэтому я хорошенько постарался за эти два месяца для того что бы создать приятные рисунки, которые могут быть интересными для зрителей и смогут привлечь других художников. Моя цель не в том что бы выиграть компо, а повысить авторитет нашего фестиваля. И я счастлив видеть столько работ в этот раз. Надеюсь следующий HackerTop будет еще лучше!

    Так что я не художник. Я не рисую вообще. У меня нет других рисунков за исключением этого ->link<- . Я не изучаю рисование и не планирую это в будущем. Я нарисовал только для HackerTop. Если хочешь можешь посмотреть промежуточные стадии моих рисунков на этой странице форума ->link<- . Я использовал программу ZXPaintbrush на PC и ArtStudio+мышь на Spectrum. Если есть еще вопросы буду рад на них ответить."

    Historia jest wiec nastepujaca:

    Valeron nigdy nie posluguje sie w internecie niczym innym poza ksywka. Napisal za to, ze mieszka niedaleko Grodna na Bialorusi i jest milosnikiem ZX Spectrum. Jeszcze 10 lat temu mieli tam sporo ZX Spectrum, organizowali co roku HackersTop i to byla swietna okazja, zeby spotkac innych maniakow tych komputerow. Obecna impreza to takie wlasnie spotkania po latach (cos jak nasza Orneta zapewne).

    Veleron napisal, jak mozna przeczytac powyzej, ze grafikiem ani artysta nie jest i rysowac w ogole nie umie :). Co jak widac - nie jest prawda, bo wyszlo mu swietnie. Zmusil sie do rysowania tylko dlatego, ze obawial sie, ze nie bedzie w tym roku zadnych grafik. Nie jest organizatorem HT, ale ma sentyment do tego zlotu. Zawzial sie i przez dwa miesiace rysowal, zeby to jakos dobrze wygladalo i sie podobalo ludziom. Nie zamierzal wygrywac kompo tylko podniesc autorytet zlotu liczba prac i zachecic innych (o, doskonale to znam z autopsji :D).

    Cieszy sie, ze sie udalo, pojawilo sie sporo prac i ma nadzieje, ze nastepny HT bedzie jeszcze lepszy.

    Jedyny obrazek, ktory wykonal kiedys:
    ->link<-
    Stany posrednie, ktore pokazalem post wyzej, mozna bylo zobaczyc na forum tutaj:
    ->link<-

    Do rysowania uzyty byl ZXPaintbrush na pececie oraz ArtStudio z myszka na Spectrum.

    Etatowym grafikiem zostac nie zamierza. A szkoda, bo chcialem go namowic na wymiane - jak narysuje cos na Glucholazy czy inne nasze party to ja bym narysowal cos na nastepne HT :D
    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 May 2010 zmieniony
     
    A moze by tak zrobic gdzies na AOL kacik "narzedziowy" z edytorami/konwerterami graficznymi na inne platformy, tak aby maloatarowcy mogli robic "inwazje" na inne platformy? ;)
    Moze warto w jednym miejscu zebrac i krotko opisac dobre narzedzia dla C64 (Timanthes, Project One) i ZX'a (ZXPaintbrush czy Retro-X) ? ;)
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2010
     

    Dracon:

    A moze by tak zrobic gdzies na AOL kacik "narzedziowy" z edytorami/konwerterami graficznymi na inne platformy, tak aby maloatarowcy mogli robic "inwazje" na inne platformy? ;)


    Nie jestem zainteresowany robieniem inwazji na inne platformy, zalezy mi na czyms odwrotnym: zrobieniu inwazji autorow z innych platform na Atari.

    Jednak chyba przekonalem Valerona na wymiane, jest szansa ze wystawi cos na Atari :D. Na razie jestesmy na etapie tlumaczenia, jakie tryby ma Atari.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 May 2010 zmieniony
     
    Dogadalismy sie z Valeronem. On wystawia na atarowskim party (namawialem go na Glucholazy), a ja na nastepnym HackersTop (jesien lub zima tego roku).
    • 38: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime11 Jun 2010
     
    Za tydzień w Woroneżu (Rosja) odbędzie się Spectrumowo/Commodorowskie party ArtField 2010, jeśli ktoś ma trochę wolnego czasu i czuje się na siłach, to zachęcam do popixelowania, ja postaram się wystawić grafikę na ZX'a.

    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jul 2010
     
    W wersji angielskiej nie widac rezultatow (error na stronie), jest tylko w rosyjskiej.

    Piesiu, czemu sie nie chwalisz, ze zajales drugie miejsce? Pokaz rysunek i stresc wyniki - byloby fajnie, gdyby w osobnym watku.
    • 40: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime1 Jul 2010
     
    Oj, bo to tak nieładnie się przechwalać ;), poniżej wszystkie prace wystawione na composy:

    ->link<-

    Niestety ja ciemny nie wiedziałem, że na ichniej scenie jest takie przyzwolenie na przerysowywane grafiki :/,



    drugi raz z rzędu dostałem baty od "podpieranego" obrazka, na dłuższą metę może to zirytować :(.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jul 2010 zmieniony
     
    Brawo! My i tak wiemy, kto byl najlepszy :D

    Drugie miejsce, ale obrazek oryginalny Piesia:



    PS. A co to za konkurencja "Gigascreen graphics"?
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    Gigascreen to tryb z interlacem. Pozwala na uzyskanie 120 kolorów na ekranie (naprzemiennie wyświetlane dwa ekrany).
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    Miga taki tryb?
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    Zależnie od doboru kolorów i bezwładności ekranu tv :)
    • 45:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime2 Jul 2010
     

    Piesiu:

    drugi raz z rzędu dostałem baty od "podpieranego" obrazka, na dłuższą metę może to zirytować :(.
    Weź nie przejmuj się, zaciśnij zęby, a po wystawieniu paręnastu prac będziesz za samo tylko pokazanie screena z "jedną kreską" i podpisanego "Piesiu" na pierwszym miejscu w którymkolwiek z konkursów.
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    @Piesiu - jak zwykle wypas grafa. :) W czym ja rysowales??


    Co do tego pierwszego miejsca, to jak to naprawde bylo:
    czy koles narysowal (?) sobie taka tapetke (bo chyba "pozyczenie" sobie z obcego zrodla to przegiecie), skonwertowal czyms na ZX-a i lekko poprawil? Czy sie myle?
    • 47: CommentAuthorandys
    • CommentTime2 Jul 2010 zmieniony
     
    Ja już pisałem czym jest gigascreen. Zalożenia, że miga są poniekąd błędne. To zależy od sprzętu. Wbudowany gigascreen w pentagona i scorpiona nie powoduje żadnych interlaców tylko odpowiednio miksuje dwa banki pamięci obrazu tak aby dawać kolory pośrednie. Z powodzeniem można się przekonać o tym trybie włączając ją w dosłownie każdym emulatorze. Z kolei nie powoduje to wymuszenia, że nie zadziała to na sprzęcie bez tego mechanizmu np na modelu 128, 128+2 itp powodując właśnie efekt interlace.

    Tak więc idąc za wiki...

    Two specially prepared images are displayed on the screen rapidly after each other. The palette is increased to approximately 102 colors due to the color-mixing effects of the rapid flipping between images.

    For Pentagon machines, a hardware modification is available which directly combines the two alternate screen areas into the video signal, thus eliminating the flicker associated with this method. Furthermore, the gigascreen and hicolour techniques may be employed together to produce even richer-coloured images; this format has been named DithVIDE and BZither, both names referring to the dithering methods employed when converting true-colour images to the format.

    Przełączanie banku obrazu od modelu 128 wykonuje się jednym rozkazem out. Stąd pomimo ogromnej trudności w scrolowaniu ekranu na speccy, to bardzo łatwo jest zmienić natychmiast jego calość;p (double bufor, a nawet quadro.:)..)

    całość tego mechanizmu pokazuje demko



    Piesiu gratuluje kolejnego sukcesu! Podobają mi się twoje obrazki i tak na dobrą sprawę moim zdaniem powinieneś wygrać.
    • 48: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    @andys: Dlaczego 102? Z rachunków wychodzi 120... =(1+15)*15/2. Eliminowane są te najbardziej mrugające (po co, skoro jak piszesz, na niektórych modelach sprzętowo załatwiane jest mieszanie i nie ma interlace)? Tym bardziej, że np to: ma 113 kolorów. Więc skąd te 11?

    @Piesiu: Gratulacje!

    Jeśli mogę się podzielić swoimi faworytami to były to:

    doskonałe
    1. ->link<-
    2. ->link<-

    ciekawe
    3. ->link<-
    4. ->link<-

    i techniczna
    5. ->link<-

    ale ja to się nie znam, a lubię tylko oglądać :)
    • 49: CommentAuthorandys
    • CommentTime2 Jul 2010
     
    Zakrecona jest ta sprawa z tymi kolorami. Diver w tym temacie ->link<- wyjasnil dlaczego 102. No i w ogole przez ten bright ktory obejmuje cala dlugosc 8 pikseli, nie jest tak, że mozna sobie niezaleznie kolory stawiac, druga polowka jesli pierwsza jest rozjasniona rowniez tez byc musi.
    Pomijam jeszcze to, ze dziwaczne klony potrafia jednak miec dwa kolory jasnosci czarnego;p
    • 50: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime3 Jul 2010
     
    Dzięki Panowie za miłe słowa :).

    @MaW - OK, zaciskam zęby i zaczynam rysować kolejną zx'ową grafę :), oczywiście nie zaniedbując Atarynki (jak dobrze pójdzie to na Głuchołazy polecą 3-4 grafy na XL/XE i ST)

    @Dracon - na Spectruma rysuję w Retro-X, może też byś spróbował coś w nim machnąć (za tydzień party DiHalt, a za dwa Arok) i nawet nie koniecznie odrazu w kolorze (co sprawia trochę problemów, bo tylko 2 kolory w bloku 8x8 pixeli), ale w formie czarno-białego szkicu (takie grafiki też lądują wysoko), a wtedy rysujesz w czym chcesz (i np. przy użyciu tabletu), byleby było w rozdziałce 256x192 w dwóch kolorach, wczytujesz taką grafę np. w Retro-X i konwertujesz ją do spectrumowskiego formatu.
    Autorem grafiki z pierwszego miejsca jest Prof jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy spectrumowy grafik, poniżej link z jego imponującym dorobkiem:

    ->link<-

    tym bardziej nie rozumiem po co mu te podpórki, jest pewnie w stanie wypixlować na ZX'sie wszystko co mu do głowy przyjdzie, a on drugi raz z rzędu (miesiąc temu grafa IronMan w Grodnie) zrzyna grafe z gotowca, chociaż nie wiem kto w oryginale jest autorem "Aloha", jeśli on sam najpierw namalował ten obraz, a później tylko przeniósł na Spectrusia to zwracam honor.