atarionline.pl XC11 i TURBO ROM - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorZenon
    • CommentTime25 Jun 2024
     
    TURBO ROM i XC11
    Jest takie coś: magnetofon XC11 a w środku wbudowane TURBO ROM.
    Wbudowane to dużo powiedziane, upływ czasu spowodował że wykryłem już 9 usterek różnego kalibru, w tym puściły luty i przewody dyndają jak chcą i kiedy chcą. Na obudowie jest nalepka Janusz Żurek, tak, ten sam z Krakowa. A to zobowiązuje by magnetofon odzyskał dawny blask.
    Zatem, z tyłu obudowy wbudowany jest przełącznik. W pozycji "A" wczytywać ma w normalu, w pozycji "B" wczytywać ma w Turbo. To jest jasne.
    Druga sekcja przełącznika ma zwierać piny 5 i 7 gniazda SIO w magnetofonie.
    Rozumiem że w momencie jak włączone jest TURBO. (Command, DataOut zwarte"
    I teraz, jak z obsługą odtwarzania Turbo.
    Z tego co wyczytałem, na taśmie nagrany ma być loader w normalu, więc przełącznik powinien być w pozycji "A" by go odczytać, jednocześnie piny 5 i 7 SIO rozwarte.
    Gdy loader się wczyta, należy przełącznik przełączyć w pozycję "B", wtedy piny 5 i 7 zostają zwarte i wczytuje w systemie Turbo.
    Przy nagrywaniu na taśmę przełącznik powinien być w jakiej pozycji? Obojętne, czy w pozycji Turbo by jednocześnie piny 5 i 7 SIO były zwarte?
    Nie ma do tego kartridża, a polecenie, prośba jest taka. Zenon, ożyw mi to, wrócą wspomnienia z dzieciństwa.
    Właściwie kartridż jest, to TURBO ROM PLUS, a to chyba późniejsza wersja TURBO ROM. Czy będzie działać?
    W pierwszej kolejności trzeba rozpracować jak dyndające przewody mają być wlutowane w płytkę i do przełącznika. Reszta potem.
    Ktoś coś wie by ocalić i ożywić ten XC11 ? A może ma to działać inaczej niż opisałem . . .
    • 2:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime26 Jun 2024
     
    Zawsze mnie to ciekawiło o co chodziło w tych wersjach z przełącznikiem, bo programy z loaderem w normalu miały po loaderze sygnał w turbo natychmiast, nawet silnik się nie zatrzymywał. Więc czasu na pstrykanie nie było. "Pstryka" miał kolega i on też miał cartridge... i sobie sam programy konwertował (nagrywał).

    Moja wersja z mapasoftu (z tym że dla XC12) nie ma przełącznika. Więc niby sprawa jasna. ALE tak w sumie to nigdy nic nie nagrywałem w turbo bo po prostu latałem do mapasoftu.

    Może tu jest jakiś klucz, że albo można nagrywać ale trzeba pstrykać i mieć carta. Albo niby automat ale pozwierane na jakiś diodach/rezystorach i nagrywanie... w mapasofcie.
    • 3: CommentAuthorZenon
    • CommentTime26 Jun 2024
     
    Jestem ze Świętochłowic
    Magnetofon miał kilka usterek, między innymi pozrywane przewody do przełącznika. Odtworzyłem to, ale nie znam tego turbo więc nie wiem jak obsługiwać zapis, odczyt. W szczegółach, kiedy przełączać przełącznik by linie (piny 5 i 7) SIO były zwarte.
    • 4: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime27 Jun 2024
     
    Przełącznik zwierasz przy odtwarzaniu w turbo a rozwierasz przy nagrywaniu lub odtwarzaniu normal.
    Ja dorobiłem automat: ->link<-
    • 5: CommentAuthorZenon
    • CommentTime27 Jun 2024 zmieniony
     
    Tak, czytałem to i dziękuję za pomoc.
    Ale i tak trzeba mieć jakieś oprogramowanie (KOS? dla tego Turbo) by nagrywać.
    Dopiszę tu.
    Godzina 11.45 wczytała się gra w systemie TURBO ROM. Magnetofon ma przełącznik więc póki co nie kombinowałem z wbudowaniem scalaka, ale przyjdzie i na to czas.
    Niestety, nie mam oprogramowania by wypróbować zapis w Turbo.
    Ktoś coś wie..... gdzie znaleść.
    Chyba nie ma, więc zrobię: schemat, opis przeróbki magnetofonu etc... tylko znajdę czas.
    Jeszcze jeden dopisek (jak mózgiem ruszyłem)
    W bazie programów AtariOnline jest oprogramowanie, jakimsik sposobem trzeba to ściągnąć.
    • 6: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime27 Jun 2024 zmieniony
     
    Turgen pomoże ;)
    ->link<-

    Wygeneruj sobie TSFX (plik XEX) i zapuść z jakiegoś wgrywadełka lub carta. Nagra wtedy na magnetofon.
    • 7: CommentAuthorZenon
    • CommentTime27 Jun 2024
     
    Muszę znaleść czas na to. Na razie zajęty jestem drugim magnetofonem, ma wbudowane TURBO ROM PLUS. I jest do obsługi kartridż w komplecie.
    Gdzieś tam wyczytałem że to turbo czyta programy BLIZZARDA, więc może być ciekawie.
    No ale, czas .... czas .... na emeryturze trudno o niego :)
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Jun 2024
     
    No tak.
    Po emeryturze jest go zdecydowanie więcej.
    :) :) .
    • 9: CommentAuthoradi
    • CommentTime29 Jun 2024
     
    No tak. Zależy gdzie się wyląduje. W pewnych miejscach może się czas dłużyć ;).
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Jun 2024
     
    Jak Basil w normalu :)

    Nie idźmy tą drogą:)