atarionline.pl Poszukuje programu graficznego 256 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    No coz, dobre pytania. Pytaj naszych "scenowcow".

    Jezeli chodzi o GFX2 - dzieki za info, przyjrze sie temu po PGA. Chociaz ten interfejs... brr... ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2009 zmieniony
     
    Nie wiem, czy zauwazyles, ze na stronie z wzmiankowanym albumem jest tez info o ksiazce "Freax", gdzie tom 2. jest w pisaniu (wciaz) i mial dotyczyc rowniez (malego/duzego) Atari.... ;)


    Nie potrafie sobie wyobrazic co masz do interfejsu GFX2, przeciez ewidentnie nawiazuje on do starych, dobrych programów malarskich z Amigi/ST (Deluxe Paint, Brillance). ;O

    Tak jak to bywa, trzeba sie na pamiec nauczyc choc paru skrotow klawiszowych i tyle. ;]
    • 3: CommentAuthorirwin
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    @Dracon - różne są gusta, mnie podobnie jak Kaz'owi też interfejs Gfx2 nie podchodzi. Żyjemy w czasach okienek i powinna być możliwość ustawienia normalnego widoku. Co do błędów - GFX2 też nie jest idealny. przykładowo gdy się wybierze piksle 4x2 (do malowania w trybie 2x1 gdy się ma mniejsy ekran jak ja 7 cali opcja jak znalazł) to całe menu też się powiększa i nie widać już na ekranie wielu opcji a przede wszystkim palety barw. Nie obsługuje częsci plików png (na 22 różne scenowe obrazki wczytał 11 dokładnie połowe - wszystkie mają od 16 do 256 kolorów). Jest jeszcze wiele innych błędów. Także nie ma obsługi layeów co w dzisiejszych czasach jest dla mnie niewybaczalne. Dodatkowo ze względu na właśnie ów interfejs nie obsługuje ekranów dotykowych. Co jak co ale w programie graficznych takie coś nie wypada.
    • 4: CommentAuthorirwin
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Dodam bo kierując się Twoim:
    "Dzis wlazlem sobie znow na stron GFX2 i co widze? Wydali nowa wersje, w ktorej m.in. uwzgledniono format zapisu C64!! No to kto i kiedy wstawi tam maloatarowskie rzeczy???? ;O"

    postanowiłem to więc sprawdzić.
    Po pierwsze co to za format c64? to tak jakby grafx2 zapisywał w trybie Atari do pliku *.atari. Przydatność póki co niewielka. Jeśli już powinien zapisywać do pliku wykonywalnego prg.
    Po drugie nie obsługuje FLI - który jest dla C64 tym czym tryb podkolorowania duszkami w g2f - to tak jakby Graph2Font nie obsługiwał duszków.
    Po trzecie i to jest najważniejsze - nie pokazuje błędów wynikających ze zbyt dużej liczby kolorów w danym bloku (np 4 kolorów w bloku 4x8 w multicolor) Po prostu przy zapisie obrazka pisze: "More then 4 color in 4x8"
    Barrrrdzo użyteczne ;) Teraz prościej będzie znaleźć igłę w stogu siana wielkości pól Ukrainy niż te miejsca gdzie jest zbyt dużo kolorów ;) To tak jakby Graph2Font pozwalał nam malować kolorami duszków bo całym ekranie bez ograniczen a przy zapisie pisał:
    "jakiś duszek jest za duży, a może ma małe piksle - szukaj se"
    lub pozwalał na użycie 5tego koloru bez wyłączenia 4tego w danym bloku po czym przy zapisie równie ogólnikowo by to stwierdzał.

    Jak narazie przydatność tej nowej opcji Grafx2 dla C64 jest żadna. Zaś co do wstawiania tam "małoatarowskich rzeczy" - co masz przez to na myśli?
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Naprawde przydalby sie opis grafiki Atari, ale nie taki dla programistow Atari, tylko dla grafikow/programistow peceta. Uniwersalny i zrozumialy opis, dzieki ktoremu autorzy takich programow jak "Timanthes", "GFX2" czy innych byliby w stanie zaimplementowac tryb grafiki Atarowskiej. Nie sadze, zeby skusilo ich odeslanie do "De Re Atari" czy innego podobnego zrodla.
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2009 zmieniony
     
    Odnosnie "maloatrowosci" w GFX2 - chodzilo mi o zapis w MIC (GR8) albo PIC w opcji 320x200, z automatyczna redukcja na 4 kolory (ew. 5 - jakos sprytnie zaznaczone), itp.

    GFX2 - wiem, idealny nie jest. Jednakze kiedys mialem jakis czas do czynienia z Deluxe Paint oraz Personal Paint, stad sentyment. ;)
    Warstwy? W takim oldschoolowym programie? ;) Kiedys rysowalo sie na jednej i do tego joystickiem (hehe) wiec wymagalo to starannosci, cierpliwosci i dobrego planowania. Nie widze powodow, aby GFX musial sie upodabniac do reszty 'nowoczesnych' edytorow w tym wzgledzie. Poza tym ma on taka jakby "warstwe" (strone zapasowa) gdzie mozna trzymac probki palet, fragmenty grafiki, pedzli, itp.

    O co chodzi z ta "obsluga ekranow dotykowych" bo nie rozumiem?? Czy ten bajer maja wszystkie wspolczesne edytory oprocz GFX2 ? ;O
    Uzytkuje GFX2 na desktopowym PC, mysz oraz klawiatura dziala normalnie, mozna jeszcze regulowac (jest nawet opcja dublowania myszy przez kombinacje klawiszy).

    - Bledy w obsludze formatu PNG? Na razie nie trafilem, sprawa wymagalaby raportowania autorom (ze szczegolami, przykladami).

    - Bledy w tym co jest na C64 - nie sprawdzalem tak dokladnie :), to zdaje sie dopiero 1. implementacja tego "ficzera" w GFX2.
    A Ty Irwin, tworzysz i na C64 i na Atari? ;O


    "to tak jakby Graph2Font nie obsługiwał duszków" - ano tak, nie pamietasz tego, ale tak wlasnie bylo na poczatku - G2F powstal aby ulatwic logosowanie grafiki i dodawanie 5. koloru. Duszki bylo zdeko pozniej. :]



    Napisz mi jeszcze, dlaczego tak upierdliwe jest w TIMANTHESIE wlaczanie trybu pikesla 2x1 i czemu nierzadko potrafi sie ten edytor zawieszac na Vi$cie.


    P.S. Ciekawe jak na tle dotychczasowych edytorow "paletowych" wypadnie ten na Jabłko:
    ->link<-
    ;)
    • 7: CommentAuthormvw
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Proponuję program Pixia.

    Polska stronka z programem i tutorialem tutaj:

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Zglaszam zastrzezenie - PIXIA to edytorek do malowania raczej w truecolorze, a my tu mamy na mysli bardziej "profilowane" narzedzia (jak w temacie watku). ;]
    • 9: CommentAuthorirwin
    • CommentTime4 Oct 2009 zmieniony
     
    "Odnosnie "maloatrowosci" w GFX2 - chodzilo mi o zapis w MIC (GR8) albo PIC w opcji 320x200, z automatyczna redukcja na 4 kolory (ew. 5 - jakos sprytnie zaznaczone)."

    Bez przesady, całkowicie zbędna opcja przecież są specjalstyczne programy do konwersji kolorów, nawet zwykle przeglądarki typu xnview czy infraview to potrafią. A załadowanie takiego 4 kolorowego bmp do Graph2Fonta i zapis do mic przecież nie trwa wieki. A ostatni program Tebe bmp2mic upraszcza to do minimum. Wg mnie całkowicie chybiona droga rozwoju Grfx2. Znacznie lepsze by było to co Kaz mówi - stworzenie możliwości malowania duszkami. Nie ich układania jak w g2f a malowania.

    "GFX2 - wiem, idealny nie jest. Jednakze kiedys mialem jakis czas do czynienia z Deluxe Paint oraz Personal Paint, stad sentyment. ;)"

    Tylko niektórzy nie mieli do czynienia z DeluxePaintem, lub mieli a im się nie spodobało. Ja tylko odpowiedziałem na Twoje "Nie potrafie sobie wyobrazic co masz do interfejsu GFX2"

    "Warstwy? W takim oldschoolowym programie? ;) Kiedys rysowalo sie na jednej i do tego joystickiem (hehe) wiec wymagalo to starannosci, cierpliwosci i dobrego planowania. Nie widze powodow, aby GFX musial sie upodabniac do reszty 'nowoczesnych' edytorow w tym wzgledzie."

    Kiedyś się rysowało bezpośrednio w hexach (w latach 70tych) ale to nie oznacza że i dziś tak trzeba.
    Chodzi oto by maksymalnie czas - który nie każdy ma dużych ilościach - wykorzystac na malowanie a nie na walkę z programem. ;) Chodzi o uproszczenie sobie życia. Ty nawet nie chcesz uruchomić sobie np infraview+graph2font i zrobić *.mic bo to zajmie z 10 klików myszy i 30 sekund. Ty wolisz aby zapis był bezpośrednio w Grafx2 i dzięki temu czas skróci się do 3 kików mychą i 5 sekund. Chodzi więc oto samo o wygode.
    Mając layery mogę malować obiekty i je układać, przysłaniać, dodawać jak chce. Wszelkie zmiany to tylko zmiana layeru obiektu, parę sekund. Normalnie to trwa wieki. To że ty nie widzisz powodów to nie znaczy że inni ich nie widzą. ;)

    "Poza tym ma on taka jakby "warstwe" (strone zapasowa) gdzie mozna trzymac probki palet, fragmenty grafiki, pedzli, itp."

    Czyli można, więc czemu nie iść na całosc i wprowadzić to udogodnienie użytkownikowi do swobodnego używania, ze wszystkimi ich własnościami których ta "niby warstwa" nie ma (jak przenikanie)

    "O co chodzi z ta "obsluga ekranow dotykowych" bo nie rozumiem?? Czy ten bajer maja wszystkie wspolczesne edytory oprocz GFX2 ? ;O"

    Nie, ten bajer ma każdy program działający normalnie w okienkach. Sam ponoć używasz do malowania tabletu graficznego (podaje za Kaz'em) - co byś powiedział na program graficzny który nie obsługuje takiego tabletu? Ja używam:
    ->link<-

    i działa pięknie, poza ... Grafx2 który z uwagi na swój nietypowy interfejs nie działa jak trzeba.

    "Uzytkuje GFX2 na desktopowym PC, mysz oraz klawiatura dziala normalnie, mozna jeszcze regulowac (jest nawet opcja dublowania myszy przez kombinacje klawiszy)."

    Nie używam myszy od 3 lat, po prawdzie nawet nie mam żadnej.

    "- Bledy w obsludze formatu PNG? Na razie nie trafilem, sprawa wymagalaby raportowania autorom (ze szczegolami, przykladami)."

    Może do nich napisze choć ostatnio przesiadłem się na Thimates3.

    "- Bledy w tym co jest na C64 - nie sprawdzalem tak dokladnie :), to zdaje sie dopiero 1. implementacja tego "ficzera" w GFX2."

    To widać że pierwsza implementacja - jak narazie do tego co jest w Timathes3 jest dłuuuga droga

    "A Ty Irwin, tworzysz i na C64 i na Atari? ;O"

    Jeśli już pytasz... ;)
    wyniki:
    ->link<-
    polecam przyjrzec się znakowi na tarczy ;)
    ->link<-
    i production notes ;)
    ->link<-

    "to tak jakby Graph2Font nie obsługiwał duszków" - ano tak, nie pamietasz tego, ale tak wlasnie bylo na poczatku - G2F powstal aby ulatwic logosowanie grafiki i dodawanie 5. koloru. Duszki bylo zdeko pozniej. :]

    Tego nie wiedziałem, więc kto wie może i Grfx2 się poprawi, tylko przy tej szybkości rozwoju raczej nieprędko to nastąpi.

    "Napisz mi jeszcze, dlaczego tak upierdliwe jest w TIMANTHESIE wlaczanie trybu pikesla 2x1 i czemu nierzadko potrafi sie ten edytor zawieszac na Vi$cie."

    Jak upierdliwe? dajesz Layer/Reduce colors/unrestricted double pixel. Upierdliwe wg mnie to jest w Grfx2 bo:
    - wraz z wyborem wielkosci pixla, zmienia się menu i komunikaty.Myślałem że ten błąd porawili od ostatniej wersji, ale nie, nadal pięknie uprzyjemnia działanie:



    Spróbuj wybrać sobie kolor... jakikolwiek ;)

    - gdy się ma obrazek w 320x200 a pixle 2x1 (tony grafik z C64 i Atari) to gdy się chce go edytować to należy najpierw przerobić na 160x200 gdyż po wybraniu 2x1 w Grafx2 dostaniemy wtedy 640x200 czyli 4x1. Sposób zastosowany w Thimates rozwiązuje ten problem.
    Co zawieszania się - mnie się to nie zdarzyło, a też mam Viste, więc nie wiem. Owszem przy nieprawidłowym ustawieniu zapisu wyskakuje error ale program nadal działa. Program nigdy mi się nie zawiesił a ostatnio sporo w nim siedziałem.
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Oct 2009 zmieniony
     
    To znowu ja.
    GFX2
    - dziala zazwyczaj w okienku, ktore juz da sie skalowac (przyloz kursor na krawedz okna programu i ciagnij - reaguje).


    "- wraz z wyborem wielkosci pixla, zmienia się menu i komunikaty. (...) Spróbuj wybrać sobie kolor... jakikolwiek".

    Racja. Nie wyglada to zbyt atrakcyjnie... Jednak ja nie mam wtedy problemow - nadal widze palete (moze to jednak "urok" pracy z uzyciem malego wyswietlacza? ;P). Poza tym awaryjnie mozna sobie nawrzucac probki kolorow na zapasowa strone lub gdzies obok i pobierac "kroplomierzem" (skrot klawiszowy - tylda). :)

    Licze, ze jeszcze poprawia to i owo, w koncu szeroki wybor software'u zwykle dobrze robi - dla kazdego cos milego.

    A co do TIMANTHESA - jest w wersji beta (w nazwie) co mozna usprawiedliwiac "pady". Ja odpalalem go pare razy pod Vista 64-bit pl na 4-rdzeniowym procku i regularnie mi sie zawieszal w ostatniej czesci pracy - przy zapisywaniu (eksportowaniu). Teraz tego bledu dokladnie nie opisze, bo nie pamietam szczegolow...
    Program skojarzyl mi sie z tym, ze to taki przerobiony PAINT.NET, co samo w sobie nie jest zle. Tylko jakos tak trudno mi sie w nim dziala, jako ze jest on tak "sprofilowany" na C64. :|
    A czy sa w nim takie fajne opcje manipulacji pedzla (kopiowanie fragmentow, modyfikowanie) jak w GFX 2?
    Zdradz mi jeszcze jak tam, w trybie piksela 2x1 uzyskac duze ladne fonty z jakies ozdobnej czcionki.


    Gratuluje i podziwiam odnosnie dzialania na obu platformach (XE i C64) - dzialasz sprawiedliwie, po rowno? ;) Na czym zrobiles obrazek z compo (tarcza z logo rzadzi) i jak Ci sie go tworzylo (czyzby to pod Timantehes'em? ;o ) ?

    Przyznam, ze sam pare lat temu mialem chetke na zrobienie czegos na Commodzie, w jakims ciekawym trybie (chyba w jakiejs odmianie hires interlace) ale pozniej napotkalem problemy z obsluga, itp. i dalem sobie spokoj. :|

    Tablet mam, czasami wlaczam. Ale on jest wart glownie do uzywania w truecolor (swoboda malowania i doboru kolorow) za to wciaz meczace sa konwersje kolorow z tego trybu na Atari jako docelowym kierunkiem (troche "rosyjska ruletka").
    Z myszy nie rezygnuje, pod G2F jest wrecz wskazana (jak dla mnie). Jakby sie uprzec mozna tez nia uzyskiwac calkiem plynne ksztalty, bo ktos wpadl na ciekawy pomysl, zwany "Lazy Nezumi":
    ->link<-
    :D
    • 11: CommentAuthorirwin
    • CommentTime6 Oct 2009 zmieniony
     
    "GFX2
    - dziala zazwyczaj w okienku, ktore juz da sie skalowac (przyloz kursor na krawedz okna programu i ciagnij - reaguje)."

    No widzisz tego nie wiedziałem - a to właśnie z uwagi na ten nietypowy interfejs.

    "Racja. Nie wyglada to zbyt atrakcyjnie... Jednak ja nie mam wtedy problemow - nadal widze palete (moze to jednak "urok" pracy z uzyciem malego wyswietlacza? ;P)."

    Racja atrakcyjnie ów interfejs nie wygląda. Tak użytkownicy mający ekran np 1280x1024 czy 1680x1050 takich problemów nie mają, inni z 1024x768 czy 1024x600 a i owszem. Czy to ich wina czy programisty? Bo wbrew urokowi małego wyświetlacza - wielkość ekranu nie ma znaczenia, po podłączeniu do mojej plazmy 42 cale 1024x768 widać to samo, też nie wybierzemy koloru bo jest zasłonięty. A chyba 42 cale nie nazwiesz urok małego ekranu ;)


    "Poza tym awaryjnie mozna sobie nawrzucac probki kolorow na zapasowa strone lub gdzies obok i pobierac "kroplomierzem" (skrot klawiszowy - tylda). :)"

    I tak też robiłem, miałem tam zsnapowaną ;) paletę barw Atari. Tylko czy takie było zalożenie twórców Grfx2? wątpie. Raczej powinni, oddzielić wielkość piksla w rysunku do tego jaki jest użyty w "Interfejsie". Wtedy nawet posiadacze 800x480 mogliby swobodnie malować.

    "Licze, ze jeszcze poprawia to i owo, w koncu szeroki wybor software'u zwykle dobrze robi - dla kazdego cos milego."

    Masz rację i ja mam taką nadzieję, koniec końców właśnie w Grafx2 powstały moje malunki na Głuchołazy i Riverwash. Obecnie wygrywa u mnie Thimantes3 ale Grafx2 jest w rezerwie i bacznie będę mu się przyglądał.

    "A co do TIMANTHESA - jest w wersji beta (w nazwie) co mozna usprawiedliwiac "pady". Ja odpalalem go pare razy pod Vista 64-bit pl na 4-rdzeniowym procku i regularnie mi sie zawieszal w ostatniej czesci pracy - przy zapisywaniu (eksportowaniu). Teraz tego bledu dokladnie nie opisze, bo nie pamietam szczegolow..."

    Patrz tu ->link<- i moje boje z zapisem
    (szukaj komentarzy niejakiego... irwina ;)



    Rzeczywiście sposób zapisu jest pokręcony i powoduje niby zwis programu - bo sam program wbrew temu co piszesz nadal działa - wystarczy wybrać continue. Wszelkie niejasności wyjaśnił mi Veto jeden z uznanych grafików C64, który okazał się równym gościem, bardzo pomocnym - nic dziwnego że na Silesia Party polscy scenowcy wymalowali jego samochód sfastykami (jest Niemcem) - przykre to ale to temat na inny watek.

    Wracając:
    po pierwsze teraz już wiem jak poprawnie zapisać plik w formacie c64, napisałem nawet do autora aby to uprościć (także dodałem o support Atari duszków) ale jak pisałem Kaz'owi - zero odzewu.
    po drugie z tego co widze to jednak Thimates nie wiesza się Ci bo podałeś także ten sam przykład co ja - a to jak widzisz nie jest realny zwis a taki po którym możesz wrócić do programu i nadal działać. Pisałem zresztą to poprzednio: "Owszem przy nieprawidłowym ustawieniu zapisu wyskakuje error ale program nadal działa."

    "Program skojarzyl mi sie z tym, ze to taki przerobiony PAINT.NET, co samo w sobie nie jest zle. Tylko jakos tak trudno mi sie w nim dziala, jako ze jest on tak "sprofilowany" na C64. :|"

    No cóż wybierz sobie unrestricted single pixel mode i wgraj palete 256 atari i możesz malować jak na Atari. Pewnie że profil Atari+duszki by się przydał ale najpierw któś musiałby na 2-3 stronach spisać wszystkie ograniczenia w tej materii (odsyłanie do epickich tomów DereAtari nic nie da) a potem autor musiałby odpowiadać na maile czy PM. A to że program bazuje na Paint.Net - mnie to bez różnicy może i bazować na szachach 1kb na zx81 ważne żeby działał tak jak grafik wymaga.

    "A czy sa w nim takie fajne opcje manipulacji pedzla (kopiowanie fragmentow, modyfikowanie) jak w GFX 2?"

    Nie takich jak w Grfx2 nie ma , można wiele używając brusha jako layer i tam przekształcać go na różne sposoby. Grafx2 tutaj lepiej wygląda choć np do ProMotion też mu daleko. Za to Thimates3 na fajne narzędzia do malowania ditheringiem, to dla mnie ważne gdyż wszyscy wiemy że C64 a zwłaszcza Atari są ubogie w kolory które możemy użyć na rysunku. To właśnie głównie dlatego przesiadłem się na Thimantes.

    "Zdradz mi jeszcze jak tam, w trybie piksela 2x1 uzyskac duze ladne fonty z jakies ozdobnej czcionki."

    Niestety nie wiem, to rzeczywiście nie działa jak trzeba, zresztą błędów w Thimantes jest też więcej - ale no cóż oba programy są robione przez zapaleńców za darmo i nie wymagajmy ideału.

    "Gratuluje i podziwiam odnosnie dzialania na obu platformach (XE i C64) - dzialasz sprawiedliwie, po rowno? ;)"

    Dzięki! Po prostu od czasu do czasu coś zmaluje na C64 gdyż jak wiesz konkurencja na scenie Atari jest zbyt duża, obecnie gdy Kaz się wycofał - mam nadzieje że chwilowo - zostało nas aż dwóch: Ooz i .... ja ;) Tak więc wystartowałem na c64 a i mam nadzieję że i Ooz się skusi, przynajmniej go już parę razy zachęcałem i kto wie? ;)
    Czy działam sprawiedliwie? Nie! i nie zamierzam działać sprawiedliwie ;) - Atari zawsze będzie na czele, po tym malunku założono mi konto na csdb a nawet dostałem zaproszenie czy nie podjąłbym się jako grafik przy pewnej grze na C64. Odmówiłem bo sam coś pichce dla Atari i w tej chwili nie mam czasu na C64 czy inne platformy.

    "Na czym zrobiles obrazek z compo (tarcza z logo rzadzi) i jak Ci sie go tworzylo (czyzby to pod Timantehes'em? ;o ) ?"

    Jeśli czytałeś to:
    ->link<-
    To chyba wiesz na czym malowałem i w jakim trybie pierwotnie.

    "Przyznam, ze sam pare lat temu mialem chetke na zrobienie czegos na Commodzie, w jakims ciekawym trybie (chyba w jakiejs odmianie hires interlace) ale pozniej napotkalem problemy z obsluga, itp. i dalem sobie spokoj. :|"

    Teraz jest znacznie prościej, polecam jest sporo grafików, spora konkurencja - mnie osobiście bardziej cieszy 8 miejsce na 19 prac niż 3 na 4 prace. Jest parę edytorów jak właśnie Thimates3 czy Project One ->link<- , możesz też malować w czym chcesz i potem użyć konwentera MUCSU czy NUFLI (narazie brak tego drugiego ale jak pisał ostatnio Deekay będzie very soon, ten pierwsy tj MUCSU robi za dużo messu gdyż używa tylko dwóch duszków hiresowych które są powiększane do piksla 4x1 - skąd my to znamy? ;) Oj przydałby się opis duszków Atari oj przydałby się)
    Jednak z drugiej strony, dawno nie widzieliśmy nowego oryginalnego obrazka Dracona na Atari. Masz talent i warto byś skrobnął czasem cosik. Naprawdę jeśli wróci Dracon, może i Kaz wróci ;) a to już jest 4 luda a nie dwóch jak obecnie.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Oct 2009
     
    Dracon - "Lazy Nezumi" to czadowa sprawa! Przetestowalem z G2F, dziala bez problemow. Instaluje go jako staly dodatek do tego programu.

    Dodatkowo jeszcze mam SF Zoomer, ktory bardzo pomaga w pozycjonowaniu wszelkich elementow w G2F. Przy wspolczesnych rozdzielczosciach ekranu G2F jest po prostu maciupenki i bez takiej podrecznej lupy nic nie widac.
    • 13:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2009 zmieniony
     
    @Irwin.

    Czy wymieniajac aktywnych grafikow (siebie i OoZ-a) nie pominales kogos, np. Kozyce, Vidola (zajetego przy grze PANG) albo KAZa (w koncu tez co jakis czas widac owoc jego pracy - w grach) ? ;) Do tego przebudzil sie ponoc Replay, a czy Dely nie powiedzial ostatniego slowa - nie wiadomo....
    W kazdym razie nie jest tak zle, jak to juz bywalo. ;)
    Od kiedy bawisz sie w rysowanie na A8??
    Z tego co pamietam, w roku 2000 i kolejnym, na tamtejszych zlotach nie wystawniono ANI JEDNEGO obrazka. W 2002 r. na LECIE LUDZIKOW wystawilem tylko ja (zajmujac pierwsze i zarazem ostatnie miejsce, hehehe). ;]

    Dziekuje, bardzo dziekuje za dowody uznania mojej atarowskiej dzialalnosci - to cieszy. :)
    Przyznam, ze dawno juz nic nie zrobilem, w sumie po pierwsze dlatego, iz troche sie zniechecilem (wynik dzialan pewnej grupki ludzi, zarzucajacej mi niby zbytnie "lansowanie sie" itp. podobne "grzechy") ; po drugie chyba podobnie jak OOz-owi znudzilo mi sie wygrywanie na kolejnych gfx-compos (ile mozna udowadniac i udowadniac, ze sie cos potrafi?! ;)) i po po trzecie odkrylem szerzej urok PC-ta i tworzenia bez ograniczen (takze odnosnie rysunku klasycznego), do tego moc drzemiaca w moim sprzecie pozwalaja wyzwalac kolejne dopracowane i klimatyczne pecetowe gierki, ktorych nie unikam... ;)

    Co dalej, to sie okaze... Odzwyczailem sie dosc od klasycznego pikslowania (a do tworzenia joystkiem juz nie wroce)... ;P A swoja droga gdzie sa wszyscy ci, ktorzy klęli na rysowanie na innych platformach niz Atari i konwersje? Teraz to sie stalo normalka, hehe.... ;>


    Co do C64... Hmmm.... gdzie najlepiej uderzyc aby sobie uswiadomic o co chodzi w danym trybie gfx, jak sie laduje i odpala programy, itp. ? :o
    Zapomnialem nazwy tego programu do [super]hires interlace (co chcialem uzywac kiedys) - wiem tylko tyle, ze napisal go (chyba) Polak i jest on na C64 a nie PC... ;(

    Jakos nie mam zaufania do programu, ktory sie zawiesza a potem niby dziala dalej... no ale moze jeszcze to poprawia (TIMANTHESA).


    @KAZ - fajnie, ze Lazy Nezumi sie podoba, to zawsze ciekawa alternatywa dla tych bez tabletu i/albo z drzaca reka... i dziala z paroma popularnymi programami. :)
    • 14: CommentAuthorirwin
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    "Czy wymieniajac aktywnych grafikow (siebie i OoZ-a) nie pominales kogos, np. Kozyce, Vidola (zajetego przy grze PANG) albo KAZa (w koncu tez co jakis czas widac owoc jego pracy - w grach) ? ;) Do tego przebudzil sie ponoc Replay, a czy Dely nie powiedzial ostatniego slowa - nie wiadomo...."

    Raczej dodałem nieopatrznie siebie ;) Tak więc po korekcie z aktywnych grafików jest ino Ooz ;) jest też ćwierćgrafik - ja, i tu lista się kończy.
    Kozyca - raczej dawno o nim nie było słychu, na csdb osttnie logowanie sprzed przeszło 3 miesięcy. Ktokolwiek widział?...
    Vidol - czy jest zajęty Pangiem? hmm... możliwe nie wiem, ale: Tebe wspominał w komentarzu tutaj na atarionline że jeden czy dwa obrazki do Pang Vidol robił dość długo, ze 2 lata - Powrooz zdaje się w miesiąc zmalował 6-8 backgroundów. ;) Z tonu komentarzy Tebe wynika raczej iż obecnie grę Pang robi triplet Tebe&Powrooz&stRing. Choć mogę się mylić. Natomiast jeśli chodzi o scenę to ja nie pamiętam kiedy ostatnio cos Vidol pokazał. Po prawdzie nie wiem czy kiedykolwiek stanął w szranki z Powroozem ;) A Powrooz już parę lat działa...
    Kaz - racja działa jako grafik, lecz z tego co ostatnio mi pisał to raczej na scenie nie zamierza się udzielać. Nie startował w tym roku na żadnym copyparty. Gdyby stało się to co poniżej pisze to pewnie by powrócił - tak przynajmniej myślę ;)
    Repley - znakomicie że powrócił - jednak żadnych nowych obrazków póki co nie ma. Mam nadzieję że się to zmieni a wtedy stanie się grafikiem-powracającym-aktywnym ;)

    "W kazdym razie nie jest tak zle, jak to juz bywalo. ;)
    Od kiedy bawisz sie w rysowanie na A8??"

    Ja? od końca lat 80tych z małą 20 letnią przerwą ;) - o poważnie to od konkursu Kaza w zeszłym roku. Czyli raczej niezbyt długo, narazie poznaje dopiero techniki. Za 100-200 lat dogonię Oooza ;)

    "Z tego co pamietam, w roku 2000 i kolejnym, na tamtejszych zlotach nie wystawniono ANI JEDNEGO obrazka. W 2002 r. na LECIE LUDZIKOW wystawilem tylko ja (zajmujac pierwsze i zarazem ostatnie miejsce, hehehe). ;]"

    No właśnie jaka jest przyjemność wygrywania gdy się jest jedynym uczestnikiem konkursu lub tych kilku pozostałych prezentuje się mizernie - obecna sytuacja Powrooza. Dlatego w nawiązaniu do Twoich osiągnięć - byłeś numer jeden kiedyś, Vidol również - teraz masz/macie konkurencję w postaci Powrooza a raczej Ooza ;) To naprawdę nie byle kto to obecnie jeden z największych grafików na wszystkie platformy 8bit (oczywiście wielokrotnie zaprzeczał że nie że daleko mu do tych ze sceny C64 ale na szczęście absolutnie nie ma racji ;)) Teraz naprawdę musiałbyś się sprężyć aby go pokonać. On jeszcze na scenie Atari nie przegrał - to taki Mike Tyson za swych najlepszych lat. Czy Muhammed "Dracon" Ali, George "Vidol" Foreman i Joe "Repley" Frazier podniosą rękawice? To naprawdę byłby nieziemski konkurs, nie ważne czy ogłoszony tutaj czy na atariarea czy na jakiś zlot/party - gdyby wszyscy z was/nas (bo i Dely i Kaz i Kaczor i Gonzo wielu innych mając okazję wystąpienia w historycznej gali boksu... errr historycznym compo pewnie też zabrałaby sie do roboty) spróbowaliby pokonać Powrooza. Ostatnio na scenie C64 było parę powrotów jak Archmage czy Carrion. Czemu nie u nas? Mam nadzieję że i Ooz chciałby aby kiedyś ktoś go pokonał - bo to będzie oznaczać że na scenie atari cos się ruszyło.

    "Dziekuje, bardzo dziekuje za dowody uznania mojej atarowskiej dzialalnosci - to cieszy. :)
    Przyznam, ze dawno juz nic nie zrobilem, w sumie po pierwsze dlatego, iz troche sie zniechecilem (wynik dzialan pewnej grupki ludzi, zarzucajacej mi niby zbytnie "lansowanie sie" itp. podobne "grzechy") ; po drugie chyba podobnie jak OOz-owi znudzilo mi sie wygrywanie na kolejnych gfx-compos (ile mozna udowadniac i udowadniac, ze sie cos potrafi?! ;))"

    NO WŁAŚNIE!, Ty udowadniałeś że jesteś najlepszy na przełomie wieków ;), Vidol kiedy indziej, teraz era Ooza. Właśnie dlatego: czy nie chciałbyś stanąć w szranki z Mike Tysonem ;) Teraz mógłbyś coś udowodnić
    Powtórzę: nie sztuka wygrać w compo gdy jest się jedynym uczestnikiem. Dla mnie większe znaczenie ma 8 miejsce na Silesia Party niż 3 miejsce na Głuchołazach.

    "i po po trzecie odkrylem szerzej urok PC-ta i tworzenia bez ograniczen (takze odnosnie rysunku klasycznego), do tego moc drzemiaca w moim sprzecie pozwalaja wyzwalac kolejne dopracowane i klimatyczne pecetowe gierki, ktorych nie unikam... ;)"

    Ale raz na rok - RAZ NA ROK - można chyba na moment odłożyć Photoshopa i wgrać Graph2Fonta? ;) Raz na rok poświęcić czas dla Atari - raz to nie jest dużo ;)
    btw a gdzie moża oglądnąć Twoje obrazki z PC?

    "Co dalej, to sie okaze... Odzwyczailem sie dosc od klasycznego pikslowania (a do tworzenia joystkiem juz nie wroce)... ;P A swoja droga gdzie sa wszyscy ci, ktorzy klęli na rysowanie na innych platformach niz Atari i konwersje? Teraz to sie stalo normalka, hehe.... ;>"

    Bez przesady, jazdy na rowerze się nie zapomina, chwila moment i jak będziesz rzeczywiście chciał to w try miga coś zmalujesz - masz talent ;) A czas? Ot zamiast tutaj siedzieć na forum i pisać z tym idiotą irwinem ;)

    "Co do C64... Hmmm.... gdzie najlepiej uderzyc aby sobie uswiadomic o co chodzi w danym trybie gfx, jak sie laduje i odpala programy, itp. ? :o"

    Najlepiej nigdzie, po prostu maluj pod czy chcesz na PC w kolorach C64 (lub nawet nie, tak jak ja) po czym wgraj do Thimantes wybierz tryb i popraw te czerwone punkty które program sam ci podświetli zaznaczając zbyt dużą ilość kolorów w bloku i to wszystko.

    "Zapomnialem nazwy tego programu do [super]hires interlace (co chcialem uzywac kiedys) - wiem tylko tyle, ze napisal go (chyba) Polak i jest on na C64 a nie PC... ;("

    No i bardzo dobrze że zapomniałeś bo malowanie na C64 pod emulatorem to mordęga. Próbuj tak jak pisałem powyżej - ale najpierw spróbuj zmalować coś dla Atari. Muszą być jakieś piorytety ;)

    "Jakos nie mam zaufania do programu, ktory sie zawiesza a potem niby dziala dalej... no ale moze jeszcze to poprawia (TIMANTHESA)."

    Nie ma na co czekać, setki ludzi ze sceny pod nim maluje, jak Veto, Archmage, Hein itd... i jakoś obrazki powstają. Wymówki to zawsze łatwo znaleść. ;) To że ma problemy przy zapisie - to nie jest bład, powtarzam już to po raz nie wiem który. Program się nigdy nie wiesza i zawsze możesz nagrać pracę choćby do png. Jak będziesz chciał to dasz sobie radę, wierz mi te problemy co są pod Thimates czy G2f to pestka w porównaniu z tym co było kiedyś na realnym Atari czy c64. Tam to czeba było samozaparcia, ja w niektórych programach to nawet nie wiedziałem jak nagrać obrazek. Teraz to jedynie co trzeba to chęci i nic więcej. Dracon do dzieła!
    • 15: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    Widzę, że kolejny raz poruszany jest temat mizernej aktywności grafików na małoatarowskiej scenie.
    Ostatnio kiedy zawrzało w tej kwestii na Atari Area, gdzie Powrooz z powodu braku konkurencji zasugerował odpuszczenie sobie pixelowania na Atari, postanowiłem po raz trzeci (i definitywnie ostatni) usiąść do tego przeklętego G2F, dwie poprzednie próby narysowania czegokolwiek w tym programie zakończyły sie totalną klapą.
    Tym razem wreszcie coś zaskoczyło i w miarę załapałem o co kaman :).
    Od tej chwili tj. od sierpnia 2009, pomimo braku czasu (rodzina, praca, remont domu) udało mi się wieczorkami wypixlować 2 rysunki, 2 kolejne mają się ku końcowi no i jeszcze na szybko pyknąłem 2 obrazki na niedoszły konkurs grafiki z gier, więc nie taki ten G2F straszny i jeśli kogoś zraził za pierwszym razem to niech się nie zniechęca, tylko próbuje do skutku.

    Nawiązując do wypowiedzi Irwina o rękawicy i bokserach, pomimo że wyzwanie kierowane było do najlepszych grafików/bokserów, to ja chętnie schylę sie po rzuconą rękawice, tylko niechaj jakiś zacny jegomość wydzieli skrawek udeptanej ziemi do potyczki na pixele (najlepiej pixele w stylu wolnym)*).

    P.S.
    Ciekawe co Wielki Mistrz (czyt. Ooz) na to, że tu trwa rozprawa o jego rękawicy :/.

    *) chodzi o to żeby zorganizować konkurs graficzny na temat dowolny, ten ostatni był naprawdę solidnie obsadzony, ale to było już tak dawno temu, jeszcze mnie wtedy na G2F'owym świecie nie było :(
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    O, fajna niespodzianka. W takim razie mamy ustalone - konkurs graficzny trzeba oglosic jak najszybciej.
    • 17: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    @Irwin, dzięki za przesadne ;) słowa uznania..
    Co do aktywności grafików, zgadza się obecnie my dwaj mamy najwięcej chęci .. ale spokojnie -- myślę że, Kozyca, Dely, Vidol nie powiedzieli ostatniego słowa.Powrócił Ripek - który jest zmotywowany jeszcze coś na Atari zdziałać. Nie zapomnijmy o Rasterze który jako jedyny "człowiek" Atari jest aktywny w każdej działce (kod,grafika,muzyka). Jest jeszcze Exin , który wierz mi dosyć dobrze poznał G2fa i ma trochę prac w szufladzie. Do tego dochodzi jeszcze Born który obecnie zajęty jest pixlowaniem na pieca, ale podejrzewam że jeszcze nas zaskoczy na Atarce..
    Co do Vidola i Panga -- to nie będę i nie zamierzam się licytować kto i ile zrobił grafiki - nie o to w tym chodzi !! - wszystkim nam ( Tebe,Vidol,StRing,ooz ) zależy że by produkt był grywalny i najwyższej jakości,poza tym każdy dokłada "cegiełkę" kiedy może i mu na to czas pozwala (..czas ,motywacja,cierpliwość to największy problem w tworzeniu - kiedy życie tak gna przed siebie )
    Osobiście cieszę się Irwin ,że zaczynasz coraz częściej się udzielać w grafice, działa to b.motywująco , poza tym bądź dobrej myśli co innych grafików. ( .. być może Dracon się skusi ;) )
    ps. jesień przyszłą a we mnie co raz więcej optymizmu , coś jest chyba ze mną nie tak :)
    • 18: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    ...rzeczywiście coś jest nie tak - bo straszne literówki popełniam.. :(

    Kaz, organizuj konkurs graficzny :)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    Czy podejmiesz wyzwanie w temacie mock-upów?
    • 20: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    bardziej podobał by mi się temat dowolny - bo teoretycznie łatwiej i tylko 1 grafika..
    co do tematu mock-upów - musiał byś napisać więcej szczegółów -- czy gry wymyślonej / istniejącej , czy określony typ gry, ile ekranów i etc...
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    Irwin zaproponowal dawno temu taki mock-up i dyskutowalismy na temat temat dlugo i namietnie :), ale zwykly konkurs tez moze byc.

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    Kaz, w zasadzie jest to mi obojętne..ale tak jak napisałem, "zwykły" konkurs nie wymagałaby aż "tyle" czasu IMHO (zwłaszcza że większość coś tam "majstruje"). może powinniśmy się zadeklarować w jakim konkursie wzięli byśmy udział: czy mock-up/ czy "zwykły"? . Obstawiam "zwykły"
    • 23: CommentAuthorirwin
    • CommentTime13 Oct 2009 zmieniony
     
    Mnie wszystko jedno, ja wystartuje w każdym ;) Tak więc może być i "zwykły" ale i mockup by się przydał gdyż myślę że niektóre projekty mogłby się potem rozwinąć w realne gry, po drugie jak już widze Piesiu coś zaczął więc by się zmarnowało ;) ponadto Kaz, Caco, Ripek i ktoś jeszcze swego czasu się deklarowali (z tego co pamiętam a pamięc to mam dobrą, co to ja chciałem napisać... ;))
    Tak więc mogą być dwa a nawet trzy kategorie tj:
    - zwykły temat dowolny (żadnych cats and mice z Riverwash ;)
    - mockup gry 100% oryginalna grafika
    - mockup gry konwersja z istniejącej gry z innych platform

    Jednak dla mnie najważniejsze aby była frekwencja, aby tacy jak goście jak Ripek, Dracon, Dely a nawet Vidol wystartowali (też i inni graficy których z uwagi na moją pamięć - dobrą ;) - zapomniałem wymienić)
    Dracon zacytuje Cię z atariarea "Zakasuj rękawy do pikslowania!" ;)
    Bo tylko wtedy będzie można innym a przede wszystkim sobie UDOWODNIĆ co się potrafi. Bo Ooz jak zwykle zawiesi poprzeczkę tak wysoko że jej przez lornetę trzeba będzie szukać ;)
    @Ooz - Jak masz kontakt z Exin czy Born to daj im namiary na ten wątek. Im więcej luda tym lepiej.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Oct 2009
     
    Rzeczywiscie, mozna by najpierw zrobic zwykly konkurs graficzny o dowolnej tematyce. W tym roku przeciez nie powstalo prawie nic, wiec przydaloby sie, zeby ten rok nie uznac za stracony i zeby jednak uruchomic grafikow. Jestem za. Tylko mam prosbe: SKONTAKTUJE sie z potencjalnymi grafikami i namowcie ich do udzialu. Termin proponuje ustalic na okolice grudnia.

    Tematu konkursu mackupowego jednak bym nie odpuszczal, bo to moze objawic nam kolejnych nowych osobnikow, ktorzy zacheca sie do dzialan z G2F - a bez tego znowu bedzie placz, ze scena umiera. Z tym, ze taki konkurs moze byc pozniej, bo chetni do wystapienia w nim i tak beda musieli wlozyc wiecej pracy (zrobienie wiekszej liczby ekranow), wiec potrzebuja odleglejszego terminu.

    Mieszanie trzech konkursow w jednym wydaje mi sie niepotrzebne. Lepiej skoncentrowac "wszystkie sily" na jednej kategorii.
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Oct 2009 zmieniony
     

    Irwin:

    btw a gdzie moża oglądnąć Twoje obrazki z PC?

    Na pewno nie tutaj. ;) Postanowilem, ze wszelka dzialalnosc "po-atarowska" bedzie wydzielona i tak jest, siedzi w paru galeryjkach w necie i na moim twardysku. ;) Jak bardzo chcesz to ujrzec, to na priva zapodalbym Ci namiar ale cudow tez nie oczekuj. ;)))

    Podziwiam i dziekuje raz jeszcze za ten porywajacy (bokserski) styl i porownania - podchodzisz do tematu bardzo ambicjonalnie, czyz nie? ;) A ja chyba wprost przeciwnie... Uwazam, ze kazdy ma swoj czas, nie marzy mi sie "pobicie" tworczosci Adama a jezeli jeszcze z czyms wyskocze, to jako ciekawostka, cos bez stalego ciagu - poza znudzeniem trzeba tez dac sie pokazac mlodszym (stazem) kolegom, ktorzy moze dopiero sie pojawia (?).

    Vidol byc moze jest obecnie zabiegany (jak to bywa po zmianie stanu cywilnego, itp. ;)) wiec usprawiedliwialbym tu mojego "kooperanta" z jednego z gfx-compos (swoja droga fajnie sie z nim tworzylo pewna grafike i wygralo!). :)

    Irwin:

    wierz mi te problemy co są pod Thimates czy G2f to pestka w porównaniu z tym co było kiedyś na realnym Atari czy c64. Tam to trzeba było samozaparcia, ja w niektórych programach to nawet nie wiedziałem jak nagrać obrazek.

    No nie przesadzaj, chyba az tak zle nie bylo? Ja na poczatku uzywalem Koale MicroIllustratora i XL-ART a tam juz bylo takie "graficzne" GUI. ;) Za to Raven/Quasimodos robil tylko na FUN WITH ART i to dysponujac wylacznie magnetofonem!! I potrafil z FWA sporo wycisnac (przypomnij sobie jedno z dem QSD i jego fullscreeny). A co do niewygody, to przypomnialo mi sie slynne zdanie Karola Marksa - "byt ksztaltuje swiadomosc!". Po prostu w dawnych czasach nie bylo alternatyw i robilo sie gfx nawet za pomoca joysticka, bez narzekania (ale teraz nie ma odwrotu). To cos jak zycie w PRL - dalo sie jakos i ludzie przywykli bo raczej musieli.



    "Konkurs mackupowy" ? A co to za nowomowa? ;( Nie kojarze albo mnie to juz przerasta. :-/

    Panowie, nie szalejcie z tym konkursami (iloscia i stopniem trudnosci) bo skonczy sie tak jak te slawne "konkursy Sikora" albo "24H Compo"! :|
    • 26: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime14 Oct 2009
     
    Ja piszę się na obie kategorie ze wskazaniem na styl dowolny, a mock-up'y mogą być później.
    Co do terminu to obstawiam drugą połowę listopada ew. początek grudnia, miesiąc z okładem to chyba wystarczający czas żeby postawić te niecałe 40000 pixeli ;).
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2009 zmieniony
     
    Dracon - nowomowa to sztuczny jezyk cechujacy totalitarne panstwa, bo narzucony z gory, obowiazujacy. Nowe slowa, tworzone w jezyku polskim z potrzeby, a zgodnie z morfologia naszego jezyka to neologizmy. "Mockupowy" to neologizm. Byc moze kiedys nawet wyewoluje w kierunku "mokapowego" (mnie sie nawet to slowo bardziej podoba i nie wiem, czy nie zaczac go uzywac na stale).

    ->link<-
    ->link<-

    Juz tlumacze co to jest "mockup" i "mockupowy". "Mock-up" to w angielskim "makieta", ale w polskim to slowo nie oddaje pelnego sensu, wiec tworzymy nowe i pewnie przyjmie sie tak samo jak najpierw "joystick", a potem "dżojstick" :). Chodzi o zrzuty z ekranu (grafiki, rysunki) przedstawiajace nieistniajace programy, gry, efekty. Kiedys na forum AtariAge Emkay przedstawil jakby mogl wygladac tryb GTIA podkolorowany duszkami - klasyczny mockup, bo rysowany z braku atarowskich narzedzi wlasnie w PS.

    Nam chodzi o mockup dzialajacy/wyswietlany na Atari, ale pokazujacy nieistniejace gry na Atari (albo takie, ktore sa, ale ktore powinny wygladac inaczej - np. jakas nowa, graficznie lepsza wersja River Raid). To taka poddyscyplina graficzna. :)

    PS. Jezeli zas chodzi o ilosc konkursow to nie grozi nam raczej przedobrzenie - ostatnio byl daaaaaaawno temu.
    • 28: CommentAuthorirwin
    • CommentTime14 Oct 2009 zmieniony
     
    Ok Dracon, bez nowomowy, bez sztuczek słownych i hipokryzji polityków z Wiejskiej ;)

    Pytanie będzie proste jak budowa cepa ;)

    Czy poświęcisz (raz na rok) trochę czasu kosztem piecyka ;) i obrazków malowanych dla niego, na rzecz Atari i czy weźmiesz udział graficznym compo które jak widze Kaz ogłosi (zapewnie po PGA) ?

    Tak/Nie

    "Nie pytaj, co Atari może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla Atari" ;) Wielokrotnie pisałeś w komentarzach do Ais czy G2f aby coś tam dodać, ulepszyć. Często zabierasz głos w kwestiach grafiki dla Atari i ogólnie np programów graficznych. Teraz czas pokazać że trud Tebe nie idzie na marne. Naprawdę raz na rok namalować obrazek dla Atari to nie jest dużo, mniej, raczej już się nie da ;)
    ps. To jest moja ostatnia próba przekonania Cię, ;) do udziału, więcej nie będę Cię już męczył ;) jeśli się nie uda trudno, w takim wypadku mam nadzieję że chociaż solidnie, ostro, z okiem znawcy tematu pooceniasz nasze "dzieła" ;)

    ---
    Dracon: "No nie przesadzaj, chyba az tak zle nie bylo? Ja na poczatku uzywalem Koale MicroIllustratora i XL-ART a tam juz bylo takie "graficzne" GUI."

    Ooz aka Powrooz ;) na sąsiednim zaprzyjaźnionym ;) forum:
    "rysowałem joyem w magic painter ( koala była za trudna) -- ale nie umiałem zgrać obrazka"
    Nie przesadzam ;)


    @Kaz - ok, jeśli większość chce "zwykły" konkurs - to niech będzie zwykły, ja jestem na "Tak" ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Oct 2009 zmieniony
     
    Hej Irwin, czy dostales moj mail (na skrzynke pocztowa), ktory wyslalem nie tak dawno (z pewnym linkiem) ? ;o

    Ogolna odpowiedz na Twoje tak dramatycznie postawione pytanie brzmi: tak, postaram sie. Jak nie w najblizszym, to w kolejnym. :) Oceniac innych tez moge, jesli to sugerujesz....
    A tak poza tym to mam do zrobienia pewna grafike do gierki na XE, wiec tak "nic" ode mnie to nie bedzie... :]

    Szkoda, ze nie podzielisz sie wiedza (albo linkami) odnosnie grafiki Commody, bo skoro niezle promujesz TIMANTHESa, a jest on bardzo "sprzetowo" nastawiony na C64 (jak wiadomo), to troche wiedzy z zakresy trybow gfx VIC-a by nie zaszkodzilo (moze kiedys sie szarpne na jakis wystep na compo naszych "oponentow" tym bardziej to sie przyda). :|
    • 30: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime21 Oct 2009
     
    Timanthes jest fajny, ale czy da się w nim ustawić paletę i wczytać inny obrazek do wybranej palety?
    • 31: CommentAuthorirwin
    • CommentTime21 Oct 2009
     
    @Dracon
    "Hej Irwin, czy dostales moj mail (na skrzynke pocztowa), ktory wyslalem nie tak dawno (z pewnym linkiem) ? ;o"

    Nie nie dostałem - a na jaki mail wysłałeś? Jakby co to podeślij raz jeszcze na ervin@fletcher@interia.pl

    "Ogolna odpowiedz na Twoje tak dramatycznie postawione pytanie brzmi: tak, postaram sie...."

    I to je to! ;) Bardzo się cieszę.

    "Szkoda, ze nie podzielisz sie wiedza (albo linkami) odnosnie grafiki Commody, bo skoro niezle promujesz TIMANTHESa,"

    Nie podzielę się bo to wiedza tajemna dla wybranych ;) Bez przesady na C64 nie ma tylu ograniczeń co na Atari, malujesz tak jak pisałem powyżej, i nie interesuje Cię co i jak po prostu malujesz i i poprawiasz "czerwono" zaznaczone błędy. Jak chcesz to możesz poczytać o trybach C64 i ich specyfice np tutaj:
    ->link<-
    bądz lub także oraz ;) tu
    ->link<-

    Natomiast Tutaj :
    ->link<-

    masz animacje jak się maluje w Thimantes w trybie C64 przez znanego grafika Helm który wtedy nie miał większego pojęcia o trybach C64, po prostu maluje jakby nie był niczym ograniczony a dopiero pod sam koniec, w 24:27 minucie tego video włącza tryb C64 i poprawia czerwone piksle które Thimantes zaznaczył jako niezgodne z wybranym trybem C64.

    Ja nie promuje Thimantes, po prostu podałem jego przykład jako fajnego darmowego edytora gfx, który da się wykorzystać z myślą a Atari. To samo zrobiłeś Ty i robisz
    co jakiś czas ogłaszając co nowego potrafi Grafx2.

    @ilmenit - da się. Najpierw tworzysz palete np poprzez wczytanie jakies obrazka np screenshota wszystkich kolorów Atari i nagrywasz go - save palette, potem wgrywasz nowy obrazek i dajesz layer/reduce colors i zamiast palette C64 dajesz Current.
    • 32: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime9 Nov 2009
     
    Sprawa konkursu niebezpiecznie przycichła, czy aby biednemu przedwcześnie nie zeszło się z tego świata, tak jak to się stało z jego starszym "mockapowym" bratem :/
    Przepełniony troską, ja się pytam, co z konkursem graficznym?
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2009
     
    Konkurs bedzie, bylem po prostu zajety innymi sprawami. Ale Irwin i z tego co wiem Powrooz mocno naciskaja :)
    • 34: CommentAuthorpowrooz
    • CommentTime9 Nov 2009
     
    nie naciskam , również jestem zajęty innymi sprawami, ale oczywiście udział w konkursie zamierzam wziąć :)
    • 35: CommentAuthorirwin
    • CommentTime9 Nov 2009 zmieniony
     
    Jak wszyscy to i ja się dopisze:
    - również byłem/jestem zajęty innymi sprawami

    ...eeee...hmmm... zaraz coś nie tak... stop! to chyba nie to miałem dać copy/paste.

    1.2.3...
    - oczywiście udział w konkursie zamierzam wziąć i ja :)

    No teraz poszło OK

    ;)
    • 36: CommentAuthorirwin
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Pojawiła się nowa wersja Grafx2 2.2
    link tutaj:
    ->link<-

    m.in.
    - poprawiono zgłoszony bug dotyczący wielkości menu - o czym pisałem powyżej i podawałem przykład.
    - a także dodano layery.

    A dla fanów Amstrada, bo widzę ich tu zaczyna być pełno, nawet Kaz dodano:
    - Save Amstrad CPC pictures in .SCR format.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Ja Ci zaraz dam "fana Amstrada"! :D

    A w ogole to mimo kilku prob - nie moge sie przestawic na Grafx. Ten amigowski interfejs mi nie lezy i juz.
    • 38:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Interfejs nawiazuje glownie do Deluxe Painta, ktory na Amidze i ST wygladal chyba podobnie...
    • 39:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Deluxe Paint 640x200:


    ImageFX2:


    a tutaj Photoshop:


    Jaki amigowski interface. Ikony podobne i tyle :)
    Jeśli chodzi o układ paska i ikon to jest to prędzej odwrócony Photoshop (albo może Photoshop to odwrócony Deluxe Paint) :)
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Apr 2011 zmieniony
     
    @TheFender - czy musisz [tu] koniecznie miec racje? ;) A co powiesz na to:

    (czyzby "Photon Paint" albo "Brillance" z Amigi?? :P)


    (GraFX2 z PC - a.d.2011)
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Apr 2011 zmieniony
     
    Hej, niedawno, bo w tym miesiacu, ukazala sie nowa wersja
    Grafx2 ! :)
    Zawiera calka spora liczbe poprawek i uzupelnien.
    Sprawdzilem, ze najnowsza wersja G2F i w/w GFX2 calkiem dobrze wspolpracuja ze soba - mozna np. zdefiniowac w tym ostatnim obszar 160x200, rozmiar piksla 2x1 i pikslowac grafike w ograniczonej (swiadomie) liczbie kolorow, a nastepnie zaimportowac [.gif] do G2F (bez "Resize" i "Smart Colors" ani "Dithering") i podopieszczac. ;)
    Efekt koncowy tego "mariazu" jest calkiem dobry...
    • 42:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Apr 2011
     
    Mnie brakuje w tym programie wypełniania gradientem we floodfill. Dla Atarowców/Komodziarzy najważniejsze, że obsługuje pixel 2x1 (ale to już w starszych wersjach było).
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Oct 2013 zmieniony
     

    Kaz:

    Dracon - "Lazy Nezumi" to czadowa sprawa! Przetestowalem z G2F, dziala bez problemow. Instaluje go jako staly dodatek do tego programu.


    To fajnie. A co powiesz o tym, że powstała komercyjna wersja tego cuda??? Luknij tutaj:
    ->link<-

    ... niestety przy okazji autor "wykosił" poprzednią bezpłatną wersję. :( Może masz ją gdzieś pod ręką i możesz załączyć w tym wątku?
    • 44:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Nov 2013
     
    Kaz, jesteś tam jeszcze?
    Autor L.Nezumi znowu coś dodał do swojego cuda:
    ->link<-


    :o
    • 45: CommentAuthorRocky
    • CommentTime4 Nov 2013
     
    Kaz..
    Miałem STE, mam Amigę i PC.. i jeśli chodzi o zabawę w pikslowanie to nie ma niczego lepszego od Deluxe Painta.. wiem, że to Amiga i nie trzeba jej lubić.. ale może warto wypróbować jedno z ost. dzieci Nolana Bushnella :)
    Tam możesz mieć swoją paletę, wczytać obrazek z inną paletą i wybrać opcję Remap, która spowoduje zmapowanie twoich kolorów do nowej palety (jak będzie któregoś brakowało, to będzie najbliższy)..
    DP jest też dobry do pikslowania w 2x1.. ustawiasz rozdzielczość 320x512 i rysujesz na ćwiartce..

    Jeśli chodzi o PC i windows, to proponuję pobawić się PanitShopPro w wesji 7 (nie nowszej). Tam są opcje do edycji, zapisu.. palet i jest w miarę wygodny (chyba ma jakieś korzenie z DPainta)..

    Pozdr.
    Co do reaktywacji konkursu graficznego, to jestem za..
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Nov 2013 zmieniony
     
    Rocky,
    jest takie wspomniane multiplatformowe narzędzie - edytor GRAFX2, które używa Piesiu - wiadomo z jakim skutkiem.




    Natomiast jeśli tylko porównujemy najlepszy obecnie program do pikslowania na PyCy, to jest to komercyjny PRO MOTION
    ->link<-

    Dość drogi ale potężny, grupa LAMERS posiada go i pewnie pokaże co się da wyciągnąć z owego cuda (np. grafika na Atari oraz ZX-ie). :)
    • 47: CommentAuthorRocky
    • CommentTime4 Nov 2013
     
    Ten promotion wydaje się ciekawą sprawą... i znowu korzenie w Deluxe Paint:)
    Tylko przegięli z ceną... potem płaczą, że piractwo się szerzy..

    Ten Grafx2 to bardzo fajna sprawa ma bardzo wiele z DP (widać wiele brakuje, np. wypełnianie brushem, gradientem dowolnego obszaru, dość kluczowa rzecz), nawet działają niektóre skróty np. O i shift o na brushu.. do pikslowania miodzio..
    Nie wiem o co Kazowi chodzi.. interfejs dość intuicyjny, choć czasem trzeba pomacać klawiszy (jest dużo skrótów -->help)

    Pozdr.
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Nov 2013
     
    A tak btw. czy i gdzie w sieci znajdę amigowe progi (do odpalenia na emulcu): wspomniany Deluxe Paint, Brillance i Personal Paint?
    • 49:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime4 Nov 2013
     
    Powiem, że nie instalowałem, ale w starych niusach pojawia się taki ->link<-
    Może jest to wersje mniej więcej używalna, jak nawet nie pełna.
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Nov 2013
     
    To z poprzedniego posta jest testową (30-dniową) wersją LazyNezumi Pro. Tylko tyle działa i nie ma "dopalaczy".
    Czy ktoś może tu załączyć starą wersję(freeware), bo coś nie mogę jej znaleźć u siebie?