atarionline.pl Game pictures - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    Podczas ładowania niektórych gier lub bezpośrednio po ich uruchomieniu autorzy niektórych gier dodawali ilustrację extra. Grafika robiona przy użyciu wiosełek i joysticków. Kilka przykładów:

    World Karate Championship
    Silent Service
    Battle ships
    Tomahawk
    Bolder Dash II
    Misja
    Fred
    Hans Kloss
    The Goonies
    Crumbles crisis
    Mouse trap
    Himera
    Black Lamp
    Draconus

    Dziś korzystamy z myszy, kombinujemy z grafiką. Zechciałby kto podać przykłady takich obrazków w nowych grach? A może pomoże uzupełnić listę powyżej?

    Na koniec zrobilibyśmy małą galerię do tego wątku ze screenshotów.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    Super Huey.
    Draconus 2
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2010
     

    adv:

    Grafika robiona przy użyciu wiosełek i joysticków.


    A skad takie informacje? Przykladowo Draconus i inne gry Zeppelinow byly robione przy pomocy Atari ST i ich wlasnego oprogramowania. Nie mam pod reka zrodla, zeby potwierdzic, ale wydaje mi sie i grafike robili na ST. O ile sie orientuje, podobnie ma sie sytuacja z innymi grami - czesto byly robione z pomoca komputerow wyzszej klasy, z uzyciem myszki. Ponadto czesc gier miala grafike konwertowana z innych kompow (jak chocby "Mindwheel" z Apple II).

    No i najwazniejsze - na zachodzie byly popularne tabliczki graficzne i piora swietlne do Atari, ktore ulatwialy proces rysowania.
    • 4:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    @Kaz Nie pamiętam gdzie czytałem, że wiosełka = tabliczki graficzne, ale jaki widać niedokładnie...
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    Wioselka czyli paddle wygladaja tak:

    ->link<-

    Troche ciezko by sie tym rysowalo.
    • 6: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    -->Kaz, to tylko zależy od tego jak te wiosełka są zabudowane (zdaje się że jedna z tabliczek graficznych do atarki była właśnie parą odpowiednio zabudowanych wiosełek z dodatkową elektroniką)
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Czy ja wiem? Faktem jest,ze dalo sie grac w pare gier na 8-bitowe Atari za pomoca tabliczki, wybierajac opcje "Paddles" (np. w Arkanoidzie z 1987 r.). :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Mlotek moze byc z drewna i pedzel moze byc z drewna. Ale mlotkiem ciezko sie maluje.

    Nie chodzi na jakiej zasadzie to dziala, tylko po co mialby ktos sobie utrudniac rysowanie uzywajac paddle? Szczegolnie w komercyjnych firmach, gdzie czas to pieniadz.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    na youtube widzialem kolesi ktorzy rysuja dwoma pokretlami tak ze mozg staje...
    ---
    myszka cmi08 do atari moze tez dzialac w trybie tabliczki graficznej :-)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    I Ci kolesie rysowali ekrany tytulowe z powyzszej listy? :P
    • 11:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    Po chwili na Wikipedii: Atari Paddle (wiosełka) to oczywiście nie tabliczki graficzne. Rysowania wiosełkami sobie nie wyobrażam, chyba, że takimi, o jakich pisze Lt_Bri. O takim rozwiązaniu czytałem w jednym z czasopism Atari, którym i kiedy, nie pamiętam, byłem w tedy dzieckiem. Stąd mój błąd, za który przepraszam. Niemniej, rysowanie nimi, to raczej nie był standard.

    Zgodnie z Wikipedią Paddle powstało w 1972, joystick był wprowadzany wraz z konsolą 2600 w 1977 r, pierwsze myszy wprowadzane były do Xerox 8010 Star Information System w 1981 r, daty wprowadzenia tabliczek graficznych nie znalazłem.

    Możemy więc przyjąć, że do pierwszej połowy lat 80 grafika w grach powstawała, jak pisał Kaz, przy pomocy tabliczek, piór świetlnych - a ja dodam - joysticków.

    Wracając podanej przeze mnie listy gier, okres ich powstania najstarszej z nich przypada na połowę lat 80. Można by przyjąć, że niektóre z nich powstały przy użyciu myszy na innych platformach. Tego jednak nie wiemy na pewno.
    • 12:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    Do listy gier dodam:

    Gountlet
    Ocean detox
    Commandno
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    O tworzeniu niektorych gier z Twojej listy byly artykuly w starych pismach atarowskich (amerykanskich i angielskich). Na przyklad wlasnie o Draconusie i Zybex-ie byl wywiad w Atari User z autorami (na okladce byl stwor z Draconusa). To sa najlepsze zrodla do sprawdzenia, jaka metoda to bylo tworzone, w tym rysowane.
    • 14:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Nie mam dostępu do takiej literatury. Niestety, czas nie pozwala mi na zajęcie się tym głębiej. Szkoda, bo wciąga, jak odkurzacz.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Jak to nie masz dostepu? A internet od czego jest? :)

    Biblioteka Atarowca:
    ->link<-

    oraz bardzo duzo zachodnich pism i ksiazek tutaj:

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    No to mam lekturę... Można by napisać pracę magisterską.
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     

    Kaz:

    na przyklad wlasnie o Draconusie i Zybex-ie byl wywiad w Atari User z autorami (na okladce byl stwor z Draconusa).

    O, chetnie bym sie z tym zapoznal, ale skad to wziac? Nie znalazlem tego pisma na zadnym z obu linkow, ktore podales... :|
    • 18:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    @Kaz Scanner w ruch.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Po co skanowac cos, co jest juz w sieci? Panowie, bede zlosliwy - pierwszy raz korzystacie z internetu? Troche googlania i mozna (prawie) wszystko znalezc :P

    Jak sie okazuje, to jeszcze nie ten artek, w ktorym jest mowa o tym, ze Zeppelin stworzyl sobie np. wlasny system na Atari ST do developmentu gier. Tutaj jest tylko ogolne stwierdzenie o grafice.





    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    A tu mozna sobie kupic cala plytke DVD ze skanami doskonalej jakosci:

    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    @adv. A widziales taka stronice? Powstala specjalnie na pokazywanie screenow z gier... :)
    • 22:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    Dzięki! Ludzie, w linku powyżej są screenshoty do wszystkich gier z listy, a także wielu innych, o których zapomniałem.

    Życzę miłego oglądania...
  1.  
    Well,

    here are some of the game pictures I have. Think most pics were drawn with a joystick. The AMC pictures however were all drawn by Armin Stuermer himself with an Atari Touch Tablet. Note that some pics (Last Starfighter, Pole Postion, Ballblazer) were converted from "Fun with Art" 128-colour mode into standard Micropainter 4-colour mode. Of course the original FWA pics are also in my collection, as well as some Gr.8 title pics of Shanghai and Taipei... -Andreas Koch.
    • 24:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    @CharlieChaplin Thank you for your support. Great collection, really.

    Warto zobaczyć.
    • 25:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime1 Nov 2010 zmieniony
     
    Zeskanowałem fragment polskiego kalendarza z połowy lat '80. Dokładniej źródła nie jestem w stanie podać, dysponuję wyciętym kawałkiem strony.



    800 XL pełen wypas.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2010
     
    Zdjecie bombowe.

    A mozesz zeskanowac caly kalendarz - przynajmniej ta strone z Atari? Interesuja mnie tez detale z ewentualnej stopki - kto drukowal, w ktorym roku, gdzie, etc.
    • 27:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime1 Nov 2010 zmieniony
     
    Z kalendarza zostało tylko to, co zeskanowałem. Na odwrotnej stronie kartki mam panią szyjącą na maszynie do szycia JUKI i chłopców w karategach. Zobacz na screen monitora na tym zdjęciu. Myślę, że kalendarz znajdziesz w archiwum tego miejsca:
    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2010
     
    Jezeli nie maja archiwum online to raczej nie znajde tego w archiwum tego miejsca. A skad w ogole wiesz, ze to stamtad?
    • 29:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Nov 2010
     
    Długa historia, ale to na pewno ZS nr 36 im. M. Kasprzaka. Może jakaś życzliwa osoba w sekretariacie lub bibliotece wskaże wydawcę kalendarza. Jeśli wydawca istnieje może mieć archiwum.
    • 30:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime4 Nov 2010 zmieniony
     
    Przeglądając Ekranownię Atari można natrafić na perełki.























































    • 31: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime4 Nov 2010
     
    piękna robota...
    ja pamiętam, ze bardzo podobały mi się "czołówki" z Ninja Commando i Basil
    • 32:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime5 Nov 2010 zmieniony
     
    W wielu obrazkach z portowanych gier aż się prosi, żeby dodać trochę kolorów. Z tego powodu zamieszczałem tylko te, które są wyjątkowo ciekawe. Obrazki z początku to - razem z grami, z których pochodzą - klasyka.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Mam zastrzezenia do powyzszych screenshotow. Jezeli sa w celach prezentacyjnych, to powinny byc zrobione troszke inaczej. Bo wyglada na to, ze zostaly zrobione z emulatora Atari800Win z domyslna paleta kolorow (ktora to paleta jest niedobra), a do tego bez uwzglednienia, gdy obrazek jest w interlejsie.

    Przykladowo tak wyglada ekran "Drogi do Duplandu" po zrzucie z uwzglednieniem tego, ze to interlejs (w umulatorze Shift+F10 zamiast F10):



    Z kolei obrazek z Commando znacznie naturalniej wyglada z paleta kolorow typu OliverPAL czy Laoo. Zamiast tego zoltego mamy kolor pustynny, czyli taki jaki zapewne mieli na mysli autorzy gry:

    • 34:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Nov 2010 zmieniony
     
    @Kaz Dzięki, teraz wygląda lepiej! Powinni to jednak przeczytać twórcy Ekranowni, z której screeny zostały zrzucone bezpośrednio.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Tworca ekranowni jest jeden - VLX. Pamietam, ze kontaktowalismy sie w sprawie ekranow, gdy VLX zaczynal robic Ekranownie. Bo ekranownia miala byc zintegrowana z plikami AO. Ale jakos wtedy nie wyszlo.

    No i trzeba pamietac, ze gdy robil te ekrany to bylo dawno temu (przykladowo wtedy palety OliverPAL jeszcze nie bylo). A jezeli wziac pod uwage ostatni wpis (z grudnia 2006 roku) to strona od dawna nie jest aktualizowana, a szkoda.
    • 36:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Kiedy pierwszy raz widziałem Ekranownię postukałem sobie po głowie - Po co? Komu potrzebne te śmieci?
    Dziś mogę napisać, że bez tej strony wątek byłby mniej ciekawy. Dla przeciętnego użytkownika zaletą jest jednak to, że można na niej znaleźć to czego się szuka albo szukać coś nowego. Chwała VLX-owi !
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Mialem podobne odczucia... a jednak serwis sie przydaje.
    VLX wciaz zyje... tylko zmotywujcie go do dzialania,
    bo od 2006 troszke stuffu przybylo... ;)
    • 38:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Nov 2010 zmieniony
     
    @VLX
    Pomysł o tym wątku powstał w mojej głowie. Screeny po prostu pamiętałem. To było 30% tego, co dała mi Ekranownia.

    Nigdy nie należałem do graczy, ale po obejrzeniu screenów mam kilka typów, które chętnie zobaczę... po egzaminie. Do pewnych tytułów inaczej bym nie trafił.

    Na forum wiele jest pytań typu: "Co to za gra, gdzie był taki zielony ludek i taka czołówka. Pomóżcie!"

    Ekranownia, panowie i po sprawie
    • 39:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Oct 2011 zmieniony
     
    Jeśli znajdę trochę czasu uzupełnię post #30 o obrazki, które wybrałem z postu #23 Są też nowe gierki, które mają niezłe obrazki.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2011
     
    I bardzo dobrze :)
    • 41:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Oct 2011 zmieniony
     
    Krótki komentarz do obrazków w wątku

    Lata `70 i pierwsza połowa lat `80 to najlepszy okres na rynku gier na 8-bitowe Atari. W grach nie było jednak wiele obrazków, gdyż używały one minimalnej pamięci i ubogich trybów graficznych. Większość z nich wydawana była także na konsole Atari 2600, która istotnie spłycała wymagania.

    W latach 1987-89 na rynku gier Atari XL/XE powstała luka. Nie pokrywa się ona jednak z najlepszymi game pictures, jakie pozostały na 8-bitowe Atari. Prawdopodobnie dlatego, że gry ewoluowały i właśnie w tych latach wydawanie gier z dużą, dopracowaną grafiką podczas ładowania lub na planszy tytułowej stało się standardem. Tym sposobem w roku 1986 mamy najbardziej znaną grafikę z gry "World Karate Championship", czy "Boulder Dash consruction kit" W roku 1987 "Gato", w roku 1989 "Draconus", "Black lamp", "Battle ships"

    W latach 1990-94 następuje poprawa na rynku gier małego Atari. W nowych grach pojawiają się także obrazki - w game loadingu - "Fred", "Misja", na planszach tytułowych - "Hans Kloss" czy "Digi Duck" z 1992 roku. Grafika w gach trzyma wcześniejszy poziom z tendencją do coraz bardziej atrakcyjnej, by pod koniec osiągnąć bardzo wysoki poziom. Przyczyną jest wykorzystanie coraz lepszego oprogramowania do tworzenia grafikim, która powstawała na innych platformach oraz konkurencja na rynku gier.

    Po roku 1994 następuje ponowne załamanie na rynku gier małego Atari. Spada zainteresowanie tym komputerem, nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy odchodzą w kierunku komputerów 16-bitowych i 32-bitowych, a także pojawiających się konsol.

    W latach 2006-2011 moda na 8-bitowe komputery powraca. Końcem 2010 roku następuje moda na sprzęt retro, do którego zlicza się także Atari, niegdyś kultowy komputer wysokiej klasy. Nowe gry nie mają już grafik w game loadingu. Nowe napędy wczytują gry w od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki zastosowaniu lepszej organizacji pamięci lub dodatkowej pamięci RAM, trybów trikowych pozwalających np. na uzyskanie wyższej rozdzielczości czy większej liczby kolorów w grze, stopień skomplikowania gier, a także ich grafika osiągają wysoki, światowy poziom. Nie ma już tak wielu obrazków na planszach tytułowych gry, jednak te, które się pojawiają wyróżniają się starannością i szczegółowym dopracowaniem. Jest to wspomniany wcześniej efekt wykorzystanie innych platform i zaawansowanych narzędzi do tworzenia grafiki, a także wykorzystania lub opracowywania konwersji gier i grafik z innych platform.

    Tendencja idzie wzrostowo. Oby jak najdłużej.
    • 42:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Oct 2011
     
    Uzupełniłem wątek o kolekcję CharliChaplina i obrazki z lat 2006-2011, które znalazłem na AOL. Ułożyłem je starając zachować kompromis pomiędzy chronologią, tematyką, a wymową pracy, tak, żeby oglądanie nie było nudne, jak ten komentarz powyżej.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Oct 2011
     
    Cropky chyba powinno byc (p1), a nie (p2) :)
    • 44:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Oct 2011
     
    A tak jakoś pasowało mi do Apple ivaders
    • 45:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime20 May 2014 zmieniony
     
    Post adv 4 Nov 2010 update.
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime21 May 2014 zmieniony
     
    A co to za MultiMode Fader?
    Podczas ładowania wersji kasetowej Druida był przepiękny obrazek, którego później już nigdzie nie widziałem.
    Ciekawi mnie czy te zrzuty to oryginalne atarowskie obrazki? Bo jakoś nie kojarzę obrazka z Aztec'a, Druida, Storma, Spellbounda ani tym bardziej z Archona (śliczny!)...
    Wiem, że na innych platformach bywały (np. przedstawiony wyżej Aztec wygląda mi na przerobioną wersję C=).
    Ach żebyśmy w Spellboundzie mieli jeszcze muzykę:
    (lub
    ) :)
    • 47:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime21 May 2014
     
    Zdjęcia są w paczce od CharlieChaplina (Post #23 z dnia 30 Oct 2010). W tym poście jest też opis skąd się wzięły.
    • 48: CommentAuthormono
    • CommentTime21 May 2014
     
    Dzięki. Przeoczyłem :/
  2.  
    Well,

    the "Multimode-Fader" had been programmed by Heiko Bornhorst for me. It loads only uncompressed 62 sector picture files in Gr.8 (*.GR8), Gr.9 (*.GR9), Gr. 15 (*.G15) and Graphics 9+11 non-interlaced (*.256, the same as the 62-sector Paint256 pictures from SAG; whereas Paint256 from Happy Computer magazine uses interlaced, 123 sectors, Gr. 9+11 pictures). It works as a slideshow, meaning it loads one picture after another from the disk and when all files were shown, it re-starts from the beginning (no need to type in any filenames nor to choose a single file like in most HIP, RIP, TIP, CIN, etc. picture-viewers).

    Regarding the Gr. 15 pics, some of them are self-drawn or converted, e.g. Archon (drawn from the EA disk package), Summer Games II (maybe converted, since it does not exist on the A8), Gremlins (self-drawn) and Elite (self-drawn? does not exist on the A8). There is even a Star Raiders file version (e.g. available from Homesoft) that shows a self-drawn Gr. 15 title-picture of the starship Enterprise...

    The "Storm" picture existed before the game, it was used in a Gr.15 picture slideshow named "Movie Movie" and there it used the filename "Conan.PIC" of course. Also the "Druid" picture existed before the game. Think at one time Firebird used it for the disk version of Druid (not sure if it was for the A8 or C64 version); Mastertronic released some tapes as disk-versions in the US, but I have not seen Storm as a disk-version, so I do not know where this changed picture with the Storm-title comes from (maybe also from the C64?). Both "Druid" and "Storm" pictures show the initials of the original author (HTL), I also have them in my collection without the written word Druid or Storm in the picture...

    Attached you will find:
    - G15Pics01: "Movie Movie", a disk with movie pics (James Bond, Gone with the wind, Doctor Shivago, Sheena queen of the jungle, Conan without Storm title, Bruce Lee, Rambo, etc.)
    - G15Pics02: "Movie Movie", more movie pics; I guess that some of these pics were created with a video-digitizer
    - G15Pics10: various pictures, includes also the original (?) Druid picture without Druid-title...
    - FWAPics 1 & 2: many Fun-with-Art pictures, using Gr. 15+DLIs for up to 128 colours; allthough some of them look like cool commercial title-pictures, all of them are self-drawn (not by me, I only collected them). My favourites are Ballblazer, RoF, Pole Position and GET THOSE COMMODORES ! (the Atari 800 as a tank!)

    -Andreas Koch.
    • 50:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 May 2014
     
    @CharlieChaplin COOL! or in Poland we say: Wypas!