atarionline.pl Kolejna wojna C64 vs Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    To raczej kwestia leżąca poza samą Amigą i tego jak odświeżanie ekranu złapała kamera, bo na Amidze Protracker działa tak samo w stabilnym trybie bez interlace.
    • 2: CommentAuthoremkay
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    @Cyprian

    Color RAM, ok. But the missing real Sprites on the Atari hurt more.
    Imagine the Atari had 8 of such colorful Sprites.
    You could put a "Rastaconverter" Screen to the background, and after 90% of CPU might be used, you could still do some Space Invader game.

    The Picture is a conception drawing and done in Graph2Font. IT is designed to have a very low CPU usage. It actually is using only one character set for the protagonists, and still some characters were free for other stuff.
    Actually, no game is using something similar.

    The "Mountain" in the background, the walls and the Torii could be moved independent The two protagonists were build to move in character resolution, so it is possible to have them freely moving around.
    The rather low need of CPU then allows to do a lot other additional stuff. Be it more details, more moving objects, or both together.
    • 3: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    @bob_er
    fajne, nie widzialem
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    @emkay
    sounds cool. Can try to "animate" that. Would be cool to see it working.
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    [SID + POKEY] Panther - Music Mix

    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    @Cyprian
    bardzo ciekawe,ciekaw jestem jak by wypadła zmiksowana muzyczka z ZYBEX która w wersji na C64 jest ogólnie bardziej wyjąca,mniej melodyjna,ale kilka ciekawych dźwięków ma.
    W tym kawałku fajnie nakładają cię dźwięki.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     

    Cyprian:

    @emkay
    sounds cool. Can try to "animate" that. Would be cool to see it working.

    +1
    .xex would do.
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    No proszę, może coś z tego będzie, że pojawiła się osoba nie uprzedzony do @emkay :D

    EDIT: o f... przeczytałem Can I try :D człowiek jednak czyta to co chce ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    No nic, czekamy nadal, może emkay pokaże binarkę na Atari prezentującą swój obrazek w ruchu.
    • 10:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Obczajcie to:






    tu jest blog o tym:
    ->link<-
    • 11: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Może to jeszcze nie Amiga ale momentami lepiej od NES!
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @zbyti
    do Nesa to jeszcze daleko.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Czy ja wiem... Parallaxian szokuje, a to NES-owe demo wygląda jak bitmapa naciągnięta na walec, hmm... Choć w sumie lawa i wulkany się animują, ale efekt jest jakiś dziwny. ;-)
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @IRATA4 z tobą to się dyskutuje... napisałem MOMENTAMI LEPIEJ.

    NES ma większe możliwości sprzętowe ale wyobraź sobie, że wielokrotnie widziałem WSZYSTKIE oficjalnie wydane gry na NES i podtrzymuję swoją opinię.

    Ten WIP na C64 miejscami wygląda lepiej od niektórych gier na NES.
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @zbyti
    no tu się zgodzę,miejscami i z niektórymi :).
    od Nesa to tylko Atari lepsze ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    @IRATA4 myślę że to dało by radę zrobić na A8.

    Tło w trybie graficznym. Zmiana adresu w każdej linii dałaby efekt takiej paralaksy.
    Latające objekty na sprajtach. Pewnie mniej kolorów i obiektów ale efekt podobny.
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @Cyprian no i nie mylisz się,właśnie rozmawiałem z kolegą Mono który również wytłumaczył możliwość uzyskania takiego efektu na A8 :D.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    Ja tam na słowo nie wierzę ;) to zróbcie :]
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Apr 2020
     
    @ zbyti
    A myślisz że nie zrobimy...,no to trzeba się tylko zorganizować i porwać jakiegoś programistę na parę dni ... ;)
    • 20: CommentAuthoremkay
    • CommentTime17 Apr 2020 zmieniony
     
    This is not really rocket science for the Atari.

    Imagine this:



    Built into this:

    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    @emkay that scroll looks cool
    • 22: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    Parallaxian wyglada ladnie, efekciarskie - jednakze kodersko bardzo proste. Zadna grafika z planow nie nachodzi na siebie. Na Atari zrobiloby sie to via dliste dodajac/usuwajac puste linie w odpowiednich miejscach. Caly efekt zabiera grosze CPU. Tak czy siak bardzo pomyslowe i ladne.

    Na A8 takie samo tlo + samolot to banal, ale za chwile mamy duza sciane - rzeznie ze spritami. Jezeli ruszaja sie tylko poziomo to wiadome, na dli zmiana pozycji Y. Jak maja sie ruszac x/y to wspomniana sciana.
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    @emkay
    thank's, nice effect, it's a pity that such tricks are practically not used in Atari game's.
    built in? But not used ...
    ...i didn't see this effect in this game.

    @ solo/ng
    właśnie,niby proste,ale jakie efektowne,gdyby w jakimś shumpie zrobić takie tło to byłby wypas.
    Ja w przerwach nad projektem przygodówki,kombinuję z zapętloną animacją terenu,tuneli cos jak tunele w amigowym Stardust w których latamy między planetami.
    • 24: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    IRATA4

    I wrote "imagine" ;)

    It's that the PMg multiplexer would do great on such a "depth" scroller.
    The difference would be that not character could be used due to the change of the line resolution . On the other hand, it could be possible to do scrolling tricks to expand the single characters in the middle of the scroller, to show that blending more fluent than just to change from mode 4 to 5 .
    Using linear modes would allow to stretch pixels from one scanline to virtually 240 scanlines per pixel without any special calculations.
    Linear modes means to have one color less for the background and no comfortable parallax effects. But for this effect, parallax isn't needed, so perhaps colors could be changed in Rasters.
    Not to forget that linear modes allow to use more linear changes on a multiplexer.
    • 25: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    About Parallaxian on the C64.
    Have you checked how tiny the screen is?
    Not that impressive with that in mind.
    • 26: CommentAuthormlc
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Tiny screen?? This is fullscreen hires + hires menu on the bottom border.
    • 27: CommentAuthorPecet
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    Still... It looks tiny, compare to a8 screen.
    • 28: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    I don't find real specs about this game.
    Knowing what the C64 can do, I assume a resolution of about 224x240. The screen is not fully stretched, just the Sprites move overscan to the upper and the lower of the screen. Also the colors are just intense changes using rasters, and the type of Sprite usage turned into the the same trap as with the PMg, as multiple Sprites in one scanline can be shown, but not handled for the game mechanics.
    So it looks like 50% serious intentions and 50% "not so true" ...
    Someone prove me wrong here ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    @emkey
    you are wrong!
    • 30: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Apr 2020
     
    crrn

    so you have technical facts about that game?
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 May 2020 zmieniony
     
    Nowy filmik z powstającego (powoli) Limbo 64:

    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2020
     
    ...mojej gry graficznie nie przebije :D.
    Fajnie że widać iż to faktycznie LIMBO ze swoją ciekawą mechaniką,a nie jak w przypadku amatorskich gier na "Nesa" wrzucona na siłę grafika,hulająca na podrasowanym silniku z innej gry,udająca jakiś większy tytuł.Takie podejście do sprawy mi się podoba :D i kibicuje tej produkcji.Z początku Limbo zrobiło furorę jak na tytuł 2D,jednakże mnie z czasem zaczęła nieco drażnić ta cała jakby flashowa fizyka i kartonowa animacja,tytuł nadal lubię z uwagi na oryginalny klimat i historię otwierającą furtkę do własnej interpretacji.
    Polecam gorąco grę Inside -świetna muzyka Jakuba Husaka :D,ale ja nie o tej grze,gra o identycznym tytule wydana na PS4,X-Box One,Swith,PC,IOS opowiada o losach bezimiennego chłopca który jest ścigany,mnie osobiście tytuł kojarzy się troszkę z drugą wojną światową i obozami koncentracyjnymi-początek gry,a im dalej w las tym jest jeszcze lepiej i odkrywamy tajemniczy świat który zostawia spory luz na własną interpretacje tego co się dzieje.




    Tytuł na pierwszy rzut oka wręcz niemożliwy do przeniesienia na 8Bit,choć myślę że spokojnie można by to zrobić,nie w takiej formie,ale tak by gra miała ten sam wydźwięk .
    • 33:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 May 2020
     
    fajnie się Limbo 64 zapowada
    • 34: CommentAuthorrobertj07
    • CommentTime14 May 2020 zmieniony
     
    Nie rozumie po co taka walka ....Przecież wiadomo,że lepszy komputer to taki który ma więcej oprogramowania i można wtedy więcej pokazać,większe możliwości,więcej koderów.Po co komuś duże bebechy w środku jak np będzie kilka programów ....to tak jak powiedzieć mam mercedesa ale teraz nie stać mnie na paliwo ....haha
    Resztę wniosków niech każdy wyciągnie sam .....
    • 35: CommentAuthoremkay
    • CommentTime14 May 2020 zmieniony
     
    Cyprian

    The overpixellation looks only good on small screens / thumbnails.

    The Atari has to offer 8 brightness steps in hires.
    It's only a matter of "will someone do a version for the Atari" .
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2020
     
    @ robertj07 ...z tym mercedesem to nie tak do końca,na wachę zawsze można się zrzucić ;).
    ..z tym oprogramowaniem to też nie do końca,Nintendo w poprzednich generacjach stawiało kolejno na jakość,dopracowanie,innowacyjność i przetrwało do tej pory,najważniejsze jakie firmy piszą na dany sprzęt i jakie tytuły ma na wyłączność,znam kilka osób co zakupiło Atari po zobaczeniu Draconusa na giełdzie,myśląc że wszystkie gry są na takim poziomie... a przecież Atari w porównaniu do C64 ma skromną bibliotekę gier,nie mówiąc już o znanych deweloperach i grach na licencji.
    Dla mnie w obecnych czasach jestem w stanie zakupić sprzęt dla jednego tytułu,ostatnio kupiłem WII U dla Zeldy Breath of the Wild,z początku miałem zakupić Switcha,ale po skasowaniu Metroid Prime 4 stwierdziłem że nie mam co się ładować w hybrydę,mam jeszcze nieogranego New 3DSa XL,który jako przenośniak sprawdza się wyśmienicie i przynajmniej mieści się w kieszeni :D.
    Z Wii U i Zeldy jestem bardzo zadowolony,gra na wiele godzin,przepiękny żyjący świat.
    Lepszy komputer to taki który spełnia twoje oczekiwania,dla mnie może być to jedna świetna gra,a dla ciebie 1000 popierdółek ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 May 2020
     
    @emkay true but still Limbo 64 looks cool and would be cool to have it on Atari
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 May 2020
     

    robertj07:

    Przecież wiadomo,że lepszy komputer to taki który (...)


    Dlaczego niektórym trudno pojąć prostą rzecz, że nie ma czegoś takiego jak obiektywnie najlepszy komputer? Bo każdy może potrzebować czegoś innego do pracy/zabawy/hobby/podziwiania/etc. Jeden uważa, że parametrem jest liczba programów na dany komputer, a drugi przeciwnie - jeśli jest mała liczba programów to jest pole do popisu, żeby tworzyć własne. Jeden woli hires, drugi lowres, jeden woli 16 kolorów, drugi 256. Jeden szybszy procesor, drugi wolniejszy, bo pokonywanie ograniczeń czyni komputer lepszym wyzwaniem. Jeden taką architekturę i moc, drugi inną. I tak dalej, i tym podobne.
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 May 2020
     
    No właśnie, technicznie są lepsze i gorsze (nie ma idealnego), a najważniejszym kryterium wpływającym na ocenę i tak pozostaje sentyment :-)

    A mnie rozwalił ten obrazek z RastaConvertera:

    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 May 2020
     

    Jacques:

    a najważniejszym kryterium wpływającym na ocenę i tak pozostaje sentyment :-)


    To też jest dyskusyjne - bo niby dlaczego najważniejszym? Owszem, częstym kryterium, ale jak ktoś nie ma np. sentymentu do żadnego, albo ma do wielu, to co, nie może uważać któregoś za lepszy/gorszy? :)
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 May 2020 zmieniony
     
    Najważniejszym w tym sensie, że pod wpływem emocji/sentymentu ktoś potem uważa, że jego komputer z dzieciństwa był najlepszy, a rzeczywiste możliwości graficzne, dźwiękowe i inne często pozostają gdzieś w tle ;-)
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 May 2020
     
    A jak ma emocje/sentyment do dwóch to który jest lepszy? :D
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 May 2020 zmieniony
     
    NAJLEPSZE JEST ATARI -UDOWODNIONE NAUKOWO !!!
    ... ten obrazek Mustanga-nie do zrobienia na żadnym 8BIT!,nie w tej jakości,nie w tych kolorach :D,ale ta czerwień śmierdzi mi inną paletą kolorów ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    fajna grafika C64 w hiresie

    ->link<- twitter.com/raphisart/status/1513909871959326732
    • 45:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    grafika świetna, ale ta paleta jednak odrzuca - "it is acquired taste". trochę jak piszczeniem z pokeja - jak ktoś na tym nie wyrósł, to nie daje rady słuchać...
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    Fakt ładnie ogólnie, ale ten "commodorowski fiolet" nie do wytrzymania na dłużej... ;>
    • 47: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    Jak czerwony w Atari :P
    • 48:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    może jakiś grafik /|\ potraktuje to jako wyzwanie i zrobi fajną grafikę na małe Atari, w hiresie i podkolorowaną duszkami
    • 49: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    Cyprian: tę grafikę zrobił atarowski grafik, który jest w Agendzie :)
    • 50:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    @gorgh
    faktycznie, wrzucił na twittera grafiki z "Far Away".
    poza tym ma tam sporo ciekawych prac