atarionline.pl Pulpit w ST-eku - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorurborg
    • CommentTime12 Jun 2010
     
    Tak się zastanawiałem jakie są w ST-eku możliwości customizacji standardowego pulpitu GEM-a? Można sobie oczywiście zmienić kolory pod TOS-em choć nie jest to jakiś cud na kiju. Można ustawić dwa kolory - kolor pulpitu i kolor tła w okienkach. Do wyboru 16, bądź 4 na sztywno ustawione kolory zależnie od rozdzielczości. Konfigurację pulpitu można tez sobie zapisać jak się ma twardy dysk, tak że będzie przy każdym uruchomieniu ładowana automatycznie. Pytanie czy da się coś więcej uzyskać? Może nowe ikonki, inne kolory, tapeta na pulpicie, inny wygląd okienek? Pewnie potrzebne są do tego jakieś nakładki na system (o ile istnieją). Z tego co udało mi się samemu wyszukać:

    Widziałem na necie program "ColorSTE" który pozwalał na uzyskanie kolorowych ikonek. Niestety nie chce on działac z TOSem 2.06 :(

    Znalazłem tez programi o nazwie Icon Juggler
    ftp://ftp.datavase.info/st_essential/SY ... onjugl.zip

    Tylko nie wiem jak go używać i skąd wziąść jakieś fajne ikony :(
    • 2: CommentAuthormarekp
    • CommentTime14 Jun 2010
     
    Da się dodać nowe ikony. Kiedyś miałem u siebie tego pełno. Ale nie pamiętam skąd - chyba przyszły z NVDI. Da się też na pewno zmienić czcionkę - ja miałem taką jak w mack'ach. Da się jakimś programem zrobić tapetę - ale ZTCP gryzło się to z programami.
    Można było dodać dźwięki do zdarzeń.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime20 Jun 2010 zmieniony
     
    Już w latach 80. było na ST sporo programów, które dodawały nową funkcjonalność do pulpitu ST lub służyły jedynie do zabawy - jednak działały w pełnej wielozadaniowości. W załączniku wybrane przykłady, testowałem na ST/STE. Trzeba je dodać do Auto lub jako ACC (uwaga, uruchomione wszystkie razem mogą nie działać).
    W roku chyba 1996 Microsoft wydał niemal identyczne dodatki do Windows 95, pod nazwą coś "plus".

    Co do tapety, to dawał możliwość dodania 16 kolorowej tapety taki fajny programik Warp 9 dla ST. Nie pamiętam czy Neodesk nie dawał też takiej funkcjonalności.

    > Tak się zastanawiałem jakie są w ST-eku możliwości customizacji standardowego pulpitu GEM-a?

    Tak, w wersjach TOS 1.x mamy plik desktop.inf. Są tam podstawowe ustawienia (np. współrzędne okien itp.). Można nawet łatwo zmienić nazwę koszta (co na Windows nie jest takie łatwe, bo nawet zmiana rejestru nie jest wystarczająca).

    > Można sobie oczywiście zmienić kolory pod TOS-em choć nie jest to jakiś cud na kiju.

    Cała paleta jest zapisana w tym pliku, więc zawsze może się Tobie system uruchamiać z Twoimi 16 kolorami.

    > Konfigurację pulpitu można tez sobie zapisać jak się ma twardy dysk, tak że będzie przy każdym uruchomieniu ładowana automatycznie.

    Na dyskietkach też się zapisuje i działa. Często tak było robione przy grach plikowych lub dyskietki z jakimś środowiskiem (programistycznym, graficznym) każdy mógł sobie customizować itp.

    > Pytanie czy da się coś więcej uzyskać?

    Mnie najbardziej interesowały fajne możliwości pracy itp. I tu ST ma się czym chwalić, wiele unikalnych rozwiązań, które nie mają odpowiedników po dzień dzisiejszy pod Windows i linuksa np. Kobold, Neodesk itp.

    > Może nowe ikonki

    "Wraz z wydaniem wersji 2.x (dla MEGA STE) oraz równocześnie 3.x (dla Atari TT) dokonała się zmiana jakościowa. TOS uzyskał możliwość bootowania z dysku twardego IDE. Rozszerzono maksymalna liczbę okien modalnych (do 7 w 2.x i bez ograniczeń w 3.x). Desktop zyskał możliwość ładowania ikon z dysku."
    źr. ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Moim zdaniem nie warto customizowac GEM-u przy pomocy tapet, nowych ikon, etc. To wszystko wymaga czasu na zaladowanie, zajmuje pamiec - skorka nie warta wyprawki. Chyba, ze to ma byc konfiguracja nie do pracy, a do pokazywania - wtedy warto zainstalowac sobie boota typu X-Boot III i utworzyc sobie taka pokazowa konfiguracje.

    A moze zreszta ja dziwny jestem, bo w Windozie tez najchetniej bym powylaczal te graficzne i animowane pierdolki, ktore tylko spowalniaja prace ;).
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Jun 2010 zmieniony
     
    Próbowałem trochę pobawić się NEODESK'iem. Możliwości customizacji systemu sa dosyć ciekawe, opcji jest sporo, ale wygląda to w sumie niezbyt ładnie. Przynajmniej z domyślnymi ikonami i kolorami. Przykład co można uzyskać w Gemie i Neodesku:


    • 6: CommentAuthorjury
    • CommentTime29 Jun 2010 zmieniony
     
    Neodesk'u akurat nie kojarzę, natomiast wydaje mi się że najsensowniejsze desktop'y na "duże" to Thing i Jinnee,
    więc jak nie próbowałeś jeszcze ich to zerknij, może któryś akurat Ci przypadnie, ja korzystam od roku z jinnee i wydaje mi się rewelacyjny. Tyle że też to pewnie nie będzie wyglądać zbyt ładnie, bo chyba nie ma szansy aby cokolwiek wyglądało ładnie w 320x200 w 16 kolorach :) Ja akurat jinnee używam w 800x600 256 kolorów i wygląda całkiem przyzwoicie :)

    o, a tu można sobie pooglądać jak wygląda jinee i thing w akcji na Falconie :)

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jun 2010 zmieniony
     
    Tez jestem zdania, ze standardowe rozdzielczosci ST sa za male na osiagniecie dobrych efektow przez mieszanie tapetami i ikonkami. Zreszta to samo bedzie, jak sie przelaczy wspolczesnego Windowsa w rozdzielczosc 320x200 :D