atarionline.pl ATARI JAGUAR - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime3 Jun 2010
     
    czytając różne artykuły o KOCIAKU natrafiłem na kilka rozbieżności; może ktoś z Was wie jak to było naprawdę.
    np. ile sztuk jaguara sprzedano oficjalnie? jedne źródła twierdzą, że tylko 250.000 a inne ,że 4.100.000 różnica jest olbrzymia stąd moje pytanie.
    Albo np. ze pojemność kartridża to tylko 6 MB, a ponoć na premierze KOTKA chwalono się że dzięki specjalnej kompresji kartridże mogą pomieścić 24MB.
    Albo taka rzecz dużo ludzi upatruję szybką porażkę tym że nośnikiem danych był właśnie kartridż ale przecież 3 lata później premierę miało NINTENDO 64, gdzie nośnikiem też był kartridż, a mimo to 64 bitowe Nintendo sprzedano w liczbie ok. 34 milionów egzemplarzy !!! i było HITEM
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jun 2010 zmieniony
     
    ile sztuk jaguara sprzedano oficjalnie? jedne źródła twierdzą, że tylko 250.000 a inne ,że 4.100.000 różnica jest olbrzymia stąd moje pytanie.


    Podaj te zrodla to moze bedzie mozna je zweryfikowac pod katem wiarygodnosci. Angielskojezyczne Wiki podaje chyba najwiarygodniejsze zrodlo, wewnatrzna informacje z Atari:

    "April 12, 1996, Atari informed their stockholders of the truly dire nature of the Jaguar business: From the introduction of Jaguar in late 1993 through the end of 1995, Atari sold approximately 125,000 units of Jaguar. As of December 31, 1995, Atari had approximately 100,000 units of Jaguar in inventory."

    Nawet jak sprzedali wszystko co mieli w magazynie i naprodukowali w miedzyczasie nowych Jagow to nalezy przypuszczac, ze laczna produkcja blizsza bedzie 250 tysiacom niz 4 milionom.

    Albo np. ze pojemność kartridża to tylko 6 MB, a ponoć na premierze KOTKA chwalono się że dzięki specjalnej kompresji kartridże mogą pomieścić 24MB.


    Tak, cart moze miec do 6MB. A kompresja oczywiscie powoduje, ze mozna zmiescic wiecej danych.

    Albo taka rzecz dużo ludzi upatruję szybką porażkę tym że nośnikiem danych był właśnie kartridż ale przecież 3 lata później premierę miało NINTENDO 64, gdzie nośnikiem też był kartridż, a mimo to 64 bitowe Nintendo sprzedano w liczbie ok. 34 milionów egzemplarzy !!! i było HITEM


    Te opinie zapewne wziely sie stad, ze WOWCZAS sadzono, ze cartridge to przezytek, a przyszloscia sa dyski (ceny dyskow CD gwaltownie spadaly na poczatku lat 90-tych i byly znacznie tansze i wielokrotnie pojemniejsze od cartow; jest przeciez roznica miedzy 6MB a 650MB). Atari tez przeciez rozpoczelo prace nad swoim napedem CD i w ostatnich chwilach zycia konsoli mozna go bylo kupic.

    Ale osobiscie watpie, zeby catridge jako nosnik byl przyczyna porazki. A nawet jego niewielka pojemnosc (przeciez w tych czasach gry na Atari ST i Amige zajmowaly juz po kilka dyskietek, a wiec mialy po kilka MB. Jaguar ze znacznie bogatsza grafika, mozliwosciami pokazywania wstawek filmowych potrzebowal do pelnego wykorzystania swoich mozliwosci czegos wiecej niz carta o pojemnosci do, teoretycznie, 24MB).

    Jezeli zas chodzi o porownywanie Nintendo z 1998 roku z Atari z 1995 roku to tak jakbys porownywal supermarket Tesco z moim osiedlowym sklepikiem. Atari w czasach synow Tramiela bylo mala firemka, ktora miala silna marke, ale biznesowo nie znaczyla prawie nic. Zarzucili produkcje komputerow, bo branza szla w strone PC i zabrali sie za konsole, bazujac na sile marki. Czy zabraklo szczescia czy doswiadczenia czy konkurencja byla za silna czy za pozno weszli na rynek - to juz kwestia do dluzszych dyskusji, pewnie wszystkiego po trochu.
    • 3:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime4 Jun 2010
     
    Moim zdaniem, jest kilka przyczyn porażki Jagura. Postaram się wymienić je w punktach.
    1. Konsola pojawiła się zbyt późno na rynku. To był okres gdy gry z 2D migrowały do 3D. Jaguar miał duże możliwości 2D, ale mierne 3D - m.in. brak sprzętowego teksturowania (jedynie cieniowanie Gourauda). Za 1-1.5 roku na rynku pojawił się Sony PSX, który mógł już teksturować 500.000 wielokątów (oczywiście teoretycznie).
    2. Brak w podstawowej wersji napędu CD. W tym okresie zaczęły rozwijać się produkcje "multimedialne" z animowanymi wstawkami, filmikami itp. Do tego potrzebny był napęd CD. Więcej pamięci - większe możliwości. W przypadku Jaga można było oczywiście dokupić osobno CD, ale był to dodatkowy wydatek i kłopot (dla leniwych amerykańskich klientów).
    3. Brak dobrej jakości oprogramowania. Jedynie kilka tytułów było dobrych (Doom, AvP, można je zresztą wymienić na palcach jednej ręki). W większości przypadków gry były, albo bardzo nieudane, np. Kasumi Ninja (nieudane naśladownictwo Mortal Combat, czy SF2) czy Fight For Life (tutaj było widać problemy Jaguara w generowaniu grafiki 3D), albo proste konwersje z innych platform (Ray Man, Cannon Fodder, Zool).
    4. Słaba reklama i marketing. Choć tutaj może nie było tak źle. Wszak Jaguar reklamowany był hasłem, że jest pierwszą 64-bitową konsolą do gier. Nie wiem jak support od firmy Atari dla producentów gier. Ale wnioskując po wydanych tytułach również nie było z tym najlepiej.
    • 4: CommentAuthorAxi0maT
    • CommentTime8 Jun 2010 zmieniony
     
    Ja bym dorzucil tu jeszcze slabiutki procesor glowny. Zwykla motorolka znana z Amigi 500 czy Segi Mega Drive to raczej niepowazne podejscie do sprawy. Jak sie ma taki procek i kartridz za nosnik informacji to mozna konkurowac z innymi konsolami z tej samej ligi - a wiec co najwyzej SNES i Mega Drive. Nie pojawialy sie gry, ktore by wykorzystaly moc drzemiaca w Jaguarze, bo co z tego ze mozna bylo szalec w 2D jak nie bylo gdzie tych obrazkow upakowac? 6MB to smiech na sali. Praktycznie zerowe wsparcie dla 3D ugotowalo konsolke w niecaly rok, po tym jak sie pojawila konkurencja od Sony i Segi. Odnosnie Nintendo 64 i jego nosnikow to przede wszystkim mogly byc duzo wieksze niz te na Kocura - bo az 64MB. Poza tym 99% tytulow na N64 to gierki 3D, a wiec garsc teksturek wykorzystywanych wielokrotnie w trakcie gry. Taki hit jak Super Mario 64 zajmuje 8MB, wiec naprawde daloby sie go niemal wcisnac na Jaguara... problem w tym ze to wszystko jest 3D. Z innych ciekawostek to pamietam jeszcze, ze byl jakis problem z kontrolerem pamieci, ktory potrafil skutecznie zniechecac potencjalnych developerow ;)
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Udało mi się dziś kupić tanio Jaguara, ale nie włącza się - po rozebraniu widać że zielona dioda koło włącznika nie zapala się. Zasilacz podłączyłem dedykowany a potem taki dopasowany. Czy ktoś w Szczecinie zajmuje się naprawą takiego sprzętu lub ma jakiś pomysł jak to zrobić? Elektronikiem nie jestem.
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Jeśli ktoś chce to mogę odwdzięczyć się dodatkowo jakimś klonem Atari 2600. Jeśli nie będę mógł go naprawić, to oddam Jaguara w dobre ręce, ale jakiemuś atarowcowi wiedząc że nie powędruje od razu na aukcję.
    • 7: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Sep 2010 zmieniony
     
    A carta wlozyles? Jaguar bez carta sie nie uruchomi.Z zasilaczem tez uwazaj, bo Jag ma specyficznie rozwiazane uklad zasilania i mozna bardzo szybko i skutecznie upalic przetwornice.
    • 8: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Nie dostanie zasilania bez carta w środku? Dzięki za informację, może tylko w tym problem, sprawdzę w domu.
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Nie dostanie. Zasilanie przechodzi przez carta i dopiero idzie dalej do przetwornicy w Jagu. Mozna to obejsc zwierajac piny w slocie carta (wtedy wyswietli logo JAGUAR) ale nie pamietam ktore. Warto tez przeczyscic slot na carty bo zasniedzialy nie bedzie laczyl i tez Jag sie nie uruchomi.

    Powtarzam o zasilaczu, UZYWAC ORGINALNEGO!!!
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Dzięki, pomogło i Jaguar działa. CyberMorph to gra hm dyskusyjna. W każdym razie nie dołączał bym jej do konsoli.
    • 11:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime6 Sep 2010 zmieniony
     
    to prawda gra nie jest reklamą możliwości Kociaka.
    ATARI KARTS, TEMPEST 2000, I-WAR, DOOM, ALIEN vs..
    RAYMAN też jest świetny i to są super gierki..
    szkoda ze kilka ciekawych prototypów nigdy nie ujrzało światła dziennego np;






    • 12:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime6 Sep 2010 zmieniony
     
    gdyby ATARI wstrzymało się jeszcze trochę z wywieszeniem białej flagi to mielibyśmy;

    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    To ostatnie to taki nowoczesny "Stealth", a na drugim poziomie "Gyruss".
    • 14: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime8 Mar 2011
     
    Zdecydowanie support.
    Brak supportu = brak GRYWLANYCH gier
    reklamę robią odbiorcy supportu, jest to w ich interesie.

    w czyim interesie było wykazywanie potęgi Jaguara?
    Son's of Tramiel Valgodesko. End.

    Oowszem, zgodzę się że 1993 byłby lepszym rokiem debiutu.
    Przy takim supporcie i tak gówno by to zmieniło.

    Myślę, że z tym 3D, to przesada;
    1. Przede wszystkim liczy się grywalność gry, na tym można wygrać i przyćmić rózne niedostatki; Na PSX bardzo wiele gier też jest najwyżej quasi3D, choć sprzęt pozwalał na więcej.
    2. Jeśli na XL/XE powstaje VBXE, to jakie były potencjale rozwojowe możliwości kocura? Ale za szybko zdechł, bo brak supportu. Konkurencja dawala support, zeżerli go po prostu.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2011
     
    Witek Warczak, ktory zajmowal sie w Atar Systemie (najwiekszy dystrybutor Jaga w Polsce w latach 90-tych) strona sprzetowa twierdzi, ze jedna z waznych przyczyn slabego rozwoju oprogramowania na Jagu bylo zmuszanie dystrybutorow gier do developmentu na Atari TT030. Jezeli ktos chcial pisac gry dla Jaga to musial za okolo 40 000 dolarow zakupic odpowiedni sprzet i soft od Atari.

    Jesli dobrze zrozumialem Witka - nie chodzilo nawet o ta kwote, chociaz o tyle obnizaly sie potencjalne zyski producenta/wydawcy gry, a wzrastalo ryzyko prac nad gra. Problem w tym, ze istniejace na rynku firmy mialy wlasne systemy developmentu, rozwijane latami, bazujace najczesciej na pececie i customizowanych programach. Zmuszanie do pracy na innym sprzecie, z innym softem zawsze wprowadza zamieszanie i opoznia prace. Wiekszosc producentow wolala wstrzymac sie z zakupem development kit i wyczekiwac, az konsola sie sprzeda w wiekszej liczbie egzemplarzy.
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Mar 2011 zmieniony
     
    Nie jestem jakimś miłośnikiem Jaga (jak bym był to pewnie bym na niego pisał gry), jednak nie mogę się z tym zgodzić:

    Rastan:

    czy Fight For Life (tutaj było widać problemy Jaguara w generowaniu grafiki 3D)

    Axi0maT:

    Praktycznie zerowe wsparcie dla 3D ugotowalo konsolke w niecaly rok, po tym jak sie pojawila konkurencja od Sony i Segi.

    Konsola Jaguar była wtedy kiedy pojawiła się na rynku najbardziej zaawansowaną maszynką na świecie. Nie jest mi znana żadna konsola ani komputer który w 1992 roku (a pokaz Jaguara odbył się jeszcze przed premierą Falcona na Cebicie czy na innej imprezce) miał jakiekolwiek wsparcie sprzętowe dla 3D. Pamiętajmy że 1993 rok to era tzw. akceleratorów graficznych do pecetów, czyli takich blitterów w kartach graficznych, co miało przyspieszyć rysowanie okienek w Windows. Ani Atari, ani Apple, ani Commodore, Ani Sega, Ani Nintendo nie miało wtedy nic co miałoby sprzętowe 3D.

    Pamiętam jak w tamtym okresie pokazywałem opisy i pierwsze grafiki z tej konsoli właśnie w tamtych czasach (jeszcze przed premierą), co prawda cześć z tych grafik okazała się fake i to wprowadzonym wprost przez Atari (lub po prostu nie dokończono tych gier lub rozwiązań). Jednak wtedy wszyscy, którzy interesowali się sprzętem i grafiką 3D byli pod kolosalnym wrażeniem możliwości, wydajności i parametrów Jaguara (choćby sama grafika 24 bitowa była wtedy rzadkością).

    Sytuacja się zmieniła dopiero kilka lat później po premierze Sony i to też nie od pierwszego dnia.

    Axi0maT:

    Ja bym dorzucil tu jeszcze slabiutki procesor glowny. Zwykla motorolka znana z Amigi 500 czy Segi Mega Drive to raczej niepowazne podejscie do sprawy.


    Nie przesadzajmy Motorola jest wykorzystywana do dziś do produkcji automatów do gier. Jej moc jest wystarczająca do robienia dobrych gier, szczególnie gdy ma obok siebie silne chipy wspomagające.
    • 17: CommentAuthorstreak
    • CommentTime11 Mar 2011
     
    Cytat TDC: "Konsola Jaguar była wtedy kiedy pojawiła się na rynku najbardziej zaawansowaną maszynką na świecie. Nie jest mi znana żadna konsola ani komputer który w 1992 (a pokaz Jaguara odbył się jeszcze przed premierą Falcona na Cebicie czy na innej imprezce) roku miał jakiekolwiek wsparcie sprzętowe dla 3D. Pamiętajmy że 1993 rok to era tzw. akceleratorów graficznych do pecetów, czyli takich blitterów w kartach graficznych, co miało przyspieszyć rysowanie okienek w Windows. Ani Atari, ani Apple, ani Commodore, Ani Sega, Ani Nintendo nie miało wtedy nic co miałoby sprzętowe 3D."

    Release jaguara przypadlo na pazdziernik 1993. Tego samego roku , miesiac pózniej wydano 3DO, która była konsolą mocniejszą w 3D niz Jaguar. Obie w stadium projektu byly pokazywane rok wczesniej.
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Mar 2011
     
    streak: 3DO to bardzo fajna konsola, jednak nie mogę znaleźć nic o tym, że miała jakiekolwiek wsparcie dla 3D. np.

    en.wiki:

    Two accelerated video co-processors capable of producing 9-16 million pixels per second (36-64 megapix/s interpolated), distorted, scaled, rotated and texture mapped.

    Jednak w Jagu szybkość była liczona w wielokątach z cieniowaniem.

    Chcę jeszcze raz podkreślić, że mówię że wtedy mało który sprzęt miał 24 bitową grafikę oraz jakiekolwiek wsparcie sprzętowe dla 3D.
    Oczywiście zarówno Jag i 3DO miały DSP, jednak nie o to tu chodzi bo Atari Falcon 030 też miał DSP.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2011
     
    W magazynie "Desktop Info" mozna przeczytac miedzy innymi taki fragment o rzeczonych konsolach:



    Zwroce tez uwage, ze aktualnie mozna linkowac bezposrednio na interesujacych nas czasopism, tutaj linkuje do wspomianego "Desktop Info":

    ->link<-
    • 20: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Czy te reklamy Jaguara ze spółkującymi orangutanami i gumową lalą są oficjalne?
    ->link<-
    ->link<-
    • 21: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Nov 2015 zmieniony
     
    Tekst z Top Secretu:
    "Jaguar. Jest to jedyna konsola, potrafiąca
    (po dokupieniu odpowiedniego
    sprzętu) tworzyć obraz w nap-
    rawdę wysokiej rozdzielczości
    (ponad 1300 w poziomie, nic nie
    wiadomo o rozdzielczości piono-
    wej - najwyższa jaką znalazłem
    to 576 pikseli, co jest mniej wię-
    cej liczbą widocznych linii pozio-
    mych w telewizorze). Choć Jagu-
    ar jest zachwalany jako pierwsza
    konsola 64-bitowa, nie jest do
    końca prawda - 64-bitowa jest
    w nim wyłącznie szyna danych.
    Spośród trzech najważniejszych
    dla całej konstrukcji procesorów
    dwa, „Tom" i „Jerry”, mają po 64
    32-bitowe rejestry. Tom odpowia-
    da za obsługę grafiki, Jerry - za
    dźwięk, oba mają identyczną
    prędkość (26,6 MIPS). To, że
    prędkość obu jest taka sama nie
    wynikało z fizycznej pojemności kar-
    tridża (4 MB), jednak nie oszukuj-
    my się - w przypadku plików gra-
    ficznych i dźwiękowych uzyska-
    nie stopnia kompresji wyższego
    niż 50% jest już sukcesem i nie
    ma tu nic do rzeczy technologia -
    praw fizyki pan nie zmienisz i nie
    bądź pan kiep, jak mówił Kobu-
    szewski do Pawlika. Akurat tutaj
    nie chodzi o prawa fizyki tylko
    o teorię informacji, ale jej prawa
    też są nieubłagane, i na kartridżu
    o pojemności 4 MB zmieści się
    120 razy mniej, niż na płytce CD,
    żeby nie wiem co."
    • 22: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    "Jaguar games
    for PC owners

    CARDS incorporating Jaguar technology
    will soon enable owners of PC-compati-
    ble computers to play games developed
    for the revolutionary 64-bit console.
    Atari's deal with Sigma Designs is expected
    to allow more than ten million PC users to play
    Jaguar games on their machines before
    Christmas.
    The move could make the Jaguar a more
    secure platform for some software developers
    who have been reluctant to back the machine
    until they see evidence of a large user base.
    "Atari will once again jump ahead of the
    market by bringing the world's most advanced
    game technology to a new group of consumers
    in record time," said company president Sam
    Tramiel.
    "Knowing there would be great demand for
    Jaguar on personal computers, we designed the
    system to talk easily to the leading computer
    architectures."
    A Sigma spokesman enthused: "By combining
    our MPEG technology with Atari's 3D anima-
    tion, we look forward to bringing the hottest
    video game technology and software titles to
    the desktops of users worldwide."
    • As we closed for press, Silica Systems announced the availability of Jaguars
    which had been air freighted into the country.

    by John Butters

    PC: Cards will enable owners to play Jaguar games" ->link<-
    • 23: CommentAuthorpiter
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    mam parę gierek na Jaguara i uważam konsolę tę za super urządzenie. Moim zdaniem nie chodzi o to czy gry mają 3D czy nie, czy obsługują miliony full kolorych pixeli czy tylko ..dwa ;)
    Jaguar jest pięknie wykonany, jest super grywalny.

    a jak ostatnio usłyszałem na zachodnim, party to Jaguar i Dreamcast są jedynymi platformami które NADAL żyją.

    Nie wiem jak na Dreamcascie ale na Jaguarze bardzo dużo się dzieje. NIe dość że są robione gry "od zera" to jeszcze zostało kilkadziesiąt gier przeportowanych z ST, poprawiane są stare tytuły (np Checkered Flag - dużo bardziej grywalna !!) powstał basic na Jaga co ułatwia programowanie. Sądzę że Jaguar zaczyna drugie swoje życie...
    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    Powstające różne homebrew na Jaguara można śledzić na przykład tutaj ->link<-
    • 25: CommentAuthorpiter
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    dokładnie! nie znałem tego spisu/strony

    "Arne" na CD właśnie do mnie idzie :)
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    Współczesna konsola Retro VGS wykorzystująca obudowę Jaguara została już chyba porzucona, ale może dzięki temu choć trochę zainteresowanie tą konsolą Atari wzrosło. Ciekawe jest to czy ktoś produkował te obudowy czy znalazł magazyn pełen sprzętu Atari na którego przed laty nie znalazł się kupiec bo firma liczyła na większą popularność.
    • 27: CommentAuthorpiter
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    s2325: jakiś czas temu (chyba 2 lata temu) zostały zakupione formy do wytworzenia obudowy Atari Jaguar od firmy produkującej sprzęt stomatologiczny - ta firma wcześniej formy te odkupiła od Atari (???) lub IBM (???) i zaczęła produkować w tych obudowach jakiś swój wynalazek dentystyczny.

    Teraz ruszyła produkcja i obudowy do Jaguara można kupić tnp przeźroczyste :)

    Zapewne Ci z VGS podpięli się do tego.
    • 28: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Nov 2015 zmieniony
     
    "Atari Corporation
    ANNUAL REPORT 1993
    TO OUR SHAREHOLDERS:

    As discussed in last year's President's message, we were developing a new
    multi-media entertainment system called Jaguar. I am happy to report that in the
    fourth quarter of 1993, we successfully launched the Atari Jaguar, our 64-bit
    multi-media entertainment system in New York and San Francisco. The Atari
    Jaguar was recently named the industry's "Best New Game System" ( VideoGames
    Magazine), "Best New Hardware System" (Game Informer), and "1993 Technical
    Achievement of the Year" (DieHard GameFari). In April 1994, the Jaguar was given
    the European Computer Trade Show Award for "Best Hardware of the Year."
    Jaguar is the only 64-bit multi-media entertainment system in the market today. I'm
    proud of the fact that the Atari Jaguar is the only video game machine built in the
    U.S.A.

    Having developed the hardware, our emphasis is now the development of advanced
    interactive software. We are currently developing over twenty-five software titles,
    such as Alien vs. Predator, Kasumi Ninja and Star Raiders 2000. In March of 1994,
    we released Tempest 2000 , made exclusively for the Jaguar. This game won "Game
    of the Month" awards from leading magazines and showcases the Jaguar's
    capabilities. To insure that the Jaguar will have a supply of good software, we are
    licensing to third party publishers and developers. We now have over 125 such
    licensees and the first third-party software will be on the market in the third quarter
    of 1994. The following is a short list of some of our software partners: Time Warner
    Interactive, Twentieth Century Fox Interactive, Virgin Games, Ocean, U.S. Gold,
    Williams Interactive, Activision, JVC Music Industries, Id Software, and Accolade.
    Our management team is committed to making Jaguar a success, not only in its
    hardware technological superiority, but also in its entertainment value, advertising
    campaigns, and the operations necessary to achieve our goals.

    In the fourth quarter of 1994, we will introduce a CD-ROM peripheral for the Atari
    Jaguar. The CD-ROM peripheral will play Jaguar software on CD and regular
    audio CD's. Also in development now is a full motion video cartridge which will
    enable the CD-ROM to play movies.

    In May of 1994, we licensed the Jaguar technology to Sigma Designs. This will allow
    for the incoporation of the Jaguar 64-bit technology with Sigma's Reel-Magic
    full-motion video PC card. The Jaguar's market potential will expand by over 10
    million users who will be able to play Jaguar software titles on their IBM
    compatibles. This PC card should be available by year's end.
    Sincerely,
    Sam Tramiel
    President " ->link<-