atarionline.pl EnvisionPC - marzenia, irytacje, braki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jan 2011 zmieniony
     
    Witam wszystkich. Jako że ostatnio rozgorzała dyskusja o tym, czego używać do edycji map, padło na EnvisionPC, bo to program ciekawy jest i wieloplatformowy, co może być pomocne przy współpracy.

    Ponieważ ma on swoje niezaprzeczalne zalety (główna zaleta: dostępne źródła), jak i wady, proponuję tutaj pisać, co na pierwszy ogień mogło by zostać poprawione (nie dopisane od nowa).
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jan 2011 zmieniony
     
    Jako założyciel wątku mam prawo też i do drugiego postu:
    mnie wkurzało:

    - wychodzenie z programu dowolnym klawiszem oprócz "n"
    - wybór char_draw

    bo już to poprawiłem.

    Nadal wkurza:

    - w polu tekstowym (input) wpisujemy cyfrę, to na początku powinno być replace, a dopiero potem append, tj jak zmieniam mode antica, to muszę najpierw backspace wdusić.
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime30 Jan 2011 zmieniony
     
    Oj czepiasz sie szczegolow ;)

    Tak naprawde glowną poprawką powinna byc mozliwosc edytowania znaku w trybie Antica ktory sobie wybiore. Lub na poczatek przynajmniej w 4. Obecna "bitowa" forma edycji znaku jest jednak skrjnie niewygodna.

    Reszta to juz pikus!
    • 4: CommentAuthornosty
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    Skoro w tytule jest "marzenia" i "braki" to pozwole sobie zażyczyc taki ficzer:
    - wygodna edycja dodatkowej "warstwy bitowej" dla zestawu znakow i dla mapy.
    - mozliwosc zapisu takiej mapy w formie bitowej i bajtowej

    O ssso chodzi: mam potrzebe oflagowania kazdego znaku - zrobienia maski, np. czy wejscie postaci na niego powoduje smierc, albo czy dany znak blokuje ruch postaci czy tez mozna sie na nim poruszac.
    Te cechy sa bitowe (TAK/NIE czyli 0/1) i mogą przynalezec do fontow - wtedy dany element graficzny gdziekolwiek bedzie uzyty, bedzie mial te same wlasciwosci, lub tez do znaku na mapie - wtedy np niektore murki blokują ruch, a inne, choc sa zrobione z tych samych fontow, są tylko tlem.

    Zeby to zrobic wygodnie najlepiej byloby moc jezdzic kursorem nad grafika i klikajac zaznacza/odznaczac dany znak, ktory zaznaczony bylby podswietlany jakims kolorkiem.

    O co chodzi ze zgrywaniem: jesli mamy mape 40x24 znaki i kazdy z tych znakow flagujemy na warstwie 0 lub 1. To mozemy zgrac to na dwa sposoby: kazdy znak bedzie zapisany jako osobny bajt o dopuszczalnych wartosciach 0 i 1, lub 8 flag w jednym bajcie (czyli maske dla linii 40 znakow zapiszemy w 5 bajtach).
    Podobnie przy mapie fontow: maska dla 256 fontow moze byc zapisana jako 256 bajtow lub jako 32 bajty.
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    oflagowanie znaku i przypisywanie mu dodatkowych parametrów umożliwia MappyWin32
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    tebe - wiem ze ma, ale to jest watek o EnvisionPC.

    Pisalem Ci, ze testowalem i uzywalem mappy - to kombajn ale imho ciezko go przystosowac do potrzeb projektowania ze znakow dla Atari. Uzywales go w praktyce do czegos?

    Zeby zrobic cokolwiek w mappy trzeba najpierw zapisac zestaw czcionek (FNT) do bitmapy zeby wczytac to do mappy jako kafle. To upierdliwe w porownaniu do Envision, ktore wczytuje FNT i umozliwia przy okazji poprawki znakow.

    Ale przy okazji: jesli uzywales mappyWin32 to powiedz mi prosze jak usunac jeden wkur... ficzer:
    w momencie tworzenia nowej mapy pojawia sie jeden pusty czarny kafelek. wczytanie moich kafelkow nie usuwa tego defaultowego, ktorego zreszta nie mozna ani przesunac ani usunac. To powoduje ze wszystkie czcionki maja numer przesuniety o 1. Niby nic, ale dochodzi kolejna robota. Chyba ze tylko ja nie doszedlem jak sobie z tym poradzic.

    Aha, i mappyWin32 ma zdaje sie staly format zapisu mapy: dwa bajty na znak? To znow koniecznosc dodatkowego rekodowania do postaci potrzebnej dla Atari.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    @nosty, przyjąłem do przemyśleń, chyba nie będzie trudno tego zrobić.

    Ja od swojej strony myślę jeszcze o okienkach operacji io. Jednak one zależą od systemu, i na jednym by były, na innym nie, dziwnie tak.

    I proszę na temat, @tebe.
    • 8: CommentAuthornosty
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    Czy okienko podgladu mapy w trybie edycji znaku (znajdujace sie na lewo od pola edycji znaku) mozna przesuwac?
    Tzn czy mozna zmienic obszar mapy, ktory sie podgląda, czy zawsze jest to lewy gorny rog mapy?
    Bo przydaloby sie przesuwac strzalkami z ctrl albo altem.
    • 9: CommentAuthornosty
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    "przyjąłem do przemyśleń, chyba nie będzie trudno tego zrobić."

    Wlasnie zdalem sobie sprawe, ze Envision ma edycje kafli o zmiennej wielkosci, czego dotąd niewykorzystywalem.

    Wiec w zasadzie opisane przezemnie wymaganie dotyczące masek powinno odnosic sie do kafli a nie do mapy znakowej.
    Tzn to co opisalem jest szczegolnym przypadkiem kiedy kafel ma rozmiar 1x1 czyli kafel = znak. Ale generalnie maska powinna sie odnosic do kafla na mapie a nie do znaku na mapie.
    Nie wiem czy jasno sie wyrazilem.
    • 10: CommentAuthorstc
    • CommentTime31 Jan 2011
     
    Zamieniłem fonty z dodatkiem haka Husaka :)
    Reszta przeróbek wymaga większej pracy.
    @Nosty: czy edytor w trybie 4 spełnia swoje zadanie?
    • 11: CommentAuthornosty
    • CommentTime31 Jan 2011 zmieniony
     
    Edytor znaku? Z tego co na szybko przetestowalem jest OK. Przydalaby sie delikatna ramka wokol pola edycyjnego, ale to szczegol.

    Inny szczegol do poprawki: w trybie edycji mapy, po tlo pola wyboru znaku (po nacisnieniu D) jest zawsze niebieskie. To przeszkadza w szybkim wyborze znaku, jesli inne uzywane kolory tez sa niebieskawe (znaki sie rozmywaja i zlewają).
    Znaki powinny byc w takich kolorach jakie sa wybrane w edytorze.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Feb 2011
     
    @stc, czyli widzę tutaj współpracę: rozwijamy to, co ludzie się dopominają :)))))) Ty kompilujesz na pece a ja na mac. Oki?

    I wara od mojego haka!

    Żart.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Feb 2011 zmieniony
     
    Dostałem, złączyłem, poprawiłem bugi, zakomitowałem, wypuściłem. Możesz testować (patrz nowy wątek ->link<- )
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Feb 2011 zmieniony
     
    Czy okienko podgladu mapy w trybie edycji znaku (znajdujace sie na lewo od pola edycji znaku) mozna przesuwac?


    Na razie nie :) (2011-02-03)
    ----------------------
    Już tak:) (2011-02-05)
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Feb 2011 zmieniony
     
    Edytor znaku? Z tego co na szybko przetestowalem jest OK. Przydalaby sie delikatna ramka wokol pola edycyjnego, ale to szczegol.


    Nie było ok, nie zapamiętywało dobrze pikseli. Teraz jest dobrze.

    Szczegół też masz :)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2020
     
    Kuba, coś od tamtego czasu grzebałeś w źródłach Envision?
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Apr 2020 zmieniony
     
    Ależ strzał, 9-letni wayback! ;o :)
    Kuba rozważał także jakiś mały, specjalizowany edytor atarowski do pixel-artu, ale ciiicho... bo się nie urzeczywistnił.
    • 18:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    W dziale download niestety po osieroceniu Google Code przez Google pokazuje się:

    There was an error getting resource 'downloads':

    401: Anonymous caller does not have storage.objects.get access to google-code-archive/v2/code.google.com/envisionpc-reborn/downloads-page-1.json.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Apr 2020
     
    Oki, poprawię w wolnej chwili, a pewnie i na githuba wrzucę.