atarionline.pl SID i POKEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime14 Mar 2012 zmieniony
     
    @Eagle muzyczka jest naprawdę świetna ale niestety wymaga zgaszenia ekranu , więc ten obrazek z yt to fake a muzyki nie można użyć ani w grze ani w demo - no chyba że tym demo jest sama muzyka.



    Więc można powiedzieć że twórcy grają na CPU

    Przykład bardzo ciekawy ponieważ realizuje 4 kanały programowo, dokładając dwa głosy SID i filtrowanie sampli :D

    Muzyczka brzmi bardziej jak amigowy MOD niż C64 SID :)

    oprócz filtrowanych sampli takim sposobem można zrobić łady bass na A8 ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime14 Mar 2012 zmieniony
     
    @Atomic, ja bym uważał tak z tym 6581R4AR bo były wersje tak popsute, że żal. Ja mam jedną taką zwaloną kostkę, filtr jest uszkodzony i to potężnie :) A co do Evolvera Jeff'a to nie był robiony na AR'ce akurat (bo mu się spaliła).

    Co do muzy Fanty to myk jest w nie 2 ale 4 glosach sampli, konkretnie player pozwala na odgrywanie .mod (aczkolwiek jego funkcje w porownaniu do tego co zrobil Epi sa żadne - ma tylko tempo. Ekran nie musi być wygaszony, i dało by się jakiś statyczny obrazek wyświetlić a może nawet jakiś prosty efekcik.

    @Eagle: zgadzam się ze gro muzy na SIDa jest na jedno kopyto i brzmi tak samo. Ale większość to nie wszystko. Po prostu mało jest oryginalnych artystów a jeszcze mniej oryginalnych kawałków :) I prawdopodobnie tyczy się to każdej platformy ;) No i kawałek Fanty używa sampli :)
    • 3: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime14 Mar 2012 zmieniony
     
    @booker na jakimkolwiek SID'dzie Jeff by tego nie robił to
    dźwięki wchodzące w 17 i 26 sekundzie są piękne i nie słyszałem nic przyjemniejszego na POKEY'u bez samplowania.


    @all
    Dla mnie POKEY to takie postaci jak
    X-ray i Jakub Husak

    i jeśli jest możliwe porównanie,

    X-Ray to dla Atari 8bit taki DRAX ze sceny C64
    a JH (nie mylić z Jimi Hendrix ;) to dla Atari 8bit ...
    tak jak Ben Daglish dla Commodore 8bit

    z tym że twórczość X-Ray'a poznałem dopiero teraz a muzyczki Jakuba słucham od 1988r.

    prawdopodobnie gdyby nie te muzyczki to bym nigdy nie wyprosił rodziców o zakup Atari 800XL (prawie wszyscy kumple mieli wówczas ZX Spectrum)

    a to dla rozbrojenia:



    podobnym sposobem wczytuję w TURBO gry na C64 - trwa 8 razy krócej więc i emocje są trochę mniejsze
    • 4:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    haha fanie sie słucha tego ładowania. Pamiętam z kumplem wychodziliśmy z pokoju żeby wgrać River Raid. Były czasy.
    • 5: CommentAuthoremkay
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    Latest "SID" videos show again that it is a mistake to talk of SID as a sound device. It's actually 2 different chips in several revision updates though. At least 5 of them I know- While the 8550 isn't a "SID" it's a different chip that's just compatible with the original SID.
    • 6:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    @emkay, do you mean 8580 rather than 8550? Never heard about 8550.

    Anyways the history in this aspect is older SID models 6581 were not up to Yannes's specs (could not do proper AND of waveforms and filter has nonlinear curve and the saturation "bug") .

    So, in reality 8580 (or 6582) has proper spec. Later it only hanged the name to 8580.
    • 7: CommentAuthoremkay
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    8550 is a typo :) Ofcourse 8580. The sound is rather different on the different revisions. It means, you have to play a tune on the dedicated chip on that is has been made.
    • 8:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    @emkay: agree. :)

    Though in case of tune for 6581 you need model which has either the same or near filter curve you used for your tune.

    For 8580 the differences in filter curve are so small they're hardly hearable and you can be sure the tune will play properly on all of them.
    • 9: CommentAuthorw1k
    • CommentTime14 Mar 2012
     
    that video is my superb favorite video about atari computers :)
    • 10: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime4 Apr 2012
     
    co sądzicie o YM3812 ->link<-

    albo o SAA1099:

    • 11: CommentAuthoremkay
    • CommentTime4 Apr 2012
     
    Not sure what Sam Coupe has to do with that thread...

    Bu, if you want to hear perfect 8 bit sound ;)...

    • 12: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime6 Apr 2012
     
    Sam Coupe is not related to this topic but feel free to discuss possibility and legitimacy of expansion A8/C8 with such chips as YM3812 or SAA1099P. I gave examples of its sounds. What do you think about it?
    • 13: CommentAuthoremkay
    • CommentTime6 Apr 2012
     
    OPL2 sounds good.... clean. If Atari only had changed POKEY's design to handle full 16 Bit resolution on the 4 channels....

    Here a testtune done with RMT, using 16 Bit bass. Because 16 bit resolution isn't supported in RMT , and creating a workaround would take "100" of different instruments, I kept it this way. The bass jumps through the music like a drunken ape ;) but it shows the potential.

    • 14: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime4 Jun 2012
     
    Matko, przebrnac przez caly watek to trzeba miec anielska cierpliwosc.

    Golym okiem widac, ze niektorzy nie sa w stanie przeskoczyc "milosci" do Atari i wmawiaja innym i sobie, ze slysza cos innego niz slychac. Do tego czesc tych "milujacych" ktorzy jednak slysza roznice na korzysc SIDa probuja poprawiac reputacje POKEYa przez mowienie o jego dodatkowych funkcjach w malym Atari.

    Jestem czlowiekiem ktorego pierwszym komputerem bylo Atari 800XL. Dalo mi niezapomniane chwile, ale zeminilem je na C64 po jakims czasie ze wzgledu na chec grania w niektore tytuly z automatow ktorych na Atari nie bylo. Atari w Polsce i niesamowite chwile to glownie polskie tytuly Avalonu. Faktem jest jednak, ze to co mnie na poczatku zaskoczylo w C64 to dzwiek i jego piekny bass.

    Czesc "kochajacych" Atari probujac udowodnic ze POKEY jest lepszy od SIDa porownuja muzyke z Draconusa. Moze zaskocze, ale ta z Zybexa tez mi sie bardziej na Atari podoba. Problem w tym, ze obydwie muzyczki byly jak sadze robione wedle jednego kryterium i autorowi nie przyszlo do glowy wykorzystac w nich atutow SIDa (niski bas) wiec w takich okolicznosciach wersje na Atari wydaja sie bardziej poukladane.

    Dzisiaj moge powiedziec, ze ogolnei rzecz biorac cenie obydwa brzmienia tych komputerow ze wskazaniem na C64. Przyczyna jest prosta. Ktos tam pisal, ze SID jest bardziej jazgotliwy, ktos pisal, ze laikowi bez dwoch zdan bardziej spodoba sie dzwiek z Atari... na poczatku chcialo mi sie smiac, ale zwalam to na te "milosc" do Atari coponiektorych.

    Osobiscie jako czlowiek kochajacy muzyke bardzo torturowalem swoja rodzine za czasow swoich 8-bitowych komputerow. Trzeba jednak przyznac szczerze, ze wieksza tolerancja wsrod moich rodzicow, wojkow i ciotek byla na dzwieki z C64. Bas robil swoje a muzyczki byly wlasnie bardziej klarowne i w wiekszym stopniu do zaakceptowania. To dzwieki z POKEYa glownie z braku tego glebokiego basu i imitacji sekcji perkusyjnej, oraz dodatkowej jednej sciezki sprawialy, ze muzyka z Atari przez laikow traktowana byla jak jazgot, a nie muzyka.

    Trzeba bylo dlugo obcowac z Atari, zeby polubic te specyfike i ja ja lubie. Jednak dzwieki z SIDa przypominaja bardziej muzyke w potocznym rozumieniu :) Poza tym nie zapominajcie, ze to uklad SID znajduje sie wyzej od POKEYa na liscie najbardziej odkrywczych wydarzen w elektronice i muzyce.

    Mam nadzieje, ze nie zostane po tym wpisie traktowany jedynie jako Commodorowiec. Obydwa komputery sa mi bardzo bliskie. Do dzis uwielbiam wlaczyc sobie na malym Atari Perestroyke ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jun 2012 zmieniony
     
    Tu nie bardzo chodzi o to, co lepsze. ale o to, co ciekawsze. O to, co bardziej oldskulowe. Dla mnie SID jest fajny, ale nie przystaje do tamtych czasów i tamtych maszyn. Z SIDa wszystkie soki już wyciśnięto.

    To tak, jak do malucha (126P) wrzucić aparaturę HIFI 0.5kW. Kwiatek do kożucha. Wg mnie trudno o bardziej niespójny technologicznie komputer (C64) tamtych czasów. Miał dwie zalety. Sprajty i dźwięk. Resztę przemilczę :)
    Jednak te dwie zalety zagwarantowały mu sukces. Nie jestem jednak sobie w stanie wyobrazić ilości bluzgów, jakie padły przy tworzeniu oprogramowania na ten sprzęt (podobnie jak na A2600 :P )

    Sid powinien siedzieć w Atari ST.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jun 2012
     
    > Sid powinien siedzieć w Atari ST.

    lepiej zeby siedzial na kardridzu w Atari XL/XE... albo tuz obok AY na kardridzu w Atari XL/XE :D
    • 17: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime4 Jun 2012
     
    No coz, mozna to rozpatrywac na wielu plaszczyznach. Odnioslem sie glownie do spostrzezen przedmowcow i tego jak postrzegalem wraz z otoczeniem efekty POKEYa i SIDa czyli muzyke z gier, dem etc.

    Moja znajomosc elektroniki ogranicza sie do sprawnego operowania lutownica, naprawy w dawnych czasach telewizorow, sprzetu audio i stworzeniu kilku zabawek z gotowych schematow. Moge zatem te dwa komputery oceniac bardziej sperspektywy uzytkownika. Z muzyka bardziej na serio zaczalem bawic sie dopiero na Amidze a sensowny poziom osiagnalem dopiero na PeCetowym Fastrackerze.

    Porownujac zatem czysto uzytkowo i muzycznie i tak wiecej plusow wypada po stronie C64. Jak wspomnialem na male Atari powstalo wiele polskich produkcji podnoszacych jakosc tego co ukazywalo sie na Atari i dajacy polskim odbiorcom nowa jakosc i niepowtarzalny klimat. Wracajac jednak do czysto uzytkowych wrazen, to jedna z kolejnych spraw ktore pchnely mnie do zmiany mojego Atari 800XL na C64 byl czas wczytywania gier i programow. Owszem Atari ma szybsza stacje, ale kogo bylo wtedy w Polsce stac na stacje do Atari? Magnetofon w C64 i Atari to dwa swiaty, albo i trzeci swiat :) Design malego Atari (linia XE) to plus, ale plus ten mial glownie wrazenie dla tych ktorzy posiadanie sprzetu tej konkretnej marki rownalo sie z religia :)

    Po przejsciu na C64 glowne braki jakie mozna bylo wyliczyc, to brak tytulow Avalonu, marna konwersja Robbo, gorsze (inne) motywy w muzyce z Draconusa i Zybexa. Gorsza jakosc klawiatury.

    Produkcji scenowej w tamtym czasie zdecydowanie wiecej odczulem na C64. Potrafilem pol dnia miec odpalone jakies intro przed gra zeby delektowac sie glebokim basem C64. Wada byla nowa wersja SIDa ktora przyciszala samplowane sekwencje :)

    Dzisiaj wracam do przeszlosci odpalajac tak male Atari jak C64 czy Amige. Najbardziej po moacoszemu traktuje Atari ST i Timexa 2048, ale na to pierwsze nie mam zadnej dyskietki z grami czy muzyka.

    Zastanawiam sie ze starym kumplem nad wybraniem sie na warszawskie party we wrzesniu... o ile nas wpuszcza ;) Jezeli tak to wezme Atarynke i licze ze bede zaskoczony tym co tam zobacze :)
    • 18:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime4 Jun 2012 zmieniony
     
    -Off top-
    @Duracel Zobacz: Turbo 2000, Turbo 3000, Blizzard Turbo, Turbo Rom+

    Jeśli władasz lutownicą mogłeś założyć je sam i mieć lepsze cacko, od Finali z C64.
    • 19:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 Jun 2012 zmieniony
     
    No niestety, ale @Duracel napisał jak jest.
    Choć oczywiście z punktu widzenia stricte hobbystycznego odkrywanie kolejnych możliwości Pokeya jest w pewnym sensie pasjonujące.

    Jednakowoż (co do w temacie bardziej oldschoolowe) muszę stwierdzić, że dużo bardziej jarało mnie, gdy po raz pierwszy usłyszałem Norton Commander demo na ZX Spectrum (beeper demo) niż tutaj te oto eksperymenty.



    ... i tak, wiem - Atari to też potrafi:



    choć siłą rzeczy na Atari to jest traktowane bardziej jako ciekawostka, niż rozszerzenie możliwości.

    (edit)
    Nie chciałbym być zrozumiany jako jakiś przeciwnik muzyki na Atari. Jestem fanem muzyki atarowskiej i uważam, że jest naprawdę kopalnia świetnych utworów napisanych pod ten hardware. Wspominamy Draconus to już klasyka (podobnie jak inne utwory Adama Gilmora), natomiast na mnie wielkie, ba mało- ogromne wrażenie zrobiła muzyka Davida Whitakera z gry Panther. Taka niespokojna, elektroniczna, filmowo-epicka wręcz jak na te realia. Amaurote - klasyka horrorów sci-fi - do dzisiaj boję się dłużej słuchać tej muzyki ;) . Fajnie słuchało się jego nutek z gry Red Max. Zresztą David ma rękę do takich niespokojnych klimatów, czego upust dał ilustrując muzycznie wiele gier na Amigę takich jak np: Total Recall, The Killing Cloud, Robocop 3, Gunship 2000 (polecam posłuchać w wolnej chwili).
    • 20: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime5 Jun 2012
     
    No tak o muzyce z Panther a Atari tez nalezalo wspomniec to fakt.

    Co do turbo to faktycznie za moich czasow krolowalo Turbo 2000, ale z tego co pamietam bylo to rowniez nie maly wydatek, a C64 wczytywal szybciej po prostu bez przerobek.

    Nie bylo bogactwa wtedy u mnie jak u dzieci sasiadow handlujacych gorzalka, a Atari chcialem posiadac, wiec 50 dolarow ktore mialem odlozone poszlo na 800XL, a magnetofon pozyczalem od kumpla. Czesto gesto znosil mi tylko po to zeby wczytac jakas gre ktora mialem odpalona caly dzien ;> Pozniej dorobilem sie przystawki do kasprzaka. Pamietam, ze wyszkolilem sie po mistrzowsku w szukaniu danej gry na kasecie ze sluchu.

    Swoja droga nie moge nigdzie znalezc obrazu atr fajnego demka ktore pamietam z tamtych czasow "Fucked Vocabulary"wie ktos gdzie szukac? Bede wdzieczny :)
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jun 2012
     
    Na stronie głównej po prawej w katalogu scenowym: ->link<-
    • 22: CommentAuthorDuracel
    • CommentTime5 Jun 2012
     
    Dzięki.
    • 23:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime6 Jun 2012
     
    Na ppa.pl jako wątek poboczny do podlinkowanego wcześniej odpowiednika Amiga versus Atari - Computer Chronicle urodził się wątek dotyczący POKEYa i SIDa. Jest tam kilka ciekawych głosów.

    Polecam.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jul 2012
     
    Jak slusznie zauwazyl Mono, na Atari mozna grac muzyke nie tylko przez POKEY, ale takze przez GTIA. A takze, jak wspominal mi kiedys xxl, przez PIA, a nawet - uwaga, przez ANTIC :)
    • 25: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Aug 2012
     
    Some joining of old ideas ...

    • 26: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Aug 2012
     
    Still 50Hz VBI programming.... just some Winamp visualisation added...

    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2012
     
    calkiem niezla jakosc dzwieku.
    • 28: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Aug 2012
     
    And some other adjustment...

    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Aug 2012
     
    @emkay: I'm still not getting how to achieve such sound - usualy I'm using RMT. But I've found some of sounds in your examples interesting - can you tell some details? Are you modyfying player itself? It's possible to link somehow examples of code with related music?

    How much CPU time (in terms of time of frame) it takes - average?
    • 30: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Aug 2012
     
    It's standard 50Hz programming. Also hard to explain.
    You can use POKEYs "filter" as a modulation channel. To grand the "always same sound" you have to put two "highest pitches" at the start of the filter. Then you can adjust the offset between the both channels by short switching to a different frequency, and back...


    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Aug 2012
     
    I'm a programmer - try :) Ok, I'm catching a rule - but try now how you're doing it in practice. I suppose that playing "filter" directly in RMT is not enough - you have to modify a player right?
    • 32: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Aug 2012
     
    It's all done in RMT. No need for a patch to do those.
    It's just that a fully supporting tracker/player could reach much more sound combinations, and more fluent playing of a tune.
    It's also using filter, but not the standard filter of RMT. It uses always both channels of a filter, for the frequency spread.
    The wave manipulations is depending on how the 2 channels act on adding/substracting the waves together.
    • 33: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Aug 2012
     
    And another one....
    • 34: CommentAuthoremkay
    • CommentTime25 Aug 2012
     
    This one is a bit more "original" POKEY....

    • 35: CommentAuthoremkay
    • CommentTime26 Aug 2012
     
    For a comparision, 3 tunes played through the SAP-player in Winamp...

    • 36: CommentAuthoremkay
    • CommentTime28 Aug 2012
     
    And some stereo with double pokey, converted by miker modulations added by me....

    also played through SAP. Higher notes vary in the sounding from the real thing, but the SAP player is more close than the RMT libraries.
    • 37: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Aug 2012
     
    Odtwarzanie plików SID na Atari na początku i końcu dema. Środkowa muzyka z typowym brzmieniem Pokeya jest jakoś dziwnie przesterowana.

    • 38: CommentAuthoremkay
    • CommentTime30 Aug 2012
     
    Recorded with Altirra?
    There is indeed a max volume of all 4 channels limit. Approx. 32 all together. If you keep the whole volume constantly higher, the audio-circuitry gets crazy ...
    But the real thing isn't that crazy as Altirra "simulates".
    • 39: CommentAuthoremkay
    • CommentTime30 Aug 2012
     
    Here a real recording with a sawtooth test. ...
    A bit weird though ;)

    • 40: CommentAuthoremkay
    • CommentTime31 Aug 2012
     
    Some "sideresult" from the Atariage thread ;)

    • 41: CommentAuthoremkay
    • CommentTime1 Sep 2012
     
    Some "RMT"-lesson :)

    The tune could be perfect, if RMT was supporting 16 bit...

    • 42: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime1 Sep 2012 zmieniony
     
    Ok, so you mean - no patch is needed - your tunes can be played directly in RMT? Can you put somewhere a link to one of your modules, to see how it's done inside? Live example in fact works better than explanation.

    Now I think I know how it works - just somehow similar to OPL modulation, but you know - if you could share your results :) More people could try to do something, maybe even a tracker supporting POKEY abilities fully!
    • 43: CommentAuthoremkay
    • CommentTime2 Sep 2012 zmieniony
     
    Well, I actually did make "examples" for almost 10 years, almost no reaction on that. Not to talk about my conferences with some "Atari musicians" back in the 80s who said "it's not possible" ....

    Btw: OPL.... in theory POKEY is a one channel opl4 soundchip, because all 4 voices depend fully on physical logics together. Some 16 bit mixed in here... and some updates
    • 44: CommentAuthoremkay
    • CommentTime3 Sep 2012
     
    Really. What's needed is a full working tracker with "serious" POKEY sounding. Then we could do real workable sound demonstrations....

    Here an SAP-Player optimized version... again...



    You know, the real optimum is the sound authentic sound of the real thing.
    • 45: CommentAuthoremkay
    • CommentTime9 Sep 2012
     
    RMT version of "Cybernoid"

    Missing 16 bit support
    Missing direct filter control, thus many sound gaps.
    Also different base frequencies in the emulations...

    But, all in all, recognizable...

    • 46:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    Chris Huelsbeck, Reyn Ouwehand, PPOT i inni


    fajny film o komposerach SIdowych - prawie 40 minut.
    • 47: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    The biggest difference in making music with SID and POKEY is that the SID has a programming interface that has been easily to understand by musicians, while POKEY was a simple soundchip. Atari missed to make musician friendly libraries, for a compensation. Possibly Atari , and the developer of POKEY, didn't realize the "filter" isn't a filter, it's a pulse modulator. So , depending on the used volume, it acts like a ringmodulation, or a pulse width controller.
    • 48: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    The other flaw is the unstable bass generator. Making basses useless for most tunes with 4 channels.
    Seems, the creator of POKEY really had no idea of music making.
    Some slight updates would have solved miracles...

    • 49: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    With the "filter" you can do "brighten up" sounds and also "darken down" sounds....

    • 50:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime10 Sep 2012
     
    I actually did make "examples" for almost 10 years, almost no reaction on that.

    That is very pity. Maybe its possible to make music for demo or intro with advantages you have showed here to encourage programmers or musicians to make a full working tracker with serious POKEY sounding you have writen above.

    Astaroth stereo sonds really nice.