atarionline.pl Romantyczny Alex - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    Witam,

    Pracuję nad rozszerzeniem GNU Robbo tak, by miało możliwość importu plansz z Alex'a i w związku z tym usiłuję rozgryźć nowe elementy, jakie się w grze pojawiły w stosunku do oryginalnego Robbo.
    Czy wiecie może ile tych elementów zostało dodanych i jak one się zachowują/wyglądają (jak dotychczas znalazłem tylko nowy typ bomby)?
    • 2:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    ->link<- tutaj z tego co pamietam bylo info
    • 3: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    no właśnie informacji skąpo o Alexie. Znalazłem tylko informację, że jest ptaszek z kwasem oraz nowy typ bomby (to już mam zaimplementowane).
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    Mam kontakt z Boguslawem Kornafelem, autorem plansz do Robbo - wyslalem mu link do tego watku, moze cos bedzie pamietal.

    Moze tez tEDDYbOAR bedzie cos wiedzial - wpadnie na KWAS-a, wiec zapytam. A moze juz to czyta?
    • 5: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime19 Feb 2010 zmieniony
     
    gdyby ktoś chciał zerknąć jak to wygląda w tej chwili to:
    ->link<-
    (trzeba skorzystać z svn'a)

    mam już 4 poziomy z Alexa w zestawie, wiem, że kilku nie da się do GNU Robbo bez poważnego rozgrzebania kodu zrobić, jak np. te poziomy, gdzie są dwa robbo na planszy...
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    A kto to jest ten Alex? Nie znam gościa ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2010
     
    Kuzyn Robbo (czy moze sasiad?) :)
    • 8: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime20 Feb 2010 zmieniony
     
    czytam, ale za dużo modyfikacji nie pamiętam,

    bomba strzelająca po wybuchu była napewno
    roi mi się jeszcze "potwór" który podążał za alexem ale nie jestem na 100% tego pewien

    Nie wiem jaką wersje ALEX'a macie, ale znalazłem wersje trainer gdzie plansze przełącza się poprzez wciśnięcie K.

    Od bidy rozkompilujemy go na kwasie i zobaczymy co tam jeszcze było.
    Zobaczymy czy Radek obsztosował kod, jego zabezpieczeń nigdy nie analizowałem.
    • 9: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    to może się podziel wersją?
    • 10:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime20 Feb 2010
     
    Alex: chyba powinieneś obrazić się na szanowne towarzystwo... ;)
    • 11: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime21 Feb 2010
     
    no powinien, w sumie, koniec końców chodzi o zrobienie czegoś na kształt Frankensteina:) z Alexa i Robbo:)
    • 12: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    neurocyp: napisz do mnie to podeśle ci plansze alex'a.
    teddyboar@naf.com.pl
    • 13: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime23 Feb 2010 zmieniony
     
    Wersja ALEX'a z trainerem ->link<-

    odpalać naciskając po kolei: A, B, C, D, E, F

    klawisz K - następna plansza

    jak ktoś ma freezera można to scalić do jednego pliku - ja jeszcze nie mam
    • 14: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime24 Feb 2010
     
    zapisałem, potestuję w domu, bardzo jestem ciekawy nowych elementów.
    • 15: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime26 Feb 2010
     
    to ja w takim razie miałbym jeszcze jedno pytanie, czy do trainera nie można byłoby dodać takiej funkcji, by po załadowaniu planety zatrzymać ruch w grze (tj. by działka nie strzelały, a potworki nie ruszały sie)? pomogłoby mi to w wyciągnięciu plansz.
    • 16: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime26 Feb 2010
     
    Ja tego trainera nie robiłem. To jest dump finalnej wersji ALEX'a z dyskietek Bogusia.
    Tak jak pisałem w mailu jak będe miał chwilkę zrobie zrzut pamięci ze spakowanymi planszami i aplikacje do ich rozpakowania.
    • 17: CommentAuthorneurocyp
    • CommentTime27 Feb 2010
     
    no jeśli tak, to wypada mi podziękować :)
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Feb 2010 zmieniony
     
    Od BoKo dostalem taka odpowiedz:

    Boguslaw Kornafel:

    Ha! Swietne pytanie!!!!! Mam jednak spore klopoty z odpowiedzia:-( Tak dawno juz nie bawilem sie Atari :-( Na razie wieksza czesc doby zajmuje praca :-(

    Pamietam, ze zupelnie przypadkowo - grzebiac w oryginalnym Robbo odkrylem mozliwosc wstawienia dwoch (lub wiecej) robocikow i wykorzystalem to w Alexie w kilku planszach gdzie "smierc" jednego z robocikow umozliwiala wykonanie zadania drugiemu. Poza tym Alex liczyl bodaj 112 plansz bo tyle udalo sie Radkowi Poplawskiemu skompresowac i "wcisnac" w program. Nie przypominam sobie aby zostaly w Alexie dokonane jakies zmiany zwiazane z wprowadzeniem czegos nowego (mam na mysli jakies inne przeszkadzajki, ptaszki, magnesy itp). Raczej koncentrowalem sie na utrudnieniach zwiazanych z wykonaniem zadania.


    oraz:

    Boguslaw Kornafel:

    Dopiero chwile temu poczytalem forum i ....... widocznie cos nowego pojawilo sie w Alexie ale czas zatarl juz wspomnienia :( A moze TRZEBA wrocic do przeszlosci :)
    • 19: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime8 Jul 2010
     
    Przechodząc kolejne planety Alex’a co kilka plansz pojawiają się litery kodu, które należy zapisywać bo będą potrzebne na końcu gry. Tak też robiłem aż nadszedł ostatni 112 etap. Okazało się, że na końcu Bogusław Kornafel umieścił zagadkę z romantyzmem w tle. Ponieważ maturę z polskiego pisałem lata temu to zdecydowałem się rzucić temat na nasze forum.

    Zagadka brzmi następująco: Podaj dwa dwuwyrazowe tytuły utworów polskiego pisarza-poety romantyzmu (!? kurczę kto by się spodziewał takiej zagwozdki całkiem z innej beczki po 112 logicznych łamigłówkach?)

    Tytuły należy złożyć z tych liter: AECNOYAIOBIEZYYSOKSKJMDJZTK
    No i niestety przegapiłem jedną literę, ale już teraz nie wiem po której planecie bo ma być ich (liter) 28 a jest 27.

    W załączniku zakończenie gry Alex.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2010
     
    Fajna zagadka, teraz trzeba sobie przypomniec naszych rodzimych romantykow... :)
    • 21: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime10 Jul 2010
     
    Właśnie za chwilę ruszam na urlop. Będzie to totalny odpoczynek (również od internetu). Zajrzę tu za dwa tygodnie. Może ktoś już da poprawną odpowiedź.

    PS. Aż szkoda wyjeżdżać teraz z Polski jak tu tak grzeje a zwłaszcza ma Dolnym Śląsku. Ale cóż zmierzam na południe więc tam powinno być jeszcze goręcej.
    Pozdro i na razie.
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Jul 2010
     
    Z tego co jest napisane we wstępie do gry jedną z liter jest „Ę”, a zakładając, że pozostałe są prawidłowe tej właśnie brakuje. Litera „Ę” występuje dość rzadko, więc jest to istotna podpowiedź.

    Do wyszukania tytułu posłużyłem się programem Anagram Genius (który do znalezienia hasła potrzebuje kompletu liter) ->link<- jako słownika użyłem spisu lektur.

    Program znalazł „Język Ojczysty” i „Nie-Boska Komedia”.

    Nawet gdyby uznać, że „Nie-Boska” to jedno słowo, to nie wygląda to na prawidłowe rozwiązanie, gdyż z tego, co wiem obydwa utwory pochodzą od innego autora – C.K.Norwida i Zygmunta Krasińskiego. „Język Ojczysty” jest bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, więc należy szukać innego utworu Norwida lub zupełnie innych... :)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2010
     
    Jak juz staniemy pod sciana i nie ruszymy dalej z rozwiazaniami to zawsze pozostaje mail do Boguslawa, moze bedzie pamietal :D
    • 24: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime28 Jul 2010
     
    @ QTZ
    Czyli wyjaśniło się jak zgubiłem jedną literę (Ę). Tak to jest jak się nie chce przeczytać wstępu do gry tylko od razu START.

    @Kaz
    Chyba z każdym dniem coraz bliżej tej ściany jesteśmy. Gdyby to hasło otwierało wejście do nowych planet to byłaby motywacja a tak to… gram w Robbo After 20 Years.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Sep 2018 zmieniony
     
    Mam prośbę do posiadaczy "Tajemnic Atari". W tej chwili nie mam pod ręką numerów tego pisma, a potrzebuję info: w którym numerze (albo numerach) była reklama gry "Alex"? Ewentualna focia albo skan mile widziane! Z góry wielkie dzięki.
    • 26: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime4 Sep 2018 zmieniony
     
    Z tych które mam (od 2/91 do 3/93), znalazłem w numerze 1-2/93, strona 10.

    wersja DJVU: ->link<-

    jeszcze przegrzebię te djvu'y z późniejszych numerów.
    EDIT: Przegrzebałem i więcej nie znalazłem (chyba że jestem ślepy :P )
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Sim_Piko - wielkie, przeogromne dziękuję :)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    A mogę Cię jeszcze prosić o skan tej strony z numeru 3/92?

    ->link<-
  1.  
    Pierwszy! :)
    • 30: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Kaz - a proszę bardzo

    no to posyłam 3/92 w jpg-u
    • 31:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Po panu Marku i po całym jego rodzie ślad zaginął. Ciekawe, czy to było prawdziwe nazwisko
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    Sim Piko, Tomek Rękawek - dziękuję, materiał został wykorzystany w czasie przeprowadzonego wywiadu z właścicielem ROBOSoft, będzie na naszym kanale wideo :)

    Anonymus - o jakiego pana Marka chodzi?
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    Chyba o pana Marka B. "autora" Robbo 20MB (ludzie listy piszą)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    10 lat minęła, a zagadka Hlipoza dalej nie rozwiązana? (post 19, chodzi o tytuł utworu jednego z naszych wieszczów).

    hlipoz:

    Przechodząc kolejne planety Alex’a co kilka plansz pojawiają się litery kodu, które należy zapisywać bo będą potrzebne na końcu gry. Tak też robiłem aż nadszedł ostatni 112 etap. Okazało się, że na końcu Bogusław Kornafel umieścił zagadkę z romantyzmem w tle. Ponieważ maturę z polskiego pisałem lata temu to zdecydowałem się rzucić temat na nasze forum.

    Zagadka brzmi następująco: Podaj dwa dwuwyrazowe tytuły utworów polskiego pisarza-poety romantyzmu (!? kurczę kto by się spodziewał takiej zagwozdki całkiem z innej beczki po 112 logicznych łamigłówkach?)

    Tytuły należy złożyć z tych liter: AECNOYAIOBIEZYYSOKSKJMDJZTK
    No i niestety przegapiłem jedną literę, ale już teraz nie wiem po której planecie bo ma być ich (liter) 28 a jest 27.


    A skoro odśnieżam wątek o grze "Alex", to dodajmy, że był u nas artek o tym w 2014 roku, wypowiedzi autora/wydawcy Bogusława Kornafela:

    ->link<-




    No i wywiad z nim:



    A także wspominka Voya o jego dyskietkach, które ostatnio Teddybear w końcu rozkminił (będzie info)!

    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2020 zmieniony
     
    Wczoraj w nocy pan Bogusław Kornafel podesłał mi skany materiałów roboczych z _tamtych lat_, które zawierają projekty plansz do Alexa i analizy gry Robbo. Tego jest kilkadziesiąt stron i ponad 500MB, więc na razie podzielę się kilkoma stronami w zmniejszonej rozdziałce:
    • 36: CommentAuthorBoKo
    • CommentTime5 Nov 2020
     
    Łza mi się w oku zakręciła czytając i słuchając później Voya. Jestem pod wrażeniem - ludzie jesteście genialni!! Oczywiście ogromnie się cieszę, że dyskietki nie zaginęły i że mogą teraz komuś służyć. Spoglądam kątem oka na plansze, które prawie 30 lat temu wymyślałem, przypominam sobie te momenty gdy w czasie testów coś okazywało się za proste bądź za trudne i jakoś tak "szczęśliwie" robi się koło serca. Wielka szkoda, że nie ocalały pozostałe materiały związane z działalnością w tamtych czasach. Prawdopodobnie wyglądałoby to zupełnie inaczej ale zdarzył się wyjazd na inny kontynent i w rozsypkę poszło wszystko, co było w tym momencie zbędne. Nie ukrywam jednak, że rozczulił mnie widok naklejki ALEXa na dyskietce. Przecież to wszystko robione było - porównując z obecnymi czasami - metodami wręcz chałupniczymi. Czekam jeszcze na kontakt z Romanem Grzelczakiem - mam nadzieję, że w trakcie rozmowy uda się odświeżyć nieco pamięć i coś fajnego z tego wyskoczy.
    Pozdrowienia
    Bogusław Kornafel
    • 37:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime5 Nov 2020
     
    Panie Bogusławie, chciałem zadać pytanie. Długi już czas tworzę androidową (i być może na pc) gierkę mocno inspirowaną Robbo i wstępnie umieściłem w nim plansze z Robbo 2 (oczywiście podpisałem autora plansz). Być może także z czasem udałoby się umieścić poziomy z Alexa, choć niegdyś pograłem nieco plansz i są naprawdę hardkorowe. Zauważyłem, że dzisiejsi gracze mają problem nawet z podstawowymi poziomami...
    Samej gry obecnie nie da się nigdzie pobrać, poza jakimiś pirackimi serwisami, które jak się okazało ripują nawet takie gierki :D
    Oczywiście pytanie jest proste - czy mogę wykorzystać te plansze? Gra w podstawowej wersji będzie bezpłatna i będzie zapewniać 100% grywalność. Tutaj mały teaser, ale sama gra pewnie pojawi się do pobrania najwcześniej w przyszłym roku...


    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Robbo 2 - to spory kawał mojego dzieciństwa :)
    • 38: CommentAuthorBoKo
    • CommentTime6 Nov 2020
     
    Mav - nie widzę żadnych przeszkód aby ktokolwiek wykorzystał cokolwiek związanego z Alexem. Jestem nadal zdumiony ale przede wszystkim szczęśliwy, że ta gierka nadal inspiruje i nie ma znaczenia wiek i status społeczny. Pamiętam swoje pierwsze podejście do dema gry Robbo. To była miłość od pierwszego wejrzenia a po tylu latach pozostała najważniejszą miłością życia. Ogromną frajdę sprawiała mi też gra Montezuma's Revenge a już całkiem prywatnie przyznam, że była jeszcze jedna gra, która "zjadła mnie" na długi czas. To arkanoidopodobna gra z Atari ST - BOLO. Wsiąkłem w nią i udało mi się ją wielokrotnie ukończyć.
    Pozdrowienia
    Bogusław Kornafel
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    To jeszcze dorzucam do wątku reklamę "Alexa" z Tajemnic Atari:
    • 40:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Łezka się w oku kręci jak się czyta wszystkie te wspomnienia. Przede wszystkim pozdrawiam Pana Bogusia. Chyba nikt poza nami (i może garstką ludzi z wrocławskiej giełdy komputerowej) nie pamięta, że wszystkie dyskietki z programami i grami Pan Bogusław przekazał mi (pożyczył) wraz z jego miejscem na wrocławskiej giełdzie komputerowej. Wcześniej jako jego Klient, potem jako młody "przedsiębiorca" (miałem wtedy tylko 15 lat!!!) starałem się godnie go zastąpić, będąc jednym z dwóch (chyba?) sprzedawców na giełdzie (byłem ja i "łysy").
    Wyposażony w stacje dysków CA2001, kaseciaka, freezera (+ rozszerzenie pamięci o 256kB zamontowane przez Pana Bogusia) oraz wiedzę o programowaniu w asemblerze - miałem możliwość crackowania nowych, oryginalnych tytułów i ich odsprzedawania.
    Przypomnę, że w Polsce w tamtym okresie nie było prawa autorskiego.
    Ależ to były czasy...
    • 41:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    Tak na styku, wydedukowałem, z nicka, że rocznik '78 + 15 lat to daje 1993. 4 lutego 1994 sejm uchwalił ustawę o PA :)
    • 42:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    @sun, dobrze wydedukowałeś :) Nie pamiętam dokładnie kiedy zacząłem (1993 wielce prawdopobny), ani kiedy skończyłem. Fakt, mogło to być rok lub rok z kawałkiem, choć z perspektywy czasu wydaje mi się, że było to dłużej.
    • 43:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    Ktoś ma kopię tego "alex-dev"? :)
    • 44:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    @mav, co masz na myśli przez "alex-dev"? Sama gra jest na tym portalu - znajdziesz pod nazwą ALEX.
    • 45:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Sep 2022
     
    W poście #13 jest mowa o wersji z trainerem :) i tam plik miał nosić nazwę alex-dev. Ale jest już martwy (link)
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2022